Admirál, Sirius, Meteor



Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 68.74 (?)
22.6.2016 8:59

Dlouho jsem zde nebyl a myslím, že zase nebudu.
Diskuse v tomto vlákně se opět trochu zvrhla na vše možné, jen ne na jasnou odpověď zadavateli, snad s vyjímkou příspěvku p. Vysloužila.

Protože tazatel je od Pardubic, tak bych mu jednoznačně doporučil odrůdy Admirál a Sirius.
Merkur zde bude pouze raně zimní odrůda s optimální chutí od půli listopadu do konce prosince. Kdežto na obou doporučených odrůdách si lze pochutnávat od konce roku do května.
 

Co se týče pihovitosti Admirálu, bylo zde o tom v minulosti řečeno mnohé, letos zde p. Vysloužil uvedl v některém vlákně doporučení šlechtitele jak pěstovat a hnojit. Moje vlastní zkušenost s tím je shodná.
Co se týče vydatné závlahy po období sucha, ta má, podle mě, spíš než na pihovitost, vliv na vznik sklovitosti dužniny.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.178 (?), 19.6.2016 10:04

U mňa je to podobné. Ochranu proti chrastavitosti robím (postreky), napriek tomu sa na listoch Goldenu a Jonagoredu objavila. To sú ale senzitívne odrody na túto chorobu, takže nič nezvyčajné. Je to dané aj počasím, ktoré tento rok podporuje tlak tejto choroby, u nás neobvykle veľa pršalo a teraz je teplo. Taktiež moje TAKZVANÉ rezistenty ju zatiaľ nemajú. Ale ešte nie je koniec sezóny, uvidíme neskôr. Každopádne platí že čo bolo vlani, nemusí byť teraz. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1605) - 165.146 (?), 19.6.2016 12:19

Snažíte se odvrátit pozornost od primárního problému HOŘKÁ PIHOVATOST versus STRUPOVITOST a jejich dopady na pěstování.Já totiž píšu také ze své praxe.

Jinak letní řez proveden, ochrana proti strupovitosti ukončena, probírka plodů provedena na rozhraní května a června.Včera instalovány protikroupové sítě do pohotovostní polohy.Zahradě zdar. - Mičurin II (470m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 19.6.2016 12:41

Primárním problémem nebylo HOŘKÁ PIHOVATOST versus STRUPOVITOST a jejich dopady na pěstování, nýbrž zda pěstovat Admirál, Sirius či Meteor (resp. Merkur).
   Nicméně jak strupovitost, tak hořká pihovitost jsou pěstitelským problémem a má smysl se o nich bavit. Nemůžeme ale zaměňovat pojmy "moje zkušenost" a "objektivní pravda". Netvrdím, že hořkou pihovitost neznám. První úrody čerstvě přeroubovaných stromů, nepříznivý rok, kdy na stromě zůstane jen pár plodů, to jsou situace, kde ani postřik vápníkem nepomůže. U odrůd, které jsou k této fyziologické chorobě náchylnější praktikuji extenzivnější přístup. Tedy volím bujnější podnož, řežu spíš míň než víc, příliš nehnojím a je-li to možné, omezuju i letní řez a probírku. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1605) - 165.146 (?), 19.6.2016 16:28

Pane Vysloužile, jako obvykle podsouvání něčeho co jsem nikdy neřekl.Najděte úryvek kde jmenuji odrůdy Sirius, Merkur.Nenajdete že?Jenom výmysly a manipulace.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 19.6.2016 16:31

Najděte úryvek kde jmenuji odrůdy Sirius, Merkur.Nenajdete že?

Je to název tohoto vlákna. O tom chtěl poradit zadavatel, tedy to byl primární problém. Nebo se mýlím?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1605) - 165.146 (?), 19.6.2016 16:57

Mýlíte, já jsem to nenapsal.Reagoval jsem pouze na bagatelizování hořké pihovatosti a napsal další souvislosti s jejím výskytem.Pokud by nedošlo k té nepřesné interpretaci (strupvitost-hořká pihovatost)vůbec bych na toto vlákno nereagoval. A proč také, nemá s odrůdamy Merkur a Sirius žádné zkušenosti.- Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 20.6.2016 6:55

Zdravím Vás pane Polehlo. Náchylnost odrůdy ke strupovitosti považuji za závažnější, protože vyžaduje každoroční protiopatření, ve formě několikanásobných postřiků proti houbě. Oproti tomu náchylnost odrůdy k hořké pihovatosti se projevuje při nevyvážené výživě stromku, tj. obvykle přehnojením, uvádí se zejměna dusíkem, draslíkem a hořčíkem.. Zde je protiopatřením přestat stromku tolik "podstrojovat" a spíše se snažit zvýšit obsah humusu v půdě, což se kladně projeví v dalším roce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1605) - 73.141 (?), 20.6.2016 8:32

Zdravím Vás pane Jiří.Je jasné, každý budeme mít trochu jiný názor a já to od Vás respektuji.Osobně strupovitost a hořkou pihovatost stavím co do škodlivosti do stejné roviny.Proti strupovitosti ošetřuji čtyřikrát a takový indikátor jako Mc Intosh touto chorobou netrpí, pokud tedy není mimiřádně vlhký rok ale to se nakazí i tzv.rezistenti.Proti hořké pihovatosti aplikuji třikrát Ca na konci července, srpnu a začátkem září zvláště po vydatných deštích to podporuje rozvoj této fyziologické poruchy a plody potřebují vápník.Umělá dusikatá ani kombinovaná hnojiva každoročně neaplikuju.Jednou za 4 roky zaryju pod stromy dobře uleželý kravský hnůj a jednou za 8 let s hnojem přidám draslo a fosfor.To je všechno.Přesto mě loni nemile překvapilo 30% napadení hořkou pihovatostí Rozely na 9-ti letém vřeteni.Na Bohemii asi 5%.Někdo může namítnout rozdí mezi Ca a "jedy".Dnešní moderní přípravky se po splnění své ochranné funkce rozpadají na neškodné prvky nezatěžující významě půdu zvláště když je regenerovaná chlévským hnojem.Víte v jednom čísle Zahradkáře padl dotaz, zda se mohou kompostovat ošetřené lupeny zeleniny a listy stromů. Odpověď odborníka byla jednoznačná. Rozkladným procesem se vše rozloží na neškodné prvky a kompost lze bez obav použít. Zahradě zdar - MIčurin II (470m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 68.74 (?), 22.6.2016 8:59

Dlouho jsem zde nebyl a myslím, že zase nebudu.
Diskuse v tomto vlákně se opět trochu zvrhla na vše možné, jen ne na jasnou odpověď zadavateli, snad s vyjímkou příspěvku p. Vysloužila.

Protože tazatel je od Pardubic, tak bych mu jednoznačně doporučil odrůdy Admirál a Sirius.
Merkur zde bude pouze raně zimní odrůda s optimální chutí od půli listopadu do konce prosince. Kdežto na obou doporučených odrůdách si lze pochutnávat od konce roku do května.
 

Co se týče pihovitosti Admirálu, bylo zde o tom v minulosti řečeno mnohé, letos zde p. Vysloužil uvedl v některém vlákně doporučení šlechtitele jak pěstovat a hnojit. Moje vlastní zkušenost s tím je shodná.
Co se týče vydatné závlahy po období sucha, ta má, podle mě, spíš než na pihovitost, vliv na vznik sklovitosti dužniny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 22.6.2016 10:09

Pán Vinšálek, dovolím si trochu protestovať. Zadávateľovi som poradil aj ja (viď moje príspevky z 18.6.16 o 00:08 a 16:48 hod). Dokonca som moje odporúčania aj zdôvodnil porovnaním odrôd aj analýzou skladby jabloní ktorú má zadávateľ v záhrade. Ale to nie je podstatné, teší ma, že Vaše odporúčanie a moje odporúčanie sa zhodujúsmiley.   IH

P.S.: Máte pravdu aj s tou úrovňou diskusie, môj podiel na tom ma mrzí a pokúsim sa do budúcnosti polepšiťwink.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika