Wiliamsova - rez



host - 6.58 (?)
14.10.2019 9:46

Pán Hlavatý, ok. Ja som si Váš príspevok prečítal správne hneď od začiatku a pochopil som kedy režete Vy. S tým nie je problém. Ja som mal trochu problém s tým, že vo svojom príspevku značne bagatelizujete termín rezu - že však, je to v podstate jedno, že obe možnosti (jeseň/jar) sú správne. Skutočne? Asi je jasné, že to nie je absolútna pravda, lebo potom dodatočne uvádzate, že záleží dosť od ovocného druhu a lokálnych podmienok. Zoberme teraz do úvahy, že ste skúsený ovocinár, tuna na fóre taký svojim spôsobom ovocinársky guru (aj keď sa rád nazývate hobíkom). Mnohí Vaše rady doslova "žerú" - myslené len a len v dobrom zmysle slova, aby sme si rozumeli. Myslíte si, že takéto bagatelizovanie termínu rezu je ovocinárovi-začiatočníkovi, ktorý o tom v podstate nič nevie - na prospech? Nemyslím si. A asi aby v tom bol ešte väčší zmätok resp. aby ste podčiarkol domnelú bezvýznamnosť termínu rezu - napíšete, že niekto to robí aj takto a takto - a následuje popis techniky s tou 10-15 cm rezervou a rezom na jeseň a jar súčasne. Tým, že to dobrovoľne uvediete vo svojom príspevku ako príklad, tak tomu sa dá rozumieť tak, že (minimálne) nemáte voči tomuto spôsobu väčšie výhrady. Asi ho teda nepovažujete za chybný? Preto som sa pýtal na prípadné výhody, ktoré v tom vidíte, lebo ja som tam žiadne výhody nevidel, skôr riziká. A Vy následne odpoviete, že Vy režete v inom termíne a že mám lepšie čítať príspevky :). Samozrejme, okrem samotného termínu rezu je kľúčová a dôležitejšia správna technika rezu ako termín rezu, to nikto nespochybňuje - ale dotaz znel kedy rezať a nie ako rezať. Ja nič proti Vám nemám a ani sa nechcem hádať v nejakých ďalších príspevkoch, len chcem vyjadriť svoj názor, že Váš príspevok ako odborníka-ovocinára, tak ako bol podaný, mi proste "nesadol". Nechápem načo je dobré písať do príspevku balast s ktorým sa, ako následne vyplynie z Vášho doplňujúceho vyjadrenia, nestotožňujete, lebo režete v inom termíne a iba to vnáša ďalší zmätok do termínu rezu? Prečo nenapíšete jednoznačne, že v literatúre sa uvádza, že po výsadbe na jeseň sa má výchovný rez robiť až na jar, s výnimkou, ako píše p. Vysloužil, že je stromček veľký a je problém s transportom, tak vtedy sa môže stromček orezať, ale je to skôr z núdze cnosť, nie pravidlo. Prečo je potrebné rokmi overenú, blbuvzdornú, bez dodatočných podmienok všeobecne platnú, cennú radu pre ovocinára-začiatočníka svojim (Vašim) príspevkom nejak rozporovať? Vaše príspevky sú cenné a veľakrát idú priamo k veci, ale tento je podľa mňa dosť mimo. Nič v zlom. Igor

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
jo - (6) - 239.2 (?), 10.8.2014 15:53, zobrazeno: 8459x

prosil by som o radu ako postupovat pri reze hrusky(wiliamsova, podpnik hruska plana) Sadil som ju na jesen v zime som spravil rez, do teraz ale hlave rastol hlavny(terminalovy) vyhonok.(vid. foto). Mal by som ho skratit teraz v lete alebo treba cakat do zimy, pripadne ci ho vobec neskracovat vdaka za kazdu radu.


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 178.235 (?), 10.8.2014 17:01

Je škoda, že jste se o své Wil.hrušce nezmínil dřív.Řez bych teď už nedělal žádný.Letorosty budou  (letos rychleji)končit s mízou.V rámci zimního řezu bych založil další patro zakrácením terminálu, případně ho přerouboval na vhodnou zimní odrůdu.Pokud Wiliamsovu nehodláte sklízet na kvas. Její uchovatelnost na jídlo je poměrně krátká.Zakrácený kousek terminálu můžete uložit do písku a nabídnout někomu jako roub.  AB 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 10.8.2014 18:06

Terminál jste během růstu zakrátit mohl, podpořil by se tím růst ramen. Ale nic hrozného se nestalo. Teď bych se stromkem nedělal nic. V předjaří zkraťte postranní větve cca o 1/4 na vnější pupen, aby jejich konce byly ve stejné výšce. Terminál sestřihněte tak, aby převyšoval ramena o cca 10 cm. Terminál bych nepřeroubovával. Většina odrůd roste silněji než Wiliamsova, což by topolový růst terminálu ještě posílilo. Málokdy strom Wiliamsovy doroste takových rozměrů, aby byl problém se sklizní. A ten, kdo zakládá hruškový kvas, bude vděčný za každé kilo wiliamsek na ovonění.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 245.153 (?), 13.10.2019 9:57
Dobrý den.Vcera jsem nasadil novou Williamsku, v zahradnictví mi řekl, že zastřihnout až na jaro.Doposud jsem zastrihaval ihned po zahrabání (tedy na podzim) Jak to tedy je?Poradi mi někdo?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.118 (?), 13.10.2019 10:11
V podstate je to jedno, obe možnosti sú správne. Ja zastrihávam v predjarí. Zastrihávanie teraz môže mať jednu nevýhodu - ak sú výhonky ktoré skracujete nedostatočne vyzreté, môžu konce ponechaných konárikov pri silnom mraze omrznúť (aj s púčikom na ich konci). Toto ale v prípade hrušky nehrozí, týkať sa to môže najmä kôstkovín a polôh kde bývajú veľmi silné mrazy. Niekto to robí tak, že na jeseň zastrihne s ponechaním 10-15 centimetrovej "rezervy" a definitívne skráti na jar. Dôležitejšia než termín povýsadbového rezu je jeho správna realizácia, najmä výber a dostatočne radikálne skrátenie ponechaných konárikov. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 198.185 (?), 13.10.2019 19:47

Pán Hlavatý, aký má význam skracovať už na jeseň, nechávať si 10-15 cm "rezervu" a na jar zase zakracovať akože definitívne? Pripadá Vám tento postup ok? Má to nejaký praktický význam? Ja v tom akosi nevidím žiaden prínos. Ostrihať niečo v jeseni, čím sa dobrovoľne vystavím do rizika, že niečo môže omrznúť, ja s tým počítam... a keby to náhodou omrzlo, tak si nechám 10-15 cm rezervu, aby som to mohol na jar zakrátiť ešte viac. Taká divná logika, nie? Tak to zakrátim až v prejarí a na jar - a neriskujem nič a rez spravím 1x a poriadne. Možno keď je niekto priam milovník rezu, tak sa može vyšantiť na stromčeku až 2x... a venovať tomu 2x viac času. Ale mne to pripadá ako nezmysel. Ale rád sa teda poučím, ak tento spôsob má nejaké výhody, ktoré momentálne nevidím. Igor

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 13.10.2019 22:27

Dr. Hlavatý nepíše, že by takto řezal, jen že to tak někteří dělají. Týká se to stromků při podzimní výsadbě. Já to tak dělám taky, ovšem jen v případě, že se mi celý stromek nevejde do auta.  Slyšel jsem názor, že podzimní řez sníží možný odpar a tedy riziko uschnutí, ale sám se s tím neztotožňuji. Jediný rozumný důvod k podzimnímu řezu je ten, že jej provede odborněji zahradník při prodeji než pěstitel, který jej na jaře často opomene.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.59 (?), 13.10.2019 23:25
Igor: Prečítajte si môj príspevok ešte raz, jasne som napísal, kedy robím povýsadbový rez ja. Spôsob 'na dvakrát s rezervou' mi spomínal kolega-záhradkár, ktorý občas vypomáha úplným začiatočníkom, sadiacim na jeseň - na jar by na nich už nemal čas - vyberie budúce kostrové konáriky a stredník, tie ponechá o trochu dlhšie a inštruuje začiatočníka ("presne tu si to strihneš v marci"). Rezervu necháva pri broskyniach, niekedy aj marhuliach - pôsobí totiž na severozápade Slovenska, kde silné zimné mrazy nie sú výnimkou, ale niektorí sa aj tam pokúšajú o pestovanie broskýň a marhúľ. Je nepochybné, že pri povýsadbovom reze sa často robia hrubé chyby, ktoré môžu úplne zničiť štart stromčeka v novej záhrade, resp. sa neskôr len ťažko naprávajú. To je aj gro tejto problematiky, a nie termín rezu. Dokafrať stromček nesprávnym rezom sa dá tak na jeseň, ako aj na jar. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 6.58 (?), 14.10.2019 9:46

Pán Hlavatý, ok. Ja som si Váš príspevok prečítal správne hneď od začiatku a pochopil som kedy režete Vy. S tým nie je problém. Ja som mal trochu problém s tým, že vo svojom príspevku značne bagatelizujete termín rezu - že však, je to v podstate jedno, že obe možnosti (jeseň/jar) sú správne. Skutočne? Asi je jasné, že to nie je absolútna pravda, lebo potom dodatočne uvádzate, že záleží dosť od ovocného druhu a lokálnych podmienok. Zoberme teraz do úvahy, že ste skúsený ovocinár, tuna na fóre taký svojim spôsobom ovocinársky guru (aj keď sa rád nazývate hobíkom). Mnohí Vaše rady doslova "žerú" - myslené len a len v dobrom zmysle slova, aby sme si rozumeli. Myslíte si, že takéto bagatelizovanie termínu rezu je ovocinárovi-začiatočníkovi, ktorý o tom v podstate nič nevie - na prospech? Nemyslím si. A asi aby v tom bol ešte väčší zmätok resp. aby ste podčiarkol domnelú bezvýznamnosť termínu rezu - napíšete, že niekto to robí aj takto a takto - a následuje popis techniky s tou 10-15 cm rezervou a rezom na jeseň a jar súčasne. Tým, že to dobrovoľne uvediete vo svojom príspevku ako príklad, tak tomu sa dá rozumieť tak, že (minimálne) nemáte voči tomuto spôsobu väčšie výhrady. Asi ho teda nepovažujete za chybný? Preto som sa pýtal na prípadné výhody, ktoré v tom vidíte, lebo ja som tam žiadne výhody nevidel, skôr riziká. A Vy následne odpoviete, že Vy režete v inom termíne a že mám lepšie čítať príspevky :). Samozrejme, okrem samotného termínu rezu je kľúčová a dôležitejšia správna technika rezu ako termín rezu, to nikto nespochybňuje - ale dotaz znel kedy rezať a nie ako rezať. Ja nič proti Vám nemám a ani sa nechcem hádať v nejakých ďalších príspevkoch, len chcem vyjadriť svoj názor, že Váš príspevok ako odborníka-ovocinára, tak ako bol podaný, mi proste "nesadol". Nechápem načo je dobré písať do príspevku balast s ktorým sa, ako následne vyplynie z Vášho doplňujúceho vyjadrenia, nestotožňujete, lebo režete v inom termíne a iba to vnáša ďalší zmätok do termínu rezu? Prečo nenapíšete jednoznačne, že v literatúre sa uvádza, že po výsadbe na jeseň sa má výchovný rez robiť až na jar, s výnimkou, ako píše p. Vysloužil, že je stromček veľký a je problém s transportom, tak vtedy sa môže stromček orezať, ale je to skôr z núdze cnosť, nie pravidlo. Prečo je potrebné rokmi overenú, blbuvzdornú, bez dodatočných podmienok všeobecne platnú, cennú radu pre ovocinára-začiatočníka svojim (Vašim) príspevkom nejak rozporovať? Vaše príspevky sú cenné a veľakrát idú priamo k veci, ale tento je podľa mňa dosť mimo. Nič v zlom. Igor

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 14.10.2019 12:30

Igor: Nejako Ste sa do mňa pustili...wink.  V prvom rade chcem zdôrazniť - nie som žiadny ovocinársky "guru" a ani ním netúžim byť. Som hobík - doslova a dopísmena. Snažím sa len prezentovať svoje amatérske poznatky (z mojej praxe, mojej záhrady), vrátane výsledkov (tých fotiek som tu zavesil hádam dosť). Netúžim tu mať nejakých "followers", skôr mi to prekáža, ak sa niekto na mňa nejako nekriticky upína (za to ja ale nemôžem). A s tým balastom Ste to trochu prehnali.

K otázke nášho "sporu" - v mojich podmienkach som presvedčený, že spraviť povýsadbový rez jadrovín už neskoro na jeseň resp. začiatkom zimy (teda po výsadbe) nie je chybou, nie je to nič čo by stromček ohrozilo. V minulosti som to neraz tak spravil a stromčeku sa nič nestalo. Myslím si, že sa nájdu viacerí, aj skúsení pestovatelia, ktorí povýsadbový rez robia na jeseň/pred zimou a nemajú s tým žiadne zlé skúsenosti. 

A ešte dodám, že v prípade "všeobecne platných rád v literatúre" mám vždy silné nutkanie tieto železné pravidlá porušiť a vyskúšať, či sa to náhodou nedá aj inak. 

Aby som to uzavrel - povýsadbové rezy robím v posledných rokoch na jar, nikoho nenavádzam aby to robil inak - to ale neznamená, že inak sa to robiť nedá a nesmie.    IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika