Rez x jalovec



Stránky: 1,  2   
krtonoška - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (56) - 34.84 (?) 
3.10.2011 11:08, zobrazeno: 12787x

Vážení kolegové hrabající se v Matičce zemi.

Vyhlašuji boj jalovcům----pryč se rzí hruš...

Co děláte pánové odrůdáři... chci rezistentní hrušku... miluju solanky, jenom se vypijí čerstvé i vypijí v tekutém stavu... ale ten strom chudá., Ty lístečky..ach jo.

Otázka: existuje již odrůda rezistentní proti rzi a zároveň do vyšších poloh. Nebo snad účinný, upozornuji účinný postřik.Děkuji a přeji krásný podzimní čas.

Krtonoška

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 178.235 (?), 3.10.2011 11:59

Mám z hrušní stěnu, na některé sazenici dokonce dvě a více odrůd.Letos (právě teď) odstraňuji napadené listí u dvou odrůd, které jsou náchylné.Většinou jsou jakoby rezistentní.Ale nechci to zakřiknout a bráním se mechanicky i chemicky.Zatím to jde, uvidíme,co bude dál.V blízkosti žádný jalovec nevidím.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 35.114 (?), 3.10.2011 12:12

Dobrý den, no jo, jenže jalovec nesmí být ve zvdálenosti cca 400 m vzdušnou čarou od hrušky a to už je pořádná vzdálenost. Já jsem hrušky vzdala a likviduji napadené jalovce. Co mají ale v ostatních zahradách, tak to bohužel nevím. Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 220.186 (?), 3.10.2011 12:37

Rezistentní hrušeň zatím neexistuje, jen více nebo méně náchylné odrůdy. Jinak u rzi už píší o šíření do vzdálenosti 1,5km... Ale pokud pokud má hrušeň na listech pár ďobek a není zasažená silněji, tak ani nestříkám.

Jsem moc zvědavá, jak to bude u nás dál - za naší osadou se bude stavět malé sídlišťátko a v návrhu zeleně je množství jalovců čínských. Prosbě o změnu druhu z hlediska těsného sousedství zahr. osady nebylo vyhověno, naprostý nezájem... Tak je to pak těžké...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 44.75 (?), 3.10.2011 13:09

"Prosbě o změnu druhu z hlediska těsného sousedství zahr. osady nebylo vyhověno, naprostý nezájem".

To je zajímavé. Byla prosím ta prosba uplatněna formou písemné žádosti, obsahující i podrobnější zdůvodnění? Byla uplatněna současně u investora a současně i na příslušném Obecním (městském) úřadě a jeho odboru ŽP i odboru stavebním ? V takovém případě by se určitě onen "nezájem" nekonal a museli by se tím docela důkladně zabývat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 220.186 (?), 3.10.2011 21:33

Žádost byla zaslána písemně včetně zdůvodnění na krajský úřad, odbor životního prostředí EIA a IPPC.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 49.39 (?), 3.10.2011 13:23

Petře Rybízku, připomínáte mi hrdinu nejmenovaného díla staré španělské literatury. Ať žijí ideály!

Ve Vašem boji musíte upřesnit kterým druhům jalovců vyhlašujete boj, jinak to odnesou i nevinní.

Myslím, že v současné době se už žádná izolační vzdálenost nedá brát jako dostatečná. Vítr si vane kam chce a spóry rzi nese s sebou...

Podle mých zkušeností je Baycor dostatečně účinný. Musí se stříkat včas a ve správnou dobu!

Otrhávání listů s rezavými skvrnami podle mého názoru nemá cenu. Hrušním odeberete zbývající zelenou asimilační plochu a tím je ještě oslabíte.

I já bych chtěl rezistentní hrušku. kdoví, jestli se jí dožijeme.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 178.235 (?), 3.10.2011 13:42

Myslím, že odstraňování listů těsně před opadem je lepší, než je nechat spadnout na zem, kde jsou zdrojem nové infekce.A.strom už to teď nějak podstatně neoslabí.Záleží na velikosti výskytu rzi. Je to protivný parazit. AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 49.39 (?), 3.10.2011 16:21

Zkusím oponovat AB: Myslím si (ale jist si tím nejsem), že zdrojem infekce jsou listy, když jsou ještě na stromě: již v té době jsou na rubu listů ony "pohárkovité plodničky" ze kterých se (podle mého nedůsledného) pozorování uvolňují práškové výtrusy rzi a již v této době se šíří, uchycují a vegetují na jalovci (na kterém v současné době ovšem není ještě nic patrné). Odkud by měla rez lepší podmínky na své šíření: ze stromu, kde do listů může snadno vítr, který spóry roznáší na kilometry daleko, anebo ze země a z listů zapadaných do trávy pod stromem?
Jiná situace je u jiných houbových chorob, například strupovitosti jabloní i hrušní: zde jistě je důležité odstraňování opadaného listí, neboť jedině v něm přečkává strupovitost zimu a zjara se z neuklizeného listí zase šíří na své hostitele.

Veškeří parazité jsou protivní, nejen rez.

A, pane Rybízku, nepřeháníte to s těmi tekutými hruškami? :-)

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
krtonoška - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (56) - 34.84 (?), 3.10.2011 15:24

Vážený přílušní zelené rasy - zahrádkářské

Na jaře jalovec teče slizem nelidským a mám ho přes dům. Pár teček na listech... takovou bradavici na podźim jsem měl před půl stoletím a to v tatkově patě..pardon. Opravdu sousedy nezměním, Baycor my nefunje a tak nevím...

Ještě že mám rakytníkový likér... naštěstí 50 procentní, jo a tchýni moc chutná a hlavně chodí brz.y spát... a já se ženou

Ted vážně... je to konec hrušní v čechách... nebo se stím dá něco dělat?

Rybízek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika