Plodomorka hrušková (Contarinia pyrivora)



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?)
24.3.2024 7:17

Nezapomeňte na plodomorku. Včera jsem dával první postřik na poupata starým Decisem a zároveň Talentem proti rzi hrušňové. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 24.5.2023 19:43

Poslední příspěvek ve vlákně kadeřavost broskvoně se nezobrazil, protože tam byly vložené fotky. Jinak škoda, pane WALTŘE, že jste se nezmínil o tom, že provádíte postřik na poupata hrušní proti tomuto protivnému škúdci. Liboval jsem si, že namám ani jeden zabalený květ na jabloních květopasem a na mnohem horší plodomorku jsem si nevzpomněl. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 24.5.2023 23:07

nějak vám, pane Petře, nerozumím. Samozřejmě jsem plodomorku také řešil, jen asi o dva roky později, než vy. A stejně jako vy jsem zpočátku tápal, který okamžik doby kvetení je k postřiku nejvhodnější. Zelené poupě to není. Účinnější je postřik na bílé poupě. Ale jak píšu výše, letos, ani 2 roky předtím, jsem nestříkal, běhají mi po zahradě vnučky a vedle stromu mám králíky, tak poslední roky řeším tady jen kadeřavost. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 25.5.2023 19:19

Není to nic složitého k pochopení, pane Waltře. Pan PP nedávno napsal, že musím mít hlavu jako slon, když si všechno pamatuju, ale nemám, jak vidíte. Při všech těch úkonech proti všemu možnému jsem prostě na plodomorku zapomněl. Stačilo se zmínit o tom, že to budete dělat. Akorát mi není jasné, když proti všem těm pilatkám na švestkách a jabloních, kde stačí stříknout insekticid do květu, proč to neplatí i na hruškách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 25.5.2023 19:23

no ale já jsem letos proti plodomorce nestříkal, ani loni, ani předloni, tak proto se divím. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 26.5.2023 9:00

V tom vašem příspěvku z 20.5, kdy jste stříkal a kdy ne, jsem se nějak špatně zorientoval. Každopádně zapomenout na plodomorku je fatální chyba. Sám se o tom letos můžu přesvědčit. Generál Leclerc je prakticky v "čudu" + rouby na něm, kupříkladu kvalitní Sixova máslovka nebo Děkanka zimní. Wiliamsovu červenou nenapadaly, ale něco jsem na ní taky našel. Přitom ty postřiky proti rzi Talentem a proti hálčivci hrušňovému mohly klidně počkat, nebo k postřiku Talentu s Nissorunem přidat alespoň trochu Decisu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Biegler - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (210) - 81.144 (?), 31.5.2023 13:27
Letos plodomorka hrušková navštívila moje panství. Postižená je Williamsova, ostatní nekvetly a mladá Thiriotova je v pohodě. Ještě že jsem z Williams v loni nadělal tolik lekvaru na frgále, letos nebude nic. Doporučená je probírka a likvidace napadených plodů, aby nedošlo k přezimování škůdce. U velkých stromů celkem neřešitelná situace. Pustil jsem se tedy do laborování a výsledek je takový: Mospilan 1,8 g, smáčedlo a 7 litrů vody. Postřik plodů za příznivých povětrnostních podmínek večer, kdy horka postřik hned neodpaří. Postříkat a po cca. 1 - 2 hodinách znovu opakovat, podle toho jak rychle dochází k oschnutí. Do 48 hodin jsou larvy zavrtané v hruškách K. O. Za pár dní ještě udělám kontrolu, jestli něco nežije a kdyby jo, stříknu znovu. Takovou přepadovku bych od plodomorky nečekal, když loni byla Williams úplně v pohodě, mnoho jsem jich odjadřincovával do lekváru...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 2.6.2023 15:11

Na Generálu Leclerc je na roubech ještě pár kousků, ale nevím jak dlouho vydrží.

Sixova
Sixova
Libovická máslovka
Libovická máslovka
Margarita
Margarita
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 2.6.2023 15:17

Díky těm opomenutým postřikům je to naprostá pohroma. Přeji hodně úspěchů ve snaze alespoň něco zachránit, pane Bieglere.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.144 (?), 2.6.2023 16:01
Pane Petře, nejde o záchranu letošní úrody, ale o úrodů příští. Na plodomorku jsem našel jediný registrovaný přípravek a to bílou lepovou desku. Já plodomorku nikdy nestříkal, nebyly s ní problémy. Mospilan ale účinkuje dobře. Ty plůdky byly napěchované larvama. Po postřiku jsem jich 15 odebral a zavřel do sklenice od děcké výživy na pozorování. Ze všeho toho mrastu přežilo 6 larev, které opustily plůdky a našel jsem je na dně sklenice. Jinak všechny zničeny. Příští rok tedy postřik Mospilanem po odkvětu a pak ručitě ještě jeden a lepové desky pro lepší info.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 24.3.2024 7:17

Nezapomeňte na plodomorku. Včera jsem dával první postřik na poupata starým Decisem a zároveň Talentem proti rzi hrušňové. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika