Plodomorka hrušková (Contarinia pyrivora)



Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.18 (?)
24.5.2016 21:39

Také já jsem letos dopadl bídně. Z krásně odkvetlého vysokokmenu Charneuské a Williamsovy nebude prakticky vůbec nic. O to víc mě to mrzí, když ani vloni nebyla úroda stoprocentní. Proti plodomorce jsem dosud nikdy nemusel zasahovat. Takže příští rok další postřik navíc.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 199.218 (?), 13.4.2016 20:54

Zbyl mi doma z loňska Decis mega, máma ho loni na doporučení prodejce koupila proti vlnovníku révovému, v letáku jsem se o použití proti těmto roztočům nic nedočetl a tudíž nepoužila rozhodl se vlnovníky potlačit dravými roztoči, mělo by se jednat o poměrně širokospektrální insekticid, myslíte, že by zabral na plodomorku? Trochu váhám s postřikem, obzvláště insekticidy mi jako včelaři opravdu vadí, ale nevím jestli po loňském masivním výskytu plodomorky zachráním situaci pouze lepovými deskami. Jinak u toho vlnovníka je zvláštní, že napadá pouze jedinou odrůdu stolní révy, ostatní vedle naprosto bez výskytu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 18.5.2016 9:42

PLODOMORKA HRUŠKOVÁ

Poškození

Příznaky: napadené vyvíjející se plody jsou zpočátku větší, později jsou zakulacené nebo různě deformované. Vnitřek je dutý černý, hruštičky se krabatí, hnijí. Většina napadených plodů opadává, některé se zahojí, jsou však znetvořené a mají ztlustlou stopku. Larva je nažloutlá, 3-4 mm dlouhá. Dospělec je 3-4 mm dlouhý, šedočerný, komárovitého vzhledu, samička s dlouhým kladélkem.

Význam: je rozšířený škůdce hrušní, může vážně poškodit úrodu ztrátou plodů, zvláště u jednotlivých stromů v zahradách. Prudce rostoucí napadené plody navíc omezují přísun živin pro ostatní plody v růžici.

Biologie

Hostitelské rostliny: hrušeň

Vývojový cyklus: přezimuje kukla. Líhnutí dospělců probíhá před květem. Samička klade asi 10 až 20 vajíček do ještě nerozvitých květů. Někdy naklade do jednoho poupěte více samiček. Larvy se líhnou po 4-6 dnech, vyžírají vyvíjející se plůdky. Dospívají asi za 6 týdnů. Potom opouštějí plody a seskakují na zem. V půdě, v hloubce 5-10cm si předou zámotky

Ekologie: při déle trvajícím suchém a teplém počasí v době dospívání larev hruštičky zasychají a larvy hynou. Pro zapřádání je vhodné vlhko, k seskokům dochází obvykle po silnějších deštích. Jarní mrazy obvykle spálí květy i s larvami, v následujících letech proto neočekáváme silný výskyt. Odrůdy jsou různě citlivé.

Ochrana 

Nepřímá:setřásání a likvidace napadených plodů.

Přímá: při silném napadení lze provést ošetření na konci fáze zeleného poupěte a v příštím roce zopakovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 149.105 (?), 22.5.2016 8:12

Letos mám abnorální výskyt tohoto škůdce. Asi kombinace zandbání prevenze a rovněž vhodných podmínek pro přezimování. I když tedy podle mě bylo sucho...

Dalo by se říct, že jsem hrušky sklidil v květnu, což je poměrně netradiční. Příští rok provedu postřik dle návodu.

Sesbírané hrušky jsem zlikvidoval na popel :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 24.5.2016 19:51

Já jsem si chybně zafixoval, že proti tomuto škůdci se aplikuje postřik stejně jako proti pilatkám, to znamená na konci kvetení, což je pozdě. Proto mám třeba na Williamsově červené silnější výskyt. Věřím, že při dodržení správného termínu aplikace, bude výsledek uspokojivý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.18 (?), 24.5.2016 21:39

Také já jsem letos dopadl bídně. Z krásně odkvetlého vysokokmenu Charneuské a Williamsovy nebude prakticky vůbec nic. O to víc mě to mrzí, když ani vloni nebyla úroda stoprocentní. Proti plodomorce jsem dosud nikdy nemusel zasahovat. Takže příští rok další postřik navíc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Olšan - (10) - 199.218 (?), 1.6.2016 16:59

Tak letos za mne zase sklízela plodomorka, loni mi na hrušni Radana zničila v podstatě všechno, letos jsem byl proti svému přesvědčení odhodlán k chemickému boji, ale v kritickou dobu jsem musel pracovně odcestovat a při návratu byla hrušeň v plném květu opsypaná včelami a to už bylo na zásah stejně pozdě, pověsil jsem před tím do koruny 5 lepových desek, něco pochytaly (aspoň vím jak ty brebery vypadají), ale i tak ztráty min. 80%. S fungicidy na meruňkách jsem se už smířil, ale insekticidy už kvůli včelám se mi příčí, jenže potom mám hrušeň na zahradě jen na ozdobu. Snad někdo časem vymyslí nějakou biologickou ochranu, asi by pomohla pořádná zima, protože k tak masivní invazi u mě došlo až po této sérii několika teplých zim. Nejsem žádný biošílenec, ale už kvůli dětem a včelám se snažím pokud možno bez chemie obejít (pro ovoce s pesticidy si můžu zajít do supermarketu)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 1.6.2016 17:20

Jelikož se proti plodomorce aplikuje insekticid na zavřený květ (poupě), tak včely přímo ohroženy nejsou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 11.6.2016 14:53

Je zajímavé, že takový účinný insekticid jako je Calypso, který se aplikuje do otevřených květů, nemá už na zánik plodomorek žádný vliv. Vonky mě díky této chybné pozdní aplikaci pro letošek také prakticky zrušily.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.103 (?), 31.3.2017 17:23

Dnes už asi u mně bude nejvyšší čas zasáhnout Calypsem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 26.169 (?), 31.3.2017 21:23

Také se na ní letos u jedné odrůdy chystám. Uvidím, v jaké růstové fázi teď hrušeň bude.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika