Jakou odrudu na hruskovici?



f.rozkosny - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (120) - 184.28 (?)
13.11.2009 11:17

Díky za snahu, ale ta Thirritiova to asi též nebude. Ta se má údajně sklízet od konce září do poloviny října a měla by mít na sluneční straně načervenalá líčka. Za posledních asi 10 let jsem měl vždy dočesáno koncem září, pořípadě nejpozději začátkem října a též jsem nikdy nezaregistroval červené líčko ani náznakem. Žádný plod hrušky již nemám (jedině oloupané a nakrájené v zavařovacích sklenicích nebo v kapalném stavu v demijonu), abych to mohl porovnávat s nějakými obrázky z pomologie hrušní. Zkusím se zaměřit na ty pupeny, borku ap. O tvaru koruny se mnoho hovořit nedá, neboť tehdy ještě žijící tchán, asi před těmi x lety, uřezal vrchní část koruny a též ji hodně omladil. Já jsem pak mnoho let, vždy ale až v předjaří, bojoval s v vlky.

Ještě jednou díky za názory a doufám, že přijdou ještě další a my to vyřešíme. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 12.10.2009 18:06

V každé drogerii i v potravinách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
f.rozkosny - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (120) - 51.120 (?), 21.10.2009 0:51

Dobrý večer nebo již skoro ráno? Dlouho jsem tu nebyl (nejdříve z pracovních a později ze zdravotních důvodů) a navíc jsem zapoměl heslo. Zaregistroval jsem se tedy znovu a pokračuji v diskuzi o odrůdě hrušek "Škaredky" z Kojetínska. Pokusím se připojit pár fotografií. Pokud někdo pozná odrůdu, tak vřele děkuji. Děkuji i za ostatní názory a reakce.

Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
f.rozkosny - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (120) - 51.120 (?), 21.10.2009 1:09

Jen připomínám, že hrušeň je údajně stará 55 - 60 let, plody poslední roky dozrávají okolo 15. - 25 září. Letos jsem ukončil sklizeň 20. září, ale např. v r. 2004 okolo 1. nebo 2. října. V r. 2007 jsem je začal přetrhávat již koncem srpna. Plody bývají i rezavé, což na fotkách není tak patrné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
f.rozkosny - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (120) - 51.120 (?), 21.10.2009 1:19

Kostku pekařské hodroždí, rozmíchaného ve vodě s trochou cukru a 100 g. kyseliny citronové na 100l kvasu dávám již mnoho let. Cukru celkově 1 - 2 kg na 100 l, dle ročníku. Ta teplota je též důležitá, myslím, že stačí 15 - 18°C. Důležitá je stálá teplota, bez velkých výkyvů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 51.120 (?), 10.11.2009 20:34

Hledal jsem, hledal, nějaké informace, nakonec jsem narazil v pomologii hrušní i na ty Škaredky. Jinak řečeno Václavka, Cikánka, Otrubka, Smolinka ap. - oficiálně Špinka či Šedá letní. Skoro všechno mě na ni sedí, jen se mě zdá, že jsem měl ty plody jaksi větší a těžší, než popisují. Budu to během roku ještě ověřovat (pupeny, květy, umístění stopky či tvar kalichu, váhu plodů ap.).

Rozkošný F.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
f.rozkosny - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (120) - 51.120 (?), 10.11.2009 20:46

Špinka (Škaredka) - nenáročná na půdu i klima, mrazuvzdorná, dobře a pravidelně plodí, sklizeň od konce srpna do konce září (Kojetínsko, ŘVO, cca 195 m/m.). Typ máslovky, lahodná a kořenitá chuť, vhodná na přímý konzum (skladovatelnost 2 - 3 týdny), ale hlavně vynikající na sušení křížal a pálení hruškovice. Mňam.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 11.11.2009 0:02

Já nevím, ale Špinky jsou drobné hrušky s typicky výrazným kalichem. Zrají v srpnu a stopka nasazuje úplně jinak než na fotkách - je tenčí a vtlačená do plodu. Nemůže jít o Thirriotovu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
f.rozkosny - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (120) - 184.28 (?), 13.11.2009 11:17

Díky za snahu, ale ta Thirritiova to asi též nebude. Ta se má údajně sklízet od konce září do poloviny října a měla by mít na sluneční straně načervenalá líčka. Za posledních asi 10 let jsem měl vždy dočesáno koncem září, pořípadě nejpozději začátkem října a též jsem nikdy nezaregistroval červené líčko ani náznakem. Žádný plod hrušky již nemám (jedině oloupané a nakrájené v zavařovacích sklenicích nebo v kapalném stavu v demijonu), abych to mohl porovnávat s nějakými obrázky z pomologie hrušní. Zkusím se zaměřit na ty pupeny, borku ap. O tvaru koruny se mnoho hovořit nedá, neboť tehdy ještě žijící tchán, asi před těmi x lety, uřezal vrchní část koruny a též ji hodně omladil. Já jsem pak mnoho let, vždy ale až v předjaří, bojoval s v vlky.

Ještě jednou díky za názory a doufám, že přijdou ještě další a my to vyřešíme. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 54.125 (?), 29.3.2010 15:38

:-) Kdo by se vozil s hruškama!!! Jelínek má přímo v Chile ovocný lihovar a dováží jen hruškovicový koncentrovaný destilát. Mimochodem fakt vynikající. :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 29.3.2010 17:34

Co je to koncentrovaný destilát? Jak se koncentruje?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika