jaká je to hrušeň



Stránky: 1,  2,  3   
host - 245.82 (?) 
9.11.2007 6:27, zobrazeno: 30826x
Dobrý den, neví náhodou někdo jaký je správný název hrušně, které se u nás (oblast Českého ráje) říká lidově Solanka? Jedná se o hrušeň, která u nás má konzumní zralost v druhé polovině srpna. Není tedy vůbec vhodná k uskladnění. Má žluté sladké plody. Děkuji za názor.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 9.11.2007 8:10
Ta hrušeň se skutečně jmenuje Solanka a je ještě stále dost rozšířená pro výbornou chuť. Jmenuje se údajně tak proto, že má mírně slanou chuť. Což mi ovšem nepřipadá. Na uskladnění není, ale hruškovice je z ní skvělá.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 204.1 (?), 9.11.2007 14:28
Domnívám se že název vznikl pravděpodobně podle místa největšího výskytu a pěstování okolí Slaného odkut se hrušky vyvážely do západní evropy za první republiky a možná že i později ze starých pramenů.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 44.124 (?), 9.11.2007 17:54

Přátelé odrůda hrušně Solanka opravdu není slaná. Pan Vysloužil žertuje. Tato odrůda pochází z okolí Solan na Litoměřicku, kde pravděpodobně i vznikla a to minimálně před 150 lety, možná že ještě mnohem dříve. Solanka je velmi silného vzrůstu. Tato odrůda byla výsadou severních Čech, kde lemovala a někde ještě lemuje okraje silnic. Zelené plody se dají konzumovat již včervenci, neboť jsou už v této době sladké. Dozrává v srpnu a to velice rychle, není na uskladnění, brzy hniličkovatí.

                   S pozdravem Milan Boštička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 196.170 (?), 22.11.2007 6:41

Solanka jak již řekl pan Boštička pochází ze Solan, což je obec v Polabí severních čech. Pro úplnost bych dodal, že se vyskytuje i v Německu (v Sasku) a to pod označením - Solaner. U nás v okolí je poměrně dost rozšířena, tak jak píše můj krajan, který založil toto téma.

Martin, Český ráj

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 122.179 (?), 3.5.2009 6:01

Tak a teď ještě já přidám.Starší generace označovala možná jednu a tutéž hrušku ještě jako Salzburka.A název pochází někdy z doby c.a k. Vždy jde o ranou odrůdu...   AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
skalovi.pís - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (76) - 161.138 (?), 10.10.2009 10:32

Salcburka není Solanka. Je to jedno z mnoha synonym odrůdy Solnohradka. Znal jsem ji i ochutnal její plody v Hluboké nad Vltavou. Ten strom už asi neexistuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 163.34 (?), 7.5.2009 19:54

Zdravím všechny Solankáře, jak vás tak poslouchám, možnáje to ta hruška, kterou hledám. Je volně prodejná, nebo ji lze sehnat jen u nějakého pěstitele? Janunka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 163.34 (?), 7.4.2009 20:55

Dobrý den, i já bych potřebovala vědět jakou odrůdu hrušně mám. Je to určitě stará odrůda, hrušky jsou menší, žluté, zrají srpen-září, brzy hniličkovatí, na jídlo nejsou vhodné, jsou sice sladké, ale svíravé chuti, jsou velmi aromatické a je z nich výborná slivovice. Prosím pomozte, kdo víte. Janunka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 4.122 (?), 7.4.2009 22:00

Prosím, budou-li letos, tak udělejte snímky. Debata bude věcnější. Děkuji   Janoš V. janosvaclav@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika