Hrušeň rezistentní rzi hrušňové?



host - 251.161 (?)
7.10.2012 16:36

Je jen pojem škodlivý-užitečný.Ale proč tedy ten který tvdí, že to neexistuje proč používá postřiky a nenechá na svých zahradách vegetovat pokojně rzi, padlí mšice obaleče atd? Konec konců ať si dělá na své zahradě co che a druhým ponechá právo zda radu využijí nebo ne.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 23.3.2012 11:29

Je mi líto, pokud má úvaha na téma "prospěšnosti a škodlivosti rostlin" odvedla diskusi o odolnosti jednotlivých odrůd hrušní vůči rzi hrušňové někam jinam. Já jsem pouze reagoval na při pánů z úvodu diskusního vlákna, kteří řešili, zda viníkem je hrušeň anebo jalovec a co by mělo být tedy likvidováno.  Souhlasím s názorem pana MV, že zahrada je jiný ekosystém, než volná příroda a že v zahradě má být spoluvládcem člověk. Spoluvládcem s přírodou, uvědomělým a pokorným. (Apropó existuje u nás vůbec ještě volná příroda)?  Ale o tom, že člověk bohužel příliš uvědomělý a pokorný nebývá a ve svých zahradách provádí mnohé kontraproduktivní skutky, které by sama příroda nikdy nečinila,  je důkazem právě i sílící rozšíření rzi hrušňové v poslední době. Ačkoli mé osobní sympatie jsou v tomto případě jednoznačně na straně hrušní, objektivně rozhodnout, zda je správnější přestat si kolem vlastních příbytků vysazovat okrasné jalovce anebo se zříci ovoce ve prospěch "estetiky" nedokážu.
… A zatímco my, muži, se tady dohadujeme - a plkáme, co bylo dřív, zda vejce nebo slepice, jedinou konkrétní jasnou odpověď tazatelce přinesla žena, paní Lída. A pak že jsou ženské ukecané …!smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 251.161 (?), 7.10.2012 16:36

Je jen pojem škodlivý-užitečný.Ale proč tedy ten který tvdí, že to neexistuje proč používá postřiky a nenechá na svých zahradách vegetovat pokojně rzi, padlí mšice obaleče atd? Konec konců ať si dělá na své zahradě co che a druhým ponechá právo zda radu využijí nebo ne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 224.46 (?), 23.3.2012 13:55

Ad MV: "Já ale podotýkám, že se pohybujeme na fóru "Zahrada" a to je trochu jiný ekosystém než volná příroda."

S tým s vami naprosto súhlasím a preto si myslím, že by sa nemali miešať hrušky s jablkami alebo "jabka s bramborama- jazykom p.Václava" a nemala by sa do zahradničenia pliesť politika, starý režim či staré automobily. Prepáčte moje moralizovanie, ale pripadá mi to dosť násilné. Staré krivdy by si človek nemal ventilovať na tomto príjemnom fóre.

K sýkorkám dodám iba toľko, že som o ich správaní k včelstvu počul od poslucháča rozhlasu- včelára, takže nie je to môj výmysel. Ide o princíp náhľadu na škodlivosť či užitočnosť, nie o kvantitatívne vyjadrenie, koľko kilogramov včiel sýkorky požrali. Perzonifikácia vzťahov v biosystémoch a čierno-biele videnie vedú k tomu, že sa k mnohým biologickým druhom- hubám, rastlinám a živočíchom správame ako k nepriateľom, netušiac, že vedia byť ako tie sýkorky z iného pohľadu užitočné. Veľmi radi masovo používame v záhradkách chemické delá a pritom by stačil často iba neškodný anorganický prípravok. V ekologickom myslení je človek ako pán tvorvsta stále zaostalý. Prečo máme napr. používať syntetické moluskocídy, keď stačí ekologický prípravok na báze oxidov železa, ktorý premnožených slimákov doslova roztrhá, ale nezabije všetkých tak ako v prípade reziduí organických syntetík? Poslaním slimákov v prírode istotne nie je, v prvej rade záhradkárovi zničiť úrodu. O úlohe mnohých húb pri likvidácii organického odpadu a tvorbe kompostu som v minulosti písal. Slepým striekaním fungicídmi zničíme všetko...surprise

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 224.41 (?), 31.3.2012 1:21

Skvelý český pomológ Tomáš Nečas sa v svojej publikácii Pěstujeme hrušně a kdouloně (2010) o európskej hrdze hruškovej zmieňuje iba okrajovo: "...Obecně se uvádí, že přenos infekce probíhá na vzálenost 100-150 m. Primárním hostitelem rzi hrušňové je jalovec (Juniperus sabina a Juniperus chinensis). Houba přezimuje ve formě mycelia ve dřevě větví jalovce, které jsou mírně zduřelé a popraskané...Hospodářská nebezpečnost nebývá příliš významná."

Keď zoberieme do úvahy, že nové odrody hrušiek sa dnes šľachtia s cieľom "iba" na vysokú kvalitu a textúry dužniny, nástup do plodnosti, obdobie zrenia, skladovateľnosť, na rezistenciu k bakteriálnej spále, chrastavitosti a k mere hrušňovej, o vyšľachtení odrody rezistentnej k hrdze hruškovej môžeme v blízkej budúcnosti bohužiaľ iba snívať.sad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 176.214 (?), 8.8.2012 21:58

Nikdy jsem se o rez na hruškách nezajímal. Znám ji jen jako oranžové tečky na listech hrušní. V čem je vlastně tak nebezpečná? Podle tohoto projevu bych to viděl akorát jako estetický nedostatek. Nechám se rád poučit, tak mě hned nekamenujte.smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 220.182 (?), 8.8.2012 22:32

Ono jde o to, že na některých hrušních je pak víc té oranžové než zelené, stromy se vysilují, pořádně neplodí a zkomírají. Takže při silnějším výskytu je třeba zasahovat postřikem. Mne to čeká příští rok také, letos jsem měla hrušně obzvlášť napadené.        Lída           

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 5.149 (?), 8.8.2012 23:43

Tento estetický nedostatek múže být i na plodech hrušní i když ke rzi na plodech nejsou publikovány žádné fotografie (asi není tak fotogenická jako na jalovcích)

         Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 58.114 (?), 9.8.2012 18:18

V roce 2009 jsem měl silný výskyt rzi hruškové, kdy spóry napadly i větvičky - viz foto. Tak jsem to raději ořezal.

rez hrušková
rez hrušková
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika