Doporučte odrůdu hrušně



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?)
17.10.2017 18:03

Zkusil bych Amforu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
         
host - 234.185 (?), 26.10.2015 5:45

ano, prvý rok rodila a bola výborná.N.K7

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 43.240 (?), 23.10.2015 16:17

Zdravim, nebudu zakládat nové téma, prosím poraďte jakou hrušku na Valašsko, otevřený větrný kopec, asi 405 m n.m., samý šutr, hrozná půda. Právě sem uřezal poslední starou máslovku, takže by měly být asi dvě, celkem samota. Velká zahrada, mám tu skoro všecko, aj broskev.

Děkuju moc smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 24.10.2015 8:14

Zkusil bych Thirriotovu, Merodovu a Avranškou. Mají velmi malé nároky na polohu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 38.43 (?), 24.10.2015 18:21

Mám vykopáno na tři, takže zkusím, díky smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 178.235 (?), 24.10.2015 18:45

Avranšská je dnes většinou prodávána jako Gute Luise a je to dobrá letní odrůda, i když ne pro každého.   AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 189.156 (?), 24.10.2015 19:17
No zrovna Avranšská ty nároky docela má, v horších podmínkách strupatí opravdu dost. S Merodovou souhlas. Ing. Fidla
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 150.232 (?), 16.10.2017 20:12

Uvolnilo se mi místo a nyní bych potřeboval rovněž doporučit zimní odrůdu hrušně. Stanoviště se nachází ve 350 m. n. m. na jihovýchodním svahu pod kopcem známým televizním vysílačem Cukrák, takže jižně od Prahy, střední Čechy, okres Praha-západ. Problém vidím ve velmi špatné, jílovité půdě (obec Jíloviště). Vykopávám jámy a navážím lepší půdu, ale je jasné, že ta stačí tak na první léta po výsadbě. Jako podnož vidím semenáč, beru to analogicky podle jabloní, kde byly se slabě rostoucími podnožemi u většiny odrůd velké problémy s růstem. Nevím, do jaké míry jsem v oblasti vhodné pro pěstování hrušní, ale v minulosti si pamatuji, že bez chemické ochrany jsme měli 4 hrušně (podle vzhledu to mohla být Hardyho a Lucasova, další nevím). Plody měly sice v některých letech menší, ale byly chutné, nemohu říci, že by nedozrály. V posledních letech zbylé dva staré stromy hrušňová rez vysílila natolit, že postupně od terminálu odešly. Z nově vysazených mám Bohemicu, Eriku, Lucasovu a nyní hledám ještě jednu zimní odrůdu. Uvažuji o Betě, Nele, Ditě, ale zatím se rozhoduji jen podle popisů v literatuře, především s důrazem na skladovatelnost. Nevylučuji ani některou ze starých osvědčených odrůd. Potřeboval bych proto poradit někým z vás, kdo máte praktické zkušenosti do podobných podmínek.  Míru náročnosti jednotlivých odrůd na stanoviště nemohu jen podle "papírů" posoudit. Všechny hrušně stříkám proti rzi a budu muset i proti strupovitosti, takže s chemickou ochranou počítám. Později hodlám sehnat ještě jednu podzimní odrůdu hrušně, ale už jen jako roub na větev některé odrůdy, protože jinak by se plody nestačily při krátké trvanlivosti sníst. Děkuji za Vaše odpovědi.

Pavel M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 17.10.2017 18:03

Zkusil bych Amforu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 4.115 (?), 24.10.2015 19:51

Zhruba v podobné poloze jsem zkoušel více starších odrůd, nezklamala pouze Konference. Teď testuju některé nové odrůdy, ale po první úrodě se nedají dělat závěry. Vzhledem k půdě byste měl uvažovat jako podnož pouze semenáček.

Škoda. že jste so z té staré (ověřené?) máslovky nenechal rouby.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 43.196 (?), 29.10.2015 8:43

Máslovka byla ověřená, na výšku jí do dcaceti metrů moc nechybělo, pamatuju velké úrody, ale přestárlá, posledních pár let už nerodila a v kmenu byla díra na strčení ruky. Nechal jsem to dojít moc daleko, nemám moc čas, o zahradu pečuje žena a tohle nechala mně a vlastně to byl jediný strom, který mně to tam hyzdil.

Sehnal jsem u nás tři - Konference a Bera podnož Kavkazská a Avranšská kdoule. On tady u nás výběr moc není a nechat si stromky poslat přes net to taky nemám zkušenosti a už bylo asi pozdě...

Tak uvidíme, díky za názory.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika