Zelené hnojení



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?)
23.9.2019 16:15

Samotné listí kompost neudělá. Je třeba dát vrstvu listí a zakrýt ji vrstvou zeminy

Ad Vladimír: Co tedy vznikne ze samotného listí, když ne kompost? Je jedno, jak to nazvete, my tomu říkáme listovka. Je to černé, sypké, humozní, vhodné do všech půd a ke všem plodinám.  Jako když na jaře v listnatém lese hrábnete do země - tam taky spadané listí vrstvou zeminy nikdo nezakrývá.
   Na kompost žádnou zeminu nedávám. Stačí ta, co přihodím s rostlinnými zbytky a na kořenech plevelů.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
                     
Vlaďka. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 180.6 (?), 24.9.2019 16:46

Možná je to hloupý dotaz, ale lze letní salát vyset (případně vysadit předpěstovaný) už brzy na jaře? Není třeba zase náchylný na ranní mrazíky?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 97.51 (?), 25.9.2019 8:16

Odolnost otužených rostlin je podobná. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 95.107 (?), 25.10.2020 14:42

Nasdil jsem po ranných bramborách pro včla svazanku a vyrstl jen peťour. Proč?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 23.9.2019 16:15

Samotné listí kompost neudělá. Je třeba dát vrstvu listí a zakrýt ji vrstvou zeminy

Ad Vladimír: Co tedy vznikne ze samotného listí, když ne kompost? Je jedno, jak to nazvete, my tomu říkáme listovka. Je to černé, sypké, humozní, vhodné do všech půd a ke všem plodinám.  Jako když na jaře v listnatém lese hrábnete do země - tam taky spadané listí vrstvou zeminy nikdo nezakrývá.
   Na kompost žádnou zeminu nedávám. Stačí ta, co přihodím s rostlinnými zbytky a na kořenech plevelů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 135.151 (?), 23.9.2019 18:20

Ze samotného listí vznikne listovka, ale ne kompost.

           Vladimiír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 23.9.2019 19:08

To máte asi pravdu. Vzhledem k tomu, že složení je podobné a použití totožné, nemá velký smysl to rozlišovat a samotné listí nekompostovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 148.5 (?), 23.9.2019 21:32

Pro toho, co se nepodepisuje: chtěla jsem tím říct, že nemá cenu řešit co na hromadu kompostu přihodit, mám listí - dám listí. Pokud by se mi zdála listí moc velká vrstva(což u mne nehrozí) dám si hromádku bokem a pak ho smíchám s něčím zeleným, třeba ostříhanýma kytkama po odkvětu. Ne, kompost nepoužívám jednou za několik let. Teď mi tam leží vybágrovaná vlečka kompostu a tu si vozím tam a tehdy, kdy potřebuju a na co potřebuju. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 135.151 (?), 24.9.2019 13:46

Jen žasnu, kolik lidí tady mluví o listovce jako o kompostu. Pochopitelně vznik ani použití není totožné. Víc k tomu nemám co dodat.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 24.9.2019 16:58

Jistěže, ale v zahrádkářské praxi je to hraní se slovíčky. Všichni máme kompostiště jedno a ukládáme na něj biologicky rozložitelné zbytky. Od jara postupně travní plsť, štěpku, plevele, trávu, seno, padané ovoce, zvířecí výkaly, výlisky, shrabané listí, popel. Celý rok pak zbytky z kuchyně. Nevím o zahrádkáři, který by měl zvlášť zřízenou listovkárnu, protože její použití je jiné.
    Co se týče přidávání zeminy do kompostu - nepochybuji, že je to prospěšné, ale nikdy to dělat nebudu, z jediného důvodu - Zbytečnou zeminu nemám. A taky mi přijde pracné vozit půdu ze záhonů na kompost a pak zase zpátky. Dělám to podobně jako paní konvalinka, s jediným rozdílem - hromadu po 2 letech přehážu. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 143.135 (?), 24.9.2019 17:21

Tak napr. ja mam dve kompostiste. A zeminu (nebo drivejsi kompost) prisypavam (napr. mezi listi, ktereho mam hodne) a delam to tak uz hodne let.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika