Plastový kompostér a žížaly



Stránky: 1,  2   
TomB. - (36) - 55.96 (?) 
8.4.2016 20:48, zobrazeno: 17343x

Dobrý den,

před asi 3 roky jsem zakoupil plastový kompostér, do kterého jsem v průběhu sezóny přidával posekanou trávu, vyryté drny, občas nějaký zbytek z kuchyně (jen ty co patří do kompostu) a trochu shrabaného listí. Zhruba po roce a půl jsem došel poznání, že kompostér nebudu přikrývat víkem, neboť je materiál uvnitř zcela suchý a tlení neprobíhalo. Dalším poznatkem je, že mohutné drny se nerozpadnou ani po 3 letech. Dál mě překvapilo, že v kompostéru je naprosté minimum žížal a jiných živočichů. A že ani odkryté víko nepřinese do kompostu víc vlhkosti. Vše asi souvisí s jejím nedostatkem. Proto jsem nyní udělal prkenou ohradu a obsah kompostéru plus materiál po vertikutaci použil jako základ nového kompostu. Zrání kompostu bych chtěl urychlit pomocí násady žížal. Nemáte někdo zkušenost, zda bude fungovat koupení určitého množství kalifornských žízal a jejich instalace do kompostu? Nevychcípají, neutečou, pomůžou? Díky za názory.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 156.185 (?), 8.4.2016 20:57

ked budete na jesen rylovat par hodte do kompostu a oni sa rozmnozia.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
pata - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (109) - 54.251 (?), 9.4.2016 0:24

Nevychcípají, ale o kaliforňanky se je třeba trochu strat. Pokud nemají ty správné podmínky, tak začnou hibernovat, „smrsknou se“ a jakoby se vytratí. Až zase podmínky budou příznivé „z ničeho nic“ se objeví.
K základním podmínkám patří:
1) Správná vlhkost – kompost musí být raději mokrý, než jen vlhký
2) K. žížaly žijí v horní vrstvě – asi 30cm. To znamená, že se je musí krmit postupně v rozmezí asi 14 dnů.
3) Teplota nesmí přesáhnout 27 st.C. Jinak se „uvaří“. Čerstvá tráva se ráda zahřívá. Tomu musíme předejít.
4) Musíte je ochránit před krtkem a myší.


Chovám Kaliforňanky asi 5 let. To co mi vyprodukují (vermikompost) se nedá přirovnat k ničemu. Je to prostě bomba!!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
TomB. - (36) - 55.96 (?), 10.4.2016 10:10

Rád bych je "choval", ale přeci jen je to kompost na zahradě :-). To je asi rozdíl proti "vermikrabičce" někde po schody (neberte to prosím, že si z vašeho vermikompostu dělám legraci, to nemám v úmyslu). Když budu každý den kontrolovat jeho vlhkost, mám jim tam ještě něco přihodit, stejně jako každé ráno krmím rybičky?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 157.239 (?), 10.4.2016 10:24

Umístit do stínu, na holou zeminu-proti krtkům a myšovitým dát pod dno pletivo s malými otvory. Není nutné každý den nakukovat a máčet, nejde o užívání antibiotikwink, každý domácí-zahradní kompost je origoš-složením a tím i dobou zralosti. Ta se taky liší podle účelu použití. S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 240.105 (?), 14.4.2016 8:58

Žížaly kalifornské mám 6 let. Na zimu v krabici u kotle, na jaře přesypu do kompostu, na podzim si odtud zase nějaké odlovím. Nechcípnou, neutečou. Jejich populaci tam teda pečlivě nesleduju, ale poznat se proti klasickým hnojním dají a každý podzim jich najdu dost, aby mi přes zimu zpracovaly všecku domácí produkci kompostovatelného odpadu. Je fakt, že do bedny jich dám hrst a na jaře jich mám hromadu, ta vyšší teplota a kontrolované prostředí jim vyhovuje. Od loňska máme taky plastový kompostér, občas ho nechám otevřený, občas do něho naleju kýbl vody, co si v něm na zahradě umývám zeleninu a ruce od hlíny. Myslím, že na rozdíl od krabice tam mají žížaly možnost samy se přesunout do místa, které jim podmínkami lépe vyhovuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 229.44 (?), 26.7.2016 14:38

Dobrý den, přemýšlím o pořízení kalifornských žižal do plastového kompostéru a zaujal mě Váš příspěvek. Mám dotaz ohledně přezimování žížal, já myslela, že můžou zůstat v tom kompostéru přes zimu. Nebo je nutno je nechat přezimovat jak píšete u kotle. Můžete mi to vysvětlit?

Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
pata - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (109) - 54.251 (?), 12.8.2016 0:13

Pokud zakopete kompostér alespoň 50 cm do země, nemusíte nikam žížaly přemisťovat k přezimování. Jde o to aby nepromrzla celá populace. Červy se na jaře velmi rychle rozmnoží a do podzimu je jich zase dostatek.


Druhá otázka je efektivnost. Pokud červům zajistíte dostatek tepla i v zimě, například obsypáním koňským hnojem, který dává teplo, červy budou "pracovat" i v zimě. Výsledem je pak mnohem efektivnější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Karolína16 - (5) - 179.82 (?), 18.8.2016 9:51

Říká se tomu vermikompostování - mám s tím super zkušenost - teda zprostředkovanou - kolpili jsme to tchyni na balkon a je nadšena - sama si stáčí hnojivo a leje to krajčatům a květinám.

Tak ať se daří a žížalky pěkně fungují. :) Uvidíte, je to snadné...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 234.21 (?), 18.8.2016 11:02
Děkuji myslela jsem si, že žížaly si samy za lezou do země.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika