Co to je?



andy.wise - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (585) - 164.183 (?)
4.6.2008 20:30

Nepřipomíná rostlinka spíše rajče? :-) Jedná se o mochyni peruánskou, příbuznou rajčete, ale chutná jako ovoce. Myslím, že je již zralá (musí být na pohmat měkká asi jako třešeň.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 129.146 (?), 4.6.2008 20:14, zobrazeno: 15417x

Dobrý den, loni jsem si na trhu od jedný babči koupila rostlinku, kterou paní nazývala peruánskou třešní. Letos mi rostlinka vykvetla a tvoří se na ní dva plody, velikosti třešně. Nejdřív byly žluté, teď už jsou oranžové, ale vypadají že možná budou ještě zrát. Jedno vím jistě, peruánská třešeň to určitě není, ta kolem plodu vytváří takový "lampiónek".

Rostlinka zatím není moc vysoká, má asi 20 cm, stonek vypadá že dřevnatí a trochu se loupe. Listy jsou spíš střídavé, zašpičatělé s výraznějším žilkováním, nejsou tuhé, maximálně asi 5-7cm dlouhé. Na dotyk mají trochu chloupky a jsou trochu aromatické, připomínají mi něco.. možná rybíz. Květy byly drobné a bílé, rostly samostatně. Myslím že měly 5 lístků. Plody jak jsem už psala jsou kulaté, lesklé, nejdřív byly zelené a postupně přes žlutou po zatím oranžovou. Pokud by to pomohlo, můžu dodat fotku.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
andy.wise - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (585) - 164.183 (?), 4.6.2008 20:30

Nepřipomíná rostlinka spíše rajče? :-) Jedná se o mochyni peruánskou, příbuznou rajčete, ale chutná jako ovoce. Myslím, že je již zralá (musí být na pohmat měkká asi jako třešeň.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Misazap - (3) - 129.146 (?), 5.6.2008 10:24

právě že co jsem si zjišťovala na webu, tak mochyně peruánská vytváří ten "lampiónek" a ten ta moje kytka nedělá. Navíc mochyně má jiné listy. Zkusím připojit obrázek.

Díky

Detail plodu
Detail plodu
Celá kytka
Celá kytka
Detail jedné větvičky
Detail jedné větvičky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 186.113 (?), 5.6.2008 14:10

Nejsem žádný odborník, ale myslím si, že je to ozdobný lilek. Rodiče ho mají už hodně roků. Na jaře ho ostříhají on obrazí a zhoustne korunka. Přes léto ji mají venku v polostínu a na zimu ji mají doma v chodbě kde není takové teplo. Ty kuličky na něm vydrží celou zimu. Latinský název neznám, říkali jsme jí třešinka. Až bude starší bude vypadat jako bonsai. A namnožit si ho mužete ze semínek, které jsou v té kuličce. 

Ať vám roste. Bohuna         

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Misazap - (3) - 129.146 (?), 7.6.2008 12:52

Díky, tak už jsem našla, zagooglila jsem na téma lilek a našla jsem ho. Ale babuška na trhu je pěkně nebezpečná! Tvrdila že je to jedlé a ono je to jedovatý Lilek Korálový viz www.hobbyzahrada.cz/data/clanek.asp

Tak díky za navedení na správnou stopu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 166.31 (?), 20.8.2008 22:16
Prosím, nevíte někdo, jak se jmenuje odborně rostlina, které se říká pistolník? Mám doma dvě tyto rostliny, poměrně veliké a chtěla bych o nich vědět více. Sřílí semínka, která po pár dnech klíčí. Jsou asi 2 až 3 milimetry velká. Skoro jako hořčičné semínko, ale tmavé. Díky za informace, snad se někdo najde. Zdraví Denisa
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 254.10 (?), 20.8.2008 22:39
Těžko říct. Zkuste se podívat na pryšec běložilný - Euphorbia leuconeura, už to tu několikrát proběhlo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 166.31 (?), 21.8.2008 22:54
Fakt moc díky za nápovědu. Denisa
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PeterNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (306) - 206.136 (?), 2.8.2011 9:19

Dobrý deň, nechcem zakladať nové vlákno s otázkou "co to je", tak dávam otázku sem: u nás v Nitre v jednej predzáhradke rastie cudzokrajný strom. Je to pomaly rastúci strom - vo veku cca 40 rokov má priemer kmeňa vo výške 1 m len asi 20 cm. Pochádza pravdepodobne z Japonska alebo východnej Číny. Pripájam link na foto kvitnúcej vetvičky, v pozadí je vidieť nezrelý zelený plod. Plody si chodia oberať spoluobčania ázijského pôvodu, ale od nich som sa názov nedozvedel :-) Majiteľ domu nazýva strom "jojoba", ale jojoba to nie je celkom isto. Ďakujem vopred za info.
Peter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 234.215 (?), 2.8.2011 12:44

No jo, je to jujuba. Kde bydlíte, že u vás plodí. Jujuba má vlastnost podle které ji bezpečně poznáte, štáva z listů blokuje vnímání sladké chuti. Rozžvýkejte list, pak ochutnejte krastalový cukr. Pokud budete mít pocit že máte v puse písek místo cukru je to jujuba.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika