Asimina Triloba



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.161 (?)
13.6.2018 20:56
Je evidentné, že tento spôsob jari a (už takmer) leta Severoameričanke Asimine trojlaločnej prospieva. Úroda je bohatá a plody sú veľkostne najmenej mesiac popredu v porovnaní s minulým rokom (viď foto). IH






Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.240 (?), 27.4.2018 17:14
Asimina - teraz je na vrchole kvitnutia (foto 1-3: starší 7-ročný, foto 4: mladší 5-ročný stromček). Na prvý pohľad je zrejmé že je to "exotinka", ale jej adaptácia na našu klímu je bezproblémová. IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.141 (?), 5.5.2018 9:44
Asimina dokvitá - viď foto. Po opadnutí kvetných lístkov sa obnažia zárodky plodov s rôznym počtom "lobulov". V tejto fáze vyzerajú ako malé chobotnice alebo sépie. Stromček začal rodiť v 5. roku po zasadení, teraz to bude 3.úroda. Tá sa každým rokom exponenciálne zvyšuje, tá súčasná je mimoriadna. Opelenie nechávam na prírodu, takže si dovolím tvrdiť, že rôzne odporúčané postupy so štetcami a pod. sú zbytočné (ak ide o samosprašnú odrodu). IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.92 (?), 11.5.2018 7:43
Asimina triloba, čiže Asimina trojlaločná (latinsky lobus = lalok). Používajú sa aj ďalšie synonymá ako paw-paw, banán severu, indiánsky banán alebo muďoul. Latinský názov "triloba" je odvodený od najčastejšieho tvaru plodov, kedy tieto pozostávajú z troch "lalokov". Takýto typický plod je na foto 1 (zatiaľ v ranom štádiu vývoja). Tri laloky ale nie sú dogmou, vyskytujú sa plody s ich počtom od 1 do 5 (viac ako päťlaločný plod som ešte nevidel). Na foto 2 sú plody s počtom lalokov 5 (červené šípky), ďalej so 4 (modré šípky) a tiež plod s 3 lalokmi (žltá šípka). Asimina je svojím výzorom aj pekná dekoratívna rastlina - viď foto 3 (starší stromček, vysoký asi 3m) a foto 4 (mladší, vysoký cca 2m). IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
TomNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (356) - 167.218 (?), 11.5.2018 12:07

asimina objednana. potreboval by som par rad ohladom pripravy vysadbovej jamy a vyberu stanovista na zahrade. nejake odporucenia? je vhodne pridat raselinu? stanoviste radsej co najmenej veterne? ako znasa slnko?

pani Janka, pan Hlavaty, podla vasich fotiek mi pripada ze ju nemate na zatienenom mieste "ako sa na nete odporuca" a dari sa jej u Vas, znesie slnko bez problemov? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.75 (?), 11.5.2018 16:47
Tom Tom: Výsadbu som robil úplne bežnú - asimina bola malá, takže jama tiež, dal som len trochu vyzretého kravského hnoja. Rašelinu by som nedával. Dôležité je zavlažovanie. Stromky nemám na priamom slnku, sú kryté od juhozápadu višňou resp.jabloňou, takže priame slnko majú len ráno/doobeda a potom neskoro poobede/navečer. Ako by asimina znášala celodenný pobyt na priamom slnku Vám neviem povedať. Vietor je nepriateľom asiminy, jej veľké listy môže veľmi silný vietor poškodzovať. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.6 (?), 31.5.2018 20:52
Asimina je tak trochu rebel a svoj latinský názov "triloba" - teda trojlaločná - s obľubou nerešpektuje. Na fotkách sú plody s počtom lalokov od 1 do 5. Viac ako 5-laločný plod som ešte nevidel (dá niekto foto 6- alebo viaclaločnej Asiminy?). Vďaka teplému počasiu sú plody na konci mája neobvykle veľké - fotené dnes. Na posledných 2 fotkách je pohľad na oba stromky ktoré mám. Keď polievam Asiminu (nič iné s ňou robiť netreba), tak ma občas napadne - čo keby sa takto dali pestovať jablone a hrušky (bez rezu a postrekov, bez všetkých tých kvetoviek, piliarok, mér, obaľovačov, bodrušiek, vošiek, vlnovníkov, vírusov, pseudomonád, bez chrastavitosti a múčnatky...). Ale - čo by sme potom v tej záhrade robili a o čom si tu písali? IH







Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.161 (?), 13.6.2018 20:56
Je evidentné, že tento spôsob jari a (už takmer) leta Severoameričanke Asimine trojlaločnej prospieva. Úroda je bohatá a plody sú veľkostne najmenej mesiac popredu v porovnaní s minulým rokom (viď foto). IH






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Teta Jana - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (289) - 148.29 (?), 7.7.2018 11:19

Je evidentní, že nejsem sama, kdo na Asimině obdivuje její tropický vzhled a nádherné veliké tmavé listy bez sebemenšího kazu.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.100 (?), 7.7.2018 11:57
Teta Jana: Vy, ja aj vidlochvost vieme, že Asimina je hodná obdivu. Pre tých čo by pochybovali - zopár fotiek. IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 148.5 (?), 7.7.2018 12:15

Asi i díky vašim příspěvkům tady a na základě ještě nevím čehowink jsem si na podzim, jednu Asiminu koupila. Zatím je to proutek, který jsem zapoměla zalít, takže dlouho čučel, teď je už trošku rozvětvený, ale až se posekal jetel jsem uviděla(a pravda vzpomněla siblush) že je potřeba ho zase zalít - nová půda(kompost) je hodně vysýchavá a ty srážky tady, i přes to, že letos je to lepší než léta předešlá, nejsou vůbec dostatečné. Zase všechny bouřky mimosad viďte Jani?! Oťas... vloni se mi zdálo motýlů strašně moc a letos... letos je to z nějakého důvodu pro změnu hrozná bída. Otakárka jsem viděla někdy před měsícem a od té doby nicsad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika