Asimina Triloba



   Předchozí příspěvky  |  <  21,  22,  23,  24,  25   
                     
Teta Jana - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (289) - 148.29 (?) 
14.7.2018 12:06

Když jsem Asiminu před devíti lety v Kruhu kupovala a nevěděla jsem o ní vůbec nic, řídila jse se poskytnutým návodem na pěstování a tam bylo psáno, že potřebuje vlhké stanoviště a polostín. Tak jsem našla vhodné místo a rostlinu zasadila. Mezitím se podmínky změnily - stínící stromy byly odstraněny -a dospělá Asimina se vyhřívá celý den na sluníčku a je naprosto happy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.40 (?), 14.7.2018 13:17
K príspevku Tety Jany: Podľa mňa sú kritické prvé 2-3 roky - aj čo sa týka toho nadmerného slnenia. Staršia rastlina je už odolnejšia a prosperuje na ľubovoľnom stanovišti. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mamasiga - (1) - 121.39 (?), 18.11.2018 1:06

Myslite ze je mozne Asiminu pestovat v tvare ovocnej steny? Teda na dratenke do siroka, tak ako sa to da u jabloni?

Alebo je to hlupy napad a radsej ju dat inde, mimo dratenky? Hlavne s nou nechcem bojovat... Cital som ze rastie velmi pomaly, tak mozno by to slo.

Viem ze nechat stromy rast v svojom tvare je najlepsie. No mame tak malo miesta a najlepsi tvar aj koli susedom je ovocna stena na dratenke...

Ake vysoke mate Asiminy po kolkych rokoch? Ked je uz vacsia, rastie rychlejsie, bujne?

DAKUJEM za reakcie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.227 (?), 18.11.2018 9:49
Mamasiga: Asimina triloba je úplne odlišný ovocný druh než jadroviny a odlišné sú aj jeho rastové charakteristiky. Rastie pomerne pomaly a sama sa tvaruje do podoby symetrického kužeľa (foto 1,2). Rez prakticky nepotrebuje. Z dominujúceho stredníka vyrastajú bočné konáre šikmo nahor, tie sa síce vetvia, ale len mierne, koruna sa nezahusťuje. Asimina netvorí rodivý obrast ako jadroviny či kôstkoviny, kvetné púčiky (a neskôr kvety a plody) vyrastajú v priebehu konárikov na "nečakaných" miestach, väčšinou v pazuchách internódií (foto 3-5). Plody pred dozretím a v čase zberu sú na ďalších fotkách. K pestovaniu v tvare steny (palmety) sa jednoznačne vyjadriť neviem, keďže som to neskúšal. Z rastovej charakteristiky Asiminy ale predpokladám, že to nie je vhodný nápad. Za veľkú prednosť Asiminy považujem práve jej prirodzený rast bez potreby rezu a samoformovanie vzhľadovo krásnej koruny. Je to aj pekný dekoratívny strom s nádhernými veľkými listami, ktorý najviac vynikne ako solitér, pričom nezaberie veľa miesta. Významnou prednosťou je mrazuodolnosť (u mňa bez problémov prežila teploty pod -20°C), absencia akýchkoľvek chorôb či škodcov (žiadne postreky) a zaujímavá exotická chuť plodov. Nevýhodou je neskorší nástup do plodnosti a fakt že plody sa nedajú skladovať. A nie každému tá zvláštna chuť Asiminy vyhovuje. IH









Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.220 (?), 30.8.2018 20:26
Plody Asiminy dozrievajú. Na fotkách vidno ako vyzerajú na strome a tiež tie ktoré už spadli zrelé na zem. Klasickým porovnaním so škatuľkou zápaliek si môžete urobiť predstavu o ich veľkosti. Asimina patrí k tým málo exotinkám, ktoré sa bezproblémovo dajú pestovať v našich záhradách, a to pri minimálnej starostlivosti. Je mimoriadne mrazuodolná a poskytuje plody zaujímavej chuti, ktorá sa nedá porovnať so žiadnym tuzemským ovocím. Dozreté plody zmäknú, mierne zožltnú a intenzívne voňajú. Dozrievajú postupne, tie zrelé spadnú na zem, stačí ich len pozbierať. Asiminu treba hneď skonzumovať, nedá sa skladovať - nanajvýš pár dní v chladničke. Toto ovocie v našich podmienkach nepozná žiadne choroby, takže nepotrebuje ani žiadne postreky - je absolútne bezchemické. IH






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.24 (?), 3.9.2018 20:39
Strom Asiminy dáva teraz každý deň takúto "dávku" plodov (foto 1,2). Tie dozrievajú postupne. Na foto 3,4 je ďalšia exotinka - hurmikaki. Tá má do zrelosti ešte ďaleko. Chuťovo je Asimina úplne iný level než hurmikaki. IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Teta Jana - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (289) - 148.29 (?), 10.9.2018 7:34

Moje Asimina se letos překonává ve velikosti a počtu plodů. Loni jsem terochu flákala zálévání, ale letos u nás není tak hrozné sucho a taky se mi podařilo stromek několikrát zalít. Velkou radost mám z vlastních vypěstovaných semenáčků.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.179 (?), 10.9.2018 20:07
Ako píše Teta Jana - aj u nás výborný rok pre Asiminu. V tých teplách si doslova rochnila, navyše tu to bol vlahovo nadpriemerný rok, takže zavlažovať nebolo treba až tak veľa. Odvážil som zopár plodov (neboli to tie najväčšie) - viď fotky: jednotlivé plody atakovali 200g, trojica plodov ("triloba") v pohode prekonala pol kila, šiestim Asiminám nechýbalo veľa do 1kg. Ale veľkosť nie je až taká dôležitá, pri Asimine ide predovšetkým o tú ničomu nepodobnú skvelú chuť. Iste, niekomu nemusí vyhovovať, ale pre mňa je famózna. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 230.209 (?), 14.7.2018 12:04

Dobrý deň. 

Chcel by som sa spýtať ako je to s tou studenou stratifikáciou.

Asi pred troma dňami mi prišli semena a neviem, či ich môžem vysadiť alebo najprv stratifikovať. A či vôbec sa mi to oplatí sadiť ešte tento rok.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 14.7.2018 23:28

Děkuji za odpovědi. Zastíním ji prkny, budu zalévat a uvidím, jestli se zvetí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  21,  22,  23,  24,  25   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika