Výroba zeminy pod borůvky



PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.14 (?)
1.11.2019 10:48

Mám borůvky ve směsi zhruba 2/3 rašeliny a 1/3 kůry s trochou písku. Prosperují slušně. Přidávám zjara rašelinu a piliny. Hnojím hnojivem na borůvky. Po třech předchozích pokusech s hrabankou, které nedopadly a akorát sebraly čas. Až pak jsem se dočetl od jednoho velkopěstitele, že bez rašeliny to nejde, zejména hrabanku velmi nedoporučoval.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 241.3 (?), 27.10.2019 22:45, zobrazeno: 5760x

Ahoj,

mám možnost téměř neomezeného množství smrkové štěpky, trávy a jiného zahradního odpadu - chtěl bych to zkompostovat, ale nevím, jaký správný poměr zvolit a co tam nedávat (dusíky, draslíky, vápníky atd. po rozkladu jsou pro mne španělskou vesnicí...)
Mím cílem je vyrobit část půdy s dostatkem živin pro borůvky za minimální investice a námahy a tu pak smíchat s kupovanou rašelinou, které je na živiny chudá (nemusel bych první roky mít borůvky jen na průmyslových hnojivech...)

Díky za každou kondtruktivní odpověď

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.14 (?), 28.10.2019 8:09

Nebudou v tom prosperovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 157.32 (?), 28.10.2019 18:18

Ja som sadil do ozaj veľkých nádob. Zmes kupovanej rašeliny a smrekovej štiepky cca 50/50. Nič viac nič menej.  Už je to šiesta sezóna a čučoriedky bohate plodia a majú zdravý rast. Listy krásne sýto zelené, žiadna chloróza alebo zafarbenie do červena. Neviem kedy dôjde k "únave" pôdy v kvetináčoch, ale zatiaľ tomu nič nemasvedčuje. Hnojím poskromne, vždy iba na začiatku sezóny kryštalickym hnojivom určeným pre čučoriedky. Polievam bohato vodou zo studne(stredne tvrdá) aj keď sa to nemá. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 28.10.2019 8:30

Aby jste dostal kyselý substrát, musel by jste vstupní surovinu fermentovat anaerobně. Pokud to má probíhat intenzivně (a ne po desítky let jako v přírodě) je to v amatérských podmínkách "ten smradlavý způsob špatného vedení kompostu". V profesionálních podmínkách je to bioplynová stanice, kde je zápach omezen jednak volbou netanogenních bakterií a v druhé řadě jímáním bioplynu a jeho spalováním na nepáchnoucí směs páry a oxidů.

V amatérské praxi je nejlepší prvotní fermentaci provést aerobně s dostatečnou vlhkostí a následně "mladý kompost" prolít síranem amonným a dávat pod borůvky jako mulč bránící vysychání pod to rozhozené čisté kyselé rašeliny.

Jinak k ekologickému přístupu na omezení používání těžené rašeliny asi toto. Zhruba 90% těžené rašeliny skončí jako palivo a zbylých 10 procent jsou málo výhřevné nadložní skrývky. Jestliže snížíme spotřebu rašeliny pro rekultivace a zahradnické účely o 20%, tak v objemu těžby se to neprojeví ani těmi exaktně matematckými dvěmi procenty, protože levné nadložní vrstvy někteří nakoupí výhodně pro účely spalování = vyrobí více CO2 za méně peněz.

Proto je možná nejrozumnější, odebírat vhodnou biomasu a kompostovat ji klasicky pro všeobecné použití na celé zahradě.

SfK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 217.79 (?), 30.10.2019 20:36

Ahoj, do díry 50cm hluboké, 50cm široké jsem vsypal 70l rašeliny a zbytek jehličí z lesa. Za 7let krom hnojiva na borůvky (jednorázově v květnu) jsem s tím nic nedělal a borůvek spousty.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 96.35 (?), 1.11.2019 8:12

Polovina rašeliny a polovina směsi z pilin, štěpky a mulčovac kůry. Na jaře síran amonný a pak sem tam cvrk hnojiva na borůvky. Mám borůvky v nádobách a ani po několika letech zatm žádný problém.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 1.11.2019 9:59

Záleží taky, jak kyselou půdu máte na zahradě. Rodiče vysadili na chatě u lesa na vysočině borůvky před 55 lety. Plodí dosud, za tu dobu dostaly jen asi 2x trochu hrabanky. 
   Já si pomáhám tak, že při zalévání (plastovou konví) přidám do vody občas trochu kyseliny dusičné. Oklyselí a zároveň pohnojí. Borůvkám to viditelně svědčí.
   Myslím, že kompostovaná smrková štěpka s trávou s přídavkem rašeliny může být pro borůvky vhodná. Je-li štěpky více, je vhodné dodat k jejímu rozkladu nějaký dusík navíc (síran amonný, močovinu, ledek amonný bez vápence, aj.). Nepřidávat do kompostu dřevěný popel a jiný zásaditý odpad. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.14 (?), 1.11.2019 10:48

Mám borůvky ve směsi zhruba 2/3 rašeliny a 1/3 kůry s trochou písku. Prosperují slušně. Přidávám zjara rašelinu a piliny. Hnojím hnojivem na borůvky. Po třech předchozích pokusech s hrabankou, které nedopadly a akorát sebraly čas. Až pak jsem se dočetl od jednoho velkopěstitele, že bez rašeliny to nejde, zejména hrabanku velmi nedoporučoval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 84.74 (?), 6.1.2020 11:07

Dobrý deň všetkým, 

bolo by vhodné pridať do vyššie spomenutých zmesí namiesto štiepky z ihličňanov štiepku z dreva orecha? Čistil som prednedávnom jeden zarastený priestor a mám asi 3 vrecia drevnej štiepky z orecha. Teraz premýšľam, či by to bolo vhodné dať pod čučoriedky ako nástielku. Niekde som sa dočítal o kyslosti orechových listov, predpokladám, že podobne je to aj s drevom a kôrou. No niekde inde bol text o škodlivosti orechového dreva pre iné rastliny, resp. o tom, že drevo je abiotické - podobne ako u gaštana napríklad. Tak teraz neviem. Ďakujem za radu. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika