Řez rybízu a maliníku



galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?)
14.3.2015 22:00

Ani bršlice, kozí noha mně tam, kromně maliníku neroste.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.14 (?), 11.3.2015 22:56

U malinníku vystříháte vše, co mělo loni plody (pokud jste to neudělal už v srpnu). Pak vystříháte vše slabé nebo viditelně nemocné. To co leze z vyhrazeného prostoru můžete také vystříhnout, ale také to můžete přesadit. Pak ještě zkontrolujete, aby porost nebyl přehoustlý, tj aby na čtverečním metru nebylo více jak 8-10 plodných prutů. Pro přebytečné také platí "vystřihnout nebo přesázet". Když máte hotovo, rozhodíte na čtvereční metr jednu hrst cereritu a 5 lopat kompostu (nebo dvě hrsti cereritu bez kompostu). Nakonec na povrch naházíte nějaký mulč (já do malin dávám štěpku z rybízu cinknutou ptačím zobem).

U rybízu to máte letos jednoduché. Řez po výsadbě se dělal loni a přestárlé výhony v keři ještě nejsou. Tedy ke každému keři nyní v březnu (jiné roky do posledních zbytků sněhu) hodíte hrst cereritu a dvě lopaty kompostu a namulčujete (já do rybízu dávám štěpku z malin cinknutou štěpkou z pustorylu)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.135 (?), 12.3.2015 7:26

SfK to bere poněkud školometsky (žeby nějaký pedagog?) Nějak mně nenapadlo moc kontrolovat kolik plodných výhonů malin mám na m2. Mísit štěpky na mulčování podle toho, k čemu je sypu je podle mne fikce. SfK si z náz prostě robí... Otázka - jen tak - pro SfK mimo soutěž: Jak velký sklad štěpek máte a jaké mixy se tam vyskytují?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 12.3.2015 7:37

Podrůstání malin plevelem je problém. Tak jsem k nim taky začal vozit štěpku. Dosáhl jsem však jen toho, že v těch místech přestaly narůstat mladé výhony a maliník začal odnožovat a stěhopvat se mimo maliniště (kde štěpka nebyla). Možná jsem zvolil nesprávnou výšku vrstvy, nevím.
   Standa chtěl patrně říci, že štěpkuje jiným materiálem než jsou mulčované keře. Což může mít vzhledem k možným chorobám jistou logiku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 12.3.2015 8:13

No vidíte, to mne nenapadlo ale asi to bude tak. Maliny mám v několika souběžných dvouřádcích a nejtlustší mulč je podél cestičky zatímco v meziřádku je ho poskrovnu, Takže podvědomě stěhuji maliny do meziřádku (kam házím i více hnojiva, abych neživil trávu).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 14.3.2015 21:15

Podrůstání malin plevelem je problém.

U mě už to problém není.Už žádné kopřivy, ani jiný vytrvalý plevel.Rada je snadná a velmi dostupná.Poté co jsem začal mezi maliníky sypat jednotýdenní travičku ze sběrného koše zahradní sekačky, je půda pod maliníky nejen bez plevele, ale neroste tam ani tráva.I nyní v zimě je půda krásně čistá, kyprá,humozní černozem.A to prosím vše bez herbicidů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.9 (?), 14.3.2015 21:53

Dělám to stejně. Jediné, co proroste i tím mulčem, je bršlice.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 14.3.2015 22:00

Ani bršlice, kozí noha mně tam, kromně maliníku neroste.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 12.3.2015 8:08

PP to víš, když něco štěpkuji, tak se k tomu vždy přimíchá nějaký ten živý plot. A u ovocných je jen zásada, že do rybízu nesypu štěpku z rybízu a josty, nebo do malin nesypu stěpku z malin a ostružin. Všichni víme, jak to dopadlo když kravičky žraly miučku s hovězím wink.

Takže nemám sklad odrůdových štěpek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 157.100 (?), 12.3.2015 9:37

Všichni víme, jak to dopadlo když kravičky žraly moučku s hovězím.

Tak to mě zděsilo. Vzhledem k tomu, že všechno co ostříhám hážu na jednu hromadu a do štěpokovače strkám, jak mi to přijde pod ruku, tak pod vším je štěpka ze všeho. Jestli mé keře dostanou nemoc šíleného rybízu, potěš Bůh.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.14 (?), 14.3.2015 22:15

Ono to zase tak strašné nebude, ale je jisté, že roztoče šrotovník nezahubí. Proč tedy házet štěpku z větve rybízu, kde jsem přehlídl vlnovníka rybízového, do rybízu. Ale je pravda, že při dodržení většiny zdravotních zásad, toto pravidlo křížové aplikace štěpky je jedna z mnoha kostiček mozaiky, jejíž absence mozaiku "nerozbije".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika