Lze aronii roubovat?



host - 7.24 (?)
16.3.2019 18:35

Děkuji všem za rady.

K příspěvku pana Vysloužila - klasickou Aronii na zahradě máme, ale podle manželky je ta u známého nějaká jiná (nahnědlé větší plody) a velmi dobrá. Tak jsem dostal za úkol ji naroubovat na náš stromek. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 5.201 (?), 14.3.2019 19:25, zobrazeno: 6000x

Známý má starý strom aronie, rád bych jej přerouboval na svou zahradu. Je to možné?  A pokud ano, kdy a jakým způsobem to udělat?

Děkuji za jakoukoliv radu. Pavel

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 94.142 (?), 14.3.2019 20:10

Ano, ako stromkový tvar na jarabinu vtáčiu. Stromky sú veľmi estetické, rozhodne krajšie než kríková arónia. Jako? Všetkými možnými spôsobmi, najjednoduchšie v čase miazgy (prelom apríl/máj) za kôru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 50.141 (?), 14.3.2019 21:04

To potvrzuji!
Není nic jednoduššího než roubování aronie za kůru v době začínající mízy na divoký jeřáb.
Já to kdysi dělal v lese, na mezích apod., a přesazoval na zahradu až později.
I když jsem se na tom učil, lépe napsáno velmi dobře zaučil, ujímavost byla skoro 100% což mě hodně navnadilo a pozvedlo sebevědomí.
To, že rouby aronie jsou velmi tenké a neměl jsem, a ani dnes nemám potřebnou zručnost, tak jsem ty šikmé řezy roubů dělal na měkkém dřevěném prkénku žiletkou.
A taky, pokud je podnož hrubší, jako že většinou je, je dobré dát na ní roubů víc. Lépe rána zarůstá, ale to je snad obecně známá věc.

Rafael.

Aroniím zdar. Třeba i těm zapomenutým co zůstanou někde v lese pro ptáčky a tak.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 50.141 (?), 14.3.2019 22:55

Ještě jsem zapomněl napsat:
I když afininita podnože jeřabiny s aronii je skoro až neskutečná, jeden problém tam přece jen je.
Sice jen estetický, ale měl by se zohlednit.
V tom smyslu, že místo roubování by mělo být až ve výši předpokládané korunky.
Podnož, divoká jeřabina roste velmi bujně, rychle hrubne a naštěpovaná aronie ne. Místo roubování, ten přechod kmínků nevypadá moc pěkně.
Skoro až bizárně. Z hrubého místa roubování, toho "závalu", vyrůstá, pokračuje kmínek velmi menšího průměru a to nevypadá moc pěkně.
Ale na plodnost, růst, apod., to žádný význam nemá.
*
A jak jsem se už tak rozepsall, ještě bych chtěl upozornit, že se nejedná o žádné dlouhověké stromy. U mně už masivně umírají po cca 30 létech.
Ale zas nikdy nepotřebovaly žádnou chem. ochranu. Jediný problém byl občas s ptáky.
*
Keře aronie, teda jejích kůru a dřevo velmi, ale fact velmi, chutná lesní i polní zvěři ve všech ročních obdobích...'

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 15.3.2019 8:30

Aronie poměrně brzy raší, rouby by měly být nařezané - zejména pro roubování za kůru) s větším předstihem.

Ještě pro zadavatele Pavla. Nerozumím, jaký smysl má roubování sousedovy Aronie na Vaši zahradu, tedy pokud Vám na ní nerostou mladé plané jeřabiny (což roste málokomu).  Kupte a zasaďte jednoduše stromek aronie, běžně se prodávají. Doporučuji klasickou odrůdu Nero, novější sorty jako Viking, Hugin se jí zdaleka nevyrovnají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 7.24 (?), 16.3.2019 18:35

Děkuji všem za rady.

K příspěvku pana Vysloužila - klasickou Aronii na zahradě máme, ale podle manželky je ta u známého nějaká jiná (nahnědlé větší plody) a velmi dobrá. Tak jsem dostal za úkol ji naroubovat na náš stromek. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
stanky - (23) - 225.62 (?), 20.4.2021 16:15

Já jsem několikrát rouboval aronii na červený jeřáb anglickou kopulací v předjaří (březen) - ještě u nás ležel místy sníh. Ujmulo se také téměř vše. Teď zkouším stejným způsobem muchovník.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 241.90 (?), 31.5.2022 13:58

Podľa nejakých srbských videí na You tube som aroniu naštepil na semenáč hrušky, spojkovaním,  niekedy v polovici marca asi pred 2-3 rokmi. Rodilo to hneď na druhý rok, stromček rastie pomaly, rodí po celej dĺžke letorastov.V jeseni sa na ňom krásne sfarbilo lístie do červena, plody boli celkom chutné.

afer 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
stanky - (23) - 68.188 (?), 10.3.2023 9:20

Doplňuji, muchovník na podnoži jeřabiny se ujímá téměř stejně ochotně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Efs - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (93) - 104.254 (?), 30.5.2022 21:12

Potvrzuji, co se zde píše. Roubuji na červený jeřáb, kterého je po lesích plno, koncem ledna a v únoru do rozštěpu, kopulací, později i za kůru. Chytá ochotně. Černý nahoře roste pomaleji, proto vypadá bizarně. Nicméně kvete a plodí brzy a je jinak velmi nenáročný.

Hezký den

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika