Lze aronii roubovat?



host - 50.141 (?)
14.3.2019 22:55

Ještě jsem zapomněl napsat:
I když afininita podnože jeřabiny s aronii je skoro až neskutečná, jeden problém tam přece jen je.
Sice jen estetický, ale měl by se zohlednit.
V tom smyslu, že místo roubování by mělo být až ve výši předpokládané korunky.
Podnož, divoká jeřabina roste velmi bujně, rychle hrubne a naštěpovaná aronie ne. Místo roubování, ten přechod kmínků nevypadá moc pěkně.
Skoro až bizárně. Z hrubého místa roubování, toho "závalu", vyrůstá, pokračuje kmínek velmi menšího průměru a to nevypadá moc pěkně.
Ale na plodnost, růst, apod., to žádný význam nemá.
*
A jak jsem se už tak rozepsall, ještě bych chtěl upozornit, že se nejedná o žádné dlouhověké stromy. U mně už masivně umírají po cca 30 létech.
Ale zas nikdy nepotřebovaly žádnou chem. ochranu. Jediný problém byl občas s ptáky.
*
Keře aronie, teda jejích kůru a dřevo velmi, ale fact velmi, chutná lesní i polní zvěři ve všech ročních obdobích...'

Rafael.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 5.201 (?), 14.3.2019 19:25, zobrazeno: 6092x

Známý má starý strom aronie, rád bych jej přerouboval na svou zahradu. Je to možné?  A pokud ano, kdy a jakým způsobem to udělat?

Děkuji za jakoukoliv radu. Pavel

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 94.142 (?), 14.3.2019 20:10

Ano, ako stromkový tvar na jarabinu vtáčiu. Stromky sú veľmi estetické, rozhodne krajšie než kríková arónia. Jako? Všetkými možnými spôsobmi, najjednoduchšie v čase miazgy (prelom apríl/máj) za kôru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 50.141 (?), 14.3.2019 21:04

To potvrzuji!
Není nic jednoduššího než roubování aronie za kůru v době začínající mízy na divoký jeřáb.
Já to kdysi dělal v lese, na mezích apod., a přesazoval na zahradu až později.
I když jsem se na tom učil, lépe napsáno velmi dobře zaučil, ujímavost byla skoro 100% což mě hodně navnadilo a pozvedlo sebevědomí.
To, že rouby aronie jsou velmi tenké a neměl jsem, a ani dnes nemám potřebnou zručnost, tak jsem ty šikmé řezy roubů dělal na měkkém dřevěném prkénku žiletkou.
A taky, pokud je podnož hrubší, jako že většinou je, je dobré dát na ní roubů víc. Lépe rána zarůstá, ale to je snad obecně známá věc.

Rafael.

Aroniím zdar. Třeba i těm zapomenutým co zůstanou někde v lese pro ptáčky a tak.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 50.141 (?), 14.3.2019 22:55

Ještě jsem zapomněl napsat:
I když afininita podnože jeřabiny s aronii je skoro až neskutečná, jeden problém tam přece jen je.
Sice jen estetický, ale měl by se zohlednit.
V tom smyslu, že místo roubování by mělo být až ve výši předpokládané korunky.
Podnož, divoká jeřabina roste velmi bujně, rychle hrubne a naštěpovaná aronie ne. Místo roubování, ten přechod kmínků nevypadá moc pěkně.
Skoro až bizárně. Z hrubého místa roubování, toho "závalu", vyrůstá, pokračuje kmínek velmi menšího průměru a to nevypadá moc pěkně.
Ale na plodnost, růst, apod., to žádný význam nemá.
*
A jak jsem se už tak rozepsall, ještě bych chtěl upozornit, že se nejedná o žádné dlouhověké stromy. U mně už masivně umírají po cca 30 létech.
Ale zas nikdy nepotřebovaly žádnou chem. ochranu. Jediný problém byl občas s ptáky.
*
Keře aronie, teda jejích kůru a dřevo velmi, ale fact velmi, chutná lesní i polní zvěři ve všech ročních obdobích...'

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 15.3.2019 8:30

Aronie poměrně brzy raší, rouby by měly být nařezané - zejména pro roubování za kůru) s větším předstihem.

Ještě pro zadavatele Pavla. Nerozumím, jaký smysl má roubování sousedovy Aronie na Vaši zahradu, tedy pokud Vám na ní nerostou mladé plané jeřabiny (což roste málokomu).  Kupte a zasaďte jednoduše stromek aronie, běžně se prodávají. Doporučuji klasickou odrůdu Nero, novější sorty jako Viking, Hugin se jí zdaleka nevyrovnají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 7.24 (?), 16.3.2019 18:35

Děkuji všem za rady.

K příspěvku pana Vysloužila - klasickou Aronii na zahradě máme, ale podle manželky je ta u známého nějaká jiná (nahnědlé větší plody) a velmi dobrá. Tak jsem dostal za úkol ji naroubovat na náš stromek. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
stanky - (23) - 225.62 (?), 20.4.2021 16:15

Já jsem několikrát rouboval aronii na červený jeřáb anglickou kopulací v předjaří (březen) - ještě u nás ležel místy sníh. Ujmulo se také téměř vše. Teď zkouším stejným způsobem muchovník.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 241.90 (?), 31.5.2022 13:58

Podľa nejakých srbských videí na You tube som aroniu naštepil na semenáč hrušky, spojkovaním,  niekedy v polovici marca asi pred 2-3 rokmi. Rodilo to hneď na druhý rok, stromček rastie pomaly, rodí po celej dĺžke letorastov.V jeseni sa na ňom krásne sfarbilo lístie do červena, plody boli celkom chutné.

afer 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
stanky - (23) - 68.188 (?), 10.3.2023 9:20

Doplňuji, muchovník na podnoži jeřabiny se ujímá téměř stejně ochotně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Efs - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (95) - 104.254 (?), 30.5.2022 21:12

Potvrzuji, co se zde píše. Roubuji na červený jeřáb, kterého je po lesích plno, koncem ledna a v únoru do rozštěpu, kopulací, později i za kůru. Chytá ochotně. Černý nahoře roste pomaleji, proto vypadá bizarně. Nicméně kvete a plodí brzy a je jinak velmi nenáročný.

Hezký den

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika