Jake ostruziny na zahradu



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.78 (?)
9.7.2016 8:13
Pre A.L. Stručne: Na jeseň po zbere posledných plodov vyberiem nové silné výhony pre budúci rok, spravidla 3 až 6, tieto ponechám bez zásahu (nanajvýš ich trochu skrátim ak sú dlhé). Všetky ostatné odstránim tesne nad zemou. Na jar upravím ponechané výhony skrátením bočného obrastu za 2. - 3. listom (púčikom). V priebehu leta priebežne podľa potreby odstraňujem zbytočné výhonky, ktoré by príliš zahusťovali ker, a tiež - to je to na čo sa pýtate - skracujem novorastúce vegetatívne výhonky ktoré by inak dosiahli dĺžku aj niekoľko metrov (zaštipovaním ešte kým sú zelené a mäkké). Inak treba nechať ker tak ako je, prípadne len vyviazať výhonky s plodmi ak by ich váhou klesali až k zemi. IH


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 28.6.2007 15:59
Podle pichlavých výhonů a typických shluků plodů bych si tipnul na Wilsonův raný. V dřívějších letech se jiný ostužiník u nás prakticky nepěstoval.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 164.181 (?), 28.6.2007 17:31
Ano, to sem si myslel taky, ale když jsem si četl popis, tak to nesedělo a to zráním, tvarem plodů  a tím oddělením lůžka od plodu. Sazenici nám přinesl před  pěti lety známý. Tady přikládám obrázek s popisem ze Zahrádkáře.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
MZ - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82), 28.6.2007 17:34
Tady je
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 215.8 (?), 28.6.2007 18:36
To, že se snadno odděluje od lůžka, je typické pro maliny. Existuje stará americká odrůda Cumberland, údajně kříženec maliny s ostružinou. Plody tmavě černé, modře ojíněné, kulovité, asi 2 cm v průměru, šťáva značně barvivá, velmi tmavá. Vzrůst vzpřímený, netvoří odnože. Výborná pro kompoty. Synonymum: Rap-Himbeere
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
MZ - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82), 30.6.2007 12:21
Ano, vypadá, že to je ta odrůda Cumberland. Zalistoval jsem ve staré pomologii a tam jsem ji našel. Popis sedí, jen ta doba zrání se v pomologii uvádí na polovinu července, u nás zraje na konci června, ale to je dáno asi oblastí. Díky za určení.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 75.246 (?), 7.7.2016 22:08

Jedna se o cernou malinu. Uz jenom fakt, ze se da oddelit plod od luzka ukazuje spis na malinu, ostruziny se trhnaji i s luzkem. Koupili jsme uplne stejnou rostlinu pod nazvem Black Jewel. Bujne odnozuje, je delsi nez maliny ale ne tolik jako ostruzina, asi je to krizenec. Je velice chutna.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Loppik - (9) - 68.78 (?), 8.7.2016 23:44

Kdy stříháte ostružiny? Já je stříhám vždycky na jaře, ale slyšel jsem že se mají ostružiny stříhat i v létě. Tak jak to tedy je?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.78 (?), 9.7.2016 8:13
Pre A.L. Stručne: Na jeseň po zbere posledných plodov vyberiem nové silné výhony pre budúci rok, spravidla 3 až 6, tieto ponechám bez zásahu (nanajvýš ich trochu skrátim ak sú dlhé). Všetky ostatné odstránim tesne nad zemou. Na jar upravím ponechané výhony skrátením bočného obrastu za 2. - 3. listom (púčikom). V priebehu leta priebežne podľa potreby odstraňujem zbytočné výhonky, ktoré by príliš zahusťovali ker, a tiež - to je to na čo sa pýtate - skracujem novorastúce vegetatívne výhonky ktoré by inak dosiahli dĺžku aj niekoľko metrov (zaštipovaním ešte kým sú zelené a mäkké). Inak treba nechať ker tak ako je, prípadne len vyviazať výhonky s plodmi ak by ich váhou klesali až k zemi. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Lenka 22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (122) - 90.96 (?), 17.7.2016 9:41

Uvedený způsob stříhaní mám rovněž ověřen. Nechávám max. 5 výhonů na podzim a na jaře zastřihuji postranní výhony na 3-5 oček. V průběhu sezóny navíc, oproti uvedenému doporučení zastřihuji nový výhon, pokud má více než 2 m. (oporu mám 2m vysokou). Na podzim by jsem jej stejně zakrátila a alespoň nezahusťuje keř. Včera jsem zakracovala nové výhony poprvé.

Mám celkem 9 keřů a z nich vytvořen plot na silné opoře, vysoko vyvázané. Ostružiny jsou v době zrání velmi těžké.Odrůdy Black Satin, Thornfree, Navaho Lochness, Thornless + jedna malinostružina beztrnná.Tato skladba mi zabezpečí sběr ovoce od začátku července až do konce září. Odrůdy nakvétají a zrajou postupně za sebou a některé se v době zrání překrývají.V době zrání dávám 3 lapače os a much. Mám jižní svah, kde slunce doslova praží. Při výdatné pravidelné zálivce hadicí (ne pouze konví) jsou plody velké cca 3cm, také dle odrúdy. Za sezónu sezbírám cca 3-4 velké kbelíky ostružin a malinostružiny, které úspěšně zkonzumujema a kuchynsky zpracujeme na zimu.Největší jsou ty oválné odrůdy. Popis odrůd a doba jejich zrání je na internetu. Momentálně nemůžu najít odkaz na stránku, kde jsem měla celkový přehled a foto (jsem na jiném PC). Nelekejte se, když na zimu a hlavně na jaře vypadají ostružiny pouze jako do nebe trčící hole, na kterých je pár bočních výběžků. Obvykle tím matu soudsedy, kteří si myslí, že mi "živý plot" vymrzl. V létě se Vám tato péče bohatě odmění. A ještě jedno upozornění. Na jaře se tvoří v zemi do vzálenosti cca 20 cm od rodící ho keře nové výhonky. Pozor, aby jste je při plení nezničili. Označřte si je předem nějakou tyčkou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika