Co s odnožemi u jahod



TomNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (356) - 177.207 (?)
20.5.2019 10:19

jariel, "bezúdržbové pěstování" mozes k tomu prosim napisat viac? tom

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Mates92 - (9) - 32.92 (?), 17.5.2019 16:41, zobrazeno: 4795x

Zdravím všechny pěstitele jahodovníku. Mám takový rozpor v názorech. Jelikož jsou jahody teprve ve vývinu tak řešíme s kamarádem co s odnožemi. Nevíme, zda li je dobré nechávat odnože i ted na začátku když se plody vyvýjejí. Nebo je odstříhat, nechat jahody dozrát a až pak nechavat odnože. Já jsem toho názoru, že pokud má jahodník dostatek živin (z hnojiva) tak rostlina zvládne jak vyživovat plody tak i danné odnože. Nebo se pletu a rostlina bez odnoží má opravdu větší výnost i velikost plodů pokud se odnože odstraní. Hnojím jak kristalonem tak i Vitality komplexem takže o živiny se nebojím. Navíc si myslím, že plodů je tam více než dost. Dodávám, že odnože potřebuji každý rok. Na fotce jsou sazenice, které jsem vysazoval na podzim :)


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 173.132 (?), 17.5.2019 19:42

U Karmen je to bujné odnožování odrůdová vlastnost. Já jim ty odnože nechávám bez problémů každý rok, na podzim z nich připravím nový záhon.

Ale to neplatí pro jiné choulostivější, ranější a citlivější odrůdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.114 (?), 17.5.2019 23:04

Také mám Karmen, odnože nechávám na sadbu. Kamarádka má Senga Senganu, ta pro změnu šlahouny až do sklizně odstraňuje.         Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 157.239 (?), 18.5.2019 6:59

Já se na pěkné, zdravé odnože a jejich vyvrcholení v podobě nových rostlinek těším-budu jahodiště zakládat na jiné části zahrady, místo stávajícího je do budoucna vyhrazeno na jiný účel. Teď je tolik různorodé práce, že v jahodách jen opatrně pleju a radostně pozoruju, jak plody nabývají na velikosti-brzy se začnou zapalovat jako mladá lýtkawink. Prostě odnože budu víc řešit po sklizni, tak, abych měl na přelomu léta a podzimu dostatek kvalitních sazenic. SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mates92 - (9) - 32.92 (?), 18.5.2019 9:20

Já si právě taky zakládám na kvalitních sazenicích. Tím že je dělám brzo je pomalu sázím na záhon ještě v létě, protože mají obrovskej kořenovej bal a tím mam prvním rokem takový jahody jak vidíte na fotce, prostě nádhera :) V podstatě už za týden můžu nechat zakořenovat šlahouny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
jariel231 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 146.203 (?), 18.5.2019 15:22

Je mnoho různých způsobů jak pěstovat jahody. Záleží na okolnostech. Každý má jiné možnosti, a je ochoten strávit více času opečováváním. Když jsem pěstoval na fólii, tak jsem sázel sazeničky již v létě z prvních výhonů. Další rok jsem měl velké sazenice a krásné plody. Po sklizni jsem okolo 50% vyměnil za nové. Jahody jsem měl velké a zdravé. Nyní přecházím na bezúdržbové pěstování. Nemusí se okopávat, přesazovat, jsou čisté i když trochu menší. Kdo má místo, tomu se stěhují za lepšími podmínkami. Sami se obnovují.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 20.52 (?), 20.5.2019 8:29

Ja som zopár odnoží už nasmeroval na prázdne miesta v záhone, ktoré chcem zajahodniť. Nadbytočné a neperspektívne odnože budem priebežne odstraňovať.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 35.93 (?), 20.5.2019 10:08

Prubezne odstranovani odnozi je zbytecna prace.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
TomNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (356) - 177.207 (?), 20.5.2019 10:19

jariel, "bezúdržbové pěstování" mozes k tomu prosim napisat viac? tom

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jariel231 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 146.203 (?), 20.5.2019 11:30

Tady je má inspirace.

Zajímavé je, že na podzim nelikviduje staré listy. Ta podestýlka zamezuje růstu plevele. Na listech nejsou choroby. Plody neplesnivý a nemusí se podkládat. Při zakládání je třeba vytvořit podmínky lesa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika