Co s odnožemi u jahod



Mates92 - (9) - 32.92 (?)
18.5.2019 9:20

Já si právě taky zakládám na kvalitních sazenicích. Tím že je dělám brzo je pomalu sázím na záhon ještě v létě, protože mají obrovskej kořenovej bal a tím mam prvním rokem takový jahody jak vidíte na fotce, prostě nádhera :) V podstatě už za týden můžu nechat zakořenovat šlahouny.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Mates92 - (9) - 32.92 (?), 17.5.2019 16:41, zobrazeno: 4783x

Zdravím všechny pěstitele jahodovníku. Mám takový rozpor v názorech. Jelikož jsou jahody teprve ve vývinu tak řešíme s kamarádem co s odnožemi. Nevíme, zda li je dobré nechávat odnože i ted na začátku když se plody vyvýjejí. Nebo je odstříhat, nechat jahody dozrát a až pak nechavat odnože. Já jsem toho názoru, že pokud má jahodník dostatek živin (z hnojiva) tak rostlina zvládne jak vyživovat plody tak i danné odnože. Nebo se pletu a rostlina bez odnoží má opravdu větší výnost i velikost plodů pokud se odnože odstraní. Hnojím jak kristalonem tak i Vitality komplexem takže o živiny se nebojím. Navíc si myslím, že plodů je tam více než dost. Dodávám, že odnože potřebuji každý rok. Na fotce jsou sazenice, které jsem vysazoval na podzim :)


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 173.132 (?), 17.5.2019 19:42

U Karmen je to bujné odnožování odrůdová vlastnost. Já jim ty odnože nechávám bez problémů každý rok, na podzim z nich připravím nový záhon.

Ale to neplatí pro jiné choulostivější, ranější a citlivější odrůdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.114 (?), 17.5.2019 23:04

Také mám Karmen, odnože nechávám na sadbu. Kamarádka má Senga Senganu, ta pro změnu šlahouny až do sklizně odstraňuje.         Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 157.239 (?), 18.5.2019 6:59

Já se na pěkné, zdravé odnože a jejich vyvrcholení v podobě nových rostlinek těším-budu jahodiště zakládat na jiné části zahrady, místo stávajícího je do budoucna vyhrazeno na jiný účel. Teď je tolik různorodé práce, že v jahodách jen opatrně pleju a radostně pozoruju, jak plody nabývají na velikosti-brzy se začnou zapalovat jako mladá lýtkawink. Prostě odnože budu víc řešit po sklizni, tak, abych měl na přelomu léta a podzimu dostatek kvalitních sazenic. SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mates92 - (9) - 32.92 (?), 18.5.2019 9:20

Já si právě taky zakládám na kvalitních sazenicích. Tím že je dělám brzo je pomalu sázím na záhon ještě v létě, protože mají obrovskej kořenovej bal a tím mam prvním rokem takový jahody jak vidíte na fotce, prostě nádhera :) V podstatě už za týden můžu nechat zakořenovat šlahouny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
jariel231 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 146.203 (?), 18.5.2019 15:22

Je mnoho různých způsobů jak pěstovat jahody. Záleží na okolnostech. Každý má jiné možnosti, a je ochoten strávit více času opečováváním. Když jsem pěstoval na fólii, tak jsem sázel sazeničky již v létě z prvních výhonů. Další rok jsem měl velké sazenice a krásné plody. Po sklizni jsem okolo 50% vyměnil za nové. Jahody jsem měl velké a zdravé. Nyní přecházím na bezúdržbové pěstování. Nemusí se okopávat, přesazovat, jsou čisté i když trochu menší. Kdo má místo, tomu se stěhují za lepšími podmínkami. Sami se obnovují.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 20.52 (?), 20.5.2019 8:29

Ja som zopár odnoží už nasmeroval na prázdne miesta v záhone, ktoré chcem zajahodniť. Nadbytočné a neperspektívne odnože budem priebežne odstraňovať.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 35.93 (?), 20.5.2019 10:08

Prubezne odstranovani odnozi je zbytecna prace.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
TomNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (356) - 177.207 (?), 20.5.2019 10:19

jariel, "bezúdržbové pěstování" mozes k tomu prosim napisat viac? tom

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jariel231 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 146.203 (?), 20.5.2019 11:30

Tady je má inspirace.

Zajímavé je, že na podzim nelikviduje staré listy. Ta podestýlka zamezuje růstu plevele. Na listech nejsou choroby. Plody neplesnivý a nemusí se podkládat. Při zakládání je třeba vytvořit podmínky lesa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika