Černy jeřab (Aronie)



Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?)
6.8.2019 21:32

Ja ju mám už vyfarbenú, no nechám ju ešte nech naberie trocha cukor, lebo je až príliš trpko-kyslá. V priebehu 1-2 týždňov ju ale pravdepodobne oberiem.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
host - 249.61 (?), 23.10.2011 10:45

Do 3 l láhve dát trochu aronií, zasypat krupicovým cukrem, několikrát vrstvy opakovat a zalít čistou vodkou.Nechat vylouhovat asi 6 týdnů, přecedit přes sítko a pak přes plátýnko.Pak udělat ještě druháka opět za 6 týdnů.Vynikající. Bobiš.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Magdaléna1 - (9) - 122.28 (?), 29.12.2013 14:11

Dělám také sirup... je vynikající... přidávám podzimní šťavnatá jablka. Poměr šťávy aronie a jablečné je 3:1...je to lahoda... komu vadí typická trpkost aronie, může dát více jablečné šťávy...


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 205.168 (?), 24.9.2013 18:03

nadapagi

Mám dotaz:

v louce vyrostl veliký keř, nejspíš černý jeřáb, vypadá a chutná stejně. Je možné že je planý? A jaký by byl rozdíl planý a roubovaný?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 25.9.2013 12:05

Rozdíl bude malý. Aronie se mohou množit semeny a potomstvo je prakticky totožné s mateřskou dřevinou. Existují však jeřáby s černými plody a nejde o aronii - poznáte to podle listů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 28.6.2014 8:55

Stejně jako ostatní jádroviny, tedy v podstatě kdykoli. Já to dělám v předjaří kopulací. Pupeny aronie brzy raší, je dobré nařezat rouby spolu s peckovinami v prosinci. Očkování je jistě taky možné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mike Dundee - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 211.58 (?), 17.11.2017 20:03

Pěstuje někdo a může tudíž porovnat více kultivarů aronie?

V zahradnictvích se dají zakoupit odrůdy Viking, Aron, Hugin, Nero a Galicjanka, případně červená forma (Temnoplodec planikolistý)

Co jsem našel v různých popisech v zahradnictvích (otázka jestli se tomu dá věřit):

Aron - trpkosladká ale velmi chutná, píší o přímém konzumu

Hugin - zmiňují jen zpracování, tedy asi moc chutná nebude...

Nero - sladkokyselá, natrpklá, údajně pro přímý konzum

Viking - chuťově lepší než Nero

Galicjanka - velice podobná Vikingu

Temnoplodec planikolistý (červená aronie) - prý má sladší plody a méně trpké než černoplodé varianty

Sám pěstuji odrůdu Viking a ta mě letos při první sklizni překvapila vcelku chutnými plody (v plné zralosti) trochu připomínající muchovník. Přemýšlím tedy o dalším keři a rád bych zkusil jinou odrůdu, ale nějakou chutnější a vhodnou i na přímý konzum... Z výčtu nahoře mi vychází zkusit Aron nebo Galicijanku a tu červenou formu... Za případné postřehy a vlastní zkušenost budu vděčen...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 255.210 (?), 17.11.2017 22:22

Nero je skôr trpkosladký, kyselinku nemá žiadnu. Má veľa antokyánového farbiva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 34.218 (?), 17.11.2017 23:37

Jan Neruda a Jaroslav Cimrman:
"Kdo chvíli stál, již stojí opodál..."

*
Aronie černá je moje likérnická skoro srdeční záležitost.
(Až na čím dál ranější zrání a stále větší napadaní ptactvem).

Taky by mně ty nové kultivary velmi zajímaly.

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 115.237 (?), 6.8.2019 18:21
Ahoj, jak to máte letos s aronií ohledně zralosti? V minulosti se sklízela v září. Ale posledni roky mnohem dříve. Letos mi už připadá, že bych s ni mohluz začít na sirup.. Už někdo letos sklizíte?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 6.8.2019 21:32

Ja ju mám už vyfarbenú, no nechám ju ešte nech naberie trocha cukor, lebo je až príliš trpko-kyslá. V priebehu 1-2 týždňov ju ale pravdepodobne oberiem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika