Černy jeřab (Aronie)



Mike Dundee - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 211.58 (?)
17.11.2017 20:03

Pěstuje někdo a může tudíž porovnat více kultivarů aronie?

V zahradnictvích se dají zakoupit odrůdy Viking, Aron, Hugin, Nero a Galicjanka, případně červená forma (Temnoplodec planikolistý)

Co jsem našel v různých popisech v zahradnictvích (otázka jestli se tomu dá věřit):

Aron - trpkosladká ale velmi chutná, píší o přímém konzumu

Hugin - zmiňují jen zpracování, tedy asi moc chutná nebude...

Nero - sladkokyselá, natrpklá, údajně pro přímý konzum

Viking - chuťově lepší než Nero

Galicjanka - velice podobná Vikingu

Temnoplodec planikolistý (červená aronie) - prý má sladší plody a méně trpké než černoplodé varianty

Sám pěstuji odrůdu Viking a ta mě letos při první sklizni překvapila vcelku chutnými plody (v plné zralosti) trochu připomínající muchovník. Přemýšlím tedy o dalším keři a rád bych zkusil jinou odrůdu, ale nějakou chutnější a vhodnou i na přímý konzum... Z výčtu nahoře mi vychází zkusit Aron nebo Galicijanku a tu červenou formu... Za případné postřehy a vlastní zkušenost budu vděčen...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
host - 249.61 (?), 23.10.2011 10:45

Do 3 l láhve dát trochu aronií, zasypat krupicovým cukrem, několikrát vrstvy opakovat a zalít čistou vodkou.Nechat vylouhovat asi 6 týdnů, přecedit přes sítko a pak přes plátýnko.Pak udělat ještě druháka opět za 6 týdnů.Vynikající. Bobiš.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Magdaléna1 - (9) - 122.28 (?), 29.12.2013 14:11

Dělám také sirup... je vynikající... přidávám podzimní šťavnatá jablka. Poměr šťávy aronie a jablečné je 3:1...je to lahoda... komu vadí typická trpkost aronie, může dát více jablečné šťávy...


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 205.168 (?), 24.9.2013 18:03

nadapagi

Mám dotaz:

v louce vyrostl veliký keř, nejspíš černý jeřáb, vypadá a chutná stejně. Je možné že je planý? A jaký by byl rozdíl planý a roubovaný?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 25.9.2013 12:05

Rozdíl bude malý. Aronie se mohou množit semeny a potomstvo je prakticky totožné s mateřskou dřevinou. Existují však jeřáby s černými plody a nejde o aronii - poznáte to podle listů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 28.6.2014 8:55

Stejně jako ostatní jádroviny, tedy v podstatě kdykoli. Já to dělám v předjaří kopulací. Pupeny aronie brzy raší, je dobré nařezat rouby spolu s peckovinami v prosinci. Očkování je jistě taky možné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mike Dundee - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 211.58 (?), 17.11.2017 20:03

Pěstuje někdo a může tudíž porovnat více kultivarů aronie?

V zahradnictvích se dají zakoupit odrůdy Viking, Aron, Hugin, Nero a Galicjanka, případně červená forma (Temnoplodec planikolistý)

Co jsem našel v různých popisech v zahradnictvích (otázka jestli se tomu dá věřit):

Aron - trpkosladká ale velmi chutná, píší o přímém konzumu

Hugin - zmiňují jen zpracování, tedy asi moc chutná nebude...

Nero - sladkokyselá, natrpklá, údajně pro přímý konzum

Viking - chuťově lepší než Nero

Galicjanka - velice podobná Vikingu

Temnoplodec planikolistý (červená aronie) - prý má sladší plody a méně trpké než černoplodé varianty

Sám pěstuji odrůdu Viking a ta mě letos při první sklizni překvapila vcelku chutnými plody (v plné zralosti) trochu připomínající muchovník. Přemýšlím tedy o dalším keři a rád bych zkusil jinou odrůdu, ale nějakou chutnější a vhodnou i na přímý konzum... Z výčtu nahoře mi vychází zkusit Aron nebo Galicijanku a tu červenou formu... Za případné postřehy a vlastní zkušenost budu vděčen...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 255.210 (?), 17.11.2017 22:22

Nero je skôr trpkosladký, kyselinku nemá žiadnu. Má veľa antokyánového farbiva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 34.218 (?), 17.11.2017 23:37

Jan Neruda a Jaroslav Cimrman:
"Kdo chvíli stál, již stojí opodál..."

*
Aronie černá je moje likérnická skoro srdeční záležitost.
(Až na čím dál ranější zrání a stále větší napadaní ptactvem).

Taky by mně ty nové kultivary velmi zajímaly.

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 115.237 (?), 6.8.2019 18:21
Ahoj, jak to máte letos s aronií ohledně zralosti? V minulosti se sklízela v září. Ale posledni roky mnohem dříve. Letos mi už připadá, že bych s ni mohluz začít na sirup.. Už někdo letos sklizíte?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 6.8.2019 21:32

Ja ju mám už vyfarbenú, no nechám ju ešte nech naberie trocha cukor, lebo je až príliš trpko-kyslá. V priebehu 1-2 týždňov ju ale pravdepodobne oberiem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika