Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma
Rychle rostoucí živý plot. Vypěstujete maxirychle s minináklady. Více info>

Drobné ovoce > borůvky kanadské

Borůvky kanadské

Paľo. (1739) - xxx.xxx.237.165 (?)
15.11.2013 8:31

Sláva! Konečne niekto ďalší, kto tiež používa k výžive čučiek hnoj. Samotná rašelina bez živín preliata síranom amonným mi pripadá skôr ako hydropónia. Pane Romane, po akom čase meníte substrát v kýbloch na snímke? Alebo ich potom presádzate do väčších nádob?

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty

borůvky kanadské

host - xxx.xxx.170.142 (?)
14.2.2007 1:45, počet návštěv: 268496
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)
Dobrý den,

koupili jsme sazenici kanadské borůvky, zasadili na zahradu,dostatečně zalévali,ale do 3 měsíců odešla.Může být přícína v tom, že nebyla v žádném stínu,celý den prakticky byla na slunci když svítilo?Borůvku jsme zasadili tak, že jsme vykopali jámu a tu vycpali hlínou z borovicého lesa..
Jak se toho příště vyvarovat?Chceme ji pěstovat,ale mám obavy investovat aby se to neopakovalo.
Díky Ivana
Připojit reakci   

borůvky kanadské

vyslouzil (16189)
15.2.2007 19:26
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)
Borůvky snesou stín, ale snesou i slunce. Určitě nezašly kvůli oslunění. Jsou ovšem vápnostřezné - může je zlikvidovat postřik proti pihovitosti jabloní, i zásaditá voda na zalévání. Doporuuji je pár let  ponechat ve velkém květináči zapuštěném v zemi a zalévat dešťovou vodou s pár kapkami kyseliny dusičné. Zemina z borového lesaje správná, nic nepokazíte přídavkem neupravené rašeliny
Připojit reakci

Borůvky kanadské

host - xxx.xxx.240.105 (?)
14.9.2015 10:55

Zdravím.

Borůvkových témat je tu víc, zkusím se zeptat tady. Když chci namíchat borůvkám piliny a rašelinu, je jedno, jakou hrubost? Tedy piliny z pily mají v sobě i kusy kůry, jiné tu neseženu (berou si to hodně lidi pod koně a každá pila má zamluveno). Řešit ještě jejich případné znečištěním olejem, to už bych asi neměla vůbec šanci.

A rašelinu mám možnost koupit pro profizahradníky, označení je jako litevská standart. Nebo by bylo lepší jemnou nebo naopak hrubou?

Ještě tu bylo občas zmíněno přidání písku - je to dobré nebo zbytečné? A jaký písek mám ve stavebninách chtít?

Ano, vím, že se ptám jak trouba, ale budeme přesazovat 9 vzrostlých borůvek a do budoucna ještě asi dalších 5, materiálu teď budu míchat tak 3,5 kubíku, tak ať vím, co mám sehnat. Manžel je pracovitý, ale návod musím dodat já. A ráda bych, aby to fungovalo - dobře rostlo.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

host - xxx.xxx.35.93 (?)
18.9.2015 8:18

Kura by nemela vadit, vetsi kusy vysbirat. Raselina se obvykle doporucuje hrubsi, frakce 10-25, ale zalezi, zda ji nejak efektivne sezenete. Pisek jsem do substratu nepridaval, podle mne tam nema zadnou funkci, ale daval jsem trochu na dno jamy jako drenaz. 

Připojit reakci

borůvky kanadské

host - xxx.xxx.136.34 (?)
16.4.2007 21:36

Prý pomáhá na dno vykopané jámy udělat dno z igelitu,aby se zachytila voda.Také není špatné k rostlinám sypat piliny z jehličnatého dřeva.Kanadská borůvka potřebuje hodně zalévat,není to ta naše borůvka ze suché paseky.Hnojit síranem amoným.Pepík

Připojit reakci

borůvky kanadské

host - xxx.xxx.248.54 (?)
17.4.2007 3:01

Dobrá zkušenost je s výsadbou do podstatně větší jámy (několikrát!) než je květináč a její vyplnění rašelinou, ani to nemusí být substrát, dál použijte triviální trik , dobrý pro závlahu- do připravené jámy dejte  drenážní perforovanou hadici 7-10 cm (koupíte v každých stavebninách, stojí koruny/m). Zálivkou nešetřete. S přáteli jsme kanaďáky kupovali ve stejnou dobu, zaléval jsem  opravdu "fest" (třeba i desítky minut hozená hadice se závlahou do drenážky...) , borůvky prostě  "neulijete" ale drtivá většina lidí je prskne do hlíny a "usuší" (už jenom to, že nedáte rašelinu, nebo jí dáte symbolicky dokáže borůvku  zaříznout). Hnojte hnojivy na rododendrony , či borůvky.Kamarádi  buď podcenili zálivku, nebo nedali rašelinu (na chalupu, je-li zahrada standardní , tj, v létě bez zálivky nic moc nejsou kanaďáci dobrou volbou) 

Podotýkám, že mám 4 keře borůvek,  u cihlového plotu otočeného na jih - prostě výheň. Pokud dáte pod každou borůvku  hodně rašeliny a mohutně zavlažujete a hnojíte, keřík zešílí - ty mé jsou po 4 letech v průměru 1,3- 1,6  m....Zajímavé je, že první jsem koupil skutečně vzrostlý keř, který  krásně prosperuje a další tři byly skutečně čtvrtinové - zde jsem k péči dal na radu z anglicky psaného webu a první dva roky jsem tvrdě "odrbával" všechny květy, keříky vyrazily rychlostí neuvěřitelnou a nádherně zmohutněla a vyrostly .MYlím, že za dva roky nepoznáte, který keř byl koupený velký, a které sazenice byly malé.

Takřka bych zapoměl na stříhání - pokud keříky opečujete,  skutečně "jedou" člověk se musí zatvrdit a na jaře stříhat nejenom namrzlé větvičky, ale i mnoho zdravých  , a to radikálně - z keříku se jinak stane "koště" s velkým množstvím tenkých větviček a malými plody. tenké větvičky  jsou v zimě náchylné k promrznutí. 

Připojit reakci

poznámka

17.4.2007 3:08
u hadice jsem samozřejmě myslel průměr - délka klidně 1,5-2,5 m, podle jámy co vykopete
Připojit reakci

borůvky kanadské

host - xxx.xxx.14.248 (?)
7.5.2007 12:59

Dobrý den myslím, že jsem všechno tohle udělala, vykopala jámu zasypala hrabankou z borového lesa dala drenážní rouru přisypávám také piliny, zalévám, hnojím Kristalonem na borůvky a letos mi právě usychá borůvka, kteá nejvíce kvetla, zkrátka obaléna květy, lístečky jsou drobné spíš světle zelené a postupně vadne. Mám vedle sebe zasazených borůvek celkem šest, různých odrůd s různou dobou zrání a právě ta nejrannější a nejvíc kvetoucí vadne. Ostatní jsou zdravé a mají se čile k světu. Takže suchem to asi nebude. Slyšela jsem, že může rostlinu také ranit mrtvice. Máte s tím někdo zkušenosti. Už je to během dvou let druhá borůvka, která takto zašla.

Jiřina

Připojit reakci

Borůvky kanadské

HonzaP (3)
8.5.2007 18:44
Zdravím, jedné mé borůvce taky uschly všechny květy a nebude mít ani jeden plod. Je to smutné, ale stalo se. Myslím, že je to z nedostatečné jarní zalivky - letošní sucho na jaře. Ale já mám jiný problém. Před dvěmi lety jsem vysadil tři kanadské borůvky, a to do obyčejného záhonu, a do jámy jsem akorát nasypal asi 1,5 kýblu lesní hrabanky. Borůvky dnes mají malé žluté lístečky a malé plůdky. Nevíte jak by šla dodatečně okyselit půda, aniž by se museli borůvky přesadit do kyselé rašeliny? Předem děkuji za vaše reakce.
Připojit reakci

Borůvky kanadské

host - xxx.xxx.255.87 (?)
8.5.2007 21:25
Nekdo tu nedavno radil zalevat roztokem s kyselinou dusicnou. http://shop.growshop.cz/katalog/seznam/04?GROWSSID=34da2a33dc61f6fd8edd9e57e70518f7 Zde je odkaz na jednoho z prodejcu, co jsem nasla na netu, take jsem se o to zajimala. Ale jeste s tim nemam zkusenost, tak mozna predem radeji konzultovat s prodejcem.
Připojit reakci

Borůvky kanadské

HonzaP (3)
9.5.2007 17:26
Zdravím, proč bych nemohl použít nějakou jinou kyselinu, např. fosforečnou či sírovou. Není to jedno?
Připojit reakci

Borůvky kanadské

host - xxx.xxx.19.2 (?)
9.5.2007 21:34

Z hlediska pH půdy to je poměrně jedno. Z pohledu borůvek již méně. Pokud přidáte kyselinu dusičnou, musíte počítat s tím, že v půdě nezůstane dlouho volná, dojde ke sloučení a kyselé prostředí bude tvořeno převahou iontů NO3, nejčastěji ve vztahu k Ca, Mg. Dusík je ale pro rostliny živina a tak jí postupně odčerpají a kyselost samy sníží. Pokud použijete kyselinu fosforečnou je situace podobná jen s tím rozdílem, že místo růstu podpoříte vyzrávání a kvetení a vazba Ca - PO4 je méně rozpustná proto má dlouhodobý efekt. Pokud přidáte kyselinu sírovou dojde k vyvázání volného vápníku (nejčastější příčina vyššího pH) na sádru a efekt je velmi dlouhodobý, sádra je jen obtížně rozpustná, je to podobně jako když použijete síran amonný - amoniak - NH4 spotřebuje rostlina a ionty SO4 zůstanou - a vyvážou Ca. Hlavně nedoporučuji přidávat kyselinu chlorovodíkovou (solnou), mnoho rostlin nemá chlór rádo a mám pocit, že borůvky k nim také patří. Další kyseliny asi nepřipadají v úvahu, i když si dovedu představit, že zahrádkáři dokáží do půdy nalít ve snaze zachránit rostliny leccos. Setkal jsem se se snahou okyselit půdu kyselinou citrónovou a také octem, oboje funguje jen krátkodobě. Sloučeniny s vápníkem jsou totiž dobře rozpustné a rychle odbouratelné.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

9.5.2007 23:16
Klobouk dolu pred vasimi znalostmi. Takze snad chapu dobre, ze kyselina sirova by byla take ok a navic dlouhodobe. Muzete jeste prosim poradit davkovani? Jaky pomer vody a kyseliny a jen jedinkrat zalit??? DIky predem!
Připojit reakci

Borůvky kanadské

vyslouzil (16189)
10.5.2007 10:09
Ta chemická kalkulace je naprosto přesná, ale já bych konkrétně kyselinu sírovou jako první volbu do půdy nelil. Dusík, nitráty, fosforečnany - to vše do půdy patří a rostliny zužitkují. S těmi síranovými bych byl opatrnější, i tak se jich do půdy dostává dost (třeba síranem draselným, modrou a zelenou skalicí).
Připojit reakci

Borůvky kanadské

host - xxx.xxx.1.251 (?)
10.5.2007 13:03

Okyselení by neměl být problém měřit běžnými Ph papírky. Otázka je kolik by mělo být Ph kyselé půdy vhodné třeba pro ty borůvky.

Druhá věc je ta, že běžná půda má absorbční setrvačnost, tudíž při běžném prolití okyselené vody voda proteče a půda se potom vrátí ke svému přirozenému Ph. Nešlo by okyselenou půdu třeba udělat tak, že běžná půda, hrabanka se rozmíchá s vodou na kaší v nějaké třeba velké vaničče a potom se postupně upravuje třeba dva dny co hodinu na potřebné Ph přídavkem kyseliny, třeba dusičné a rozmícháním, dokud se to Ph už samo nemění a zůstává kyselé? Pak by stačilo tu kaši třeba jen nalít do jámy vystlané třeba černou mulčovací tkaninou, počkat, až vsákne voda a půdu potom dát na ty borůvky. Ta kyselost by se mohla nějaké měsíce udržet a když se borůvkám bude dvakrát za rok ta půda měnit, mohly by to ustát.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

host - xxx.xxx.71.232 (?)
11.5.2007 8:39
Jejda, nedokazu si predstavit, ze bych menila dvakrat do roka pudu u boruvek. Nebylo by jednodussi,  je rovnou zasadit do smesi raseliny s necim, ktera je dost kysela a nejak zajistit, pokud je v okoli puda s vyssim ph, aby to nemohlo pronikat k boruvkam? Me tyhle chemicke pokusy s kyselinami prijdou dost divoke :-)
Připojit reakci

Borůvky kanadské

host - xxx.xxx.1.251 (?)
11.5.2007 11:15

No, já si představuji, že když je ta borůvka v nádobě, tak když se pořádně prolije vodou, vyklopí se celý kořenový bal jako celek a potom se část dá ubrat a doplnit novou půdou.

Co se týká chemických pokusů, nejhorší je podle mně nerovnoměrnost. Když někdo přežene třeba to okyselení vody a zaleje jí borůvky.  Když se tapůda rozmíchá na kaši, okyselí a zase rozmíchá a nechá usadit a potom změří třeba druhý den, než se přidá k borůvkám, mělo by to být OK. Já se ale spíše ptám, protože já borůvky nepěstuji, ale mám to v plánu a asi nějak tak bych to dělal.  Jen hledám, jestli to už někdo takhle dělal a nenarazil přitom na nějaký problém, který při teoretickém přemášlení není vidět.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

vyslouzil (16189)
11.5.2007 12:12

Se sorpční schopností půdy je to pravda. Bohužel samotným promícháním na kaši se kyselina na půdu nenaváže.
   Nejracionálnější doporučení je v zásaditých půdách a v blízkosti plodin vyžadujících občasné vápnění borůvky nepěstovat.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

Hloupej sedlák (15) - xxx.xxx.110.70 (?)
25.10.2015 19:07

Do dnes mám před očima Kantorkův vtip, kde jeden chemik druhému říká: "Pane kolego, ta vaše zatracená kyselina sírová, mi zase sežrala svačinu." S litím kyseliny sírové na záhon bych byl velice opatrný. Tahle kyselina je podle naší chemikářky "hladová po vodě" a je otázkou co se stane dřív. Jestli se nejdřív naváže na vápník nebo rozežere kořeny. Kyseliny dusičné nebo lépe fosforečná bych se nebál, ale sírovou???

Připojit reakci

Borůvky kanadské

kmeen (6) - xxx.xxx.99.199 (?)
14.11.2013 17:59

Moje zkušenost s pěstování borůvek. Já jsem si na pěstování kanadských borůvek trošičku ulít. Mám jich skoro 50 včetně muchovníků a zimolezů. Mám dobré zkušenosti s 1 : 1 rašelina a koňský hnůj a hodně dešťové vody. To je to, co těm borůvkám opravdu chutná.Přidal jsem i mykorhýzní houby. Ještě se mi nestalo, že bych ty borůvky přehnojil. Roman

Obrázky:

Připojit reakci

Borůvky kanadské

15.11.2013 8:31

Sláva! Konečne niekto ďalší, kto tiež používa k výžive čučiek hnoj. Samotná rašelina bez živín preliata síranom amonným mi pripadá skôr ako hydropónia. Pane Romane, po akom čase meníte substrát v kýbloch na snímke? Alebo ich potom presádzate do väčších nádob?

Připojit reakci

Borůvky kanadské

PP. (5313) - xxx.xxx.14.199 (?)
15.11.2013 8:37

Nadšení je jedna věc, chemismus substrátu druhá. Jestli je zkušenost s dlouhodobým!! používáním organického hnojiva u borůvek, sem s ní. Já používám jaksi polochemické hnojivo s rohovinou určené borůvkám. Běžných hnojů se u borůvek bojím z důvodu neznámé alkalinity. To je u borůvek jednoznačně základní hledisko úspěšného pěstování.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

host - xxx.xxx.65.144 (?)
15.11.2013 9:15

Kravsky hnuj nekteri pestitele (ci prodejci sazenic) pro boruvky doporucuji, jak je to s pH by bylo zajimave vedet. Uvazuji, ze bych zjara prisypal kolem rostlin, pokud sezenu hodne ulezely ci lepe zkompostovany hnuj. Pak bych zaleval destovou vodou s pridanim siranu amonneho (nebo pridavam do konve s vodou okyselovac Floria). Ke hnojeni pouzivam biomineralni hnojivo 'Biomin pro boruvky'. J.R.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

15.11.2013 9:33

Nadšenie je v mojom prípade odmenené úrodou veľkých plodov. Používam Hoštické granule zo slepačieho trusu, kde sú na obale jasne uvedené druhy cieľových rastlín. Konský hnoj môže byť tiež dobrá alternatíva, chcelo by to porovnať pH jednotlivých org. hnojív. V kravskom bude zrejme viac vápnika a horčíka, už iba z titulu minerálnych premixov, ktoré sa primiešavajú do jadrových krmív pre HD.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

15.11.2013 9:47

U granulovanych slepicincu je uvedena na obale jako cilova rostlina boruvka? Nikdy jsem si je zatim nekoupil, na predni strane vyobrazena neni. Udaje o pH organickych hnojiv budou asi jen orientacni, nekde na internetu jsem cetl u granulovaneho kravskeho hnoje pH 6-8, coz je dost rozptyl, ale dejme tomu ze je neutralni. Pro boruvky by melo byt pH 3.5-5, ale pokud se prida primerene mnozstvi hnoje (a navrch davam piliny), tak by to nemuselo vadit. J.R.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

Paľo. (1739) - xxx.xxx.132.21 (?)
15.11.2013 20:26

To, že si p.J.R. ešte nikedy nekúpil na hnojenie čučoriedok granuľovaný hnoj, neznamená, že sa nevyrába alebo že ho nemožno u nás bežne kúpiť. U nás v meste ho majú v každej záhradkárskej predajni. Osvedčil sa mi lepšie ako zmes rohoviny a síranov. Rohovina nevytvorí v tak krátkom čase potrebný humuso- ílovitý komplex ako hnoj. Odozva na hnojenie granuľami v podobe krásnej úrody bola oveľa kratšia ako u rohoviny.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

host - xxx.xxx.10.101 (?)
15.11.2013 20:57

Pane Paľo, napsal jste - Používam Hoštické granule zo slepačieho trusu, kde sú na obale jasne uvedené druhy cieľových rastlín.

Hnojivo, na ktere ted odkazujete se jmenuje jinak a ma jine slozeni -  Hoštické org. hnojivo čučoriedky - Hoštické organické hnojivo obsahuje fermentovaný kravský a konský hnoj, drvenú a granulovanú rohovinu a prírodné guáno pochádzajúce z trusu morských vtákov.

Takze byste nemel plest ctenare zamenou dvou ruznych hnojiv (granule ze slepiciho trusu nejsou urceny pro hnojeni boruvek). J.R.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

Standa_hk (5596) - xxx.xxx.220.186 (?)
15.11.2013 22:40

Tady se musím pana Paľa zastat. i když hnojí jinak než já, hnojí své kanadské borůvky vcelku správně. Ledek draselný, guano a fermentovaný granulovaný slepičí trus jsou v podstatě totožná bezchloridová hnojiva ledkového typu, jen se liší ve stupni mineralizace a čistoty Kdo má borůvek hodně a chce ušetřit, kupuje jednosložková hnojiva a udělá si pro každou rostlinu mix na míru. Kdo má jen 3-4 rostliny a nemá znalosti, jak to míchat, nidkdy neudělá chybu, když si koupí hnojivo popisem přímo na míru dané rostlině.

Rohovina je nejpomalejší forma dusíku, podle hrubosti drcení se uvolňuje i po dobu několika let. Síran amonný uvolňuje dusík pomaleji, ale v podstatě jen po dobu jedné sezóny. Ledek draselný nebo granule slepičího trusu dávají dusík okamžitě.. S kravským hnojem dodáte i fosfor,... 

Pro borůvky nejsou vhodná chloridová hnojiva a vápenatá hnojiva včetně plných hnojiv, jejichž neutralita je dosažena přidáním plnina ve formě mletého vápence nebo dolomitu. A tato hnojiva pan Paľo ve svém výčtu používaných hnojiv nemá.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

host - xxx.xxx.4.232 (?)
16.11.2013 6:00

Zrejme jste nepochopil, ze pan Paľo zamenil nazvy 2 ruznych hnojiv a pisete o necem jinem. J.R.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

16.11.2013 7:22

Obě hnojiva jsou do borůvek použitelná. Kdyby jste nebyl písmenkový šťoural, tak by jste pochopil, kdy je jedno vhodnější než druhé a kdy naopak.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

PP. (5313) - xxx.xxx.9.2 (?)
16.11.2013 7:28

A co potom tohle?

+10 g superfosfátu

Připojit reakci

Borůvky kanadské

16.11.2013 7:44

i borůvky potřebují fosfor. Pokud hnojíte čistě hnojem, může ho tam být dost. Pokud čistě síranem amonným, pak jej občas musíte přidat v minerální formě. Nemusíte keždoročně, zůstává v půdní zásobě, tak můžete dávat každý třetí rok trojnásobnou dávku apod.

Jsou to drobné nyance čím se liší kompletní hnojivo pro borůvky a směs dvou-tří hlavních složek (rohovina + sírany). Taky málokdo si uvědomuje, že jediný rozdíl hnojiva na rododendrony a hnojiva pro borůvky je v testech na obsah těžkých kovů aj rizikových látek.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

16.11.2013 7:49

Nejde o fosfor, jde o vápník v superfosfátu.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

16.11.2013 8:02

někde tady ve vláknu se to dá najít = vápník a síranové ionty z síranu amonného vytvoří po vyčerpání živin sádru, což je stabilní komplex, který borůvkám nevadí. Poměr 10:1 je pro zachování správného pH dostatečný.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

Paľo. (1739) - xxx.xxx.12.213 (?)
16.11.2013 21:03

Ospravedlňujem za pánovi J.R. za drobný omyl- guáno morských vtákov som stotožnil s "guánom" domácej hydiny. Navyše som neuviedol ďalšie druhy organických hnojív, ktoré Hoštické granule pre čučoriedky obsahujú. Krabica od granúľ vtedy skončila v triedenom odpade, takže dnes už som iba spomínal na kompletné zloženie na obale. Že však cieľovou rastlinou sú čučoriedky, v tom "čtenáře nepletu". A o to mi hlavne išlo. Medzi morským guánom a slepičincami v zhode s p.Standom nevidím veľký rozdiel. Morské bude zrejme obsahovať viac sodíka- pôvodom z morských živočíchov, ktoré sú potravou morských vtákov. Osobne pochybujem, že by výrobca granúľ používal výhradne dovozové drahé morské guáno. Vtáči trus je koncentrované hnojivo, najvlhkejší a najbohatší na živiny. Základné živiny sú u neho vo vyváženom pomere. Čučoriedky potrebujú k rodivosti nielen dusík, ale aj fosfor, vrátane draslíka, ktorý v rastline aktivizuje asi 40 enzymatických reakcií. Pán Standa nám takmer denne prináša zaujímavé novinky a odovzdáva bohaté skúsenosti z praxe. Mnohí sa môžeme od neho učiť. Stando, držím Vám palce a nedajte sa!yes

Připojit reakci

Borůvky kanadské

host - xxx.xxx.3.162 (?)
17.11.2013 7:10

Pane Paľo,  mne hlavne slo o to, ze se jedna o dve rozdilna hnojiva, s rozdilnym slozenim a urcena pro rozdilne rostliny. Hnojit boruvky ciste granulovanym slepicim trusem (nebo z vlastni produkce)  je urcite naprosto nevhodne, nikdo z pestitelu,  prodejcu rostlin,  vyrobcu hnojiv nebo zkusenych malych pestitelu to nedoporucuje. Nakolik se jedna o drobny omyl, necht si ctenari posoudi sami. J.R.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

Paľo. (1739) - xxx.xxx.230.22 (?)
17.11.2013 8:48

"Hnojit boruvky ciste granulovanym slepicim trusem (nebo z vlastni produkce)  je urcite naprosto nevhodne" Tentoraz je "drobný" omyl na Vašej strane, p.J.R. Nepísal som, že používam výhradne hydinový trus. Vaša interpretácia môjho príspevku zásadne mení myšlienku či odkaz napísaného textu. Čtenáři istotne vedia, že slepačí trus je silné hnojivo, preto sa zväčša necháva vykvasiť a používa sa zriedená zálievka- mne sa osvedčila aj pri čučoriedkach. Diskutované Hoštické granule však nemajú vtáči fermentovaný trus ako jedinú výživovú zložku. Odkedy ich používam- spolu s rašelinou a zálievkami Kristalonom, veľkosť úrody a veľkosť plodov sa výrazne zväčšili. V čase, keď som začínal čučky pestovať- pred 25 rokmi, som tiež vychádzal z príručiek a používal iba rašelinu a lesnú borovú hrabanku. V literatúre toho o hnojení nového druhu ovocia v naších záhradkách veľa nebolo. Kríčky rástli, ale ovocie bolo drobné. Teraz viem, že oveľa účinnejšie ako prelievať planú rašelinu roztokmi síranov je, pridať rastlinám okrem minerálnych solí organické granule vyrobené z trusu zvierat. Pred zimou odskúšam na radu p.Standy namuľčovať rozdrvené lístie.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

17.11.2013 9:09

Vlákno se táhne asi od roku 2007. Drtivá většina pěstitelů zveřejňuje úspěch za tří podmínek. Jáma, rašelina, hnojivo (na azalky, rododendrony, borůvky). Mám to podobně, borůvky prosperují velmi dobře. Použít organické statkové hnojivo byť v jakkoliv moderní formě bych si jen tak nelajznul (nedovolil).  

Připojit reakci

Borůvky kanadské

17.11.2013 9:33

Take zatim vaham, zda na jare prisypu kravsky hnuj (zkompostovany). Na techto strankach se pise... Na hnojenie môžeme použiť aj organické hnojivá, z nich najvhodnejší je rozložený maštaľný hnoj.

Jinak Hoštické hnojivo - borůvky (konsky hnuj, kravsky hnuj, guano, rohovina) je organické statkové hnojivo v moderní formě (pH bude zrejme upravene). Toho bych se nebal, ale pouzivam Hoštický Biomin na borůvky. J.R.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

17.11.2013 10:02

Nepestujem až také množstvo čučoriedok ako páni Roman či Standa. Na mojích 6-7 kríčkov mi krabica granúľ ročne bohate stačí, investícia sa mi oplatí. A to mi ešte ostane tretina obsahu pre azalky. Neviem ako "voní" pravé peruánske guáno, ale keď otvorím krabicu Hoštického hnojiva- borůvky s obsahom rôznych typov org. hnojív, vnímam iba hydinový zápach. Keď rozstrihnem vnútri silónový sáčik s granuľami, svojím zápachom sa prezradia slepičince ako vyšité.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

17.11.2013 9:49

Hnojivo pro azalky a rododendrony nemusí splňovat limity obsahu rizikových prvků (kadmium a další těžké kovy).

Čerstvé slepičáky i po vykvašení obsahují (ve srovnání s guanem)  vysoký obsah nestrávené celulózy a nějaké ty bílkoviny. Sodíku v guanu asi nebude tak moc, ale podstatné jsou těžké kovy.

Radši dorovnám pH u statkových hnojiv směsí síranů amonného a draselného než abych kupoval drahé speciální hnojivo na borůvky (nebo dokonce netestované hnojivo na rododendrony).

Večer dám seznam odrůd, co pěstuji. Zkuste se i Vy pochlubit odrůdami (v závorce věk sazenic vítán). Letos jsem dokupoval Duke (3).

Připojit reakci

Borůvky kanadské

17.11.2013 9:58

Ono v tom hnojivu pro azalky budou stejné sírany, jako používáte na borůvky. Nebo myslíte, že výrobce kupuje několik druhů a mění to? Podle mně je to stejná směs, akorát na konci linky padá do různě namalovaných krabiček. Stejně jako v Kolíně dělají auta a na čumák jen lepí jiný znak, nebo v číně vrtačky.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

17.11.2013 10:09

Mne (nektere) speciální hnojivo na borůvky neprijde drahe, naopak o dost levnejsi nez smes kupovane raseliny a kupovaneho granulovaneho hnoje. Navic pouzivam i siran amonny, mocovinu a siran draselny, takze prumerna cena hnojiva (na rostlinu) se tim snizuje. Hlavne pouzivani speciálního hnojiva na borůvky setri cas, mam spoustu jine prace, nejen na zahrade. J.R.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

17.11.2013 10:39

Chcelo by to prerátať na kalkulačke. Pri väčšom množstve pestovaných rastlín sú lacnejšie veľké balenia substrátov a hnojív. Na druhej strane, granule sú koncentrované organické alebo organominerálne hnojivo, ich ročná spotreba je minimálna. Výhodou je pomerne rýchly účinok, rýchlejší ako u klasicky používanej rohoviny. Humusovo- minerálny komplex v tesnej blízkosti vlasových korienkov a dostatok závlahy je základom úrodnosti. "Hydropónia" v podobe rašeliny zmiešanej so síranmi ho nenahradí.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

17.11.2013 12:00

J.R.: Dělám to prakticky stejně, i důvody jsou podobné. Pro mé dva keříky a pro mně optimální postup. 

Připojit reakci

Borůvky kanadské

Standa_hk (5596) - xxx.xxx.21.230 (?)
17.11.2013 10:43

Asi ano, těm šaržím co nevyjdou "těžké kovy" na výstupu dají krabičku s potiskem "Azalky". Pokud použijí tuzemské slepičáky do směsi se sírany, nic netestují a balíčkují podle poptávky.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

17.11.2013 11:01

Biomin na borůvky 1kg stoji na eshopu 58.40, pri rocni davce 50-200g na rostlinu (dle stari rostliny a uvazeni) to vyjde rocne 3 - 12 Kc. Rychla, pohodlna prace. Uvazuji, ze na jare koupim pytel 25 kg (nic mezi 1kg a 25 kg neni, alespon, tam kde kupuji), potom vychazi 1 kg na 48 Kc. J.R.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

17.11.2013 11:25

Pane J.R. Protože mám celé spektrum rostrlin od vápnomilných až po vápnostřežné nebo acidofilní, kupuji jednosložková hnojiva po pytlích od 15 do 50 kg a dolomit volně ložený v metrácích. Nemohl bych mít spoustu krabiček po pár desetikorunách. Čas který bych ušetřil absencí míchání bych věnoval hledání nejvhodnějšího speciálního hnojiva. Takhle mám pytel rohů a kopyt z jatek á20Kč/kg, slepičáky z drůbeží farmy za 1000Kč//tunu, hovězí hnůj fermentovaný za 2000Kč/tunu, pytle se sírany, močovinou, trojitým superfosfátem, cereritem a malé balení hořké soli apod.

Pak mám ještě sešit a PC, kam si musím všechno psát, abych na něco nezapomněl nebo nedal naopak dvakrát.

S.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

17.11.2013 11:49

Pane Stando V, muj nazor na vec nebyl urcen Vam, nebot o Vas nic nevim a nejste zde na foru prilis dlouho, spis velmi kratce. Muj prispevek smeroval k panu Paľovi a panu PP.. To Vy zde radite beznym malym pestitelum, aby k 1 rostline kazdorocne prisypali 20 litru kupovane raseliny a 1 kg kupovaneho granulovaneho hnoje + dalsi ingredience. A pytel Biominu 25 kg neni zadna krabicka, dolomit mam take lozeny, ne v metracich, ale v pytlich 40 kg. J.R.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

17.11.2013 12:41

S "20 l rašeliny ++" jsem reagoval na konkrétní rozměry jámy a uváděl, že se substrát nevyměňuje, ale pouze doplňuje ubývající objem.  V 250 litrové jámně se uživí 4-6 pětiletých sazenic. Pokud by měl pán (nebudu to hledat) jen jednu jámu pak samozřejmě je jednodušší doplňovat jen úbytek rašeliny a dát 1/2 kg spec. hnojiva pro borůvky, kde bude mít tři formy dusíku i potřebný poměr P a K (s přebytkem S pro regulaci pH. A protože nemusí chtít kupovat kyselou rašelinu v 250 l balících, může i koupit substrát pro rododendrony a azalky (které jsou od 20 l balení).

Připojit reakci

Borůvky kanadské

Wimpi (2112) - xxx.xxx.44.75 (?)
18.11.2013 9:49

PanStanda napsal: "Letos jsem dokupoval Duke (3)".

Abych se přiznal, tahle odrůda Duke se mi nedaří a nedaří. Už jsem ji vysazoval 2 x (vždy na jaře) a nikdy se mi neujala. Ještě pěstuji odrůdy Chandler a Bluecrop, a ty jsou bez problému. První keřík Duke mi odešel v prvém roce po jarní výsadbě někdy začátkem podzimu. Letos na jaře jsem objednal ve Strážnici další dva, jako náhradu. Jeden z nich byl evidentně suchý už při vytažení z balíku, ten druhý také nic - moc, ale chytil se a obrazil. Ale radost netrvala dlouho, protože přibližně koncem června začal stagnovat a pak odešel postupně také. Kupodivu oba strážnické keříky byly zakořeněné do namulčované (pravděpodobně bukové) listovky a nikoli do rašelinového substrátu. Nevím, kde se stala chyba. Byla to malá rostlinka, proto jsem ji nepřesazoval, ani nehnojil. Chtěl jsem, aby se nejprve v původním květináči chytila, s tím že bych ji na podzim přesadil do větší nádoby. Možná jsem podcenil zálivku, čert ví (jaro bylo deštivé a velmi chladné). Chci se ale o Duke pokusit ještě jednou. Kde sazenice nakupujete, pane Stando?

Připojit reakci

Borůvky kanadské

Standa_hk (5596) - xxx.xxx.244.2 (?)
18.11.2013 11:43

Ano, Duke je zatím nejchoulostivější odrůdou, kterou jsem poznal. Dle recenzí má být jednou z nejlepších poloranných, ale neměl jsem dosud tu čest to posoudit. Je nevcitlivější v kořenech na přísušek.

Jinak borůvky koření mělce a proto se prakticky nemají okopávat. Vždy prokořeňijí do nově namulčovaného substrátu a dle mých zkušeností je hloubka výsadbové jámy potřebná pouze pro uchování zásoby vody. Pokud v době růstu můžete obden zalévat, pak záhon může být klidně hluboky jen 15-20 cm a pod tím "sádrovaná opuka". Z toho, že Vám prokořenil do listovky a nikoliv do rašeliny soudím, že jste udělal stejnou chybu jako já - tedy nechal substrát přeschnout a tím se stala na přechodnou dobu rašelina hydrofobní. Tchýně mi sice tvrdí, že ke každé sazenici v tom kritickém týdnu nalila konev vody, ale já jí to věřím leda tak u prvních 12ti a zbytek "plantáže" zůstal nasuchu. Sousední Bluecrop a GT73 to zvadnutí přežily vcelku dobře, ale přírůstky byly o poznání menší. Vás na chvilku zachránila ta listovka, která tolik hydrofobní po přeschnutí není, ale zase nemá tak velkou akumulační schopnost jako kvalitní rašelina.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

Wimpi (2112) - xxx.xxx.44.75 (?)
18.11.2013 11:54

Díky za info, na zálivku si dám větší pozor. Jenom jste mi zapomněl sdělit, odkud jste koupil ty sazenice. Díky moc. 

Připojit reakci

Borůvky kanadské

18.11.2013 12:38

Okrasné zahradnictví Havlíček Staré Hradiště

Mám to nedaleko a při osobním odběru nad 20 kusů jsem měl ještě množtevní slevu. V rámci "skororeklamace" mi DUKE prodali tříleté za cenu dvouletých. Hlavně mají příjemně velké kontejnery Ø18 cm pro dvouleté a Ø22 pro tříleté sazenice.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

host - xxx.xxx.2.73 (?)
24.11.2013 10:37

To jsem rád, že někdo "jede" v množství keříků borůvek přes 20 kusů. Borůvky bych nejŕaději dal na celé pole. Duke pěstuji od loňského podzimu. Letos přirůstaly pěkně, také se mi zdálo, že zpočátku nějak živořily, ale přičítám to přesazování. Měl jsem ale problém s odrůdou Northland. Už jsem ji odepisoval a pak jsem použil Kristalon pro rododendrony - po jedné zálivce se po týdnu vzpamatovala. Podlil jsem tím i Duke - rostliny se velmi zlepšily v růstu i vzhledu. Listy měly krásně tmavě zelené. Co se týče težkých kovů - snad v Kristalonu to nebude překročené - normu neznám - ale výrobce uvádí, že se dá používat i pro borůvky. Dávat si z úsporných důvodů hnojivo či zeminu s vyšším obsahem težkých kovů do potravin je hloupost.Jedů i tak máme v jídle dost. Je zvláštní, že zde hodně lidí řeší zalévání borůvek. Pěstuji borůvky asi 9 let a nikdy jsem je dodatečně nezaléval. Jen letos jsem v létě preventivně zaléval, a to keřík, který mi podryl asi krtek a ten začal schnout. Tak jsem díry ucpal rašelinou, zalil ho Kristalonem a podzimu keřík dožil dobře. Na všechny borůvky mi celodenně svítí slunce, žádný igelit pod nimi nemám a nevadnou. Plodí dobře.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

Paľo. (1739) - xxx.xxx.208.2 (?)
24.11.2013 23:53

Kristalon na rododendrony používam k hnojeniu čučiek už roky. Najväčší efekt v podobe bohatej úrody veľkých plodov mi však prinieslo až hnojenie OM granuľami. Tam kde cez deň praží na kríčky slnko, je občasné zalievanie nutné. V opačnom prípade ľahká pôda v letných horúčavách preschne a rastliny s plytkým koreňovým systémom trpia, aj keď to markantne nedávajú najavo, tak ako napr. veľkokveté azalky alebo hortenzie.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

25.11.2013 0:42

Kristalon je čistě minerální hnojivo a tam rizikové těžké kovy nejsou. Rizikové je především Guano z některých lokalit. Vícesložková přírodní surovina prostě může obsahovat jak prospěšné stopové prvky, tak i v potravní pyramidě naakumulované rizikové látky. Do průmyslově syntetizovaných fosfátů, síranů a dusičnanů se prostě těžké kovy (ale i stopové prvky) prostě nemají šanci jak dostat, pokud nejsou v receptuře.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

Paľo. (1739) - xxx.xxx.15.99 (?)
25.11.2013 23:44

Najviac rakovinotvorného kadmia sa laboratórne zisťovalo v sovietskom superfosfáte, ktorý sa ťažil tuším na poloostrove Kola. Kolko tisíc ton sa vtedy vysypalo na naše lány, to už dnes nikto nezráta.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

Paľo. (1739) - xxx.xxx.135.155 (?)
18.11.2013 19:04

Pokiaľ diskutujeme o potrebnej veľkosti výsadbových jám, potvrdzujem skúsenosti p. Standy. Hĺbka nemusí byť veľká. Keďže som kríčky vysadil medzi viničové kry, musel som aj šírku jám zvoliť úmerne vzdialenosti medzi sadenicami viniča, nie však viac ako 50 cm. Ílovitú pôdu som aspoň z boku odizoloval PVC- vrecami od rašeliny. Mulč pod čučkami som urobil z borovej hrabanky a neskôr zaistil sieťkami v drevených rámikoch proti hrabavým kosom. Pod mulčom som mal čiernu netkanú textíliu- ochranu proti letnému preschnutiu. Čerstvú rašelinu a organické hnojivo vždy opatrne zapracujem do vrchnej vrstvy ležiacej pod mulčom. Tam kde nedostriekne voda z trysiek zavlažovania trávnika, musí priísť k slovu záhradná kanva s ružicou alebo ručná zavlažovacia pištol.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

18.11.2013 19:06

Pestujem odrody: Blue ray, Early blue, Patriot, Bluecrop, Emblue...

Připojit reakci

Borůvky kanadské

host - xxx.xxx.12.100 (?)
18.11.2013 19:28

Popis OM hnojiv Agro lze naleznout na webových stránkách společnosti Agro CS. J.R.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

18.11.2013 23:37

Ďakujem za info. Zaujímavý je vyvážený pomer N: P:K. Výrobca granúľ Agro určených pre čučoriedky bohužiaľ neuvádza použitie hnoja, spomína iba rohovinu a pritom tvrdí, že organická zložka pôsobí dlhodobo- až 60 dní. 2 mesiace je podľa mňa krátkodobý účinok, za túto dobu sa všetka rohovina istotne nestihne rozložiť. Myslím, že Hoštické granule pre čučoriedky sú výhodnejšie, aj keď majú oproti granuliam Agro menej draslíka a neobsahujú sírany.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

19.11.2013 0:18

Organicko minerální (tedy OM) hnojivo pro kyselomilné rostliny bude vždy postaveno na minerální složce síranového typu. 60 dní je typická hodnota pro dlouhodobost působení síranu amonného. U rohoviny záleží na jemnosti mletí a tu má AgroCS velmi jemnou, zatímco "Hoštice" střední. Kokosová vlákna jsou funkční plnivo, aby hnojivo nebylo příliš koncentrované. "Hoštice" mají v deklaraci i hořčík, tedy budou obsahovat i hořkou sůl (síran hořečnatý). Pak je ještě řada Biomin, která je vydatnější.

No na hnojení borůvkovišt je ještě času do jara dost, ale výprodeje "letního sortimentu" marketů přeje připraveným, znalých cen internetového prodeje.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

Paľo. (1739) - xxx.xxx.61.238 (?)
20.11.2013 21:55

Doteraz sa mi vždy dostalo do rúk iba OM hnojivo, kde bola zmes kryštalických síranov a kúskov rohoviny do veľkosti niekoľkých mm. Jemne rozomletá rohovina v OM hnojive Agro CS bude mať istotne "poločas rozpadu" kratší. Napriek tomu si však myslím, že granule vyrobené z fermentovaného hnoja sú pre výživu dusíkom lepšie. Nefermentovaná rohovina= bielkovina keratín je oproti hnoju vpodstate jednozložkové dusíkaté hnojivo.wink

Připojit reakci

Borůvky kanadské

Jiřina7 (888) - xxx.xxx.141.32 (?)
19.11.2013 0:27

Přikládám svoje zkušenosti s pěstováním borůvek. Jsem začátečník, pěstuji je od roku 2009, na rozdíl od pěstování jabloní, rajčat, česneku..., kterému se s větším či menším nasazením věnuji třicet let.

Zprvu jsem věděla jen, že borůvka nesnáší vápno a potřebuje vlhko, potřebné informace jsem hledala hlavně na webu, méně v časopisech. Do vykopaných jam jsem namíchala vlastní substrát z rašeliny, lesní hrabanky, jílovité zeminy, zetlelé chlévské mrvy. Část rašeliny jsem nahradila štěpkou z jehličnatých dřevin, kterou jsem dostala od sousedů zdarma, štěpka byla částečně zetlelá, notně plesnivá. igelit do jam jsem nedávala, máme špatně propustné podloží, přirozená půdní reakce spíše do kysela. Na netu jsem se dočetla, že borůvky nelze ulít. Mně se to však podařilo. Vždy když jsem jsem šla okolo, dostaly dešťovou vodu z vany. R. 2010 pěkně rostly první keře zasazené před rokem, r. 2011 v půli léta začly červenat listy, větší část dvou již pěkných keřů náhle uschla. Asi se projevilo přelití spolu s potenciálně patogenními houbami ze štěpkového substrátu. Myslela jsem si, že je po keřících, přestala jsem je zalívat, r. 2012 se začly vzpamatovávat a vyhnaly několik větviček z kořenů. Další borůvku, který neschla od kořenů pro změnu zase silně poničily kočky či kuny. Jediná jedna rostlina odrůdy Nortland zatím prosperuje bez poškození. Letos jsem přisadila další čtyři rostliny různých odrůd, takže doufám, že jsem se již trochu poučila a že se bude dařit lépe.  Jiřina   

Obrázky:
Letošní úroda
Letošní úroda
Připojit reakci

Borůvky kanadské

19.11.2013 8:43

Kdyz jsem na jare kupoval sazenice boruvek (odrudy Rubel, Reka a Draper) u zasilkovych prodejcu (i pestitelu), dotazoval jsem se na hnojeni. Bylo mi mimo jine sdeleno - Doporučujeme nyní vodou rozpustný Substral, kde to nemůžete přehnojit, tam je NPK 23+9+12. Tak to mi prijde jako rada pro nejvetsi amatery, mezi nez by pochopitelne nerad patril. Substral stoji na eshopu 350g - 59,30 tj. cca 170 Kc/kg.

Dale jsem se dozvedel - Sami však používáme např. pomalu rozpustný Basacote Plus 6M 16+8+12 - nasel jsem na internetu - cena 3267 Kc / 25 kg tj. cca 130 Kc/kg, mensi baleni jsem v prodeji nenasel.

Na netu jsem se dočetla, že borůvky nelze ulít. - Naopak jsem cetl, ze boruvky sice vyzaduji vlhky substrat, ale nelze je pestovat v trvale premokrene pude (obdobne jako jahody nebo maliny). J.R.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

20.11.2013 22:27

Basacote Plus 6M a Plantacote profi 12M jsou profi-balení určrená pro zahradnictví a podobné provozy. Balí se pouze velkospotřebitelská balení 25 kg a polybag (1 tuna).

Připojit reakci

Borůvky kanadské

17.11.2013 9:11

Pane Paľo, nevim, proc strucne jasne nesdelite, ze jste si spletl nazev hnojiva a mel jste na mysli hnojivo jine. J.R.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

host - xxx.xxx.157.230 (?)
15.11.2013 14:48

Čau Romane.Tvoje pěstování nemá chybu ale jak často ten subsrát mněníš neříkej že to jenom přihnojíš.Já mám jámu 70 na 70 samozřejmně s igelitem. Mám je taky na plném sluci to je asi jedno hnjím jenom zjara hnojivem pro borůvky.Mám je tři roky zatím supr.Ale mám jinej problém dal jsem taky muchovník normálně do volné země ale ten odešel hnojil jsem ho kristalonem zaléval hojně nevím včem byla chyba. Jak ten muchovník nebo zimozel pěstuješ ty?Dík za radu Laďa

Připojit reakci

Borůvky kanadské

15.11.2013 14:58

nevím jak ostatním, ale ona organika se mi slehává a mineralizuje, takže se nic nevyměňuje, ale doplňuje úbytek objemu což je asi 10-20% ročně.

Pokud tedy Láďo máte jámu cca 250 litrovou, pak ročně doplníte směs 20 l litevské rašeliny + 1 l granulovaného hnoje + 100g rohoviny + 50 g síranu amonného + 25 g síranu draselného +10 g superfosfátu. Litr granulovaného hnoje můžete nahradit 2 l kompostovaného hnoje a ten konec komerčně dostupným biominerální hnojivem na bobrůvky.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

15.11.2013 15:40

Doplnuji pilinami, to bych se nedoplatil... 20 l litevské rašeliny + 1 l granulovaného hnoje. Neni toho dusiku prilis... 100g (14% dusiku) rohoviny + 50 g síranu amonného (20% dusiku) a jeste hnuj ? J.R.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

15.11.2013 16:05

Moje 15 let staré borůvky jsou 1,5 m vysoké a teď jsem si přepočítal, že každá má k dispozici 75-90 l substrátu (neohraničeného) a ke každé doplňuji těch 6-9 litrů uvedené směsi. No část litevské rašeliny nahrazuji dvouletou listovkou a kompostovanými pilinami. Tedy možná část toho dusíku padne na vylepšení C-N poměru k pilinám. Tak, vychází mi to, že na 1 kg sklizených borůvek dám 10 g čistého N. Protože plody mají cca 3% bílkovin (a něco se spotřebuje na růst dřeva, listí, ...) předpokládám, že dusíkem nepřehnojuji.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

kmeen (6) - xxx.xxx.99.199 (?)
20.11.2013 23:27

Ahoj Láďo. To že máš borůvky na slunci až tak jedno není. Jsou potom kyselé. Co se týká těch muchovníků a zimolezů. Mám ty keříky celkem mladé. Mám je všechny na přímém slunci. Použil jsem kvalitní substrát s trochou koňského hnoje a jdou mi krásně.  Samozřejmostí je dostatek vody. Proč tvůj muchovník odešel fakt nevím. Zkus vyměnit půdu. Jinak nevím čím by to mohlo být. Tak to jsem ti asi moc nepomohl, ale i tak přeju hodně pěstitelských úspěchů.

Roman

Připojit reakci

Borůvky kanadské

vimon (400) - xxx.xxx.24.247 (?)
24.11.2013 7:12

Když jsem četl o problému s muchovníkem, tak bych popsal jak rostou ty naše. Když jsem koupil před 10 roky ten první (foto v příloze), tak jsem ze sázení nedělal žádnou vědu. V trávníku jsem rýčem udělal díru 30x30cm, do ní hodil 2 lopaty kompostu a zasadil muchovník. Od té doby si ho nevšímám, nehnojím a nezalévám, jen občas uříznu některou větev, když už roste moc divoce. V současné době už je přes 2,5m vysoký a vypadá do, že poroste dál. Sklízíme z jednoho keře asi 1 kýbl plodů a určitě stené množství sklidí ptáci. Další 2 keře o rok mladší, rostou podobně.

Obrázky:
Muchovník 2003
Muchovník 2003
Připojit reakci

Hrabanka není optimální, rašelina je proti ní skutečně kyselá

9.5.2007 23:38

Druhá věc je závlaha, i na podzim, když je už velmi chladno, nebo v časném jaře  můžete borůvku usušit.(rašelina má i tu výhodu, že se ve srovnání s hrabankou chová jako houba) Stačí prostý pokus - strčit do  rašeliny ruku, pokud je suchá, zalévejte  i v říjnu, nebo lednu (není-li mráz samozřejmě - letošní zima). Přesně to se mi dvakrát stalo, sousedé si možná klepali na čelo, ale asi to mělo smysl.

Pokusím se keře vyfotografovat, ať můžete posoudit  výsledek péče. 

Ve stejnou dobu kupované sazenice, ve stejném místě prosperují lépe na rašelině (na mé zahradě :-)), než na velmi pracně nasbírané hrabance (kamarád). 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.71.232 (?)
10.5.2007 8:45
Taky mi behem lonskeho roku najednou zaschly dve rostliny boruvek, ktere byly vysazeny na podzim 2005, na jare krasne obrazily a rostly a behem pozdniho jara (nevim presne kdy) nejdriv jedna a druha tak mesic po ni, uschly. Nevim, jestli to byla mrtvice (o te jsem slysela spis v souvislosti s merunkami) nebo zaschnuti, ale doufam, ze se to nebude opakovat. Jeste me napadlo, kdyz ma ta rostlinka male zlute listky, jestli nemuze byt zasazena nejakym herbicidem. Me takhle zasahl Roundap ruzi a jeste po trech letech se z toho vzpamatovava a nedavno jeden prut malino ostruziny v kvetinaci a ma to podobne priznaky.
Připojit reakci

vyslouzil (16189)
10.5.2007 10:13
Není taky hrabanka jako hrabanka. Před 40 lety, když rodiče nasadili na vysočině novinku - kanadské borůvky -  se žádná rašelina neprodávala. Nasypali k nim pár kýblů hlíny z borového lesa - ze 3 sazenic dosud 2 rostou (!),  jsou asi l,5 metru vysoké. 
Připojit reakci

Myslím, že máte pravdu. A nemám důvod Vám nevěřit

11.5.2007 23:23
Nicméně rašelina je jistota, a v dnešní době, kdy je dostupná, není nic jednoduššího, než koupit velký pytel a dát jej do sadbové jámy.
Připojit reakci

borůvky kanadské

Květuška (1) - xxx.xxx.36.18 (?)
30.7.2008 19:57

Já již jsem velký fanda této borůvky, měla jsem borůvku zasazenou ve vykopané jámě vyložené tkaninou a uložila jsem ji v rašelině, aby nevysychala dala jsem mulčovací kůru cca 5cm. Hodně vody. odměnila je mi růstem kolem 1,5m a výnos asi 5kg. Bohužel jsem se stěhovala. nyní mám dvě rostliny, jsou uložené zase v surové rašelině a zasypané mulč.kůrou, rostou jako z vody-kterou jí dopřávám, je na sluníčku celý den.

Připojit reakci

Borůvky prosím o pomoc

host - xxx.xxx.6.52 (?)
14.5.2007 17:23
Na jaře jsem vysadila kanadské borůvky do rašeliny, hnojila i zalévala, nyní mi opadaly téměř všechny květy. Znamená to, že mi nebude vůbec plodit, když mi všechny opadaly? Prosím pomozte mi, jak ji zachránt. Mám je poprvé a už mi je z toho do pláče.

Děkuji. J.
Připojit reakci

Borůvky prosím o pomoc

14.5.2007 23:54

Asi zalezi, JAK vam ty kvety opadaly. Jestli byly opylovane, tak po jejich opadu tam zbyde priprava na plod. Jeste vyckejte, uvidite za par dni, zda vam ty stopky od kvetu nejak bobulati :-). Ja pro jistotu opylovavala steteckem, pestuji je na balkone a i kdyz boruvky velmi voni, tak mi moc hmyzu nenalakaly. Takze u nas to vypada na 100% urodu - co kvet to bobule boruvky :-).

Připojit reakci

pokud nevzniknou plody a máte okolo velký bal rašeliny

15.5.2007 0:18

Skurtečně velký, klidně několik desítek litrů , nejspíš jste je usušila. Borůvky jsou prostě takřka " neutopitelné". Dám Vám příklad v posledních dnech opravdu velmi vydatně pršelo, v neděli byl první hezčí den , jdu na zahradu, v nádobách vidím několik centimetrů vody, vše je mokré,Přijdu k borůvkám a co nevidím? Nové, dosud nezdřevnatělé části se mi "klaní".Nechtěl jsem věřit  vlastním očím,  celou noc velmi vydatně pršelo... A tak jsem do drenážek opět umísti hadici a vydatně zavlažoval.. mladé výhony  se během desítek minut napřímily.

Poznámka na okraj. Mladé výhony jsou dobrým indikátorem zálivky.

Ale abych Vám nalil trochu optimismu do žil, osobně mám zahradu s výrazně zásaditou půdou, a tak jsem při sadbě borůvek koupil  několik velkých pytlů rašeliny (cena je skvělá a na rašelině často rostou ve své domovině), instaloval zmíněnou drenážku a velmi často zaléval a hnojil hnojivy s přídavkem rohoviny. Jinak nedělám nic (na jaře prostříhám). Borůvky ukázkově prosperují a považuji  z hledislka péče  za v podstatě bezúdržbové a  nejméně náročné.

Rašelina (více=lépe) a zálivka (více=lépe, nic v zahradě není tak žíznivé, drenážka Vám  umožní zavlažovat rychle a hodně) a nebudete zklamána:-))

Připojit reakci

moje zkušenost

host - xxx.xxx.162.243 (?)
25.5.2007 8:46

V srpnu 2005 jsem na západní straně baráku vykopal 3*2 m, hloubky 0,4 m díru vyložil nepropustnou folií (udělal jsem bazén). Díru vyplnil avií pobaltské rašeliny (cca 4 tisíce) a smíchal se 8 kg hnojiva na azalky - pro začátek. Z baráku jsem svedl ze 40m2 střechy všechnu deštovku do této díry - trvale v létě v zimě. Koupil 7 borůvek (3 různé odrůdy).

V roce 2006 měly borůvky metrové přírůstky a sklidil jsem z každé 1 litr. Letos jsou vysoké 1,5 metru, hustě obaléné odhadem 3 litry na keř. Hnojím http://shop.zcjh.cz/scripts/podrobnosti.php?IDZ=140324 a http://shop.zcjh.cz/scripts/podrobnosti.php?IDZ=140102  3 krát ročně. Na jaře v červnu a v trochu po sklizni. Hlavně na jaře v 3 krát !! větší koncentraci hnojiva než je na krabici napsáno.

Mohu jen potvrdit: - důležitost sazby (nekupovat v obi marketech); - důležitost dostatku vody; - vysoké nároky na hnojení. To jsou předpoklady pro úspěch.

S ohledem na úspěch a chutnost plodů (nějak jich stále není dost :)) jsem se rozhodl svoji platnáž rozšířit o dalších 18 m2. 

Martin

Připojit reakci

dotaz na zalévání

host - xxx.xxx.64.34 (?)
25.5.2007 13:19
Zdravím a chtěl jsem se zeptat, zda je potřeba nějak upravit vodu na zalévání borůvek, pokud mám pouze vodu z vodovodu. Děkuji.
Připojit reakci

dotaz na zalévání - nemusíte se bát

28.5.2007 22:43
Pokud budete mít okolo mohutný bal rašeliny, standardně upravovaná voda neublíží. Hnojte mohutně speciálními hnojivy na rododendrony. A použijte čistou rašelinu.
Připojit reakci

Tak jsem si myslel, jak jsem to vymáknul s drenážkami a

27.5.2007 21:15

několika set litry rašeliny, ale proti Vám jsem amatér : - D

Ale jsem rád , že naše podobné zkušenosti platí. Rašeliny (jakékoliv) co to dá, vody  a hnojiva také co to dá a na jaře prostříhat - prostě bomba.

Borůvek síla , máte pravdu, že je jíst stále . Já jsem mezi borůvky loni nasadil brusinky a je to velká legrace. Zmíněný režim voda, rašelina , hnojení jim dělá také velmi dobře.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.162.243 (?)
6.6.2007 10:59

Je to můj koníček tak mzu dávám co si zaslouží. I když samozřejmě rentabilní to není a nebude.

Já jsem ze srandy dal pod borůvky jako podrost lesní jahody a je to taky bomba.

Mohl by jste popsat zkušenosti s brusinkami, kde koupit, jaké mají nároky. moc by men to zajímalo.

díky  M

Připojit reakci

Chemický Alí (1224)
6.6.2007 20:40

Asi nejsem typický zahrádkář, ale když  se do něčeho pustím, většinou se snažím něco o problematice načíst. Tak tedy - brusinka má na teritorium podobné, respektive takřka shodné nároky jako  borůvka. Tím je řečeno vše - rašelina voda, hnojení - samozřejmě jsem nehloubil pro brusinku mezi keři borůvek takové jámy jako pro brusinky, šel jsem tak do hloubky 1,5 rýče. Dnes už vím, že jsem brusinky dával příliš k sobě. Děsně se rozlezly do plochy.

Ale děkuji za typ na jahody, to mne nenapadlo, ale již jsem to zrealizoval.

Zdravím Vás!

Připojit reakci

Brusinky jsem kupoval dílem v Baumaxu (prosperují skvěle)

Chemický Alí (1224)
6.6.2007 20:42
 a další ve specializovaném zahradnictví, podle mštítků je to stejný druh, dnes už neodliším , která je odkud (Ty z baumaxu stály při stejné kvalitě třetinu..)
Připojit reakci

Násada plodů opadala a hnojení?

host - xxx.xxx.30.14 (?)
10.6.2007 21:07

1/Mám 2 kanadské borůvky, odrůda Patriot má již velké (zatím nezralé) plody a 2. odrůda Blue crow krásně kvetla,začaly se dělat plody a náhle opadávají,přestože mají stejné podmínky?Čím to?Jsem amatér- spíš Pat a Mat.

2/Je nějaká ochranná lhůta mezi hnojením a konzumací?Já jsem hnojila hnojivem na borůvky,které se používá pouze na začátku veget.období a dál nic.

Jste úplně senzační!Já jsem myslela,že jsem jediný nadšenec,který na zahradě kope krumpáčem jámy kvůli borůvkám.Za případné odpovědi a připomínky předem děkuji.

Radka

Připojit reakci

Chemický Alí (1224)
11.6.2007 13:36

Milá Radko!

Děkuji za chválu, asi si jí nezasloužím. Add Kanaďáky - nepodařilo se mi v literatuře najít žádnou chorobu, která by u nás připadala v úvahu,podle vlastních empirických zkušeností mám pocit, že některé druhy  brusinek jsou o něco citlivější na sucho než jiné. Mrazík listům neublíží, a pokud přijde opravdu "ledový muž" sebere vše, včetně mladých větviček. Jistě by bylo zajímavé vedět, jestli listy opadaly zničehonic zelené, nebo na nich byly  nějaké fleky?

Ještě mne napadlo nevhodné hnojení  hnojivem nevhodným pro brusinky "rychlý dusík" - ledek, cerelit, MPK? Ale to skutečně jenom nahlas přemýšlím.

Praktická zkušenost praví, že komu opelichaly borůvky, málo zaléval.

Připojit reakci

Chemický Alí (1224)
11.6.2007 15:11

oprava - Borůvek samozřejmě :-))

Add. Hnojení - pokud používáte  speciální hnojiva, nebojte se "přitlačit" borůvky skvěle prosperují.

Nedávno jsem objevil hnojivo (název dodám po návratu  domů), které je čistě "přírodní"  (nic proti standardní chemii, u borůvek mám prostě lepší zkušenost  s"přírodními hnojivy")ale zajímavé je na něm že 1kg stojí 75 a 2 kg 95 Kč :-))

Vzhledem k tomu jak hnojím je to zajímavá informace

Připojit reakci

Add ochranná lhůta - hnojení

Chemický Alí (1224)
11.6.2007 13:45

Osobně bych se toho nebál, nenapadá mne žádný racionální důvod pro obavy.

Speciální hnojiva pro borůvky a rododendrony nejsou "rychlá", ale chovají se depotně - živiny se uvolňují postupně. Samozřejmě je nutné se mít na pozoru s jakoukoliv plodinou, která je vydatně hnojená a podáváte jí kojenci s nezralým hemoglobinem. To je ono známé  "dusičnany ve vodě" - u kojenců  dojde k zablokování nezralého fetálního hemoglobinu jako přenašeče kyslíku.

Ale vzhledem k tomu, že borůvky člověk asi láduje do dětí až tak kolem roku věku, kdy už disponují "dospělým hemoglobinem" je to otázka spíš  akademická. (navíc je nutná určitá kvantita - borůvek asi kojenec nikdy nedostane tolik, jako třeba uvařených brambůrek, či mrkve)

Připojit reakci

Násada plodů opadala a hnojení? díl II.

host - xxx.xxx.30.14 (?)
11.6.2007 21:12

Milý Ali,

děkuji za pomoc.

Násada plodů opadala:

A teď jak to bylo: nejdříve začali červenat listy. Ale poté začala kvést, nasadila plody a na to pak seschly a opadaly,při tom nové větvičky pokračují v růstu!Asi bych na to potřebovala,jak říká děda,ˇ"vyšší dívčí"

Hnojení:

Použila jsem hnojivo Agra biomin-biominerální hnojivo na borůvky s obsahem rohoviny.Vaše vysvětlení bylo vyčerpávající - obavy se rozplynuly.

Ještě jednou moc děkuji Radka

Připojit reakci

Násada plodů opadala a hnojení? díl II.

Chemický Alí (1224)
11.6.2007 21:48

Add hnojivo - myslím, že používáte jedno z nejlepších hnojiv na trhu. Donedávna jsem jím hnojil. Nyní s úspěchem pracuji s Organo-minerální hnojivem  pro azalky a rododendrony fy Floria (www.floria.cz) v Baumaxu 2,5 kg za 97 kč.

Add Váš problém - stále mám pocit, že jde o zálivku, i když je pravda,že  lístky zčervenají po prvních silných mrazech, a pak opadají. MOc se mi nezdá, že by to byl Váš případ. Sám mám v jedné řadě s kanaďáky vinnou révu a Broskev , borůvek mám  tři druhy, ale mráz , náhlý jarní vždy sebral nakvetlou broskev, či víno, ale borůvky nikdy.

PS. předpokládám, že borůvky máte v moři rašeliny, pokud ne, bez obav vezměte rýč, odtraňte obyčejnou hlínu, neporušte při tom příliš  kořenový bal a dosypte rašelinu. Opět doporučuji k borůvce zapracovat drenážní trubku - pokud ji nemáte, rašelina se dokáže nacucnout na povrchu a deset -patnáct cm pod mokrou vrstvou je sucho.

A přeji optimismus. Kanaďáci jsou při troše péče takřka bezúdržbové a moje žena tvrdí, že babička bydlící v sousedství zmizela ne do domova důchodců, ale po té , co se na borůvky přišla podívat, pak se prý ozval krátký výkřik, keře sebou mohutně cloumaly a posléze do ticha větve vyplivly babiččiny francouzské hole:-))

Připojit reakci

moje zkušenost

host - xxx.xxx.199.86 (?)
19.3.2009 16:48

Dobrý den, mám prosbu o radu.

Ráda bych vysadila borůvku, ale nevím, zda snese stín na severní straně.

Jakou odrúdu doporučujete?

Voda ani rašelina není problém.

E-mail.: miko27@seznam.cz

Děkuji Míla

Připojit reakci

moje zkušenost

host - xxx.xxx.158.118 (?)
20.3.2009 22:16

Snese ho, přežije, ale plodit třeba bude o něco méně.

Pět podmínek pro úspěšné pěstování kanadských borůvek:

1. kyselá zem

2. hodně vláhy

3. hodně živin

4. hodně slunce

5. alespoň dvě různé odrůdy - jsou cizosprašné.

Josef.

Připojit reakci

Moje zkušenost

host - xxx.xxx.68.120 (?)
31.12.2009 20:49

moje zkušenost jáma dva krát metr v ní borůvky ostružiny, vřes, v jáme zhruba na třetiny hrabanka listová, hrabanka jehličnatá z lesa a dosypávám kde najdu štěpky ze štěpkovače piliny když se slehne hodně tak i hrabanka z lesa(u cest a pod po zahradníkách) borůvky 3 roky koření a neplodí, nebo minimálně, ale rostou a od třetího kvetou, byla na slunci ne uplném, ale před ní byl malý stromek, nyní se tedy již dostává do polostínu. hnojená, tuším že před 3 lety trochou celeritu, ale nejsem si jist, jestli je to to pravé ořechové(možná je v tom vápno) jiné hnojivo ale doma nemám,.

zalévám jen vodou ze sudu, (měkkou) přes zimu přihodím sníh, takže na jaře má hodně vlhka až mokra..

rodiče asi občas zalévají hadící vodou tvrdou, ale vápenatou, ale nadšentím nejsem, vzhledem k přisypávání pilin a štěpků zatím zdá se nevadí.. asi tři roky je obalená takové kilo dvě má určitě, má víc borůvek než listů. Letos tuším 7 let jsme skoro nezaléval, i když byla dlouho zima tak v rašelině se vlhkost drží..

jednou mi odumřel čerstvý odkopek s kořenem, to mohla nějaká chyba v pěstování být, mrtvice nebo zálivka, jinak borůvky jedou výborně, brusinky(ty velké rostou ale plodí málo, 3 roky, snad se rozběhnou, ale lesní hynou, možná je moc slunce, nebo málo kyselo..málo vláhy.. kdo ví..

borůvky takto pěstované všem doporučuji, dávají srovnatelnou sklizeň jako velmi dobrý rybíz... jsou daleko chutnější pro přímý konzum, na rozdíl třeba od jahod je práce daleko menší a neleží na zemi, (vysoký výskyt sousedovic koček ponekud jahody diskredituje,

takže držet kyselo dosypávat piliny, hrabanku, normální zem tam snad ani nemám,  mám celý lavor z igelitu vápenec i vzlíná vzhůru jen okraje nestačí, a velký kastrol na sklizeň..

hodně úspěchů...

Připojit reakci

jak strihat novou boruvku?

host - xxx.xxx.148.106 (?)
1.4.2008 18:58

Koupila jsem nove kere k.anadskych boruvek, maji 2 silne vyhony asi 50 cm vysoke, mam je zastrihnout a o kolik? Kdo mi poradi, nebo to nechat? Dekuji Zdena

Připojit reakci

borůvky kanadské

host - xxx.xxx.11.254 (?)
27.6.2007 15:31
Mam boruvky cca 4 roky. do vykopané jámy je nutno dát raselinu a pak je zasadit. nahore mam mul. kuru kvuli plevelum. Boruvky chteji kyselou pudu, proto raselina. Maji rady dost vody. cim vic slunička, tim vic vody. Hnojim hnojivem na boruvky dle návodu, letos i popelem ze dreva. Jsou obsypané, uroda bude slusná. preju uspech v pestovaní. Mila
Připojit reakci

borůvky kanadské

host - xxx.xxx.40.1 (?)
6.3.2008 17:05

Kanadské borůvky pěstujeme s manželkou asi 10 let. Na jihozápadě rodinného domku, tvoří předěl mezi terasou ze zámkové dlažby a trávníkem. Od jedenácti hodin až do pozdního večera jsou na přímém slunci. Sázeli jsme je do děr tak 60x60x50 cm prakticky jen do čisté rašeliny. Z jara přisypáváme hrabanku. Zaléváním rozumím vždy desetilitrovou konev ke každému keříku. V dubnu začínám se zálivkou tak dva krát týdně. S přibývajícím teplem to zvyšujeme až na pětkrát týdně, pokud neprší. Když je rašelina suchá, dostává každý keřík dvě desetilitrové konve vody. Dokud mám zásobu dešťové vody, zalévám dešťovou (asi polovina zálivek), když dojde, beru vodu ze studny. Máme patnáct keříků různých odrůd, které zrají od konce června až do začátku října. Sklízíme minimálně 30 litrů již tak šestým nebo sedmým rokem.

Připojit reakci

borůvky kanadské

host - xxx.xxx.205.1 (?)
14.3.2008 22:12
Vadí hodně když borůvku budu zalévat vodou z vrtu a ne deštovou?
Připojit reakci

borůvky kanadské

Daniela. (1208) - xxx.xxx.204.208 (?)
14.3.2008 22:55

Pokud máte vodu z vrtu hodně tvrdou, tak to vadí. Můžete to zmírnit tím, že necháte vodu v konvi odstát do druhého dne a pak s ní teprve zalévat.  Daniela.

Připojit reakci

borůvky kanadské

Chemický Alí (1224) - xxx.xxx.248.54 (?)
15.3.2008 14:34

Osobně bych se toho nebál, sám zalévám  zahradu vodou ze studny a to mohutně, do zalévací zakopané drenážky hodím hadici a na deset minut odejdu. Voda je u nás tak "vápenatá", že jí musíme, když chceme uvařit dobrý čaj, nechat protéci přes filtry brita, na nádobí a kohoutcích se bleskem usazuje kámen. přes to borůvky (4 veliké keře) mohutně prosperují.

Pravdou ovšem je, že jsou zasazené ve stovkách litrů rašeliny a mohutně hnojené, a navrchu pravidelně zasypávané hrabankou. Bez rašeliny by voda jistě způsobovala problémy, v tom jsem za jedno s Danielou.

Předpokládám, že rašelina (jsou zasazené skutečně v čisté rašelině), se chová jakonárazník a s vápenatými solemi si poradí.

Připojit reakci

borůvky kanadské

host - xxx.xxx.205.1 (?)
24.3.2008 11:03

Stačí mít k opylení jen jeden keřík kanadské borůvky nebo musí být alespoň dva?

Připojit reakci

borůvky kanadské

host - xxx.xxx.78.2 (?)
3.4.2008 11:46
Zdravim, loni mi po odkveteni vsechny plody opadali.Mam 4 lete kere, sazene v 200l raseliny kazdy ker.Hnojim spec na boruvky z baumaxu-mam stryktne dodrzovat davky?Kamarad hnoji cistym ledkem a ma kere dvakrat vetsi.Muzu pridat pudu s jehlicnateho lesa
Připojit reakci

borůvky kanadské

host - xxx.xxx.33.194 (?)
10.5.2008 13:30

Taky jsem si koupila kanadskou borůvku, tedy doufám (Vaccinium Corymbosum), mám ji na balkoně, na jižní straně v květináči z terakoty, průměr 45 cm, výška 35 cm, borůvka je vysoká 32 cm (mám ji měsíc), má malý dřevěný kmínek rozvětvený do tří větviček. Květináč jsem nejprve, tak jak mi poradil prodavač, vyložila igelitovou bublinkovou fólií, prý aby v zimě neomrzly kořeny, a dala jsem tam jen rašelinu. Na podzim ho mám prý obalit i zvenčí a taky hlínu zakrýt větvičkami.

Borůvka má dnes 8 květových trsů, ty dolní mnohem buclatější než ty na horní větvičce, ale možná je to nedostatkem vody. Po tom co jsem si zde přečetla jsem ji zase hned zalila, jinak ji zalévám každý večer. Zalévám ji ale vodou z vodovodu, jinou nemám :-(Tak jsem se chtěla zpetat, zda je možné koupit nějaké změkčovadlo vody, nebo odchlorovač, podobný jaký používám na vodu, kterou pak liju do akvária, jen něco na kytky. Bydlím totiž v Ostravě a voda je tady zřejmě horší než někde na venkově, tedy určitě hodně chlorovaná.

A mám ty květy opravdu otrhat? Je mi to docela líto :-(a jak? Ustřihnout celý trs anebo jen otrhat jednotlivé kvítky.

Taky mi na borůvce parazitovala taková malá světlezelená muška, nebo brouček... (na spodní straně lístků). Zatím jsem ji ničím nestříkala, jen ty škůdce :-))) sbírala ručně, teď už tam skoro nic není. Kdybych borůvku postříkala nějakým postřikem, budou pak plody konzumovatelné? Někde jsem četla, že postačí i mýdlová voda? Je to pravda?

Díky za odpověď, Lenka

Připojit reakci

borůvky kanadské

host - xxx.xxx.186.217 (?)
10.5.2008 15:24

Dobrý den Lenko,

nedá mi, abych se nevyjádřila ke kanadským borůvkám. Pěstuji už 4 roky v zahradě, mám nyní 4 keře, které jsem kupovala v květináči s balem, obvykle s poupaty anebo kvetoucí, vždy se po přesazení ihned ujaly a žádné květy jsem neotrhávala, ve stejné sezoně měly krásné velké plody. Půdu v zahradě mám nic moc, spíš písčitou a při výsadbě jsem do velké jámy dala rašelinu nebo borovou hrabanku z lesa. Podložení igelitu do jámy před výsadbou se doporučuje v zahradě ( v květináči nemá smysl),aby se nemíchala zemina zásaditá s dodanou kyselou rašelinou.. Květináč by měl být co největší, pohnojte hnojivem pro borůvky nebo rostliny požadující kyselou půdu, ani já nezalívám v zahradě jen dešťovou vodou a nevadí to. Přeji bohatou úrodu!

Připojit reakci

borůvky kanadské

host - xxx.xxx.0.234 (?)
12.5.2008 14:52

Zdravím,

neví někdo jestli se můžou borůvky, brusinky zalévat říční (Sázava) vodou?

Děkuji za odpovědˇ Fanda

Připojit reakci

borůvky kanadské

host - xxx.xxx.205.1 (?)
13.5.2008 22:33

Na prosto souhlasím otrhávat květy je blbost jen je nechte a budete mít borůvky 1. rok. Možná keř povyroste o něco míň než kdyby byli otrhané ale je to detail. A do květináče opravdu nemá smysl dávat folii... ale s tou vodou nwm chlorovaná nic moc mno

Připojit reakci

borůvky kanadské

Chemický Alí (1224) - xxx.xxx.248.54 (?)
14.5.2008 1:24

Pokud je "o něco míň" poloviční růst, pak máte jistě pravdu. Platí to tím víc, čím je zasazená borůvka menší a naopak..

Připojit reakci

borůvky kanadské

host - xxx.xxx.78.78 (?)
26.7.2008 9:25

Zajímalo by mně, jaké máte prosím zkušenosti s různými odrůdami kan.borůvek.

Připojit reakci

borůvky kanadské

Lavenic (1) - xxx.xxx.194.126 (?)
31.7.2008 22:12

Zdravim tady je odkaz na dobré stránky vše o kanad.bor nechte přeložit stránky.

berrygrape.oregonstate.edu Jinak zkušenosti ve velikosti plodu

Obrázky:
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

borůvky kanadské

host - xxx.xxx.255.95 (?)
26.7.2008 20:43

pro Lenku: už je možná letos pozdě ale pro příště - voda s chlorem - doporučuji větší nádobu a nechat aspoň den otevřenou, chlor vyprchá. Tvrdá voda - dát třeba do staré punčochy trochu rašeliny a dát do té vody, tím se změkčí. Hodně zalévat.

Připojit reakci

borůvky kanadské

host - xxx.xxx.186.38 (?)
1.8.2008 22:04
Dobrý den, mám borůvku 2 rokem již 1 rok bylo mnoho plodů i letos je úroda veliká, moc se o ni nestarám jen občas ji přihnojím, zasadila jsem ji do hrabanky kterou jsem smíchala se suchou trávou občas ji obsypu posekanou trávou nic víc I.
Připojit reakci

borůvky kanadské

host - xxx.xxx.159.231 (?)
19.8.2008 13:43

Dobrý den.Vidím, že opravdu o kan. borůvkách víte hodně a tak bych měla taky jeden dotaz.Mám borůvky již 3rok a letos mi začaly žloutnout listy po celém keříčku.Děkuji za radu Hanka

Připojit reakci

borůvky kanadské

evina b (9) - xxx.xxx.155.212 (?)
19.8.2008 15:47
Naše kolonie různých druhů borůvčí si lebedí na poměrně vlhkém podloží na svahu (vyrobený zářez v terénu) pod skupinou rhododendronů. Dostaly do ďolíku trochu zeminy pro rhoďáky (asi 10 l na rostlinu) a aby neujížděly, plácla jsem pod ně po šutru. Loni a předloni plodily jako o závod. Letos se nechal vidět jen jeden keřík a ty ostatní ani nezakvetly. Tak příští rok na ně vysypu Tatru rašeliny, vypustím stádo ježků, aby to udusali a uvidíme. :-)
Připojit reakci

borůvky kanadské/ptáci

host - xxx.xxx.227.229 (?)
14.9.2008 8:11

A co ptáci. Nezobou? Nemusí se nějak přikrývat třeba netkanou folií? Borůvky ještě nemám, ale mám to v plánu. Děkuji.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

All (125) - xxx.xxx.70.229 (?)
4.1.2010 21:15

Dobrý den, letos bych si chtěl koupit na jaře 3 keříky kanadských boruvek. Chtěl bych se zeptat, jestli mám koupit 3 keříky stejné odrůdy, nebo jestli je lepší, když bude každý druh jiný. Dále bych se chtěl zeptat, jaké rozestupy mám při sázení kanadských borůvek nechávat.

Díky za radu. HS

Připojit reakci

Borůvky kanadské

host - xxx.xxx.141.196 (?)
14.3.2010 13:48

Odporucam minimalne dve odrody, ak sa teda kupuju tri kriky,  tak by som skusil tri odrody. Pri volbe rozostupov je dobre vediet aky vzrast maju vybrane odrody. Niektore vedia rast aj do vysky 1,8 az 2 metre a podobne aj do sirky. Tiez je treba si ujasnit, aky husty ma byt ich porast, ked sa rozkonaria. Vseobecne sa odporucaju rozostupy od 0,6 m u odrod s nizsim vzrastom, cez 0.8 m, alebo 1m u bujnejsie rastucich, az po 1.2 m. Velmi vela zavisi od odrody. Tak isto by som odporucal odrody, ktore kvitnu priblizne v rovnakom obdobi, aby mohlo dojst k opeleniu pelom inej odrody. Dosahuje sa tym (samozrejme pri dodrzani ostatnych pestovatelskych zasad) vacsich plodov a tym aj vyssej urody. Nemusia dozrievat v rovnakom case, podstatne je, aby sa im aspon prekryvalo obdobie kvitnutia. Taktiez odporucam, ako uz bolo vyssie popisane, prvy rok-dva vacsinu kvetov otrhat, aby sa rastlina nevyslilovala rodenim a radsej sa lepsie zakorenila a vyhnala co najkvalitnejsie vyhonky. Ak sa bude pre ne kopat jama, vykopal by som ju radsej trosku sirsiu. Rastlina ma korene plytko a nesiahaju moc do hlbky. Ked prerastu korene do okolitej zasaditej pody, moze to mat na dalsi rast a rodivost negativny vplyv.

Prajem vela uspechov.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

host - xxx.xxx.242.226 (?)
8.4.2010 14:17

Pěstování borůvky se mi celkem daří, ale ráda bych se dozvěděla jak si ji s úspěchem namnožit. Byla bych ráda kdyby mi někdo poradil, jak správně postupovat.  Děkuji Jana

Připojit reakci

Borůvky kanadské

host - xxx.xxx.69.62 (?)
15.5.2010 12:11

Tak jsem letos použila při přesazování borůvek v nádobách tu světlou baltskou vrchovištní rašelinu a zdá se mi, že jim to nedělá dobře. Máte s ní nějaké zkušenosti?

Připojit reakci

Borůvky kanadské

host - xxx.xxx.166.103 (?)
16.5.2010 17:42

pokial raselina nemala upravene pH vapencom na vyssie, tak by to nemal byt problem. Preco si myslete ze im to neprospieva? maju nejake priznaky? Pokial vam uschynaju vetvecky a listy pripadne cernaju, to by mohlo byt prehnojenim - POZOR na prehnujenie dusikom, spali to korene aj listy. V kvetinaci je to citlivejsie ako vo volnej pode. 

Připojit reakci

Borůvky kanadské

marťulka (2) - xxx.xxx.246.18 (?)
17.5.2010 14:55

Dobrý den, loni jsem si koupila borůvku Northland a Emblue.Na podzim jsem ji přesadila do rašeliny, letos byla obsypaná květy, ale bohužel minulý týden vytrvale pršelo a foukal silný vítr, a tak mi opadala větší část květů.Borůvka mi letos moc nevyrostla, ale má několik malých výhonků.Mám je na jaře uřezat nebo nechat?Dále mám problém s mravenci, konce větviček jsou jimi olezlé a nevím co s tím, poraďte mi prosím, děkuji

Připojit reakci

Borůvky kanadské

host - xxx.xxx.176.52 (?)
4.6.2010 17:39

Ked zakvitli a opadali iba kvietky, nic sa este nedeje. To co ostalo na stopkach bude teraz naberat na objeme. To uz ale asi o takomto case viete.

Este moze narast. Toto neni posledna rastova perioda. Pokial ju nechate rodit, bude rast menej. Odporuca sa nenechat ju zo dva roky kvitnut a trsy kvetov otrhavat, aby si vytvorila poriadny korenovy system a zasobu rodiveho dreva.

Ked bude obdobie vhodne na rez Unor / Brezen, cize ked zide sneh a nebude mrznut, bude krik este pred fazou pucania. Vtedy uvidite ako prestal zimu a budete moct odstranit najprv vetvisky poskodene mrazmi, potom tenke a zahustujuce vetvicky (odporuca sa orezat vsetky mlade, ktore nedosiahli dlzku aspon pol metra, ale je to variabilne a zavisi od odrody). Vo vseobecnosti plati zasada, ze cim menej bujne odroda rastie, tym prisnejsi rez vyzaduje, aby mala cim viac noveho rodiveho dreva. Niektori pestovatelia odporucaju zastrihnut velmi dlhe letorasty (1,5m - 2m) o 5 - 10 cm, aby na jar vypucal obrast zo vsetkych pucikov. Ten bude na naledovny rok rodivy. Pripravite sa tym na nom v danom roku sice o vrcholove sukvetie / suplodie, ale to sa mnohonasobne vrati na urode z jeho obrastu.

Mravci. Aj mne sedia mravci na pucikoch a makkych koncoch vetviciek. Su tam doslova zahryznuti. Kde ich neodstranim chemicky, alebo mechanicky dany vyhonok stagnuje a nakoniec uschne, miesto toho aby z neho narastol letorast. Predpokladam teda, ze saju miazgu z makkych pletiv rastliny a ta napadnuta cast potom stagnuje.

Samozrejme este treba hnojit a hnojit a polievat polievat polievta a zas len polievat. Najma v dobe tvorby plodov a rastu letorastov je treba dostatok vody. Neni problem cucoriedku zasusit. Je na to velmi citliva. Ma velmi plytke korene. U mna sa vobec neda okopavat. A vlastne ju ani nemusim.

Prajem vela uspechov v pestovani tohoto chutneho a zdraveho ovocia.

Jujto

Připojit reakci

Borůvky kanadské

host - xxx.xxx.240.247 (?)
9.7.2013 11:59

Dobrý den, chtěka bych se zeptat, zda je možné přesadit 8leté kanadské borůvky. Moc děkuju za odpověď :-)

Připojit reakci

Borůvky kanadské

tatnda (1058) - xxx.xxx.114.252 (?)
9.7.2013 17:20

určitě ano, jestli i zachováte velký kořenový bal.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

host - xxx.xxx.45.73 (?)
27.8.2013 8:37

Ma nekdo zkusenost s odrudou Hardyblue? J.R.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

Kety (13) - xxx.xxx.107.101 (?)
27.8.2013 15:22

Dobrý den, ano mám, i když nevelkou.Hardy Blue jsem zakoupila na podzim jako tříletou, u nás v 500 metrech začala modrat 2.srpna a sladká byla až 23.srpna.Plody zrály postupně a byly větší a pozdnější než u Goldtraube a Hannas Choice / ty zrály asi 17.7./.Nejvíc nám chutnala Goldtraube kvůli vyššímu obsahu cukru.

Obrázky:

Připojit reakci

Borůvky kanadské

4.9.2013 8:49

Ma nekdo zkusenosti s 'petiletymi' sazenicemi kanadskych boruvek, ktere prodava zzoja.cz velmi podezrele v kontejnerech o objemu pouze 2 L  (a nizkou cenu)? Slysel jsem, ze to nejsou 'petilete', ale snad 'trilete' (pak je to ovsem predrazene). J.R.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

host - xxx.xxx.96.54 (?)
5.9.2013 20:33

Před dvěma roky jsem koupila dvouleté borůvky. Letos jsou tedy čtyřleté, mám je ve dvanácti a dvacelitrových kalfasech, výška asi od 80 cm do 1,2 m. Teď je budu přesazovat do čtyřicetilitrových nádob. Sklizeň asi litr až dva na rostlinu.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

host - xxx.xxx.29.178 (?)
6.9.2013 6:36

Jde mi o to, zda si nekdo koupil na e-shopu zzoja.cz udajne 'petilete' sazenice kanadskych boruvek v kontejneru o objemu pouze 2 L a jake ma s temito sazenicemi zkusenosti. J.R.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

host - xxx.xxx.96.54 (?)
6.9.2013 8:19

Já vím, pochopila jsem dotaz. Jen jsem psala pro srovnání, v jak velkém kontejneru jsou moje čtyřleté.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

Kety (13) - xxx.xxx.107.101 (?)
8.9.2013 22:48

Pro J.R.    ......Ano, loni na podzim jsem koupila dvě pětileté borůvky z tohoto zahradnictví přes e-shop -  zzoja.cz. Sazenice přišly zabalené vpoho, v mém příspěvku před Vámi je zrovna moje fotka jejich pětileté Goldtraube a Hanna Ch.měla úrodu podobnou. Byly vysoké jen asi 60cm, hodně starého dřeva a teď po těch vedrech a po úrodě vyhnaly nové výhony, které mají už přes metr.Až se bojím, že to pořádně nevyzraje.Ještě na podzim jsem je zasadila do záhonu -vana- s rašelinou.K.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

9.9.2013 10:25

Dik za zpravu. Pred tydnem ci dvema jsem tam volal, zda opravdu je ten kontejner jen 2 L, coz je obvykle u 'triletych' nikoliv 'petiletych', majitel ci provozovatel se tvaril, ze je to normalni, ze jsou 'pekne narostle a zdrevnatele'. To pro mne neni argument, ze jsou 'zdrevnatele', co jsem loni vysadil 'trilete', tak jsou letos taky zdrevnatele.

Dalsi dotaz - ma nekdo zkusenost ci teoretickou znalost, jaka by mela byt uroda z 1 kere velkoplode odrudy Chandler? Prodejci sazenic obligatne tvrdi az 5 kg z dospeleho kere, ale zde u zahranicniho prodejce sazenic jsem nalezl udaj cca 1kg (Yield: 2 lbs) J.R.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

host - xxx.xxx.34.41 (?)
9.9.2013 13:16

Chandler borůvku mám tříletou.  Na jaře bohatě kvetla a i při špatném počasí, dala bohatou úrodu opravdu velikých plodů. Jedinou nevýhodou je, že plody zrají později a dozrávají postupně. Takže ještě o víkendu jsem měla co trhat, tak nevím, zda je to výhoda či nevýhoda, když v této době už žádné jiné borůvky nejsou. Ve třech letech dala odhadem tak 2kg možná více. Ono se dost těžko posuzuje, protože průbežně trhám už tak měsíc. Z pěstovaných odrůd patří k těm plodnějším. Bára

Připojit reakci

Borůvky kanadské

9.9.2013 15:29

Triletou asi myslite, ze ji mate 3 roky na stanovisti, kdyz odhadujete 2 kg - to je docela dost (boruvky i jahody vazim na vaze, abych mel prehled). Prave proto jsem si ji zatim nekoupil, ze dozrava postupne a pozdeji. Ale mam i jine pozdnejsi boruvky, tak by se mi dalsi pozdnejsi hodila, ranych mam dost. Chci koupit a vysadit aspon 2 sazenice, aby pozdnejsi sber boruvek dal nejakou urodu, jinak nebude zajem to sbirat a opada to . J.R.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

host - xxx.xxx.34.41 (?)
9.9.2013 15:49

Tříletou myslím, že borůvku má opravdu tří roky stáří. Kupovala jsem jí jako 12-15měsíců sazenici a na stanovišti ji mám druhou sezonu. Momentálně dosahuje velikosti cca 1-1,20výšky i šířky. Pěstuji ji v květináči o objemu 65litrů na přímém slunci před jižní stěnou fasády, zalévám jen dešťovou vodou a každých 14 dní hnojím tekutým hnojivem s okyselovačem, který zajišťuje správné ph půdy. Na jaře přihnojím jen rohovinou. Barča

Připojit reakci

Borůvky kanadské

10.9.2013 8:52

Verim, ze pred jižní stěnou fasády roste velmi intenzivne, presto se mi zda odhad  2 kg dosti optimisticky. Kde jste kupovala sazenici? Nekteri skolkari ci prodejci maji celorocne vytapeny sklenik, to jak pak samozrejme rozdil, pokud je rostlina 12-15měsíců ve vytapenem skleniku nebo nikoliv. J.R.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

host - xxx.xxx.34.41 (?)
11.9.2013 8:29

Sazenice jsem kupovala přes eshop na Slovensku - mountberry.sk, kde je pěstují údajně venku. Sazenice přišly perfektně zabalené, ve velikosti 30-50cm podle věku sazenic a odrůdy, což uvádí na jejich eshopu. Momentálně mají v nabídce mnohem méně odrůd, než když jsem objednávala - to nabízely i licencované odrůdy, které se těžko shánějí. Cena sazenic byla velmi příznivá a poštovné jen kolem 150Kč. Jinak k odhadu úrody - vzhledem k tomu, že máme zahradu kolem 5000m2 poměrně dosti osázenou, tak to s vážením sklizně nepřeháním, protože věltšinou ani neotrhám vše, co naroste.Jedinou výjimkou jsou snad jen jahody, borůvky a maliny. A zbytek zkonzumují děti, nejen naše, ale snad z celého okolí, a také dosti nenasitní ptáci, proto borůvky přikrývám sítí. Barča

Připojit reakci

Borůvky kanadské

11.9.2013 9:12

Slo mi predevsim o to, zda Chandler neni nejaky propadak, co se tyce urody, ze za cenu velkych plodu nema nahodou extremne nizky vynos, to by pak nemelo moc cenu pestovat. Co se tyce stari rostlin, jeste nedavno jsem si myslel, ze jsou dvoulete a trilite, popr. petilete, ale na prodejstromku.cz mi rekli, ze maji 1 a 1.5 roku a ze je maji v celorocne vytapenem skleniku. Popr. nakupuji od byvale Sempry Tusimice (firma Studeny), kde jsou vedle elektrarny a maji taky vytapene skleniky. Nekteri prodejci dle meho nazoru s tim vekem 'sachuji' jak se jim zachce, aby co nejvic prodali. Licencni boruvky mam jen Draper, tu jsem koupil na eshopu nazazvorce.cz, ostatni licencni mne az tak nezaujaly. Vazim v podstate pouze jahody, uz cca 10 let, tech pestuji vcelku hodne a zajima mne srovnani s minulymi roky (v zavislosti na osazene plose resp. poctu vysazenych sazenic). J.R.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

Roman Hafery (2) - xxx.xxx.152.160 (?)
15.9.2013 16:02

Dobry den, osobne jsem presazoval desitky keru boruvek a produkce klesla o 50 procent. 

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Lesní jahůdky1421.7.20181499
Jaké ovoce sázet?921.7.20188102
Čím strádá borůvka? 1220.7.20181055
Růžová borůvka818.7.20182739
Jsou bobuloviny neškodné po postříkání Roundupem?918.7.2018876
Hodnocení rezistentních odrůd angreštů3316.7.201833221
Ríbezľa - Choroba alebo nedostatok výživy? 516.7.20182606
Množení rybízu na meruzalku1215.7.2018719
Rybíz červený Abundent315.7.2018167
Angrešt Rezistent de Cluz114.7.2018114
Šarka - švestky staré vs. nové311.7.2018221
Pôdopokryvné drobné ovocie47.7.20181017
Jak pěstovat Kumoi?367.7.201854553
Ovocné druhy pěstovatelné totálně bez postřiku356.7.20186499
Červený rybíz135.7.201812693
Derave az rozpadnute listy malin 25.7.2018241
Odrůda angreštu630.6.2018636
Maliník odolný proti virům?427.6.2018451
Jak zvýšit sladkost angreštu?2425.6.20181598
Likvidace ostružin223.6.2018354
Okopávání jahod1123.6.20182162
Angrešt - náhlé žloutnutí listů521.6.2018686
Rybíz černý1517.6.20183063
Moruše4916.6.201816722
Aka je to choroba egresa? 412.6.2018466
Aky je to skodca na ribezli? 312.6.2018378
Stromek rybízu zničehonič uschl? Co to mohlo způsobit?411.6.2018556
Kde sehnat muchovník na kmínku?1611.6.201818896
Červíci310.6.20184324
Maliny proč jim žloutnou listy 159.6.201811297
Banán severu98.6.201814547
Co je to za keř? Černé kuličky 77.6.2018781
Jahodárny197.6.201823353
Čím hnojit rakytník?136.6.20182740
Angrešt a rybíz 2017765.6.201821083
(Ne)rozrůstání borůvek34.6.2018597
Kanadská borůvka - usychání174.6.201815212
Moruše - roub velkoplodé HK, Jičín, Nymburk, Ml.Boleslav2731.5.20183602
Sladký angrešt odolný proti padlí - co mi můžete doporučit?2130.5.201812021
Muchovník2530.5.20187612
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Kokcidioza7:30
Kokcidioza20.7.2018
GPS a výcvikový obojek17.7.2018
Samice nekrmí mladé16.7.2018
Samice nekrmí mladé16.7.2018
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2018
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů