Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chaty, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Drobné ovoce > borůvky kanadské

Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Do dnes mám před očima Kantorkův vtip, kde j..., Hloupej sedlák, 25.10.2015
Kura by nemela vadit, vetsi kusy vysbirat. R..., host, 18.9.2015
Zdravím. Borůvkových témat je tu ..., host, 14.9.2015
Najviac rakovinotvorného kadmia sa laboratór..., Paľo: , 25.11.2013
Kristalon je čistě minerální hnojivo a tam r..., Standa_hk, 25.11.2013
   << Předchozí příspěvky | 1, 2, 3, 4, 5...> | Zobrazit celou diskuzi   

borůvky kanadské

host - xxx.xxx.40.1 (?)
6.3.2008 17:05, počet návštěv: 253089
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Kanadské borůvky pěstujeme s manželkou asi 10 let. Na jihozápadě rodinného domku, tvoří předěl mezi terasou ze zámkové dlažby a trávníkem. Od jedenácti hodin až do pozdního večera jsou na přímém slunci. Sázeli jsme je do děr tak 60x60x50 cm prakticky jen do čisté rašeliny. Z jara přisypáváme hrabanku. Zaléváním rozumím vždy desetilitrovou konev ke každému keříku. V dubnu začínám se zálivkou tak dva krát týdně. S přibývajícím teplem to zvyšujeme až na pětkrát týdně, pokud neprší. Když je rašelina suchá, dostává každý keřík dvě desetilitrové konve vody. Dokud mám zásobu dešťové vody, zalévám dešťovou (asi polovina zálivek), když dojde, beru vodu ze studny. Máme patnáct keříků různých odrůd, které zrají od konce června až do začátku října. Sklízíme minimálně 30 litrů již tak šestým nebo sedmým rokem.

Připojit reakci   
recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty

borůvky kanadské

host - xxx.xxx.205.1 (?)
14.3.2008 22:12
Vadí hodně když borůvku budu zalévat vodou z vrtu a ne deštovou?
Připojit reakci

borůvky kanadské

Daniela (1208) - xxx.xxx.204.208 (?)
14.3.2008 22:55

Pokud máte vodu z vrtu hodně tvrdou, tak to vadí. Můžete to zmírnit tím, že necháte vodu v konvi odstát do druhého dne a pak s ní teprve zalévat.  Daniela.

Připojit reakci

borůvky kanadské

Chemický Alí (1224) - xxx.xxx.248.54 (?)
15.3.2008 14:34

Osobně bych se toho nebál, sám zalévám  zahradu vodou ze studny a to mohutně, do zalévací zakopané drenážky hodím hadici a na deset minut odejdu. Voda je u nás tak "vápenatá", že jí musíme, když chceme uvařit dobrý čaj, nechat protéci přes filtry brita, na nádobí a kohoutcích se bleskem usazuje kámen. přes to borůvky (4 veliké keře) mohutně prosperují.

Pravdou ovšem je, že jsou zasazené ve stovkách litrů rašeliny a mohutně hnojené, a navrchu pravidelně zasypávané hrabankou. Bez rašeliny by voda jistě způsobovala problémy, v tom jsem za jedno s Danielou.

Předpokládám, že rašelina (jsou zasazené skutečně v čisté rašelině), se chová jakonárazník a s vápenatými solemi si poradí.

Připojit reakci

borůvky kanadské

host - xxx.xxx.205.1 (?)
24.3.2008 11:03

Stačí mít k opylení jen jeden keřík kanadské borůvky nebo musí být alespoň dva?

Připojit reakci

borůvky kanadské

host - xxx.xxx.78.2 (?)
3.4.2008 11:46
Zdravim, loni mi po odkveteni vsechny plody opadali.Mam 4 lete kere, sazene v 200l raseliny kazdy ker.Hnojim spec na boruvky z baumaxu-mam stryktne dodrzovat davky?Kamarad hnoji cistym ledkem a ma kere dvakrat vetsi.Muzu pridat pudu s jehlicnateho lesa
Připojit reakci

borůvky kanadské

host - xxx.xxx.33.194 (?)
10.5.2008 13:30

Taky jsem si koupila kanadskou borůvku, tedy doufám (Vaccinium Corymbosum), mám ji na balkoně, na jižní straně v květináči z terakoty, průměr 45 cm, výška 35 cm, borůvka je vysoká 32 cm (mám ji měsíc), má malý dřevěný kmínek rozvětvený do tří větviček. Květináč jsem nejprve, tak jak mi poradil prodavač, vyložila igelitovou bublinkovou fólií, prý aby v zimě neomrzly kořeny, a dala jsem tam jen rašelinu. Na podzim ho mám prý obalit i zvenčí a taky hlínu zakrýt větvičkami.

Borůvka má dnes 8 květových trsů, ty dolní mnohem buclatější než ty na horní větvičce, ale možná je to nedostatkem vody. Po tom co jsem si zde přečetla jsem ji zase hned zalila, jinak ji zalévám každý večer. Zalévám ji ale vodou z vodovodu, jinou nemám :-(Tak jsem se chtěla zpetat, zda je možné koupit nějaké změkčovadlo vody, nebo odchlorovač, podobný jaký používám na vodu, kterou pak liju do akvária, jen něco na kytky. Bydlím totiž v Ostravě a voda je tady zřejmě horší než někde na venkově, tedy určitě hodně chlorovaná.

A mám ty květy opravdu otrhat? Je mi to docela líto :-(a jak? Ustřihnout celý trs anebo jen otrhat jednotlivé kvítky.

Taky mi na borůvce parazitovala taková malá světlezelená muška, nebo brouček... (na spodní straně lístků). Zatím jsem ji ničím nestříkala, jen ty škůdce :-))) sbírala ručně, teď už tam skoro nic není. Kdybych borůvku postříkala nějakým postřikem, budou pak plody konzumovatelné? Někde jsem četla, že postačí i mýdlová voda? Je to pravda?

Díky za odpověď, Lenka

Připojit reakci

borůvky kanadské

host - xxx.xxx.186.217 (?)
10.5.2008 15:24

Dobrý den Lenko,

nedá mi, abych se nevyjádřila ke kanadským borůvkám. Pěstuji už 4 roky v zahradě, mám nyní 4 keře, které jsem kupovala v květináči s balem, obvykle s poupaty anebo kvetoucí, vždy se po přesazení ihned ujaly a žádné květy jsem neotrhávala, ve stejné sezoně měly krásné velké plody. Půdu v zahradě mám nic moc, spíš písčitou a při výsadbě jsem do velké jámy dala rašelinu nebo borovou hrabanku z lesa. Podložení igelitu do jámy před výsadbou se doporučuje v zahradě ( v květináči nemá smysl),aby se nemíchala zemina zásaditá s dodanou kyselou rašelinou.. Květináč by měl být co největší, pohnojte hnojivem pro borůvky nebo rostliny požadující kyselou půdu, ani já nezalívám v zahradě jen dešťovou vodou a nevadí to. Přeji bohatou úrodu!

Připojit reakci

borůvky kanadské

host - xxx.xxx.0.234 (?)
12.5.2008 14:52

Zdravím,

neví někdo jestli se můžou borůvky, brusinky zalévat říční (Sázava) vodou?

Děkuji za odpovědˇ Fanda

Připojit reakci

borůvky kanadské

host - xxx.xxx.205.1 (?)
13.5.2008 22:33

Na prosto souhlasím otrhávat květy je blbost jen je nechte a budete mít borůvky 1. rok. Možná keř povyroste o něco míň než kdyby byli otrhané ale je to detail. A do květináče opravdu nemá smysl dávat folii... ale s tou vodou nwm chlorovaná nic moc mno

Připojit reakci

borůvky kanadské

Chemický Alí (1224) - xxx.xxx.248.54 (?)
14.5.2008 1:24

Pokud je "o něco míň" poloviční růst, pak máte jistě pravdu. Platí to tím víc, čím je zasazená borůvka menší a naopak..

Připojit reakci

borůvky kanadské

host - xxx.xxx.78.78 (?)
26.7.2008 9:25

Zajímalo by mně, jaké máte prosím zkušenosti s různými odrůdami kan.borůvek.

Připojit reakci

borůvky kanadské

Pete Novak (1) - xxx.xxx.194.126 (?)
31.7.2008 22:12

Zdravim tady je odkaz na dobré stránky vše o kanad.bor nechte přeložit stránky.

berrygrape.oregonstate.edu Jinak zkušenosti ve velikosti plodu

Obrázky:
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

borůvky kanadské

host - xxx.xxx.255.95 (?)
26.7.2008 20:43

pro Lenku: už je možná letos pozdě ale pro příště - voda s chlorem - doporučuji větší nádobu a nechat aspoň den otevřenou, chlor vyprchá. Tvrdá voda - dát třeba do staré punčochy trochu rašeliny a dát do té vody, tím se změkčí. Hodně zalévat.

Připojit reakci

borůvky kanadské

host - xxx.xxx.186.38 (?)
1.8.2008 22:04
Dobrý den, mám borůvku 2 rokem již 1 rok bylo mnoho plodů i letos je úroda veliká, moc se o ni nestarám jen občas ji přihnojím, zasadila jsem ji do hrabanky kterou jsem smíchala se suchou trávou občas ji obsypu posekanou trávou nic víc I.
Připojit reakci

borůvky kanadské

host - xxx.xxx.159.231 (?)
19.8.2008 13:43

Dobrý den.Vidím, že opravdu o kan. borůvkách víte hodně a tak bych měla taky jeden dotaz.Mám borůvky již 3rok a letos mi začaly žloutnout listy po celém keříčku.Děkuji za radu Hanka

Připojit reakci

borůvky kanadské

Eva Benešová (9) - xxx.xxx.155.212 (?)
19.8.2008 15:47
Naše kolonie různých druhů borůvčí si lebedí na poměrně vlhkém podloží na svahu (vyrobený zářez v terénu) pod skupinou rhododendronů. Dostaly do ďolíku trochu zeminy pro rhoďáky (asi 10 l na rostlinu) a aby neujížděly, plácla jsem pod ně po šutru. Loni a předloni plodily jako o závod. Letos se nechal vidět jen jeden keřík a ty ostatní ani nezakvetly. Tak příští rok na ně vysypu Tatru rašeliny, vypustím stádo ježků, aby to udusali a uvidíme. :-)
Připojit reakci

borůvky kanadské/ptáci

host - xxx.xxx.227.229 (?)
14.9.2008 8:11

A co ptáci. Nezobou? Nemusí se nějak přikrývat třeba netkanou folií? Borůvky ještě nemám, ale mám to v plánu. Děkuji.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

All (125) - xxx.xxx.70.229 (?)
4.1.2010 21:15

Dobrý den, letos bych si chtěl koupit na jaře 3 keříky kanadských boruvek. Chtěl bych se zeptat, jestli mám koupit 3 keříky stejné odrůdy, nebo jestli je lepší, když bude každý druh jiný. Dále bych se chtěl zeptat, jaké rozestupy mám při sázení kanadských borůvek nechávat.

Díky za radu. HS

Připojit reakci

Borůvky kanadské

host - xxx.xxx.141.196 (?)
14.3.2010 13:48

Odporucam minimalne dve odrody, ak sa teda kupuju tri kriky,  tak by som skusil tri odrody. Pri volbe rozostupov je dobre vediet aky vzrast maju vybrane odrody. Niektore vedia rast aj do vysky 1,8 az 2 metre a podobne aj do sirky. Tiez je treba si ujasnit, aky husty ma byt ich porast, ked sa rozkonaria. Vseobecne sa odporucaju rozostupy od 0,6 m u odrod s nizsim vzrastom, cez 0.8 m, alebo 1m u bujnejsie rastucich, az po 1.2 m. Velmi vela zavisi od odrody. Tak isto by som odporucal odrody, ktore kvitnu priblizne v rovnakom obdobi, aby mohlo dojst k opeleniu pelom inej odrody. Dosahuje sa tym (samozrejme pri dodrzani ostatnych pestovatelskych zasad) vacsich plodov a tym aj vyssej urody. Nemusia dozrievat v rovnakom case, podstatne je, aby sa im aspon prekryvalo obdobie kvitnutia. Taktiez odporucam, ako uz bolo vyssie popisane, prvy rok-dva vacsinu kvetov otrhat, aby sa rastlina nevyslilovala rodenim a radsej sa lepsie zakorenila a vyhnala co najkvalitnejsie vyhonky. Ak sa bude pre ne kopat jama, vykopal by som ju radsej trosku sirsiu. Rastlina ma korene plytko a nesiahaju moc do hlbky. Ked prerastu korene do okolitej zasaditej pody, moze to mat na dalsi rast a rodivost negativny vplyv.

Prajem vela uspechov.

Připojit reakci

Borůvky kanadské

host - xxx.xxx.242.226 (?)
8.4.2010 14:17

Pěstování borůvky se mi celkem daří, ale ráda bych se dozvěděla jak si ji s úspěchem namnožit. Byla bych ráda kdyby mi někdo poradil, jak správně postupovat.  Děkuji Jana

Připojit reakci

Borůvky kanadské

host - xxx.xxx.69.62 (?)
15.5.2010 12:11

Tak jsem letos použila při přesazování borůvek v nádobách tu světlou baltskou vrchovištní rašelinu a zdá se mi, že jim to nedělá dobře. Máte s ní nějaké zkušenosti?

Připojit reakci

Borůvky kanadské

host - xxx.xxx.166.103 (?)
16.5.2010 17:42

pokial raselina nemala upravene pH vapencom na vyssie, tak by to nemal byt problem. Preco si myslete ze im to neprospieva? maju nejake priznaky? Pokial vam uschynaju vetvecky a listy pripadne cernaju, to by mohlo byt prehnojenim - POZOR na prehnujenie dusikom, spali to korene aj listy. V kvetinaci je to citlivejsie ako vo volnej pode. 

Připojit reakci

Borůvky kanadské

Marta Šmerdová (2) - xxx.xxx.246.18 (?)
17.5.2010 14:55

Dobrý den, loni jsem si koupila borůvku Northland a Emblue.Na podzim jsem ji přesadila do rašeliny, letos byla obsypaná květy, ale bohužel minulý týden vytrvale pršelo a foukal silný vítr, a tak mi opadala větší část květů.Borůvka mi letos moc nevyrostla, ale má několik malých výhonků.Mám je na jaře uřezat nebo nechat?Dále mám problém s mravenci, konce větviček jsou jimi olezlé a nevím co s tím, poraďte mi prosím, děkuji

Připojit reakci

Borůvky kanadské

host - xxx.xxx.176.52 (?)
4.6.2010 17:39

Ked zakvitli a opadali iba kvietky, nic sa este nedeje. To co ostalo na stopkach bude teraz naberat na objeme. To uz ale asi o takomto case viete.

Este moze narast. Toto neni posledna rastova perioda. Pokial ju nechate rodit, bude rast menej. Odporuca sa nenechat ju zo dva roky kvitnut a trsy kvetov otrhavat, aby si vytvorila poriadny korenovy system a zasobu rodiveho dreva.

Ked bude obdobie vhodne na rez Unor / Brezen, cize ked zide sneh a nebude mrznut, bude krik este pred fazou pucania. Vtedy uvidite ako prestal zimu a budete moct odstranit najprv vetvisky poskodene mrazmi, potom tenke a zahustujuce vetvicky (odporuca sa orezat vsetky mlade, ktore nedosiahli dlzku aspon pol metra, ale je to variabilne a zavisi od odrody). Vo vseobecnosti plati zasada, ze cim menej bujne odroda rastie, tym prisnejsi rez vyzaduje, aby mala cim viac noveho rodiveho dreva. Niektori pestovatelia odporucaju zastrihnut velmi dlhe letorasty (1,5m - 2m) o 5 - 10 cm, aby na jar vypucal obrast zo vsetkych pucikov. Ten bude na naledovny rok rodivy. Pripravite sa tym na nom v danom roku sice o vrcholove sukvetie / suplodie, ale to sa mnohonasobne vrati na urode z jeho obrastu.

Mravci. Aj mne sedia mravci na pucikoch a makkych koncoch vetviciek. Su tam doslova zahryznuti. Kde ich neodstranim chemicky, alebo mechanicky dany vyhonok stagnuje a nakoniec uschne, miesto toho aby z neho narastol letorast. Predpokladam teda, ze saju miazgu z makkych pletiv rastliny a ta napadnuta cast potom stagnuje.

Samozrejme este treba hnojit a hnojit a polievat polievat polievta a zas len polievat. Najma v dobe tvorby plodov a rastu letorastov je treba dostatok vody. Neni problem cucoriedku zasusit. Je na to velmi citliva. Ma velmi plytke korene. U mna sa vobec neda okopavat. A vlastne ju ani nemusim.

Prajem vela uspechov v pestovani tohoto chutneho a zdraveho ovocia.

Jujto

Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky) >> | 1, 2, 3, 4, 5...> | Zobrazit celou diskuzi   
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Jahody hnojivo822.1.2018272
Ostružina Karaka Black1618.1.201813822
Sázet kiwi? určitě ano, je to nejzdravější ovoce na světě1718.1.20181745
Kdy řízkovat meruzalku518.1.2018461
Čím hnojit rakytník?1015.1.2018674
Angrešt710.1.2018587
Rozměry josty1410.1.2018890
Odkopek angrestu410.1.2018442
Kiwi zazimování53.1.2018774
Zahradnictví zoja241.1.201821136
Angrešt Xenia210.12.2017671
Aronie127.12.20171306
Sklizeň rakytníku26.12.2017405
Muchovník144.12.20172916
Jak poznat samce a samici kiwi a o jaký druh jde 32.12.2017475
Rez moruse trnavskej po vysadbe428.11.2017455
Muchovník924.11.20171041
Hloh 2718.11.201720100
Černy jeřab (Aronie)12318.11.2017205477
Jeřáb Kubovaja - zkušenosti?817.11.2017808
Kanadské borůvky - pěstování15416.11.2017356355
Jahody - zahuštění porostu214.11.2017646
Jahody - inzercia - čo na to poviete? 1014.11.20177925
Muchovník olšolistý - Martin (Amelanchier alnifolia), kde sehnat v r. 2014712.11.20176369
Ostruzinojahoda52.11.20171016
Co je Vierbeere?1129.10.20179774
Založení sazenic na 3 dny425.10.2017544
Angrešt a rybíz 20177124.10.201715478
Velké ostružiny315.10.2017931
Šípky1114.10.20174266
Stáleplodící jahody a ostatní jahody blízko sebe?558.10.201766896
Plodnost kamčatské borůvky1086.10.2017218517
Spravne zalozenie jahodoviska, vase skusenosti196.10.20172269
Padlí na rezistentních odrůdách angreštu586.10.201741886
Muchovník - usychání 82.10.20171359
Mam ted zklizenou Aronii a nevim zda je jedla...161.10.20174838
Napadené jahody - plíseň + molice430.9.2017476
Je to trnka? 229.9.2017483
Kustovnice = goji1526.9.20173410
Srozumitelný návod pro řez a rozmnožování kanadských borůvek1225.9.20172425
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Kvalitní krmivo21.1.2018
Čmelíci - sirné knoty20.1.2018
Kvalitní krmivo20.1.2018
Kohout a co teď?20.1.2018
Kvalitní krmivo19.1.2018
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama | Podněty a připomínky
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2018
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů