Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chaty, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Drobné ovoce > Angrešt a rybíz 2017

Angrešt a rybíz 2017

Mimmo (1010) - xxx.xxx.66.105 (?)
18.6.2017 20:59

Pro JG: Jak jsem se tady na fóru dočetl, kříženci a mutanti angreštu vznikají poměrně často. Já jsem měl na této studené zahradě jen dva druhy angreštů. Jeden silně trnitý s menšími žlutozelenými bobulemi a jeden téměř beztrnný s většími červenými bobulemi a tenkými větvičkami. Z neznámého důvodu jsem tam objevil při sekání trávy poněkud odlišný keřík. Teď už jsou to asi dva roky. Má mírně trnité větve a jsou poměrně silné, což jsem přičítal keřovému vzrůstu. Ale i po přeroubování na stromkový tvar si drží své odlišné vlastnosti. Takže to bude asi něco jiného. Já na něm oceňuji ty silnější větve, které se dobře roubují a tolik se nelámou. Velikost bobulí, chuť a rezistenci má velmi dobrou. Takže si nechám i ten keř i mladé roubovance, které velmi rychle rostou i ve velmi rozdílných podmínkách (průměrná teplota, nadmořská výška, zemina).

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty
Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Invicta je opravdu nejedlá.Měl jsem dva stro..., Vlastimil POLEHLA, 12:12
Trnavsko 145 mnm. Oberam posledne egrese z v..., host, 15.7.2017
Moje "mutanty" dozrály. Jsou docela přijatel... , Mimmo, 1.7.2017
Dobrý den. Dříve, když se ještě angr..., host, 22.6.2017
I u nás na Opavsku nám začínají dozrávat prv..., host, 20.6.2017

Angrešt a rybíz 2017

host - xxx.xxx.44.1 (?)
7.4.2017 10:40, počet návštěv: 12834
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Téměř všechno ovoce tady má svoje vlákno. Pojďme se sem podělit o zkušenosti s konkrétními odrůdami, jejich pěstováním, chutí... Mám mladé rostliny, které mají druhou sezonu. 

Z angreštů a rybízů jsem vybral tady z recenzí a z mojí minulé zahrady pro loňskou výsatbu tyto: 2x Prima, Karát, Rolonda, Remarka, Pax a Niesluchovski. Rybíz Roseta, Rovada, 2x Blanka a Titania.

Připojit reakci   

Angrešt a rybíz 2017

host - xxx.xxx.44.1 (?)
7.4.2017 10:42
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Přidám fotku loňského Paxu, bohužel jsem ochutnal jen jeden, ale za mě výborná chuť.  Zdenek

Obrázky:

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

host - xxx.xxx.44.1 (?)
7.4.2017 10:44

A ještě přidám letošní kvetoucí angrešt.

Obrázky:

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

host - xxx.xxx.239.88 (?)
10.4.2017 15:11

Ja som tento rok sadila cierne ribezle: Jubilejnaja Kopanija, Sofijevskaja a Titania. Este by som chcela niekedy nabuduce nasadit odrodu Noiroma.

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

Radek V (10) - xxx.xxx.151.228 (?)
11.4.2017 12:44

Zdravím!

Letošní jaro mě příjemně překvapilo bohatou násadou květů na angreštech, jostě a černého rybízu... a tak mám velkou radost.Na mé "hobby-plantáži" se raduji ze 49 kusů str. angreštů v 8 odrůdách a řadou keřů rybízů (28 stromků/keřů).

Tak ať nám to mrazík nespálí... s pozdravem Radek.

Třebovice v Čechách, 407mnm

Obrázky:
Josta - 2. rokem
Josta - 2. rokem
Zlatý Fík
Zlatý Fík
Zlatý Fík
Zlatý Fík
Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

host - xxx.xxx.44.1 (?)
11.4.2017 13:23

Tak to je pěkná plantážička :) Zlatý fík ošetřujete proti padlí? Já jsem vybíral "rezistenty", ale loni se padlí na některých nově vysazených angeštech objevilo. Tak jsem raději při poupěti stříknul Discusem.  Zdenek

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

11.4.2017 13:36

Tuto ovocnou zahradu mám teprve 4. rokem a angrešty ošetřuji proti padlí látkou BioBlatt a Discus. Stromky pravidelně stříhám, prosvětluji a kromě antraknózy rybízové (AR) je mám v pohodě. AR řeším postřikem v případě napadení a mám klídek. 

Radek

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

Miloš Vysloužil (15229) - xxx.xxx.67.66 (?)
11.4.2017 13:59

Hloupý dotaz. Co děláte s úrodou z 49 angreštů a 28 rybízů? 

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

11.4.2017 14:08

Vzhledem k tomu, že jsem ovoce vysazoval postupně, tak se úroda teprve rozjíždí. A po pravdě? Jsem schopný stoupnout ke keři černého rybízu a zobat tak dlouho, dokud nejsem najezený... a to samé je i s angreštem. Co zbyde, dám do sklenic v podobě kompotu, marmelády, šťávy ale přemýšlím i o demižónech na ovocné víno smiley

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

host - xxx.xxx.44.23 (?)
17.4.2017 7:03
Nemate nekdo zkusenost kolik stupnu pod nulou vydrzi angrest ve stadiu malych pludku? Zdenek
Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

Ivan Hlavatý (2318) - xxx.xxx.234.163 (?)
17.4.2017 7:23
44.23: U mňa pred rokom bolo maximum mrazu -4 až -5 (len jednu noc) a egreše aj ríbezle to prežili bez ujmy. Ale absolútne hodnoty Vám nikto presne nepovie, úlohu hrajú aj ďalšie faktory (rýchlosť poklesu teploty, vietor, vek kríka či stromčeka, stanovište, štádium vývoja plodov atď.), takže si myslím že tie rozdiely v "tolerancii mrazu" môžu byť aj niekoľkostupňové. IH
Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

host - xxx.xxx.44.23 (?)
17.4.2017 7:38
Dekuji pane Hlavaty. Kdyz uz nebudou merunky a broskve tak snad budou alepon ty angresty :) Zdenek
Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

18.4.2017 16:38

Minulý rok mi jarní mrazíky spálily téměř všechny květy na angreštech, ze 49 stromků jsem měl asi tak 30 "bobulí". Letos jsem si udělal z bublinkové folie pytle a už od soboty jsem je natáhl na angrešty... tak snad to pomůže.

S pozdravem Radek, Třebovice 407 mnm. 

Obrázky:
Stromky angreštů v pytlích z bublinkové folie.
Stromky angreštů v pytlích z bublinkové folie.
Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

host - xxx.xxx.205.204 (?)
18.4.2017 17:29

Motivaciu chapem, ale mam obavy, ci ta folia nepomoze skor olamat cerstve vyhonky, nakolko ma byt vcelku silny vietor. Okrem toho je tam riziko, ze ked sa do toho oprie vietor, moze ulomit celu korunku v mieste stepenia.

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

host - xxx.xxx.240.4 (?)
18.4.2017 18:09

Zdravím.

Taky jsme o ně přišli, nezbylo na nich z plodů skoro nic. Letos jsme je provizorně zblili do netkanky a plachtet co jak zbylo. Na stromkových angreštech je kupka slámy a jutové pytle, jestli to k něčemu bude nevím.  Do budoucna to bude chtít lepší řešení, ta bublinková folie by nemuela být marná, na nějaké prutové konstrukci. Pod to by šlo třeba dat i něco na vyhřívání.

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

host - xxx.xxx.44.23 (?)
18.4.2017 18:44
Neco takoveho bych mohl dat jen na nejakou konstrukci. Hodne u nas fouka. Uz dnes tady fuci a zitra to ma byt jeste horsi. Zatim to neni mrazove takova katastrofa jak predpovidali. Nejhorsi ma byt asi patecni rano. Zdenek
Obrázky:

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

host - xxx.xxx.34.155 (?)
21.4.2017 18:26
Tak uz muzu napsat ze angresty 2017 mit nebudu. Pludky jsou mekke a nektere uz i zlute a padaji. Teplota -4 devastujici. Zdenek
Obrázky:

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

25.4.2017 17:49

Tak já jsem letos použil nadělané pytle z bublinkové folie a musím říci, že nic moc. Páteční ráno bylo u nás - 6 a tak jsem přišel o plůdky na Zlatém Fíku, Niesluchovsky a Kameniar... kvetly jako prví. Ty, které mají poupata tak jsou v pohodě. Odolnost je asi i podle odrůdy. Sousedka s angrešty neudělala nic a má je v pořádku... o vesnici vedle mrzlo a angrešty také v pohodě. Mě snad klepne... už nevím, jak bych je lépe ochránil. Příště snad nadělám přenosné foliáky a budu jim v nejhorším přitápět 100W žárovkami laugh. Kdybych měl 3 stromky angreštů, tak možná mávnu rukou, ale 49 kousků na které se těším jako děcko na bombony, hýčkám je, povídám si s nimi... byť jsem ateista, tak se modlím, aby do půlky května ještě nepřišly ranní mrazy pod -4. 

PS: Dnes jsem se divil jedné věci, na 3 stromcích odrůdy Neguš jsou květy a plůdky zdravé, ale tak 1/5 listů začíná hnědnout jak jsou spálené mrazem... to mi hlava nebere. 

Radek 

Obrázky:

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

host - xxx.xxx.16.244 (?)
25.4.2017 18:20

Dobrý den,

tak to Vám při té péči a počtu opravdu nezávidím. Já mám jenom 4 angrešty (Něguš, Rokula, Karmen a falešnou Invictu, která má červené plody), nezmrzly mě (tady na JMoravě bylo do -2), ale jeden mě včera zdevastoval srnec, a chtělo se mi brečet. Taky mám zvláštní vztah ke svým rostlinám, nejen k angreštu ale i k vinici a ovocným stromům, skoro každý den se na ně chodím dívat a možná s nimi i mluvím... Mladý angrešt s plody je opravdu krásný, když kvetou broskve, to je pohled, a když zrají hrozny, to je prostě nádhera...

Něguš je divočina z Ukrajiny, měl by to být držák, zak se nedivte.

Karel JM

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

host - xxx.xxx.16.244 (?)
25.4.2017 18:32

Jo a ještě k věci, dle mé zkušenosti může ochrana proti mrazu někdy nadělat více škody jak užitku, zakryl jsem sazenice vinné révy zavařovačkami a zdá se mi, že dopadly hůře než ty nezakryté bez skla. U Vás viz ta sousedka, co nezakrývala a dopadla lépe, jak píšete.

Podobně dopadl Bredik s vodním postřikem i jiní diskutéři.

Zakrytí by se možná nemělo dotýkat a záleží na tom, jak dlouho mrzne a kolik je pod nulou. 

Karel JM

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

host - xxx.xxx.44.1 (?)
26.4.2017 9:55

Myslel jsem že budu mít po angreštech úplně (-4°C). Ale nyní je vidět že cca 20 - 30% plůdků zůstalo. Nejhůř dopadla asi Prima a Pax, na nich je cca 10% plodů. I tak jsem rád že bude alepoň na ochutnání.  Zdenek

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

host - xxx.xxx.151.228 (?)
26.4.2017 10:48

U mě je Pax naprosto v pořádku, nasazuje mi na květ jako poslední a tak květy a plůdky jsou mrazem nespálené. Zato u Kameniar a Niesluchovski je zřejmě vše spálené... Zlatý Fík není na tom tak špatně jak to vypadalo a ještě mi dokvétá, tak snad letos něco uzraje. Triumph, Karát, Neguš a Citronový Obří jsou v pohodě.  Minulý týden to stálo za to, už ve čtvrtek kolem deváté večer jsem naměřil na zahradě v 1m 0°C a pak už to šlo dolů... ve 4 ráno jsem měl - 6°. Tak snad už nepříjde další vlna mrazíků a "zmrzlé" máme tím pádem za sebou :-)

S pozdravem Radek, Třebovice, 406 m.n.m.

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

host - xxx.xxx.44.1 (?)
27.4.2017 11:04

Mám místo ještě na jeden keř. Jelikož rybízů mám dost (5) tak jsem uvažoval že bych zkusil zakořenit větvičku ze stromkového Paxu. Díky tomu že je beztrnný tak by se jako keř mohl hodit. Co jsem se zběžně díval, tak jsem Pax jako keř v nabídce nenašel. Tady jsem četl že angrešt moc dobře nekoření. Zatím jsem zkusil dát letošní větvičku do sklinky z vodou. Až stromek trošku víc naroste odeberu další a zkusím dát do hlíny. Máte se zakořeněním nějakou zkušenost? Zdenek

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

Peter (78) - xxx.xxx.64.12 (?)
27.4.2017 11:40

No ja som skusil minuly rok na jar pri strihani egresov, ribezli a jost, len tak pichnut asi tak 7 vetviciek egresu do zeme a chytila sa mi jedna, a uz je z nej maly kricek, len maju tendenciu sa valat haluzky po zemi, som ich trosku podoprel. Josta zakorenuje omnoho lepsie z 10 cca 9 sa mi ujme.

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

host - xxx.xxx.252.138 (?)
27.4.2017 13:46

Mne napr. Niesluchovski zakoreni tak na 80%. Teda pokial sa udrzuje poda stale vlhka. Bez stimulatorov. Problem je skor v tom, ze egres rasi skoro a ked sa striha, uz ma rozvinute puky. Pokial chcete zvysit uspesnost, treba odobrat vruble niekedy este cez zimu, rovnako ako ked sa odobera na vrublovanie na meruzalku. Uchovat v chlade a vlhku az kym nepride pekne teple jarne pocasie a zem sa neprehreje. Potom napichat nenarasene vruble do zeme, udrziavat vlhke a takmer vsetky sa chytia. 

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

host - xxx.xxx.157.239 (?)
27.4.2017 14:20

Řízek.

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

host - xxx.xxx.240.4 (?)
27.4.2017 16:31

Neguš přežije všecko, mrazu se směje, úpal a sucho překoná, nemoc ho nežere. Přesunula jsem ho na chatu, dělá zábranu proti srnkám a funguje. Obrat ho je ovšem zážitek. smiley Nicméně jsem ráda, že ho mám, občas je jediný, co má plody.

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

28.4.2017 7:38

Dnešní ráno překvapilo surprise...+1°C v 1m,  nasněženo a ještě padá... vypadá to na "veselý zahrádkářův rok"...a to ještě není po "zmrzlejch". 

Ohledně zakořeňování větviček angreštu... začátkem března jsem zapíchl asi tak 15cm větvičku angreštu do krtičáku... jen tak, ze zvědavosti... kvete, má plůdky, nebyl před mrazy přikrytý a zdá se, že se chytnul. Akorát si nepamatuji odrůdu :-)

Na podzim jsem prořezával a hlavně zkracoval 2 keře kanadské borůvky. Jsou už letité a na výšku měly asi tak 2,5m. Jeden vrcholový terminál (1m vysoký) jsem zapíchl do země a má se lépe k světu, než matečná rostlina... nasazeno na kupu květů a začíná růst... žádná lesní hrabanka, žádná spec.půda pro borůvky... dělá mi radost!

S pozdravem Radek, Třebovice.

Obrázky:
Kameniar pod sněhem-28.4.2017
Kameniar pod sněhem-28.4.2017
Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

host - xxx.xxx.44.1 (?)
28.4.2017 9:47

Ten sníh to je fakt katastrofa. Ale zatím tam máte na angrešt nasazeno pěkně :)  U mě snad na ochutnání taky něco zůstane, uvidíme v polovině května. Větvičku mám jen ve vodě, další zkusím dát do země a dám vědět.  Zdenek

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

Ivan Hlavatý (2318) - xxx.xxx.234.199 (?)
29.4.2017 15:31
U nás egreše mráz prežili bez ujmy (foto - Captivator).IH
Obrázky:

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

28.4.2017 11:23

Radku V., užívejte radosti, ta však asi bude jen dočasná-pokus se nakonec nezdaří-hned jak nahoře rozsvítí, půjde to do kopru-možná pomalu, ale jistě... SPCH

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

28.4.2017 13:53

To: SPCH

Také si myslím, že větvička angreštu uhyne... ale je to můj první pokus, tak snad jak se říká,  začátečnické štěstí bude na místě. A když ne, pokus je pokus... Radek.

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

host - xxx.xxx.227.97 (?)
7.5.2017 6:00

Pokud kvetou angrešty a rybízy a přijde mráz, tak ráno před východem slunce všechny keře hodně poleji vodou z konve. Takto jsem zřejmě zahránila úrodu, protože v okolí nikdo neměl toto drobné ovoce a já jsem žádné ztráty nepoznala. To dělám i jahodám, když náhodou kvetou a přijde mrazík. 

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

host - xxx.xxx.240.4 (?)
28.5.2017 19:05

Tak ze stromkových angreštů není letos nic. Představa, že by sláma mohla vytvořit trochu izolaci zachycením vzduchu, byla zcela mylná, jutový pytel proti papírovému taky nic moc. Keřové rybízy byly dobře zalité vlažnou vodou, měly nad sebou udělaný tunel zakrytý netkankou, navrch ještě normální plachtou na auto. V krizových hodinách jsme pod nimi měli po dvě noci naházené petky s horkou vodou a v zavařovačkách zapálené svíčky. Venku bylo přes -5, u rybízu se podařilo udržet do -2 při povrchu země. Keře jsou proti loňsku obalené plody shora dolů, sem tam je zalejeme, takže ani sprchávání nebylo velké. Těšíme se na bohatou úrodu.

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

Ivan Hlavatý (2318) - xxx.xxx.234.173 (?)
29.5.2017 5:49
U nás po -3°C stromčekové egreše v pohode. O taký týždeň budeme oberať (foto). IH
Obrázky:

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

Ivan Hlavatý (2318) - xxx.xxx.234.142 (?)
6.5.2017 15:17
Egreše a ríbezle sú u nás istotou aj v nepriaznivých rokoch, zvládli aj minuloročné a tohtoročné mrazy. Úroda je prakticky vždy, bez ohľadu na počasie. Na fotkách súčasný stav : postupne egreš Captivator, čierna ríbezľa Triton, neznáma červená ríbezľa (možno Jonkheer van Tets) a čínsky hloh Big Mao Mao. IH
Obrázky:

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

host - xxx.xxx.118.18 (?)
24.5.2017 10:00

Můžu se optat na radu? 2 keře rybízu Jonkheer pěkně kvetly, ale nakonec mám na trsech max. 2-3 kuličky plodů. Proč je úroda tak malá? Je to mrazem, nebo potřebuju další odrůdu rybízu pro lepší opylení? Keře byly sázené před 3 lety, kontejnerované sazenice - nemůžu srovnat v úrodnosti jiné roky, jelikož letos pořádně zakvetly poprvé.

Děkuji předem za názor. Tereza

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

24.5.2017 11:31

...+hlad a jeho sestra žízeň?

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

Miloš Vysloužil (15229) - xxx.xxx.236.1 (?)
24.5.2017 11:35

Sprchávání bobulí. Trochu pomůže pohnojení, správný řez.

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

host - xxx.xxx.118.18 (?)
24.5.2017 12:41

Když jsem na zahradě cca 1x 14 dní, zalévám.

Hnojila jsem v březnu Cereritem.

Je to málo?

Tereza

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

24.5.2017 14:33

...a není to málo, Antone Pavloviči?cheeky Záleží velmi na složení-typu půdy+na znalostech, schopnostech, možnostech pěstitele+dalších okoličnatých podmínkách-světlo, vítr, opylovači... Od doby výsadby před třemi léty jste tedy hnojila KAŽDÝ? březen GRANULOVANÝM?, nebo TEKUTÝM? cereritem? V jaké dávce, pouhým pohozením pod keře, či zapravením do země, KOMPOST, SUBSTRÁT-VŮBEC jakoukoliv ORGANIKU aplikujete?Díky ní jsou kořeny ve větší pohodě-i co se týče dostupnosti vláhy. V kterou roční dobu, v jakém množství toho HNOJE rybízům poskytujete...?  SPCH

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

host - xxx.xxx.143.81 (?)
24.5.2017 22:01

Dobrý den.
Áaa; doktor Čechov; inu jedno hnojení, dvě tři kuličky.
Jak již napsal pan doktor Vysloužil, jedná se o sprchávání bobulí. U Starkla například píší: „Jonkheer van Tets, odrůda s velkými hrozny a sytě červenými bobulemi, bohatě plodí.“ Ale již neuvádí, že tato odrůda je také „přeborníkem“ právě ve sprchání květů, ke kterému dochází při špatném počasí v době kvetení (déšť, chladno, mrazík). S touto jeho odrůdovou vlastností nepohnete ani dobrou péčí.
Jonkheera jsem si pořídil do 600 m/m asi v roce 1981. Je pořád nejranější. Mám jej stále (potomky svého prvního), ale pořád jen jeden keř. Je prostě teplomilný. Ale je možnost velmi slušné náhrady. Je to odrůda Jesan. Je o cca půl týdne pozdnější, také kuličky neudělá tak velké jako Jonkheer, ale při špatném počasí nesprchá. Navíc netrpí antraknózou (možná je i rezistentní). Jesan, mimo zdravotního stavu, není v žádné vlastnosti rekordman. Je to odrůda nenápadná (vypadá dost neduživě), ale mimořádně zdravá, odolná a spolehlivá. Ve vyšší poloze se mi zdá, že má i lepší chuť. Na co vlastně musíte mít odrůdu ze všech nejranější? JG

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

host - xxx.xxx.44.1 (?)
29.5.2017 10:49

Mrazík -4 toho hodně vzal. Na Primě zůstal zespod keře pěkný "chomáčěk"  Zdenek

Obrázky:

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

host - xxx.xxx.44.1 (?)
29.5.2017 10:50

"probraný" Pax

Obrázky:

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

host - xxx.xxx.44.1 (?)
29.5.2017 10:51

Titanie se mrazík ani nedotknul

Obrázky:

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

host - xxx.xxx.252.236 (?)
29.5.2017 14:27

A ako je to s chutou toho Jesanu? Hladam totiz nejaku co najsladsiu cervenu ribezlu, a z toho co som zatial vyzistil, najsladsie by mali byt koral, lesan a jesan (aj v porovnani so slovenskymi detvan, hron, tatran,...). Akurat narozdiel od slovenskych ba mali byt viac citlive na vlhkost pody. Ja som z Trnavska, velmi teplej oblasti, mam moznost doplnkovej zavlahy, no neviem, ci sa zrovna tymto odrodam nase teplotne podmienky budu pacit. Mozno su sladke v porovnani s inymi odrodami v chladnejsom podnebi, ale tu to platit nemusi.

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

host - xxx.xxx.115.104 (?)
29.5.2017 21:50

Jesan je sladký. Odrůda, která se dá jíst rovnou z keře. Děti ho milují.

Prodává ho sempra Velké Losiny. Mají i bílý jantar a ten je také výborný. 

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

29.5.2017 22:27

Odrůda, která se dá jíst rovnou z keře. Děti ho milují.

Rybíz se obvykle jí rovnou z keře. Na to, že uskladněním zesládne jako jablka, raději nespoléhejte

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

host - xxx.xxx.143.81 (?)
29.5.2017 22:46

Jak je to s chutí odrůd rybízů, odolností, plodností, v různých typech půd, v různých klimatických oblastech atd. Kdo ví. To by musel jeden vyzkoušet tak asi 30 odrůd tak na 15 stanovištích. A proč to nějaký mecenáš neudělal?
Také jsem si to pro sebe musel vyzkoušet sám. Mrzí mě, že slovenské jsem nezkusil. Já za sebe, docela chválím odrůdy, které se objevily v sedmdesátých letech. Myslím si, že chuťově jsou pořád nejlepší Red Lake a Rondom, každý jinak. Z bílých u mě vítězí Viktorie. Možná se ještě poohlédnu po Holandském, prý byl ozdravený a má být zase dobrý. Ale když někdo chce Rovadu, ať ji má.
PS: Ještě k tomu Rondomu, mám dva, z Opavy a z Losin, ale tu správnou chuť má ten z Losin. JG

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

host - xxx.xxx.3.155 (?)
30.5.2017 8:27

Nějaké porovnání a chemické vlastnosti šťáv červených rybízů jsou tady (VUT Brno a Výzkumný  a šlechtitelský ústav  ovocnářský Holovousy)

Kdyby můj příspěvek s odkazem neprošel a byl by smazán, tak se to dá dohledat googlem - Základní chemická charakteristika šťáv vybraných odrůd červeného rybízu. Google najde i další podobné práce pro černý, bílý rybíz i pro jiné červené odrůdy.

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

30.5.2017 8:56

Z práce tedy vyplývá, že Jesan sice má cukrů méně než jiné odrůdy, ale má taky nejméně kyselin. Proto připadá na chuť sladší. Podobně jako třešně, mající stejně nebo méně cukrů než višně.

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

Mimmo (1010) - xxx.xxx.91.93 (?)
9.6.2017 19:43

Už roubujete? Angrešty, rybízy a nějaké růže už mám naroubované. Snad nebude příliš silný žár.

Obrázky:
Můj nový kříženec
Můj nový kříženec
Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

host - xxx.xxx.168.81 (?)
15.6.2017 14:57

Dobrý den a bravo pane Mimmo, s tím novým angreštem. A pak že to nejde.
Ještě nás seznamte s popisem odrůdy „Mimmův nový“ a kdy přijde „na trh“. JG

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

Mimmo (1010) - xxx.xxx.66.105 (?)
18.6.2017 20:59

Pro JG: Jak jsem se tady na fóru dočetl, kříženci a mutanti angreštu vznikají poměrně často. Já jsem měl na této studené zahradě jen dva druhy angreštů. Jeden silně trnitý s menšími žlutozelenými bobulemi a jeden téměř beztrnný s většími červenými bobulemi a tenkými větvičkami. Z neznámého důvodu jsem tam objevil při sekání trávy poněkud odlišný keřík. Teď už jsou to asi dva roky. Má mírně trnité větve a jsou poměrně silné, což jsem přičítal keřovému vzrůstu. Ale i po přeroubování na stromkový tvar si drží své odlišné vlastnosti. Takže to bude asi něco jiného. Já na něm oceňuji ty silnější větve, které se dobře roubují a tolik se nelámou. Velikost bobulí, chuť a rezistenci má velmi dobrou. Takže si nechám i ten keř i mladé roubovance, které velmi rychle rostou i ve velmi rozdílných podmínkách (průměrná teplota, nadmořská výška, zemina).

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

Miloš Vysloužil (15229) - xxx.xxx.11.142 (?)
19.6.2017 8:43

Mám pod angtrešty nataženou mulčovaxcí textilii zasypanou štěpkou - kvůli plevelům a podrůstání. Každoročně vytrhávám řadu malých trnitých semenáčků, které ve štěpce kupodivu ochotně koření. Dva jsem nechal jako pravokořené stromky (kvůli botrytidě měním stromky na meruzalce postupně za pravokořené). Chutnají stejně jako pěstované odrůdy, jen trochu chlupatější.

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

host - xxx.xxx.168.81 (?)
22.6.2017 10:50

Dobrý den.
Dříve, když se ještě angreštové keře pěstovaly nahusto v řadě, podloženy vpředu a vzadu rahýnkem (padlí nebylo), tak jsem si ve zpustlé zahradě, kde se ohrazení keřů rozpadlo a keře se rozložily na zem, nakopal fůrku keříků. Myslel jsem, že hříženců. Ale ukázalo se, že každý byl jiný. Takže semenáčů. Většinu jsem později vyhodil. Byly trnité, drobnoplodé, nedobré, ale některé zůstaly.
Později jinde, v mokru, jsem pak pěstoval rybízy, josty a angrešty v mulči z trávy, kopřiv. Josta a rybízy ve zbytcích mulče samovolně klíčily hustě jako mech. Ale angrešt žádný. Přičítám to tomu, že pozemek byl neoplocený a srnčí dokázalo dozrávající keř angreštu obrat za 3-4 dny pečlivě i uvnitř a angrešt jim od huby nepadal jako rybíz.
Dnes mám na nové (jinak hodně staré) zahradě taky dva samovolné angreštové semenáče. Našel jsem je tam, pod ptačím hřadem, mezi semenáči rybízu. Nejsou nic moc. Padlím trpí, ale nechá se to řídkým keřem udržet. Staré keře rezidentů jsem si ještě nestihnul převést (Niesluchowski, Prima, Invicta, Pax, Martlet) a tak jsou ti semenáči lepší než nic.
Myslím si, že kdyby každý zahradní „Pokustón“ obětoval, pro budoucnost, při sklizni 2-3 bobule a rozmázl je na šikovném místě, byla by za čas řada zajímavých odrůd. A také si myslím, že je to smysluplnější činnost něž stálé vyhánění krtků či broušení nožíků na belgickém brousku. JG

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

Mimmo (1010) - xxx.xxx.91.93 (?)
1.7.2017 7:30

Moje "mutanty" dozrály. Jsou docela přijatelné. Stále pátrám po původu.

Obrázky:
Angrešt na váze
Angrešt na váze
Plody na mladém roubovanci
Plody na mladém roubovanci
Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

host - xxx.xxx.147.145 (?)
9.6.2017 20:32

Děkuji za odkaz a navedení. Pěkně jsem si tam početl.

Rafael.

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

mino BA (50) - xxx.xxx.83.51 (?)
15.6.2017 10:46

Nahodena princeznicka..mala by dozrievat v druhej polovici jula, pri tomto vyfareni, ktore nabrala uz asi pred tyzdnom, to bude zrejme skor.      mino BA

Obrázky:
Blanka
Blanka
Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

host - xxx.xxx.104.15 (?)
15.6.2017 11:12

Prve plody Niesluchovskeho dozreli, Invicta potrebuje este asi tak tyzden. Dozreli aj prve maliny na minulorocnych vyhonoch remontantnej odrody Polka. Idealny cas, lebo aj neskore odrody jahod uz maju zberovy vrchol za sebou. Trnavsko, 145 mnm.

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

host - xxx.xxx.254.170 (?)
20.6.2017 15:20

I u nás na Opavsku nám začínají dozrávat první plody Niesluchovského, ale zároveň se na konečcích letorostů objevilo stejně jako vloni padlí (plody jsou zatím čisté). Angrešt nebyl přihnojen, je jen mulčován posekanou trávou.  Máte někdo podobnou zkušenost? A.S.

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

host - xxx.xxx.44.1 (?)
15.6.2017 11:14

Parádní. Já mám Blanku jako keř teprve druhým rokem. Pár bobulek tam je, ale uvnitř keře, takže se natím nevybarvuje, aspoň myslím :)  Zdenek

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

Ivan Hlavatý (2318) - xxx.xxx.234.40 (?)
15.6.2017 18:55
Je to dobrý rok pre ríbezle a egreše. Ja mám najradšej čierne ríbezle s ich neopakovateľnou arómou, ale aj kvalitné egreše sú skvelou pochúťkou. Pridávam pár fotiek, mám len stromčekové tvary. IH
Obrázky:

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

Peter (78) - xxx.xxx.64.12 (?)
19.6.2017 9:56

Tak tak, aj ja suhlasim, ze nakoniec sa z toho vyklubal dobry rok pre ribezle a egrese.

Obrázky:

josta
josta

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

host - xxx.xxx.104.15 (?)
15.7.2017 22:33

Trnavsko 145 mnm. Oberam posledne egrese z vnutornych najmenej oslnenych casti egresa Niesluchovsky. Oproti Invicte dalsia vyhoda - dlhsie zberove okno (Nielsuchovski: 15.6-15.7, Invicta len cca 2 tyzdne uprostred toho intervalu) a aj prezrete plody maju prinajhorsom dobru chut a neopadavaju (Invicta opadava po prezreti prakticky okamzite, navyse prezreta je nejedla). Celkovo tu Invictu oberame len ak sme obrali uz momentalne vsetky dozrete plody na Niesluchovskom. V spolocnej miske Niesluchovsky zmizne hned, Invicta zostane a castokrat sa zje len z milosti alebo skonci nakoniec na komposte. Zdravotny stav Nielsuchovskeho tiez vynikajuci, silny rast bez naznakov mucnatky. Invicta tiez nema viditelne prejavy mucnatky, no zrejme s niecim bojuje, ma take slabsie a redsie vyhony. Od vysadby (2013) bol aplikovany myslim len v prvom roku preventivne parkrat Neem Azal proti voskam. Zaver: Jedina vlasnost ktorou moze Invicta prebit Neisluchovsky je biela farba. Teda ak ju niekto preferuje.

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

host - xxx.xxx.234.17 (?)
18.6.2017 11:59

Dobrý den, 

na angreštu se mi objevily housenky. Jendá se o housenky Pilatky Angreštové?

Obrázky:

Připojit reakci

Angrešt a rybíz 2017

Vlastimil POLEHLA (716) - xxx.xxx.77.141 (?)
23.10.2017 12:12

Invicta je opravdu nejedlá.Měl jsem dva stromečky Bílého nádherného.Letos mě po 16 letech odešly.Invictu jsem pořídil náhodou jako zálohu, ovšem ty chlupaté a nejedlé plody bez chuti a aromatu zpečetily jeho osud.V třetím roce dostala krumpáčem.A nastal problém sehnat klasické angrešty.Všude v okolí u prodejců a e-shopech samé rezistentiy, ty už teda nikdy.Nakonec jsem našel jako jediný e-shop ZOJA a objednal stromkový Karát, Bílý nádherný a Citronový obří.Odrůdové vysačky popsány pouze fixou.Originál štítek pouze u Karátu - stupeň množení CAC.Tak jsem zvědav co vyroste.Jinak stromečky pěkné s řádnou korunkou o délce letorostů 15 ÷20 cm.Perfektně zabaleno.Hlavně aby seděly odrůdy.Rezistenty už nikdy, úplně jsem zkoprněl jaký je rozdíl mezi klasikou a těmy mutanty.

Mičurin II (470 m)

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Angrešt a rybíz 20176723.10.201712835
Velké ostružiny315.10.2017425
Jahody - inzercia - čo na to poviete? 1015.10.20177349
Šípky1114.10.20173826
Stáleplodící jahody a ostatní jahody blízko sebe?558.10.201765680
Plodnost kamčatské borůvky1086.10.2017215858
Spravne zalozenie jahodoviska, vase skusenosti196.10.20171514
Padlí na rezistentních odrůdách angreštu586.10.201741102
Muchovník - usychání 82.10.20171014
Mam ted zklizenou Aronii a nevim zda je jedla...161.10.20174359
Napadené jahody - plíseň + molice430.9.2017267
Jahody - zahuštění porostu230.9.2017226
Je to trnka? 229.9.2017279
Angrešt Xenia128.9.2017178
Hloh 2528.9.201718834
Kustovnice = goji1526.9.20172733
Srozumitelný návod pro řez a rozmnožování kanadských borůvek1225.9.20171562
Malinám žloutnou listy a plody jsou bez chuti722.9.2017660
Ostružina Karaka Black1515.9.201712862
Moruše4714.9.201711819
Jahody - co po sklizni2212.9.20176159
Ostružiník Navaho1712.9.20171561
Sloupovitý ostružiník Navaho428.9.201782610
Množení angreštu67.9.2017630
Rakytník Botanika - sklizen oklepáním nereálná45.9.2017712
Černy jeřab (Aronie)1193.9.2017201796
Ostružiník Thornfree a malinoostružiník Tayberry Gorda113.9.201723343
Kdy řezat maliny?4029.8.201790940
Sklizeň rakytníku 926.8.20171612
Pomozu velmi neskore kultivary jahod, proti zniceniu jarnym mrazom?923.8.2017730
Uschl mi angrešt během týdne 923.8.2017922
Muchovnik3122.8.20178342
Vyhrabat jehličí nebo ho ponechat?722.8.2017662
Nemoc černého rybízu - plíseň? 420.8.2017707
Drieň a lieska - rozmnožovanie šlachtených odrôd120.8.2017229
Ostružiny do oblasti 600 mnm - pomoc s výběrem420.8.2017556
Síť na ochranu rybízu1019.8.20171134
Postižené maliny 216.8.2017634
Zahradnictví zoja1414.8.201718778
Zhoršování kvality ostružin1014.8.20176542
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Prodáváte králičí maso21.10.2017
Máslo, vejce a co pak?19.10.2017
Uši u vlčáka18.10.2017
Vyschlý rybník - co dělat18.10.2017
Vyschlý rybník - co dělat18.10.2017
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama | Podněty a připomínky
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2017
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů