„Tepelné čerpadlo“



host - 164.4 (?)
17.4.2012 22:30

co tak tahat vodu čerpadlem přes chladič třeba z auta s ventilátorem ze kterého by se teplo bralo a voda by šla zase dolů na ohřátí, hrozí ale zamrznutí při výpadku čerpadla... jen takový nápad

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

harp - (6) - 56.19 (?), 16.4.2012 20:30, zobrazeno: 5797x

Zdravím, snažím se u domu vybudovat zimoviště citrusů, a jiných subtropických rostlin. Ze třech stran přiléhá k domu, a čtvrou stranu bude z půlky tvořit 12 cm zed na které bude z vnějšu dvoucentimetrový soklový polystyren, a zevnitř deseticentimetrový fasádní polystyren. Druhá půlka bude zděna z luxfer. Ted už zbává jen vyřešit vytápění.  

Na netu jsem se dočetl, že v hloubce dvou metrů je v zimě teplota okolo deseti stupnů. Napadlo mě tedy, že bych ručním zemním vrtákem vyvrtal do hloubky pěti metrů díru o průměru něco přes dvacet centimetrů, do které bych vložil plastovou trubku o průměru dvacet centimetrů. která by díky spodní vodě byla trvale zaplavena. Tou by procházelo vertikálně celkem osm pěticentimetrových trubek, vodotěsně spojených do čtyřicetimetrového "hada". Do jednoho konce by vstupoval ventilátorem hnaný chladný vzduch, a z druhého konce by teoreticky vystupoval teplý. 

Zařízení by určitě nezvládalo dvacetistupnové mrazy, ale s trochou zimy by si snad poradilo. Rostlinám stačí teplota okolo pěti stupnů, a nula či mínus dva je taky nezabije. 

To vše má teorie. Už by se mi jen hodila rada, jestli je to vůbec možné, nebo celé velká blbost. Nejsem si jistý jestli by se vzduch stačil ohřát, a jaký ventilátor by protlačil čtyřicetimetrové potrubí.


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Bobřík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (358) - 175.130 (?), 17.4.2012 21:18

Dobrý večer. Využívaní zemního tepla není špatný nápad. Vzduch má však malou, velice malu tepelnou jímavost. Největší množství energie se dá"nacpat " do vody! Tudíž teplonosné médium by měla být voda. Dále plasová trubka špatně vede teplo- převádí tepelný potenciál. Dostupná je měděná trubka.  Pro zajištění/ pokud to jenom trošku jde/ stálosti teploty je zapotřebí mít v daném prostoru hmotu, která absorbuje teplo/ zemní, slunečné od lokálního zdroje, solárních panelů atd./ Velice důležité je mít tepelnou izolaci od boků a podlahy!!!. Já vytápím skleník a pařeniště trávou. V říjnu i později nakosím co jde a našlapu co se vejde do skleníku a pařeniště. Potom to přikryji zeminou a o vánocích mám ředkvičky a saláty. Tato zapařuící se tráva , až se "vyblbne" vydáva 20 cm pod povrchem po dobu 6  - 8 týdnů ustálenou teplotu mezi 20 - 23 stupňů.  Vytápění vašeho zařízení bych volil jako podlahové - dozeminy, nebo podlahy bych instaloval normálně podlahové trubky s tepelnou izolací od spodu a jako zdroj bych zvolil něco co pokryje teplené ztráty zimoviště citrusů v nejchladnějším zimním období.  Zdeněk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 164.4 (?), 17.4.2012 22:30

co tak tahat vodu čerpadlem přes chladič třeba z auta s ventilátorem ze kterého by se teplo bralo a voda by šla zase dolů na ohřátí, hrozí ale zamrznutí při výpadku čerpadla... jen takový nápad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
harp - (6) - 56.19 (?), 18.4.2012 16:32

Dobrý den, způsob vytápění tlející trávou používám proti jarním mrazíku při vynesení rajčenky s asi osmdesátikilovým květináčem ven. Přes rostlinu přehodím velký pytel, a na květináč naskládám dva, tři pytle s čerstve posekanou trávou. Zatím funguje spolehlivě. Využití nějakého sofistikovanějšího způsobu vytápění bude určitě lepší, ale zároven taky razantně dražší, což se svou věčnou nulou v peněžence nezvládnu (střední škola -> nepracující). Zapátral jsem na netu, a něco podobného se vlastně běžně používá. Nazývá se to zemní výměník tepla. Na výrobu výměníku se používají plastové trubky, jak jsem měl v plánu. Problém asi bude s mnou naplánovanou délkou potrubí, která by potrubnímu ventilátoru činila problém. Takže další variantou je vodotěsná dvousetmilimetrová trubka, jejiž středem by procházela stopadesátimilimetrová.Do menší trubky by byl přes redukci na sto milimetrů vháněn chladný vzduch z místnosti, který by se na jejím druhém konci otočil o 180° a mezerou mezi oběma trubkama vystupoval zpátky na povrch. Toť další z mých myšlenek. 

Děkuji za odpovědi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika