Sklizeň česneku 2018



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?) 
6.7.2018 18:34

Jirka II je prostě česnekový mág. Letošní mé česneky se těm loňským nevyrovnají, velikostí ani zdravotním stavem. Zklamala sklizeň z drahé sadby Lukan, Vekan, Havran. Tradičním držákem je Dukát, vzhledem k velikým stroužkům je velká i spotřeba sadby.
   Ty největší a zdravé česnekové cibule vyrostly v záhonech mezi ostatní zeleninou ze zapomenutých stroužků z loňska. Čím to, že byly tak velké a že dozrály ještě o 2 týdny dřív, to mi hlava nebere

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                  
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 38.136 (?), 6.7.2018 20:40

Třeba tím, že nebyly vysázeny na poslední chvíli před zámrazemwink. Ale pomalu nabývám dojmu, že poběžovické sorty taky nejsou žádná hitparáda. Pokud se česnek obecně nevydaří, tak na nich to je znát nejvíce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 61.187 (?), 6.7.2018 21:57

Česnekovej mág... to je dobrý. Ale vážně, kdyby se mi dařilo s ostatním pěstováním stejně jako s česnekem, byla by to paráda. S nejvyšší pravděpodobností se jedná o Kozákovu odrůdu s původním názvem LAN (novošlechtění) která později dostala jméno Havel. Od tzv. ruských paličáků se liší dlouhým „ocáskem“ na špičce stroužku. Doporučuji vyzkoušet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 6.7.2018 22:13

Lámu si hlavu stejně jako pan Vysloužil:

  • sadba Dukátu a směsi Kozáků mořena, okopávána, hnojena, zalévána a výsledkem asi 2/3 standardní velikosti (220mnm)
  • stejná sadba v 520 mnm jen asi 2x zalita, pohnojena a cibule znatelně větší. Do půdy pouze přidán popel a uhlíky z ohniště.
  • zapomenutý česnek z loňska nehnojen, nezaléván, zaplevelený - nať mizerná, ale pod zemí snad půl kila pěkných palic.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 168.81 (?), 6.7.2018 23:45

Také se připojím. Loni docílil pan Stanislaw obvod cibule 26 cm. Takovou cibuli jsem ani nikdy neviděl. Já jsem loni naměřil nejvíc 21 cm a cibule byla ještě nepravidelná. Letos jsem naměřil nejvíc 22 cm a to zase u svého „Skládkového“. Je to sice zlepšení objemu skoro o 15 %, ale při vzpomínce na výsledek pana Stanislawa - zklamání.
Provedená pěstitelská opatření ke zlepšení byla: včasnější výsadba, přihnojení roztokem síranu amonného po dešti v dubnu a asi 2 zalití. Rezervy tedy ještě jsou. Například letos se pokusím zasadit v září.
„Zapomenutci“ nebyli největší, Ale řada z nich byli slušní „průměrňáci“. A na to, že bez péče a z bezcenné sadby, to není úplně špatný pěstitelský trend. JZ Morava 450 m/m JG wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 7.7.2018 8:45

Jak vidno, stále platí staré známe pravidlo o hloupém a líném sedlákovi, který má vždy ty největší "kobzale" (brambory).winkLetos mám česnek oproti loňsku poloviční, cibuli o obvodu 26 cm jsem ještě neviděl.Z pěti odrůd (Dukát, Unikát,Havran, Karel IV. a Václav),je "k světu" jen Dukát.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 61.187 (?), 8.7.2018 12:34

Pravidel existuje mnoho. Pro česnek platí 1. používat bezvirózní sadbu nadprůměrné velikosti 2. začít včas připravovat půdu pro výsadbu. Pokud by se chytrost a pracovitost měla dokazovat mořením sadby, hnojením průmyslově vyráběnými hnojivy, zaléváním, chemickými postřiky, nakupováním sadby na e-shopech nebo dokonce výsadbou do zmrzlé půdy, potom myslím raději zůstanu hloupý a líný. Dalo by se to však říct i jinak: " Umět neuměti je nejvyšší dokonalost, zatímco neumět umětí je největší špatnost."

Kobzole a zelé - živobytí celé, to je myslím slezské přísloví. Na moravě se bramborám říká brambore, krumple, zemská jablka, jablóška laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 33.10 (?), 8.7.2018 12:47

Jak kde u nas na morave se bramboram rika  zemaky 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 61.187 (?), 8.7.2018 12:58

Ja, richtig. Na zemáke sem zapomněl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 8.7.2018 13:00

Ano, bylo to myšleno žertem.Kobzole je výraz valašský, moraváci mají érteple.Ta zkazka uměti- neuměti, též dost dobré.yeslaugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika