Sklizeň česneku 2018



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
host - 105.234 (?) 
8.7.2018 13:51

Ja mám tiež skúsenosť, že pri cesnaku najviac záleží na tom, ako a kedy sa zasadí, iné faktory sú menej dôležité. Už asi 5 rokov sadím odrody Anton, Lukan, Vekan, Japo 2 a posledné 2 roky aj Benátčan. Moril som Sulkou len na začiatku, keď som začínal s kupovanou sadbou. Odkedy mám vlastnú, už nemorím. V niektorých rokoch som len namočil do vody na 2 hodiny. Sadím v prvej polovici novembra, ihneď ako je zem ako tak preschnutá. Nechce sa mi vŕtať v studenej premočenej zemi tesne pred zámrazom, iba by som ju utužil a sebe poškodil zdravie. Plochu mám vopred skopanú, zarovnanú a už uľahnutú. Kopacími vidlami vyrobím cca 3-4 cm širokú ryhu 12-15cm hlbokú (stojím na doske  - aby som neutláčal zem - vidly mám vertikálne, ako keď sa kope, ale namiesto kopania ich len ťahám v smere riadku (pozdĺž ich dlhšej strany, stále vo vertikálnej polohe)). Do takejto ryhy sadím strúčiky, zatlačím ich, aby nad nimi zostalo cca 8cm pôdy. Zasypem pôdou, preložím dosku na tento riadok, čím sa zem trochu utlačí a robím ďaľší riadok hneď vedľa. Na sadbu vyberám najväčšie strúčiky z najväčších cibúľ, prevažne obvodové. Je vidno, že sa takto postupne veľkosť cibúľ zväčšuje pri Japo 2 a Benátčanovi, ostatné odrody urobili veľké cibule už prvý rok, aj z relatívne malých strúčikov z kúpenej sadby. Všetky odrody sadím na jeseň, jarná výsadba Japo 2 a Benátčan dávala menšie cibule a nebola o nič viac skladovateľná ako jesenná výsadba. Zvyknem polievať zhruba do konca mája, ale tento rok bol technický problém s vodou, takže bol cesnak odkázaný len na dážď. Anton priniesol rovnako veľké cibule ako minulý rok (stredné až veľké), Lukan a Vekan sú zhruba na 3/4 až 1/2 minuloročnej veľkosti (teraz sú stredné až menšie). Benátčan aj Japo sa oproti minulému roku zväčšili, Japo najviac, ten má veľké cibule - väčšie než Anton. Pre budúcnosť sa zameriam zo skorších odrôd len na Anton (kvôli chuti, a schopnosti vyrovnať sa so suchom), z neskorších určite zachovám Japo a uvidím, čo ešte v ďalších rokoch predvedie Benátčan. Posledné roky vôbec nehnojím, v minulosti som zvykol hnojiť homeopatickými dávkami síranu amónneho cez kvapkovú závlahu (100g síranu amónneho na 1000 l vody).

Trnavsko 145 mnm   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 233.141 (?), 9.7.2018 21:02

Tak jsem ho dnes vytáhnul. Letos se povedl báječně. Sázen na Martina, po jahodách na hnojem prohnojený záhon, zalíván.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika