Jak zkvalitnit půdu pro jarní výsadbu česneku



host - 156.228 (?) 
15.2.2013 11:11, zobrazeno: 9874x

Zdravím a potřeboval bych poradit. Na zahrádce máme těžkou, černou půdu. Před lety jsem tam pěstoval česnek a moc se tomu nedařilo. Chtěl bych to znovu zkusit. Zakoupil jsem si maďarský nepaličák jarní Makköi. Tento typ neznám, ale nic jiného jsem, pro letošní jarní výsadbu, nesehnal. Potřeboval bych asi nějak upravit tu těžkou půdu. Napadá mě přidat do toho záhonu písek nebo před výsadbou půdu povápnit. Prostě nevím a potřeboval bych poradit. Samozřejmě úprava česneku Sulkou vím, že se dělá, ale hlavně mi jde o tu půdu. Díky za informace.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 15.2.2013 13:19

Písek, písek, písek. To česnek ocení. Vápno, omítku, popel až podle složení a pH půdy (aspoň odhadem).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jan pěstitel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (243) - 230.135 (?), 15.2.2013 13:52

Při výsadbě česneku se musí počítat i s předplodinou. Upravovat půdu těsně před sázením už je docela pozdě. U těžkých půd platí, že čím víc do nich z jara zasahujete tak tím víc se utuží a je to jen horší.  Písek použít jde, ale nemá živiny tak je potřeba víc přihnojovat. Použít velké množství vápna nebo popela ze dřeva k jednorázovému zlehčení půdy tesně před výsadbou je nevhodné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 178.235 (?), 15.2.2013 17:33

Nejlepší předplodinou jsou brambory, které snesou vydatné hnojení zejména dusíkem.Pak by mělo stačit dodat zbývající prvky.Pravda je, že vytvořit pravou ornici někdy trvá.Dosáhne se toho zeleným hnojením, nebo uleženým kravským hnojem, což nejde samozřejmě uskutečnit za jeden rok.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jan pěstitel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (243) - 234.138 (?), 15.2.2013 17:53

Z hlediska zpracování půdy jsou brambory nejlepší. Pak ale zaznívají diskuse o negativním vlivu brambor na česnek, a že čím delší je odstup od sklizně brambor k výsadbě česneku tak tím je to lepší. Proto tam kde plánuju česnek sadím ranné brambory, které se vyorávají dřív.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 168.142 (?), 21.2.2013 9:29

Díky za názory. Je to asi věc zkušeností, ale asi tam trošku písku přidám, aby byla půda lehčí. Jinak asi je nutno česnek před sadbou mořit. Předpokládám že Sulkou, ale nevím přesně ten postup. Je li nutno Sulku zředit a v jakém poměru, jak dlouho mořit atd. Možná je ten návod na ní napsaný, ale pokud mi nějaký praktik poradí tak budu rád.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Jan pěstitel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (243) - 233.157 (?), 21.2.2013 10:04

50 ml sulky na 1 l vody, ale zaměřte při moření i na houbové choroby je tu o tom hodně psáno ve vláknech o česneku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika