Česnek v zemi?



jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (801) - 206.182 (?)
23.2.2016 16:02

Fotka česneku z 18. února v Praze. Obavy žádné.


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10   
                     
pepa kot - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (385) - 64.250 (?), 8.12.2015 19:11

Taky by mne to zajímalo. Já česnek,,píchal" 17.10. Podívejte se na stránky p. Kozáka, třeba se něco dočtete v dotazech.Já mořil v Sulce 10hodin, protože jsem se opozdil na cestách. Vekan měl 1cm kořínky. Po oschnutí jsem mořil Rovralem 20minut. (Jak jsem psal v tomto vlákně) Tak uvidím na jaro jak to dopadne. Pokud váš česnek má nějaké vady, raději bych mořil, ale ne tak dlouho v Sulce jako já. Loni jsem nemořil a letos při sklizni bědoval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pepa kot - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (385) - 64.250 (?), 23.2.2016 7:58

V sobotu na zahradě jsem viděl jak všechen česnek se ukazuje jak roste. Vidím, že to dlouhé moření těm 1cm kořínkům nijak neublížilo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (801) - 206.182 (?), 23.2.2016 16:02

Fotka česneku z 18. února v Praze. Obavy žádné.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 8.12.2015 19:58

Sulka může popálit kořínky. Rovral je v pohodě.

Zkuste popsat blíže, co máte na mysli (před očima), když píšete "raší kořínky". Pokud je to jen prasklá slupka a kořínky jsou jen lesklá zrcátka, pak Sulka při teplotě 5-12°C po dobu méně než 5 hodin je možná. Pokud jsou kořínky do 2 mm, pak se snažte nepřekročit teplotu 10°C a dobu 3 hodiny. Budou-li kořínky delší než 4 mm, pak zvažte, jestli je nějaké riziko napadení česneku vlnovníkem. Je li sadba roztočů prostá, Sulku vynechejte. Nemáte-li jistotu a potřebujete předejít rozšíření vlnovníka, pak dbejte na správné ředění Sulky, teplotu mořící lázně kolem 8°C a dobu 125 minut.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 95.14 (?), 8.12.2015 20:44

Mám více odrůd a u každé je to jiné, u některé nejsou ještě vůbec u některé i 4-5mm. Jak bych poznala vlnovníka? Myslím, že sadbu mám zdravou, jen některé stroužky jsou trochu nahnědlé na povrchu. A nemůže se vlnovník dostat do sadby i ze země? Nebo mne ještě napadlo, že někteří sulku z moření rozředí a záhon pak s ní ještě zalijí, tak jestli třeba nenamíchat sulku v menším poměru a namořit jen rovralem a záhon pak slabým roztokem sulky zalít, co myslíte?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jariel231 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 146.203 (?), 8.12.2015 21:31

Mám dva sousedy kteří neřeší kdy sázet česnek a plíseň nemají. Ten jeden sází po prasečím hnojišti a ten druhý vystýlá záhon řezankou ze slámy. Co je pro mne nepochopitelné, že na stejném záhonu pěstují česnek každý druhý rok. Další soused právě přijel. Česnek chce zasadit co nejpozději a přesto má plíseň každý rok.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 8.12.2015 21:53

Pro hosta 95.40

Máčení v Sulce má ten dopad, že v roztoku není volný kyslík a roztoči nemají co dýchat. Pokud zalejete nasázený česnek Sulkou, anoxické prostředí nevznikne a Sulka se stane jen hnojivem. Vlnovník je malý roztoč a tam kde vyvrtá/vyžere chodbičky vzniknou na povrchu nažloutlé až nahnědlé matné skvrny. U pana Kozáka na webu někdo cituje, že existenční limitní teploty pro vlnovníka jsou -6°C a 42°C (užití termoterapie) a nebo anoxické prostředí po dobu 2 hodin. Protože neuvedl zdroj citace, doporučil bych risknout tu Sulku teplou pouhých 8°C A protože vajíčka vlnovníka mohou být i na stroužcích, kde není zatím viditelný žír (matné skvrny), tak je potřeba mořit veškerý česnek, co půjde do země.

Zamyslete se také nad tím, jestli vám vlnovník nepřežije ve skladu (na cibuli, gladiolech, liliích,..). Já kvůli tomu od jisté doby používám místo letitých dřevěných lísek buď jednorázové papírové nebo desinfikovatelné plastové. Je to jednodušší než desinfikovat dřevěné lísky postřikem čpavkovou vodou.

Pro pana Jiřího

Není houba jako houba - hniloby jsou různé. Tomu sousedovi co má na pozemku "bílou sklerociovou ..." ani pozdní výsadba nepomůže. A soused co pěstuje česnek na stejném záhoně ob rok zřejmě používá vhodnou meziplodinu, která není hostitelem fusariové hniloby a proti ostatním se stříká (šedá aj. běžné). Dokud si od souseda s bílou sklerociovou tu "jeho plíseň" nezavleče, bude v pohodě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 46.248 (?), 1.2.2016 16:59
...zdravím, je možné že česnek který jsem dával do země koncem listopadu ještě není ani kousek venku? Je to odrůda Benátčan... Nebo jsme o všechno přisli?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 58.231 (?), 1.2.2016 17:12

Včera jsem se zrovna díval. Venku není ani jeden a to je dobře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 1.2.2016 17:25

Včera jsem taky koukal. Říjnový Karel IV. sem tam ukazuje špičičky. Neznalé oko je ani nezaregistruje...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika