Česnek sezóna 2021/2022



host - 24.34 (?)
21.10.2021 18:41

Moc bych prosil vás i ostatní, abyste připojili i vaši přibližnou polohu. Je přece rozdíl jstli máte zahradu blízko Strážnice či v okrese Liberec!!! Vlado z Vysočiny

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 25.216 (?), 16.10.2021 19:17, zobrazeno: 10812x
Koupil jsem sadbový česnek Topaz, Sulkou jsem mořil, hned jak dorazil. Dnes jsem mořil Topsinem a budu v brzké době (zítra?) sázet. Sázím, když přiletí havrani, a ti už tu jsou. Nebudu čekat, až bude hnusně.
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 24.34 (?), 21.10.2021 18:41

Moc bych prosil vás i ostatní, abyste připojili i vaši přibližnou polohu. Je přece rozdíl jstli máte zahradu blízko Strážnice či v okrese Liberec!!! Vlado z Vysočiny

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 21.10.2021 20:00

To je sice pravda, ale není to jediný parametr. Já na zhradě česnek nevypěstuju, ať ho dám na kterýkoliv konec, vždy sklidím plesnivé cosi. Jílovitá vlhká půda. Syn o 7 km jinde má česneky výstavní a pravidelnou úrodu bez jakýchkoliv zásahů, jen moření před výsadbou. Písčitá půda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 21.10.2021 22:52

Nejsem si jist, zda přijmete "radu" od takového začátečníka, jako jsem já. Ale pěstuju česnek v jílovce jako stehno. Když to ryju, lepí se to a dělá obrovské hroudy. A podklad v hloubce 25 cm je žlutý jíl, tvrdý jako beton. Přesto to česneku nevadí, stejně jako vlhkost zeminy. Naopak si myslím, že mu letošní mokrý (na začátku) rok vyhovoval.

Čím hnojíte záhony na česnek? Myslím si totiž, že česnek potřebuje umělé hnojivo s dostatkem fosforu, aby dobře zakořenil. A také trochu síry. Mně se perfektně osvědčil Cererit s poměrem 8:13:11. Dusíku relativně málo. A pochopitelně žádná přírodní hnojiva, ale to určitě víte. 

I když proč ho pěstovat, když to není to pravé ořechové a syn ho bez nějakého zvláštního úsilí vypěstuje dost i pro Vás.

Milan HP

P.S. To je "odplata" za výborné rady ohledně zpracování zelí. Ještě jednou díky. Ale tu pravou chválu dostanete, až to budu jíst.wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 21.10.2021 20:14

Kuky, teď bylo teplo, půda může být ještě docela teplá. Hrozí nebezpečí, že vyleze ještě před zimou. Příští týden má být chladno, změřím teplotu půdy - má být pod 9°C, jak jsem se dočetl. A pak teprve vysázím. Není kam spěchat.

To moření Topsinem následuje po Sulce? Proč se to dělá? Přiznávám, že jsem o Topsinu nikdy neslyšel. A když už jsem u těch dotazů, čím hnojíte záhon pro česnek? Můj plán je síran draselný a Cererit. Nedělám nějakou blbost? Loni jsem hnojil jen Cereritem a měl jsem naprosto nejlepší česnek svého života. Nicméně byl první od té doby, kdy jsem se stal zahradníkem na "plný úvazek".laugh Ale vylezl až na jaře. Manželka měla mezi jahodami česnek proti havěti, ten vylezl dřív a byl to chcípáček. Cererit necererit.

Díky za odpověď.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 25.216 (?), 22.10.2021 18:10

Nakonec jsem česnek ještě nenasázel, sklízel jsem jablka a ještě sklízet budu (Idared). Strukturu půdy mám ideální, zelinářská oblast. Sázím skoro vždy po bramborách, hnojených "Hnojivem na brambory" a sem tam kompostem. Na podzim česnek nehnojím, hned na jaře dám jen ledek nebo močovinu, dle návodu. Podle mně je draslíku a fosforu po bramborách v půdě dostatek. Stopové prvky také. Pokud použijete před výsadbou Cererit, tak se granule musí zapravit cca 20 cm do půdy, do budoucí kořenové zóny. Draslík a fosfor se v půdě pohybují směrem dolů velmi pomalu. Už za socíku se česnek mořil Sulkou proti roztočíkovi a háďátku (proti háďátku ale nic moc efekt). Pak se mořil proti houbovým chorobám (fusarium) Fundazolem, Topsinem a později byl doporučován i Rovral. Topsin "se metabolizuje" na Fundazol. Použití všech těchto fungicidů bylo postupně omezeno až zrušeno. Zbyl Topsin, který končí letos. Pro zahrádkáře byl dostupný v Polsku. Ale také už ne pro použití v česneku, ale třeba proti padlí a strupovitosti jádrovin, zeleniny, kytky... Končí z důvodu rezistence i z důvodů hygienických. Nejdříve se mořilo Sulkou několik hodin. Potom uvedenými organickými fungicidy cca 20 minut. Opačně by mnohahodinové máčení v Sulce tyto fungicidy vypláchlo. Takže, když už se to koupilo, tak se to musí "zdělat" wink.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 22.10.2021 20:04

Díky moc. Ano, Cererit jsem zaryl poctivě do nejméně 20 cm a stejně poctivě mořil v Sulce. A protože jsem nenakoupil, asi jen u ní zůstane. Možná jsem měl štěstí, že se mi houbové choroby neobjevily. Uvidíme příští rok.indecision

Česnek letos dám po okurkách loni hnojených koňským hnojem. Dusík tedy není asi problém. A protože se úspěšné postupy většinou neopouštějí, Cererit bude opět. A trocha toho síranu draselného asi taky neublíží. Dám vědět, jak to dopadlo.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 238.28 (?), 22.10.2021 21:19
Milovníkům chemie pořád zbyvají strobiny a tebuconazol.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 22.10.2021 22:20

Protože nejsem milovník chemie, nevím, o čem mluvíte. Můžete prosím říct, oč se jedná? A přestože jím nejsem, rád bych znal všechny alternativy. Díky.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 238.28 (?), 23.10.2021 10:37
Strobiny jsou většinou kontaktní fungicidy, které se vážou na voskovou vrstvu na povrchu. Některé fungují i translaminárně, tedy nechají se transportovat pletivem. Azoxystrobin (ortiva) má i systemický účinek proti širokému spektru houbových chorob. Tebuconazol je systemický fungicid, který se ve světě nejčastěji diskutuje jako napůl funkční ochrana proti bílé hnilobě. Proti čemu vlastně takto chceme česnek bránit? Proti fusariu postačí výsadba do chladné půdy. Samotné choroby v půdě se touto cestou potlačit nedají. Jediné, co dává smysl, je namoření nové sadby nejistého zdraví proti přenosu bílé hniloby. Důvody zákazů starších fungicidů jsou víc, než dobré. Jejich používání by mělo být trestáno. I používání těch v současnosti povolených je z velké části zbytečné.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika