Spomienka na úrodu 2012



Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 239.254 (?)
30.5.2013 20:34

Dobrý večer Daniela! V ktorej časti Slovenska bývate? Dozreje Vám tam aj Cresthavenka? Broskyne, podobne ako slivky Vám množstvom kultivarov umožňujú v teplých podmienkach natiahnúť zberové obdobie prakticky od júna až do októbra.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 239.254 (?), 30.5.2013 19:45, zobrazeno: 7429x

V teple vykúrenej izby za studeného a mokrého počasia, kedy vonku na sklo plieskajú kvapky dážďa, sa dobre spomína na minulý vydarený ročník. Vlani to na Záhorí broskyne s kvitnutím trochu prehnali. Nadmernú násadu kvetov nestačil zredukovať ani jarný rez na začiatku rozkvitania. Hmotnosť narastajúcich plodíkov povážlivo ohýbala konáre. Zviazal som ich pevnými špagátmi. Napriek tomu Flamingo opätovne preukázala krehkosť dreva a konáre sa lámali. Pružné drevo Sunhaven sa po obratí úrody vrátilo do pôvodnej polohy. Sunhavenky dozrievali postupne, preto sme ich aj postupne oberali. Nadmerná úroda sa u kultivaru Sunhaven prejavila nielen menším rozmerom plodov ale aj fádnosťou chuti. Flamingo a neznáma sorta vo vinohrade chuť napriek nadúrode v minulom roku nezmenili. V tomto roku bolo kvitnutie rozumnejšie. Ak bude dostatok slnka, mali by byť plody veľké aj chutné. P.S. Chybičku v letopočtu v názve vlákna sa nepodarilo opraviť, systém nepovolí.sad

5.8.2012 Flamingo- nadúroda lámala konáre
5.8.2012 Flamingo- nadúroda lámala konáre
29.7.  Sunhaven bohatú úrodu odskákal na kvalite plodov
29.7. Sunhaven bohatú úrodu odskákal na kvalite plodov
plody boli iba priemernej chuti
plody boli iba priemernej chuti
7.8.: Do koruny Sunhaven naočkovaná nektarinka prvý raz zarodila slušné ovocie prosté moniliózy- aj napriek absencie organických fugicídov
7.8.: Do koruny Sunhaven naočkovaná nektarinka prvý raz zarodila slušné ovocie prosté moniliózy- aj napriek absencie organických fugicídov

"Hladkosrsté" nektarinky mali príjemnú sladko-horkastú chuť
17.7. Posledné plody v korune Sunhaven
17.7. Posledné plody v korune Sunhaven
28.7.Neznáma sorta vo vinohrade chuťovo nesklamala, na výrobu aromatických kompótov bola výborná
28.7.Neznáma sorta vo vinohrade chuťovo nesklamala, na výrobu aromatických kompótov bola výborná
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 36.59 (?), 30.5.2013 20:10

Dobrý večer, na mojej mladej Sunhavenke mám prvé štyri plody, už sa na ne teším.Len aby nám v tom neustálom daždi všetko nezhnilo už na strome. U nás doma sú broskyne jednotka medzi ovocím, tak som na jar objednala ďalšie tri odrody- Fénix (Favirittu Morettini 3 už nemali), Cresthaven a ďalšiu Red Haven- klasiku. Harko mám obsypané, tak som včera už robila prvú prebierku, srdce mi krvácalo. Stále je na ňom množstvo plodov. Zdravím. Daniela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 239.254 (?), 30.5.2013 20:34

Dobrý večer Daniela! V ktorej časti Slovenska bývate? Dozreje Vám tam aj Cresthavenka? Broskyne, podobne ako slivky Vám množstvom kultivarov umožňujú v teplých podmienkach natiahnúť zberové obdobie prakticky od júna až do októbra.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 36.59 (?), 30.5.2013 21:27

Chalupu so záhradou mám v Slovenskom Krase, 35km od Košíc.Je to chránené údolie otočené na juh. Red Haven máme vždy 5.8. už spapaný. Chuť Cresthavenu je tu tak vychválená, že to proste idem skúsiť. Veľmi by som chcela mať vlastné broskyne aj začiatkom septembra. O úspešnosti budem vedieť referovať až v "Spomienkach na úrodu 2014" laugha neskôr. MOžno Suncrest by bol lepšou voľbou, ale som optimistka a verím v úspech. S pozdravom Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 10.14 (?), 31.5.2013 17:10

Zdravím Vás Daniela! Stará dobrá klasika Cresthaven je dobrá voľba. Kultivar nemá osobitné nároky na prostredie, je dobre odolný voči jarným mrazom, bohato a pravideľne rodí. Výborná, aromatická, sladko vínovastá chuť iba potvrdzuje, že práve neskoré kultivary broskýň sú tou najväčšou pochúťkou.

Tiež som si chcel pri dome vysadiť okrem letnej Sunhavenky niečo septembrové, ale zohnal som vtedy iba Flamingo. Časový rozdiel v dozrievaní je minimálny. Pre tretiu broskyňu miesto v záhradke už nie je. Na jar som problém vyriešil výsadbou veľmi neskorej nektarinky Venus aspoň do vinohradu. Som zvedavý, keď začne rodiť, či mi dozreje. Predsa len Senicko nie je Valticko.wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10122) - 70.240 (?), 30.5.2013 20:48

A nemůže být tou neznámou odrůdou ve vinohradu pupenová mutace B.J.Elberta s názvem Starking Delicious? To podle těch výrazných špiček na plodech. Občas je mají i jiné odrůdy, ale jen u některých plodů. Tady je vidět, že to bude odrůdový znak. Ale Starking zraje už koncem července. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 239.254 (?), 30.5.2013 20:56

Je to augustová broskyňa, klasicky vnímavá k Taphrina deformans, ale spoľahlivo rodiaca, s príjemnou hutnou a šťavnatou aromatickou dužninou. Dával som snímku plodov do fóra už predvlani, ale nikto sortu nepoznal. Chápem, že to nie je jednoduché. Podľa pružnosti dreva by som tipoval na niektorú z rodiny Havenov.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10122) - 70.240 (?), 31.5.2013 10:36

Málo rozšířená odrůda broskvoně s názvem Starking Delicious, zrající koncem července až začátkem srpna se zřetelným čnělečným hrbolkem s ostrou špičkou.

Starking Delicious
Starking Delicious
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 10.14 (?), 31.5.2013 17:26

Podľa výrazného čnelkového hrbolčeka na plodoch a výrazného plodového švu by veru mohlo ísť o Starking Delicious. Veľmi dobrá kvalita plodov aj dozrievanie začiatkom augusta odpovedajú popisu v pomológii. Neskoré jarné mrazy ju však nepoškodzujú a tvrdenie, že je vhodná iba do nakvalitnejších pestovateľských podmienok mi tiež nesedí.

neznáma sorta vo vinohrade- úroda 2012
neznáma sorta vo vinohrade- úroda 2012
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10122) - 70.240 (?), 31.5.2013 18:46

U odrůd Burbank July Elberta a Starking Delicious se opravdu uvádí slabá odolnost květů proti mrazu a velké nároky na teplo. Mám vyzkoušeno u B.J. Elberta, že i když jsou její květy zvonkovitého typu, tak nevydrží žádný pokles teploty pod bod mrazu. Přitom původní Elberta je proti jarním mrazům odolná dosti. Ovšem proti silnějším mrazům v zimě nikoliv. Která jiná odrůda má takto "zašpičatělý" tvar plodu to netuším.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika