Sázení broskví, meruněk



host - 187.216 (?)
3.10.2017 18:55

Jsem zastánce podzimní výsadby, nemám důvěru ke správnému založení stromku přes zimu v obchodě. Je zde poměrně obsáhlé vlákno s hlasy pro i proti...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
lexa.elektro - (18) - 14.170 (?), 3.10.2017 12:12, zobrazeno: 11051x

zdravím, je vhodné vsadit broskev a merunku na podzim?děkuji za názor

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 3.10.2017 12:52

Ako kde...  V klimaticky horších podmienkach je lepšia ujateľnosť pri jarnom sadení (len nesmiete kúpiť "soušku" - teda odumretý stromček, najlepšie je počkať si keď už ašpirant na zasadenie začne trochu rašiť a máte tak istotu jeho vitality. Niektorí predajcovia Vám vnútia hocičo, teda aj stromky ktoré nepredali na jeseň a zimu prečkali niekde pohodené v kúte). Ja v teplej nížine sadím aj kôstkoviny na jeseň a ujatie je bezproblémové. IH (P.S.: Lexovi a v Elektre by som ale nesadil wink).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.21 (?), 3.10.2017 18:25

najde se tu dost pěstitelů, kteří zasadili meruňky nebo broskvoně na podzim a stromky se jim bez problémů ujmuly, jarní výsadba je ale podle mého jistější. Při podzimní výsadbě riskujete, že výše zmíněné stromky nestihnou do mrazů dobře zakořenit a mohou pak být v průběhu zimy poškozeny mrazem. Na jaře nic takového nehrozí. Koupě stromků už není dnes levná záležitost, tak proč riskovat. Také sehnat na jaře stromky v přijatelném stavu už není problém. Při koupi bych se však obloukem vyhnul e-shopům, protože vždy kupujete s vědomím, že to může být "zajíc v pytli"

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 187.216 (?), 3.10.2017 18:55

Jsem zastánce podzimní výsadby, nemám důvěru ke správnému založení stromku přes zimu v obchodě. Je zde poměrně obsáhlé vlákno s hlasy pro i proti...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.21 (?), 3.10.2017 19:40

Nu, vždyť jsem to psal. Ale jste-li zastánce podzimní výsadby jen proto, že nemáte důvěru ke správnému založení stromku přes zimu v obchodě, tak byste měl vědět, že nemalé množství broskvoní a meruněk opouští školku za účelem prodeje až na jaře takže je z čeho vybírat. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 247.140 (?), 3.10.2017 19:36

Já bych se toho vůbec nebál. Sázel jsem běhen posledních 5 let korektně na podzim 3 broskvoně a 2 meruňky na zahradě, a ujmuly se krásně a bez problému. Letos jsem zakládal sad, mimo jiné i 7 broskvoní a 7 meruněk. Vzhledem k složité situaci s převodem pozemku a jeho využitím jsem mohl sázet až od 1.ledna. Nakoupil jsem stromky na podzim (podotýkám, že přes e-shop), zakopal je na zahradě do záhonu s tím, že je v zimě při příznivém počasí vykopu a přesadím. Bohužel byla extrémní zima, tady celý leden a půlku února nebyla teplota nad nulou, takže vykopat a přesadit na stanoviště se podařily až na přelomu února/března. A výsledek - broskvoně se krásně ujjmuly kromě jedné, meruňky taktéž v pohodě až na 2, které obrazily jen ve spodní polovině. A to má poloha není příliš příznivá - zahrada 400m.n.m., mrazová dolinka, nový sad na kopci 430m.n.m. Takže po mých zkušenostech - šel bych do toho, nevidím v tom problém. A cena stromků je dle mě celkem směšná, aby se v případě neujmutí některého stromku nedal pořídit nový.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.21 (?), 3.10.2017 21:57

Nakoupil jste stromky přes e-shop a vyšlo vám to. Spokojenost. Mně to nevyšlo a tak si raději budu stromky osobně vybírat, balit a převážet. Aby se mi už nestalo, že místo narašeného stromku dostanu v balíku dlouhou tyč s jmenovkou, zaschlými pupeny a kůlovitým kořenem. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 187.216 (?), 4.10.2017 6:55

Pane Waltře, prodejna kde jsem v posledních x letech pořídil většinu stromků má plný sortiment stromků na podzim, Jak jste řekl, je z čeho vybírat.

Odhaduji že původ těchto stromků je v Polsku, jsou pěkné, vitální, většinou mají pěkně založené korunky.

Přes zimu jsou neprodané stromky založeny do zavlažené mulčovací kůry pod širým nebem nebo v přístřešku, pokud jsou mrazy promrzlé napadrť.

Co se neprodá na podzim, doprodává se zjara, jak se dá hromada kůry a substrátu rozebrat.

Snad chodím do špatného zahradnictví ale nedělám si iluze, že jinde je to výrazně jinak. Na podzim zasazenému stromku je dle mého na stanovisti jistě lépe, jak na betonové ploše s kořeny obsypanými kůrou a substrátem po dobu téměř půl roku. Pro zajímavost - procento ujmutí z podzimní výsadby mám u zmíněných druhů za posledních 10 let 100 procetntní.      j.c.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 247.140 (?), 4.10.2017 7:30

Objednával jsem několikrát od známých větších prodejců ovocných stromků a nechal si to poslat (kvůli množství - nemám dodávku, kvůli času a kvůli projetému benzínu). Vždy byly kořeny pečlivě zabaleny a navlhčeny, vše v krabicích, aby se nic nepolámalo. A samozřejmě na podzim. Nechat si posílat na jaře asi risk bude, protože nevíte nic o uskladnění přes zimu a o životnosti stromku. Na podzim se asi těžko něco takového může stát.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika