Řez broskvoně



Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3231) - 173.17 (?)
18.4.2018 16:50

Já budu teprve stříhat, tak bych mohl omezit počet plodů už řezem?

           Vladimír

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.235 (?), 18.4.2018 16:28
Vladimír: Prebierka je vhodná, základným kritériom je predovšetkým vzdialenosť medzi plodmi. Mala by byť optimálne aspoň 10-15cm. Ak je konárik silný (hrubý a pevný) tak "uživí" aj hustejší rozostup plodov, ale v záujme získania plodov dostatočnej veľkosti a kvality je prebierka žiadúca. Smerodajným indikátorom rozsahu prebierky okrem celkovej násady plodov je tiež prítomnosť potrebnej listovej plochy na konkrétnom konáriku (plody musí niečo vyživovať). Prebierku je vhodné spraviť až keď sú plody veľkosti cca lieskovca (po prirodzenom opade časti plodov). Na tenších konárikoch kde hrozí ich zlomenie treba nechať radšej menej plodov, a viac pri báze konárikov, nie na ich koncoch. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3231) - 173.17 (?), 18.4.2018 16:50

Já budu teprve stříhat, tak bych mohl omezit počet plodů už řezem?

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.235 (?), 18.4.2018 17:02
Vladimír: Rezom čiastočne áno, skôr ale v zmysle preriedenia nahustených konárikov s plodmi (ich úplným odstránením). Ale ak máte trebárs na 50-centimetrovom konáriku jeden plod tesne vedľa druhého od jeho bázy až po koniec, tak rezom ho síce môžete skrátiť aj o tretinu, ale hustotu plodov v ponechaných 2/3- ách tým neovplyvníte. Tam je tá event. prebierka vhodná. Zdôrazňujem však znovu - pri vitálnej zdravej broskyni s bohatým olistením môžete ponechať plody aj tesnejšie pri sebe a budú dostatočne veľké a kvalitné. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3231) - 173.17 (?), 18.4.2018 17:14

Asi zítra nebo v pátek udělám částečný řez s tím, že později případně provedu ještě nějakou probírku. Na řez jsem čekal v návaznosti na některá doporučení- řezat až po nasazení plodů. Díky.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.235 (?), 18.4.2018 17:20
Presne tak, s prípadnou prebierkou sa netreba ponáhľať, časť plodov ešte môže "odísť" prirodzeným opadom. Pripájam ešte fotky ako príklad vitálnej broskyne, ktorá "utiahne" aj hustejšie ponechanie plodov. Ja rešpektujem zásadu, že najmä mladý stromček broskyne nie je dobré "zataviť" nadmernou úrodou. Radšej obetujem trebárs 1/4 plodov, a v konečnom dôsledku sa mi to vráti v ich veľkosti a kvalite (a výslednej hmotnosti úrody). Inak povedané: radšej menej veľkých a kvalitných plodov než mať záplavu brakovitých). IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 18.4.2018 18:18

Mám obavu, aby mi s probírkou opět nepomohl jarní mrazík. Nechává nekonečné odstupy mezi plůdky...crying

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Pierre - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (183) - 69.12 (?), 15.9.2020 12:37

Nechce sa mi zakladať nové vlákno, mam iba drobnú otázku na ktorú nemožem najsť odpoveď.
Broskyna - vsade sa píše, že koruna ma byť zapestovaná ako duta, bez stredníka, alebo sa reže ako štíhle vreteno.

Chcem sa spýtať, je možné nechať broskynu rasť ako volne rastúcu korunu, so stredníkom a 3-4 kostrovými, alebo je lepšie ten stredník odstrániť a pestovať ako dutú korunu - ako vsade píšu.

Ake su výhody/nevýhody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
krtek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (79) - 189.109 (?), 15.9.2020 12:43

Broskvoň rodí pouze na jednoletých výhonech. Tzn. musíte každoročně velmi tvrdě řezat, aby broskvoň nenarostla do obřích rozměrů a husté změti, ve která by nešlo ani sklízet, ani ošetřovat, a navíc by to dost hnilo.

Takže odpověď je asi jasná - pokud necháte broskvoni přirozený růst, nebude možné ji díky rozměrům "obsloužit" a navíc jednoleté výhony budou čím dál více oslabovat a ovoce na nich nebude nic moc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 91.196 (?), 15.9.2020 13:28

Nechce se mně věřit, že u popisu duté-kotlovité koruny nejsou tyto záležitosti zmíněny...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.29 (?), 15.9.2020 13:29

nevýhodou je zahuštěná koruna a následně nedostatek světla a slunce k plodům, z toho vyplývající nedostatečné vybarvení a fádní chuť plodů. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika