Neroustoucí broskvoň



host - 47.10 (?)
23.7.2008 9:39

Me trochu zarazi to zalevani 3lete broskvone. Mame broskvon zhruba stejne starou a zalevala jsem ji pouze prvni rok po vysazeni. Dalsi roky - napr. minule leto bylo dost suche, jsem ji uz v podstate nezalevala (kdyz nepocitam, ze jsem k ni parkrat vylyla kybl vody z akvarila) a prirustky byly obrovske a plodnost take dobra. Ani na velikosti plodu se sucho neprojevilo. Nedaleko je zahrada, kde maji broskvon dele nez my a mozna diky tomu, ze ji uz nekolik let pravidelne prolevaji zeminu hadici polozenou u kminku (podotykam, ze voda neni vodovodni, ale z reky), broskvon vypada skoro porad jako po vysadbe. Letos si tchan delal legraci, ze na te broskvoni pro plody nejsou videt listy - ale ona skoro zadne listy nema -  a to nemela kaderavost, to jsem se na jare divala.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
host - 191.35 (?), 25.6.2008 11:44

Děkuji za tipy, nikdy jsem nevápnil, na jaře jsem přihodil trochu NPK. Žloutnou starší listy (nejprve trochu zčervenají) od špiček. Plodů má hojně, ale nevím jak dozrají Loňské celkem 2 (slovy dvě) broskve byly perfektní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?), 25.6.2008 12:08

S tým vápnením broskýň je nutné trochu opatrnosti. Tam je nutné prihliadať na pôdu - kde je broskyňa zasadená. (Preto osobne uprednostňujem listové hnojivo. Je menšia šanca pochybenia.)

Orientačný prehľad deficitov je napr. tuto. Medzi jednotlivými rastlinami bývajú isté odlišnosti, resp. špecifiká (pre broskyňu a hrušku je napr. typickejší nedostatok N ako niečoho iného. Aspoň teda v úvode deficitu.)

schéma deficitov všeobecne
schéma deficitov všeobecne
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 191.35 (?), 25.6.2008 12:34

Díky za schéma deficitů, podle vyobrazení to vypadá na nedostatek Zn a S, i ty flíčky na listech jsou tam. Tak nyní to něčím dodat, ale nepřehnat. Zdraví začínající broskvový amatér. P.S. meruňka kousek (4m) od broskvoně má sytě zelené listy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?), 25.6.2008 13:14

Tie schémy musíte brať s rezervou. Je to jen schématický pohľad. Nie každý "flíček" znamená hneď konkrétny deficit.

Je dobré zohľadniť, čo "je pravdepodobné" a čo "nie je pravdepodobné". Síra a Zn nie sú pravdepodobné. Nedostatok N je pravdepodobný.

Deficit Zn sa prejavuje celým komplexom príznakov. "Flíček" nestačí. Pri nedostatku Zn sú nové vetve "vyčouhlé", sporadicky olistené, staré vetve majú zase hustejšie olistenie než normál, ale listy menšie, atd. Celkový dojem je "neusporiadaný". Nedostatok síry - to je ešte menej pravdepodobné. Najprv by sa prejavilo všetko ostatné.

Netreba hneď panikáriť a okamžite niečo dodávať. Stačí bežné hnojenie, ale správne časované, resp. modulovať prípadné deficity listovými hnojivami. Komplexnými listovými hnojivami stromu iba prospejete.

Meruňka je z hľadiska hnojenia a pestovania nenáročná plodina. Broskyňa je náročná. Potrebuje hlavne dusík, dusík a znovu dusík. K tomu vhodnú pôdu, správne pH. Okopanú, prevzdušnenú okolo stromu. Ak plodí tak potrebuje aj Ca. A všetko to je nutné dodať viac-menej nárazovo - pred kvetom dusík, po kvete N+Ca.

typický deficit Zn - na jabloní
typický deficit Zn - na jabloní
deficit Zn - celkový prejav
deficit Zn - celkový prejav
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 191.35 (?), 25.6.2008 13:29

Hm, hm, takže jsem zase zpátky na zemi a zkusím opatrně nějaké komplexní listové hnojivo.Díky za pomoc a až něco zabere dám vědět.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?), 25.6.2008 13:34

Pretože už je dosť pokročilá sezóna na hnojenie broskyne, obmedzil by som sa skutočne na obyčajný Wuxal SUS Kalcium v 14 dňových intervaloch (v koncentrácii 4L/ha). Celkovo 4-6 postrekov. Určite to bude stačiť. Podvečer alebo skoro ráno, kým slnko nepečie.

(Zohnať Wuxal Kalcium by nemal byť problém. Kúpte rovno litrovku, využijete to aj inde na záhrade - iné ovocie, zelenina. Doba použiteľnosti nie je podstatná. Vydrží.)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 47.10 (?), 23.7.2008 9:39

Me trochu zarazi to zalevani 3lete broskvone. Mame broskvon zhruba stejne starou a zalevala jsem ji pouze prvni rok po vysazeni. Dalsi roky - napr. minule leto bylo dost suche, jsem ji uz v podstate nezalevala (kdyz nepocitam, ze jsem k ni parkrat vylyla kybl vody z akvarila) a prirustky byly obrovske a plodnost take dobra. Ani na velikosti plodu se sucho neprojevilo. Nedaleko je zahrada, kde maji broskvon dele nez my a mozna diky tomu, ze ji uz nekolik let pravidelne prolevaji zeminu hadici polozenou u kminku (podotykam, ze voda neni vodovodni, ale z reky), broskvon vypada skoro porad jako po vysadbe. Letos si tchan delal legraci, ze na te broskvoni pro plody nejsou videt listy - ale ona skoro zadne listy nema -  a to nemela kaderavost, to jsem se na jare divala.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika