Nejrannější broskvoně



Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 38.27 (?)
19.8.2020 22:36

Když neřeknete/nenapíšete v které školce chcete odrůdu Zezulka odebrat, tak ji tam nelze dodat ať už ve formě hotového špičáku, nebo ve formě licenční smlouvy a oček.

SfK.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 208.39 (?), 17.8.2020 0:34, zobrazeno: 2311x

Dobrý den, rád bych Vás požádal o Vaše rady ohledně výběru tří odrůd postupně po sobě zrajících žlutomasých broskvoní, s odlučitelnou peckou, které zrají před Red haven. Výsadba bude v 600 mnm, ale v uzavřeném dvoře na místa, kde celý den svítí slunce. A na jaké podnože se zaměřit, půda je zde jílovitá, ale hodlám vykopat díru metr na metr, kterou doplním propustnou a lehkou zeminou.

A proč před RH? Tu zde má známý a je spokojen, pouze si stěžuje na horší vyzrávání dřeva.

Vím, že na internetu je spousta informací, které se ovšem rozcházejí. Proto žádám Vás zde ve foru o vaše osobní zkušenosti.

Děkuji.

J.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1748) - 168.103 (?), 17.8.2020 11:01

dobrý den, nechci vám brát elán, ale problém v téhle nadm. výšce je ten, že noční mrazy v předjaří zde bývají častější. Navíc osluněné místo v uzavřeném dvoře může mít zcela opačný efekt, a to, že vám broskvoně předčasně naraší a vykvetou příliš brzy.  Prostě se pak může stát, že i několik let po sobě můžete v důsledku mrazu přijít o všechny květy nebo plůdky. Pěstuji broskvoně desítky let, ale když jsem viděl souseda na chalupě v 650mnm před lety sázet broskvoň, bylo mi jeho i stromku líto. Za 5 let sklidil asi 5 plodů. Stromek z mého poohledu doslova živoří. Ale třeba to u vás půjde. Dále většina žlutomasých odrůd dozrávajících před RH není odlučiteĺná od pecky. No ale uvidíte sám. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 38.27 (?), 17.8.2020 15:45

Už jen tím, že jste mimo oblasti vhodné pro pěstování peckového ovoce, není vhodné příliš experimentovat. Ono se možná ukáže, že Red Haven na slivoňové podnoži bude tím jediným, co lze v dané lokalitě pěstovat.

Nevýhodou ranných a velmi-ranných odrůd je krátká doba fyziologické dormance (vyjadřovaná jako minimální počet chladných dnů). Pokud je období zimního klidu jednoznačně ohraničeno a SAT se neskládá z velkého množství teplých vpádů, je "podhorské" pěstování broskvoní vcelku uspokojivé. Nemůžete ale volit z Italských a Kalifonských hybridů, protože ty právě počítají s dlouhou vegetační sezónou a krátkým obdobím zimního klidu. Optimální je vybírat z Kanadských odrůd a z odrůd vyšlechtěných v ČR a v Polsku.

Přednost by jste měl dát odrůdám apomiktickým, které nejen že jsou samosprašné v rámci koruny jediného stromu, ale dokáží se opylit i bez otevření květu pro hmyz. Jak odrůdu RH nemám rád pro její "průměrnost", tak ale nemohu pominout její největší klad pro okrajové polohy = RH je apomiktická.

Pokud by jste chtěl vyzkoušet odrůdu Zezulka na slivoňové podnoži (SJA, Marunke), rád bych znal termíny fenofází pro Vaši nadmořskou výšku. Podmínkou je, aby u Vás mimo RH rostly a dozrávaly pravé švestky domácí. Ale není to odrůda ranější než RH, ba naopak. plody dozrávají až po diferenciaci květních pupenů a vyzrání letorostů. Tj. ve dřevě je odolnější než RH. Z hlediska pozorování 15 let na stanovišti cca 300 m n.m. od zahájení plodnosti ani jednou nevynechala (respektive v roce 2017 úrodu poničily kroupy tak, že ke sklizni byly jen 4 nepoškozené plody.). Napište, přes kterou školku by jste stromek poptával.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Geronimo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (388) - 1.200 (?), 17.8.2020 19:56

Pokud v sousedství dozrává Redhaven, tak bych vsadil na jistotu F.M.3,Sunhaven a Redhaven.Jako podnož by jsem vybral broskvomandloň jelikož broskvoně na slivoňových podnožích dlouho vegetují, dřevo hůř vyzrává a ve vyšších polohách zmrzává už na přelomu podzimu a zimy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 208.117 (?), 17.8.2020 23:06

Dobrý den,

děkuji za reakce. Pravé švestky zde mám, a vcelku pravidelně dozrávají, ale je pravda, že někdy to je již v době mrazíků. Musím ale říci, že mám několik "klonů" pravých švestek, které se liší i 10 denním rozdílem v dozrávání.

Kde bych hledal a poptával odrůdu Zezulka vůbec netuším, slyším o ní poprvé, a na internetu je informací pomálu. A navíc, ne že bych nerad experimentoval, protože experimenty nás posouvají dále, ale chtěl jsem sklízet nějaké ovoce před rannými švestkami a jablky.

Jak to tedy je s tou podnoží? Pan SfK doporučuje slivoňovou podnož, pan Geronimo ji vylučuje a doporučuje broskvomandloň.

J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 105.69 (?), 18.8.2020 17:41

Brosvomandloň vyžaduje teplou půdu což do 600 m n.m. asi nebude to pravé...

Další volbou je "horská" Broskvoň Davidova (Prunus Daviana) a Madžuská meruňka. Bohužel jsem neslyšel, že by některá školka tyto podnože používala.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 38.27 (?), 19.8.2020 22:36

Když neřeknete/nenapíšete v které školce chcete odrůdu Zezulka odebrat, tak ji tam nelze dodat ať už ve formě hotového špičáku, nebo ve formě licenční smlouvy a oček.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 208.220 (?), 23.8.2020 6:57

Dobrý den,

děkuji Vám za nabídku. Nejbližší ovocnou školku mám v Malochýně, takže asi tam. V nabídce mají i Harbinger a Sunhaven, mohl bych to tedy vyřešit jednou cestou. Ještě mě zaujala Michaela a Rich May, ale ty nevím kde sehnat.

J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika