Nejrannější broskvoně



walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1733) - 168.103 (?)
17.8.2020 11:01

dobrý den, nechci vám brát elán, ale problém v téhle nadm. výšce je ten, že noční mrazy v předjaří zde bývají častější. Navíc osluněné místo v uzavřeném dvoře může mít zcela opačný efekt, a to, že vám broskvoně předčasně naraší a vykvetou příliš brzy.  Prostě se pak může stát, že i několik let po sobě můžete v důsledku mrazu přijít o všechny květy nebo plůdky. Pěstuji broskvoně desítky let, ale když jsem viděl souseda na chalupě v 650mnm před lety sázet broskvoň, bylo mi jeho i stromku líto. Za 5 let sklidil asi 5 plodů. Stromek z mého poohledu doslova živoří. Ale třeba to u vás půjde. Dále většina žlutomasých odrůd dozrávajících před RH není odlučiteĺná od pecky. No ale uvidíte sám. Walter

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 208.39 (?), 17.8.2020 0:34, zobrazeno: 2306x

Dobrý den, rád bych Vás požádal o Vaše rady ohledně výběru tří odrůd postupně po sobě zrajících žlutomasých broskvoní, s odlučitelnou peckou, které zrají před Red haven. Výsadba bude v 600 mnm, ale v uzavřeném dvoře na místa, kde celý den svítí slunce. A na jaké podnože se zaměřit, půda je zde jílovitá, ale hodlám vykopat díru metr na metr, kterou doplním propustnou a lehkou zeminou.

A proč před RH? Tu zde má známý a je spokojen, pouze si stěžuje na horší vyzrávání dřeva.

Vím, že na internetu je spousta informací, které se ovšem rozcházejí. Proto žádám Vás zde ve foru o vaše osobní zkušenosti.

Děkuji.

J.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1733) - 168.103 (?), 17.8.2020 11:01

dobrý den, nechci vám brát elán, ale problém v téhle nadm. výšce je ten, že noční mrazy v předjaří zde bývají častější. Navíc osluněné místo v uzavřeném dvoře může mít zcela opačný efekt, a to, že vám broskvoně předčasně naraší a vykvetou příliš brzy.  Prostě se pak může stát, že i několik let po sobě můžete v důsledku mrazu přijít o všechny květy nebo plůdky. Pěstuji broskvoně desítky let, ale když jsem viděl souseda na chalupě v 650mnm před lety sázet broskvoň, bylo mi jeho i stromku líto. Za 5 let sklidil asi 5 plodů. Stromek z mého poohledu doslova živoří. Ale třeba to u vás půjde. Dále většina žlutomasých odrůd dozrávajících před RH není odlučiteĺná od pecky. No ale uvidíte sám. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 38.27 (?), 17.8.2020 15:45

Už jen tím, že jste mimo oblasti vhodné pro pěstování peckového ovoce, není vhodné příliš experimentovat. Ono se možná ukáže, že Red Haven na slivoňové podnoži bude tím jediným, co lze v dané lokalitě pěstovat.

Nevýhodou ranných a velmi-ranných odrůd je krátká doba fyziologické dormance (vyjadřovaná jako minimální počet chladných dnů). Pokud je období zimního klidu jednoznačně ohraničeno a SAT se neskládá z velkého množství teplých vpádů, je "podhorské" pěstování broskvoní vcelku uspokojivé. Nemůžete ale volit z Italských a Kalifonských hybridů, protože ty právě počítají s dlouhou vegetační sezónou a krátkým obdobím zimního klidu. Optimální je vybírat z Kanadských odrůd a z odrůd vyšlechtěných v ČR a v Polsku.

Přednost by jste měl dát odrůdám apomiktickým, které nejen že jsou samosprašné v rámci koruny jediného stromu, ale dokáží se opylit i bez otevření květu pro hmyz. Jak odrůdu RH nemám rád pro její "průměrnost", tak ale nemohu pominout její největší klad pro okrajové polohy = RH je apomiktická.

Pokud by jste chtěl vyzkoušet odrůdu Zezulka na slivoňové podnoži (SJA, Marunke), rád bych znal termíny fenofází pro Vaši nadmořskou výšku. Podmínkou je, aby u Vás mimo RH rostly a dozrávaly pravé švestky domácí. Ale není to odrůda ranější než RH, ba naopak. plody dozrávají až po diferenciaci květních pupenů a vyzrání letorostů. Tj. ve dřevě je odolnější než RH. Z hlediska pozorování 15 let na stanovišti cca 300 m n.m. od zahájení plodnosti ani jednou nevynechala (respektive v roce 2017 úrodu poničily kroupy tak, že ke sklizni byly jen 4 nepoškozené plody.). Napište, přes kterou školku by jste stromek poptával.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Geronimo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (388) - 1.200 (?), 17.8.2020 19:56

Pokud v sousedství dozrává Redhaven, tak bych vsadil na jistotu F.M.3,Sunhaven a Redhaven.Jako podnož by jsem vybral broskvomandloň jelikož broskvoně na slivoňových podnožích dlouho vegetují, dřevo hůř vyzrává a ve vyšších polohách zmrzává už na přelomu podzimu a zimy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 208.117 (?), 17.8.2020 23:06

Dobrý den,

děkuji za reakce. Pravé švestky zde mám, a vcelku pravidelně dozrávají, ale je pravda, že někdy to je již v době mrazíků. Musím ale říci, že mám několik "klonů" pravých švestek, které se liší i 10 denním rozdílem v dozrávání.

Kde bych hledal a poptával odrůdu Zezulka vůbec netuším, slyším o ní poprvé, a na internetu je informací pomálu. A navíc, ne že bych nerad experimentoval, protože experimenty nás posouvají dále, ale chtěl jsem sklízet nějaké ovoce před rannými švestkami a jablky.

Jak to tedy je s tou podnoží? Pan SfK doporučuje slivoňovou podnož, pan Geronimo ji vylučuje a doporučuje broskvomandloň.

J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 105.69 (?), 18.8.2020 17:41

Brosvomandloň vyžaduje teplou půdu což do 600 m n.m. asi nebude to pravé...

Další volbou je "horská" Broskvoň Davidova (Prunus Daviana) a Madžuská meruňka. Bohužel jsem neslyšel, že by některá školka tyto podnože používala.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 38.27 (?), 19.8.2020 22:36

Když neřeknete/nenapíšete v které školce chcete odrůdu Zezulka odebrat, tak ji tam nelze dodat ať už ve formě hotového špičáku, nebo ve formě licenční smlouvy a oček.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 208.220 (?), 23.8.2020 6:57

Dobrý den,

děkuji Vám za nabídku. Nejbližší ovocnou školku mám v Malochýně, takže asi tam. V nabídce mají i Harbinger a Sunhaven, mohl bych to tedy vyřešit jednou cestou. Ještě mě zaujala Michaela a Rich May, ale ty nevím kde sehnat.

J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika