Kveten 2013 - kadeřavost broskvoní



Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 239.254 (?)
30.5.2013 14:42

Zdravím po dlhšej pauze všetkých broskyniarov! Dovolím si pridať do spoločnej kôpky skúseností s kučeravosťou broskýň zopár tých svojích:

Veľa rokov úspešne používam stále rovnaké schéma chemickej ochrany: 1-2 ošetrenia meďnatým prípravkom v predjarí a dosť. Organické fungicídy používam z dôvodu výskytu rezistentných kmeňov húb iba pri ochrane viniča. Základom úspechu pri broskyniach je sledovanie vývoja teplôt na konci zimy a následne termín postreku. Zatiaľčo vlani stačilo strieknúť Kuprikol až v prvej dekáde marca (na MDŽ u nás snežilo), v tomto roku som nedal na pranostiku o "prášení jehněd" a strieknul som všetky 3 broskyne už pri prvom krátkodobom oteplení na konci februára. Púčiky na broskyniach ani na egrešoch vtedy ešte zďaleka nemali zelené špičky. O týždeň som postrek zopakoval. Potom sa znova ochladilo. Rašenie prebehlo bez problémov. Spóry parazita však čakali na svoju príležitosť. Až do minulého týždňa boli všetky listy čisté. Dnes u nás už druhý deň "ščí a ščí" (Josef Kemr- Na samotě u lesa), takže na vrcholkoch výhonov sa u všetkých 3 rôznych kultivarov broskýň v rovnakej miere objavujú na listoch príznaky kučeravosti, asi v takom rozsahu ako na poslednej snímke p. Waltera. Odhadujem max. 0,5 % listovej plochy. To sa dá po Medardovi zvládnuť mechanickým zásahom- zastrihnutím výhonov s chorými listami. Prístup do korún je pohodový. V apríli som do vinohradu vysadil mladú mrazuodolnú veľkoplodú nektarinku Venus. Na sýto zelenej korunke zatiaľ nevidieť chorý lístok. Verím, že to nie je iba zásluhou odstránenia 3/4 korunky škôlkárskeho výpestku pri výsadbe, ale samotná odroda bude zrejme odolná nielen voči mrazom...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 81.42 (?), 28.5.2013 21:38

Květen 2013-kadeřavost broskvoní

Víte pane Petře, já se řídím tím, co mně učila babička-nechval dne před večerem. Všichni se řítí za novými sortami(já nejsem výjimkou), ale dokážu se zastavit a třeba u jabloní zhodnotit, že podobná odrůda(chuťově) Landsberské renetě dnes chybí. Mám i novější sorty, jako náhrada za Šampion(Jugala),nebo tzv. lépe vybarvující Gala Galaxy, ale vše je to na jedno brdo. Začíná chybět chuťová rozmanitost.

Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10122) - 70.240 (?), 29.5.2013 10:50

Já jsem mohl mít na jaře tříletý stromek Benedicte, ale zaváhal jsem a mám tak leda "houby z octem". Benedicte by mně stačil, i když je v odkaze pana Goodwina hodnocen v chuti i v pevnosti dužniny sedmičkami, kdežto Fidelia má v obou vlastnostech osmičky. Pan rosti&slavík by se na mě později možná "vytahoval", že má lepší odrůdu stejně jako u Springtime, ale nějak už to přežiju. Kdyby nebylo odkazu pana Goodwina, tak bych se do shánění těchto odrůd ani nepouštěl. David Fidelii sice chválil, ale na mě to byla málo účinná reklamní masáž. A taky hlavně, jak jsem už psal dříve, mně doba zrání Fidelie, Benedicte ani Krasavy moc nevyhovuje z důvodu zrání jiných kvalitních žlutomasých odrůd. Ovšem přece jenom vyzkoušet nejvyšší bělomasou kvalitu by určitě stálo za to. Krasava si prozatím v jílu vede velmi dobře a ani po několika letech nejeví známky významné chlorózy nebo dokonce žloutnutí listů. Některé odrůdy jsou na tom hůře už daleko dříve. Myslím tím odrůdy na broskvoňovém semenáči typu B-VA. Také po vysoké úrodě nevynechává další rok, takže komu čest tomu čest.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.42 (?), 29.5.2013 20:24

Květen 2013-kadeřavost broskvoní.

Jak Vás tak sleduji Pane Petře, Vy jste spíš výzkumník. U vás se asi žádná sorta dlouho neophřeje.

Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 29.5.2013 22:15

Tak to jste se pane Wendy strefil do černého.Zdá se, že při Pardubicích vzniká nové výzkumné centrum, doposud slídivým zrakům státních orgánů ukryté.Po nocích tam osamocený pracovník sadí nové odrůdy, aby je pak dalším rokem nepotřebné, a zabírající místo-vykopával.Nevděčná práce.Zřejmě i pan Goodwin svými odkazy přizpěl k zrychlení koloběhu celé té mašineriesmiley.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10122) - 70.240 (?), 30.5.2013 10:21

Jsem rád, pane rosti&slavíku, že chápete můj smysl pro humor. Máte pravdu, že pan Goodwin tu sháňku po moderních odrůdách s pevnou dužninou pěkně rozpumpoval. Mimochodem, jak se daří, pane Goodwine a jak to roste? Pan Wendy má zase pravdu v tom, že se nemá chválit den před večerem, což já jsem právě udělal s tou současnou kadeřavostí. Vypadalo to nadějně, ale počasí zhatilo její dočasně mírný výskyt. Harbritte vypadá dost špatně, hlavně při pohledu zhora je vršek celý "červený". Včera jsem dokončil jeho probírku. Po minuloročním zmenšení koruny byly výhony, které zůstaly, silně obsypané plody. A jak to probíhá u Vás? Co se ujalo a co ne? A máte už Springtime a je na něm kadeřavost?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 30.5.2013 10:39

Springtime směřuje patrně na mě, ale musím konstatovat, že se zatím neozvali.Nevím, zda se objednávka ztratila, nebo ji připravují k expedici při podzimním termínu, nebo stromky teprve "dělají".Každopádně se kadeřavost velmi rozšířila i u mě.Moc mi to starosti nedělá, protože stromky ještě nepřišly do plodnosti.Nejvíc postižena je Krasava, oproti stromkům letos koupených, kde se skoro nevyskytuje vůbec.Je možné, že je ošetřili ve školce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10122) - 70.240 (?), 30.5.2013 12:42

S tou Krasavou, je to zvláštní, pane rosti&slavíku. Asi záleží na době postřiku. Už si nepamatuju, jak byly nebo nebyly pupeny v pohybu u jednotlivých stromů. Krasava na tom byla zřejmě jinak, než Harbritte. Stříkal jsem je všechny stejně a jednou. Krasava je přitom postižena minimálně. Ten Springtime Vám přijde kontejnerovaný?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18312) - 57.250 (?), 30.5.2013 13:48

I u mně je Krasava postižena méně než žlutomasé odrůdy. Jediný čistý je Redwin,  Nejpostiženější asi FM 3 a Michaela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 239.254 (?), 30.5.2013 14:42

Zdravím po dlhšej pauze všetkých broskyniarov! Dovolím si pridať do spoločnej kôpky skúseností s kučeravosťou broskýň zopár tých svojích:

Veľa rokov úspešne používam stále rovnaké schéma chemickej ochrany: 1-2 ošetrenia meďnatým prípravkom v predjarí a dosť. Organické fungicídy používam z dôvodu výskytu rezistentných kmeňov húb iba pri ochrane viniča. Základom úspechu pri broskyniach je sledovanie vývoja teplôt na konci zimy a následne termín postreku. Zatiaľčo vlani stačilo strieknúť Kuprikol až v prvej dekáde marca (na MDŽ u nás snežilo), v tomto roku som nedal na pranostiku o "prášení jehněd" a strieknul som všetky 3 broskyne už pri prvom krátkodobom oteplení na konci februára. Púčiky na broskyniach ani na egrešoch vtedy ešte zďaleka nemali zelené špičky. O týždeň som postrek zopakoval. Potom sa znova ochladilo. Rašenie prebehlo bez problémov. Spóry parazita však čakali na svoju príležitosť. Až do minulého týždňa boli všetky listy čisté. Dnes u nás už druhý deň "ščí a ščí" (Josef Kemr- Na samotě u lesa), takže na vrcholkoch výhonov sa u všetkých 3 rôznych kultivarov broskýň v rovnakej miere objavujú na listoch príznaky kučeravosti, asi v takom rozsahu ako na poslednej snímke p. Waltera. Odhadujem max. 0,5 % listovej plochy. To sa dá po Medardovi zvládnuť mechanickým zásahom- zastrihnutím výhonov s chorými listami. Prístup do korún je pohodový. V apríli som do vinohradu vysadil mladú mrazuodolnú veľkoplodú nektarinku Venus. Na sýto zelenej korunke zatiaľ nevidieť chorý lístok. Verím, že to nie je iba zásluhou odstránenia 3/4 korunky škôlkárskeho výpestku pri výsadbe, ale samotná odroda bude zrejme odolná nielen voči mrazom...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10122) - 70.240 (?), 30.5.2013 17:42

Ty rozdíly jsou fakt zvláštní. Já mám taky nový Venus, ale kučeravý je dost. Spring Lady má trochu kučeravý jen jeden list. U pana Wendyho je zase pro změnu kučeravá tato odrůda dost. Catharina z Droždína taky nekučeraví. Rané bělomasky nekučeraví vůbec i s Albatrosem. Jinak je postižené všechno s rozdílnou intenzitou. Hnědnutí listů meruňky zatím neřádí a dírkovitost jen někde. Ale čas gnomoniózy přijde až v létě, teď je na ní ještě zima. Pokud se to počasí samozřejmě nezlepší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika