Kadeřavost broskvoně 2021



host - 215.176 (?)
2.2.2021 12:18

Omlouvám se, závorka samozřejmě za rokem 21. Jinak Horizon je nyní určen pro profesionálního pěstitele se skouškami pro práci s pesticidy.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 10.1.2021 18:13, zobrazeno: 20768x

Kadeřavost postřik dnes? (název jednoho vlákna) Nikoliv, jen si člověk připravuje chemii na následující sezónu. Nevím, jak KUKY před půl rokem přišel na to, že fungicidy s mankozebem končí, když jsou stále v prodeji včetně Acrobatu na rajčata (Agromanuálshop). Před lety jsem si takto udělal zbytečné zásoby Talentu, který je také stále v prodeji. O zbytečné zásobě Ridomilu ani nemluvím. Takže tady máme oficiálně měď, Champion a Kuprikol + "mankozebovou smršť“ v podobě Dithane. Na rovněž kontaktní Thiram, který se dal použít ještě na růžové poupě jsem v Agromanuálshopu nenarazil.  Takže zbývá pouze ta měď. Že má někdo nějaké staré zásoby Syllitu nebo mega balení Horizonu je mně celkem jedno, protože je důležité, co je sehnání právě nyní. Takže co. Až přijde čas na postřik, je třeba minimálně dva důkladné a to po čtrnácti dnech mědí. Tím to končí "tvá Máňá“.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 17.152 (?), 13.1.2021 5:59
Další varianta - první postřik síra, druhý měď nebo naopak?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 27.1.2021 18:16

Sulku jsem zkoušel minulý nebo předminulý rok, ale bez viditelného efektu, takže zůstanu u mědi. Zásobu Kumulusu jsem si doplnil proti roztočům na slivoních a hrušních. Koukal jsem na pupeny a někde už se daly do pohybu, suma (efektivních teplot), nesuma. Prostě reagují na počasí. Stejně tak raší i květní pupeny u některých odrůd meruněk. Jak řikám, na opravný postřik před květem není co použít, takže 2x Champion a nazdar. Jedině po Championu použít ještě Dithane (mankozebík).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Kudibal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (130) - 4.222 (?), 27.1.2021 18:59

Já od začátku pěstování broskví prvních několik let (asi 5) stříkal na jaře jedině Sulkou (protože mi to tehdy poradil kolega v práci) a kadeřavost jsem neměl nikdy. Ovšem je fakt, že každý rok stříkám nejméně dvakrát. A třeba v roce 2016 jsem stříkal 4x. Kvůli nejistotě v teplotách. Tehdy bylo teplo už v únoru (první postřik 6.2.2016). No a pak bylo teplo ještě několikrát, nejistota hlodala. Takže celkem 4 postřiky. Loni jen dvakrát. Ale nikdy se mi kadeřavost neudělala. Mám ovšem jen 7 relativně malých stromků, takže si můžu dovolit je důkladně prolít ze všech stran.

Myslím, že kouzlo není ani tak v druhu postřiku (síra, měď, chemie)  jako ve správné aplikaci v určení správné doby. Ještě ji tak vědět s jistotou.

Na mědi mi trochu vadí, že asi moc neprospívá rostlinám. U Sulky na štítku píšou, že je dokonce hnojivo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 27.1.2021 22:27

Dlouhodobě se uvádí, že nejůčinější na kadeřavost je měď, i když mně by byla Sulka taky milejší, to je jasný. Otázka je, jestli by na opravný postřik před květem učinkoval Kumulus, což je druh síry, který se dá používat i za vegetace. Je možné ho použít i proti monilovému úžehu na meruňkách, což se uvádí v návodu k použití na Agromanuálu. Když je možno použít proti kadeřavosti Sulku při rašení, tak proč nepoužít Kumulus před květem, že. Ideální před květem by byl Horizon s Thiramem, nebo Syllit. Důkladná aplikace je celkem samozřejmá, hlavně u menších stromků, ale právě třeba na Elegant Lady (Stape Vajda) kadeřavost nepochopitelně vyskočila. Podzimní postřik nepočítám. Dělám ho kvůli prevenci na"raka" (Pseudomonas syringae)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 215.176 (?), 2.2.2021 12:10

Nevyjadřuji se k použití čistě sirnatého prostředku na kadeřavost. Pouze upozorňuji autora na fakta: Syllit - ukončení používání 11.5.2017, Thiram - 3.4.2019. To znamená, že v tuto dobu (rok 2021 by bylo jeho použití nezákonné) Zdroj: registr povolených přípravků na ochranu rostlin ÚKZUS.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 215.176 (?), 2.2.2021 12:18

Omlouvám se, závorka samozřejmě za rokem 21. Jinak Horizon je nyní určen pro profesionálního pěstitele se skouškami pro práci s pesticidy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 215.176 (?), 2.2.2021 12:27

Fungicidy s mankozebem - DITHANE, RIDOMIL, ACROBAT... skutečně končí. Je to rozhodnutí EU. KUKY má správné informace. Konkrétně Dithane dle registru povolených přípravků UKZUS (to je ten, kdo to povoluje) má ukončení platnosti 4.7.21, ukončení prodeje a používání 4.1.2022. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 3.2.2021 17:04

Pupeny broskvoní si z nějaké sumy efektivních teplot nic nedělají, a i když suma ještě zdaleka nedosáhla hodnot pro ošetření, tak pupeny už začínají rašit. 

Super Queen
Super Queen
Sunhaven
Sunhaven
Prasátko v lese
Prasátko v lese
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4478) - 135.61 (?), 17.2.2021 16:27

Pokud bude pokračovat teplé počasí, tak o víkendu provedu postřik mědí, tj. konkrétně Championem. Pokud několik dnů po sobě budou teploty nad 6°C, a to v nížších polohách budou určitě!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika