Kadeřavost broskve - co s tím teď?



pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 229.30 (?)
8.5.2018 14:42

Čím si vysloužila síra označení "nejed" a měď označení "jed"? "Prý je dobré..." - a nebylo by lepší provést postřik 1x mědí v čase, kdy perfektně účinkuje, tedy v přesně danou dobu, při pohybu šupin pupenů, než dělat postřik sírou na podzim, v zimě a 3x na jaře? surprise (mně to funguje skvěle)

A nepochopil jsem, proč hnojíte - říkáte, že je nemocí oslabená, tzn. váš nahodilý systém postřiků Sulkou tedy většinu roků neúčinkuje (letošní jaro je výjimečné, bez tlaku kadeřavosti i bez postřiku), a broskvoň bývá postižená kadeřavostí? wink

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
host - 97.122 (?), 18.7.2009 23:25

mám pár broskví a nektarinek sice mladší a nikdy jsme je nestříkal

vždy hned jak zjara vidím kadeřavostí napadené listy otrhám je, a trhám tak dlouho, než teplo způsobí, že nemoc přejde, listy trhám celé nebo jen napadená místa, hned malinké, aby se strom zbytečně nevyčerpával na předem ztracených listech ani to není moc práce, dvakrát týdně, když mám čas, no zezačátku jara to trochu času zabere, pak u toho jen chvilku oddychuji od náročnější práce, pár oček asi kadeřavost zahubí, ale stromy jsou husté, letos jsme jim dal trochu hnojiva a dost vápence ze staré omítky, skoro se mi zdvojnásobily ve velikosti, jednotlivé stromy mám 2 až deset let, čím starší tím víc plodí, jeden mám obalenej, loni byly obalené všechny ale mladší stromy mají letos víc pauzu, pár plodů mají, ale protože málo hnojím, tak to samé dělají i jabloně, plodí obrok hodnědoporučuji zamazávat rány štěpařským voskem, jinak se o ně přijde kvůli mrtvici, která se dostane do otevřených větších ran snáze 

takže můj postup, žádné postřiky, jen trhat již malé lístečky, čekat na teplo, které samo kadeřavost zruší, trhat opatrně tu a tam vytrhnu celé poupě, ale stromum je to jedno, stejně je musím prořezávat, jak zhoustnou, letos byla zajímavá zima, zezačátku teplo, takže jsme kadeřavost skoro neměl, každý rok je nejhorší začátek sezony, ale později letos přišli chladnější dny a kadeřavost se přeci jen dostavila, ale v rozumném množství, mimochodem dostavila se jako každý rok i ke všem stříkajícím sousedům, se mnou ve srovnatelném množství.. maličký háček to má, po mém letošním provápnění mají stromy dost přes tři metry a i po ohnutí větví se mi dostávají z dosahu.., takže je asi trochu snížím...  

doporučuji... tam kde je klejotok, ošetřovat rány voskem, tenký větvičky stříham, když se nepovede jednou léčba znova a znova, jednou asi před 4mi roky, když jsme to flákal mi u kmene jednou málem, celý strom odešel, ošetřoval jsem ho asi 5krát během dvou let po 3/4obvodu kmenu, divim se, že přežil a to je ten strom co je letos uplně obalenej,, asi mi chce poděkovat...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 148.237 (?), 23.7.2009 17:37

Kadeřavost versus Padlí broskvoňové

Lidé často zaměňují padlí za kadeřavost. Všem doporučuji stříkat i během vegetačního období, obzvláště je-li teplo a vlhko.

Kadeřavost

Napadány jsou především listy, méně často letorosty a výjimečně plody. Na listech vznikají světlezelené až červené puchýře, které se zvetšují a způsobují deformaci listů - kadeřavost. Na plodech červenofialové skvrny s nepravidelným okrajem. Vlivem nepravidelného růstu se deformují a praskají.

Padlí broskvoňové

Napadá listy, letorosty a především plody. Na listech světlé skvrny pokryté bělavým až růžovým povlakem. Později se deformují a opadávají. Na letorostech prvně bílé pozdějí hnědé podhoubí. Na plodech orkouhlé skvrny zprvu bílé pozdějí hnědé. Zvětšují se až začnou splývat. Později deformace a praskání.

Pozor!! Nevhodný postřik zvyšuje možnost infekce houbou. Je to způsobeno tím, že k infekci dochází pouze při ovlhčení listů. Pokud tedy použiji špatný postřik pouze houbě pohám k jejímu většímu rozvoji. Proto je nutné mít roztok namíchán o správné koncentraci, nepoužívat staré, prošlé přípravky a důležitá je i doba postřiku - v době nalévání pupenů a cca 7-14 dní po té postřik opakovat.

Vzhledem k tomu, že houba přezimuje je potřeba na podzim listy pod stromem shrábnout a spálit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 240.128 (?), 17.4.2018 20:45

Dobrý den, chci se zeptat zda můžu použít chem.postrik, když broskev kvete, listy teprve puci.dekiji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 29.4.2018 18:28

Chodím kolem broskvoní a koukám jak zjara. Na listech není NIKDE ani stopa po kadeřavosti. Nevím, je to brzo? Ještě vypukne? Stříkal jsem v poněkud pofidérním termínu "jen" Kuprikolem a listy jsou absolutně čisté. Jak jinde, můžete někdo potvrdit nebo vyvrátit?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.71 (?), 29.4.2018 18:42
PP: U mňa tiež ani jeden lístoček. Dal som Kuprikol a Prolectus. Je možné, že kučeravosť nemajú ani tí, čo nestriekali vôbec. Matička Príroda nás hladká po vlasoch a spieva uspávanku. V druhej ruke má už pripravený nôž, ktorý nám vrazí medzi lopatky. Spôsob si už nájde (májové mrazy, dažde alebo sucho, víchrice, krupobitie, škorce... repertoár má široký). IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 122.71 (?), 8.5.2018 13:56

také jsem myslela, že nikde nic.Teď se objevila, ale opravdu minimálně.Kam dosáhnu, to otrhám.Jé stříkám jen sulkou, ostatní považuju za jedy.Stříkám na podzim, prý je dobré i v lednu-únoru, ale k tomu musí být počasí.To nedělám, ale když se zadaří, tak na jaře 2x-3x.A hodně hnojím, protože je nemocí oslabená.Dělám si z kopřiv hnojůvku a jednou týdně jí tam šoupnu konev s hnojivem(1:10) a zalívám jí ob den jednu konev.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 229.30 (?), 8.5.2018 14:42

Čím si vysloužila síra označení "nejed" a měď označení "jed"? "Prý je dobré..." - a nebylo by lepší provést postřik 1x mědí v čase, kdy perfektně účinkuje, tedy v přesně danou dobu, při pohybu šupin pupenů, než dělat postřik sírou na podzim, v zimě a 3x na jaře? surprise (mně to funguje skvěle)

A nepochopil jsem, proč hnojíte - říkáte, že je nemocí oslabená, tzn. váš nahodilý systém postřiků Sulkou tedy většinu roků neúčinkuje (letošní jaro je výjimečné, bez tlaku kadeřavosti i bez postřiku), a broskvoň bývá postižená kadeřavostí? wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.21 (?), 29.4.2018 19:27

když vydrží sucho a teplo, nebude s kadeřavostí problém. Ochladí-li se a začne pršet (což bych si ze srdce přál, protože sucho je u nás katastrofální), určitě se ještě v květnu nebo červnu objeví.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 29.4.2018 22:59

Kadeřavost je v pěstování broskvoní ten nejmenší problém (alespň u mně).V posledních pár letech jsou daleko větším problémem, zimní holomrazy, jarní mrazy, sucho,vytrvalé deště, kroupy, ale kadeřavost už za těch pár desítek let beru jako to nejmenší zlo.Letos bez jediného zkadeřaveného lístku a silně pochybuju, že by se ještě nějaká kadeřavost vyskytla, na rozdíl od Moniliózy, Apopexie.strupovitosti a suché skvrnitosti peckovin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 233.180 (?), 30.4.2018 0:55
Zdravím vás, vás vytrvalý, já už pátý den chodim a postupně se mi bohužel projevuje na FM3, dvouletý stromek, vloni nic, ale letos sem strikl pozdě až v únoru mědi a to bylo zrejme už pozdě. Leden byl moc teplé. Syllitem ani ničím obdobným nestrikam, nestojí mě to za to. Na to že merune u nás v pohodě, tak tady něco bude, bohužel. Zatím sleduju. Dobrou noc K.z B.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika