Doporučte broskvoň



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?)
18.5.2018 20:21

Stanislav von Königgrätz napsal:

Od pana Moretinniho se pěstují v čechách jen 2 odrůdy, či spíše jen jedna. To jestli za názvem FM je trojka římská či latinská či chybí je nepodstatné. Vždy se jedná o nejranější broskev, která je žlutomasá a jde dobře od pecky (ranější jsou buď bělomasé, nebo nejdou od pecky a nebo obojí).

Pokud existuje Favorita Morettini 3, budou existovat i FM1 a FM2. Jestli jsou ve Spomyšli průkopníky v nabídce FM1 a FM2, to nevíme. S původní odrůdou Fertilia Morettini měl nějaké zkušenosti David. Co si vzpomínám, tak říkal něco o zrání pár dní před RH a střední plodnosti. Jak se zdá, tak tuto odrůdu zcela vytlačil její potomek Favorita Morettini 3. Fertilii Morettini už těžko dnes někde seženete. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                  
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 16.5.2018 23:12
Stríhám stejně jako vy. Obvykle v dubnu. Podzimní výsadbu stríhám mnohem dříve než se začnou pupeny nalevat. Proto mi nic neuschne. Klidně strihejte podzimní výsadbu v květnu a málo. Ověřite si, že to nebylo dobře.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 137.111 (?), 17.5.2018 5:23
Taky sázím broskve na podzim, protože si nemůžu dovolit ten luxus jet na jaře pro broskvone zvlášť, beru na podzim s jinyma stromkama. Samozřejmě znamenal predjarni řez u vysazeneho stromku. Já řezu taky tak a zatím 100% ujmuti. Nevidím v tom problém. Jednou sem rezal u takto vysazeneho stromku později, když už mělo pucet a měl sem co dělat abych to uhlidal. Tady už lidí ani pořádně nectou příspěvky na které reagují? ;-) K.z B.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.227 (?), 17.5.2018 7:24

pro 117.245 no, dobrá rada. Aspoň podpoříte české školkaře. Protože stříhat před květem čerstvě nasazené broskve, uschne toho dost. Broskvoň má řídké pletiva. V teple, což před květem bývá, rychle vysychá a pak má problém vůbec narašit. Nově zasazené broskvoně se musí stříhat brzy. A ne až v teple. Stříhat před květem může platit pouze u starší výsadby. P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Zdeněk Vacek - (32) - 107.170 (?), 17.5.2018 9:14

Děkuji za rady o druzích broskvoní. Je jich pěkná řádka, ale nikde jsem se nedozvěděl o dobrém prodejci. Snad to není reklama. sad Doposud jsem kupoval přes e-shop a jak se dozvídám, byla to špatná volba. Bydlím v Pardubickém kraji a to není zrovna kraj na pěstování a prodej broskvoní. Poradí mě někdo?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.233 (?), 17.5.2018 9:31

Od pana Moretinniho se pěstují v čechách jen 2 odrůdy, či spíše jen jedna. To jestli za názvem FM je trojka římská či latinská či chybí je nepodstatné. Vždy se jedná o nejranější broskev, která je žlutomasá a jde dobře od pecky (ranější jsou buď bělomasé, nebo nejdou od pecky a nebo obojí).

O zaschnutí nebo ujmutí často více rozhoduje podnož, než ostříhání. Pro podzimní výsadbu je lepší mít slivoňové podnože (nebo meruňkový semenáč). Pokud nakupujete stromky na broskvoňových či mandloňových podnožích, je lepší stromky tzv. založit a sázet až na jaře. Založe ní se od výsadby na finální místo liší tím, že stromek je chráněn před extrémními mrazy, střídavým slunečním ohřevem, výsušnými větry a hydratace je zajištěna i vyšší vlhkostí v zakládce. Protože se stříhá až po vyjmutí ze zakládky, stromek si zachová do poslední chvíle zásobní látky, vlhkost a fytohormonální rovnováhu jako by byl na původním místě ve školce. Stejně ale zůstane nejlepším způsobem (pro komerční a rozsáhlé výsadby) vyorávání stromků ze školky ihned po rozmrznutí půdy či spíše 14 dní po provedení prvního postřiku proti kadeřavosti. Pokud dojde k vyorání a následné výsadbě do 72 hodin, pak je ujmutí řádově 98%ní. V případě sázení z podzimní vyorávky přímo na místo je lepší nechat stromek neostříhaný a zabalit ho celý do slaměnné či rákosové rohože, které přiblíží podmínky tomu, jaké by měl stromek v zakládce.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 17.5.2018 10:37

Na podzim jsem žádnou broskvoň v minulém roce nesázel, ale je možné, že bych dopadl stejně jako krajan Zdenek. V lednu stromky narašily a v únoru vymrzly, stejně jako nebohá Leskora PP z "Kojčic u Pejřimova". V předchozích letech nebyl s podzimní výsadbou broskvoní problém. Jen se silně zastřihly hned na podzim po výsadbě a občas se přes zimu zalily.  S těmi e-shopy to není tak strašné. Spíše mrzely záměny. Nekvalitních stromků bylo za ty roky minimum. V tuto dobu můžete nakoupit broskvoně kontejnerované, které si přesadíte na podzim nebo příští rok na jaře na stanoviště i s kořenovým balem. Takto jsem na podzim zasadil kontejnerovanou South Haven a sice se jí na jaře moc vyrazit nechtělo, ale nyní už se rozjela pěkně. Tady v AZ-Gardenu (Černá za Bory) mají tyto kontejnerované broskvoně, ovšem za pěknou "pálku". Některé i za 450 Kč. Pravda je, že ze Spomyšle přišly teď na jaře broskvoně tak na hraně. U Tardibelle bylo hned jasné, že neporoste a taky nevyrašila a nevyraší. Když už se připomněl Staník von kénig, tak jsem zapomněl na jím propagovanou broskvoň Majorita, která by měla zrát po RH, předpokládám tak v období Flaminga. Jestli jí měli v Litomyšli i tento rok, to nevím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.87 (?), 17.5.2018 15:41

Já si taky, jako Petr, myslím, že s těmi e-shopy to není tak strašné. Nestalo se mi za posledních 20 let, že by se mi broskvoň neujala a tak dlouho se po netu asi neprodávají.
   Jinak s výsadbou to dělám jako S.v.K. Na podzim zakoupené zakládám do záhonu, koupené na jaře - jen narašené, sázím v dubnu. Čerstvě vysazené ostříhám hned po výsadbě, ty co rostou stříhám až po odkvětu.
   Škoda, že každý rok není takové "broskvové" jaro jako letos - žádné mrazy, velká násada, minimum kadeřavosti...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 18.5.2018 20:21

Stanislav von Königgrätz napsal:

Od pana Moretinniho se pěstují v čechách jen 2 odrůdy, či spíše jen jedna. To jestli za názvem FM je trojka římská či latinská či chybí je nepodstatné. Vždy se jedná o nejranější broskev, která je žlutomasá a jde dobře od pecky (ranější jsou buď bělomasé, nebo nejdou od pecky a nebo obojí).

Pokud existuje Favorita Morettini 3, budou existovat i FM1 a FM2. Jestli jsou ve Spomyšli průkopníky v nabídce FM1 a FM2, to nevíme. S původní odrůdou Fertilia Morettini měl nějaké zkušenosti David. Co si vzpomínám, tak říkal něco o zrání pár dní před RH a střední plodnosti. Jak se zdá, tak tuto odrůdu zcela vytlačil její potomek Favorita Morettini 3. Fertilii Morettini už těžko dnes někde seženete. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika