Co je to za nemoc?



Stránky: 1,  2,  3   
host - 76.70 (?) 
28.3.2012 14:10, zobrazeno: 18304x

Každým rokem mi během srpna něco napadne broskvoň a začnou jí opadávat listy. Zatím jsem se nedobral rozumné rady, co proti tomu dělat, někdo tvrdí, že jsem na jaře nepostříklal, jiný že málo hnojím, další že se jedná o nějakého škůdce. Nepomáhá však vůbec nic.

Napadené listy jsou vidět na přiložených obráýzcích, listy začnou děravět s načervenalými okraji děr, pak zežloutnou a opadají. Než stihnou plody dozrát, opadá vždy tak dvě třetiny listí. Dokážete někdo poradit co s tím?

Děkuji

list
list
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 76.70 (?), 28.3.2012 14:59

Nepodařilo se mi připojit více obrázků, takže snad teď.

list
list
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 28.3.2012 20:13

Jde o houbové onemocnění listů, při silném tlaku jsou napadeny i mladé větévky, může se vyskytnout i napadení plodů.

 To onemocnění může být způsobeno houbou Stigmina carpophila (tzv. dírkovitost listů peckovin), nebo i o houbu Wilsonomyces carpophilus, případně houba Phoma pomorum. Přesné rozlišení by vám učinili na státní rostlinolékařské správě. K infekci dochází už během jarních měsíců.

Důležitá je prevence. Včasné a důsledné uklízení listí ze zahrady, včasné odstranění případně napadených větévek a plodů.. Pozdní podzimní postřik fungicidem, včasné ošetření proti kadeřavosti, také snižuje riziko napadení proti těmto houbám. Další ošetření fungicidem je nutné asi 2 týdny po odkvětu a jeho opakování po 14 dnech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 57.182 (?), 1.4.2012 19:03

Děkuji moc za objasnění. Ještě by mě zajímalo, zda toto onemocnění může mít souvislost se sazovitostí, která se mi v malé míře na plodech objevuje také. Způsobuje ji stejná houba? Tzn. je ochrana stejná jako u tohoto onemocnění?

Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 1.4.2012 21:16

Se sazovitostí jsem se u peckovin, na rozdíl od jádrovin, dosud nesetkal. Spíš si myslím, že vaše plody jsou napadeny strupovitostí peckovin. Jsou to šedé až šedočerné skvrny, které se postupně mohou spojovat v nepravidelné souvislé plochy. Ty skvrny také někdy korkovatí. Toto onemocnění způsobuje houba Venturia carpophila. Ošetření je možné přípravky Baycor, nebo Talent, možný je i Syllit.

 Pokud by ty skvrny na plodech byly červené, je to způsobeno houbou Taprina, která způsobuje kadeřavost listů. Zde pak stačí důsledná ochrana proti této chorobě, o které zde je každoročně diskutováno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 126.137 (?), 1.4.2012 21:31

Nemůže být "sazovitost", o níž se zmiňuje tazatel, spíše povlakem saprofytických černí na medovici od mšic?

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 187.70 (?), 2.4.2012 7:03

Teď jste mě trošku zviklal. Já byl skálopevně přesvědčen, že jde o sazovitost. Objeví se šedé tečky, které se postupně rozrůstají až se spojí v jednolitou šedou plochu. Na chuť plodu to nemá vliv, broskev normálně dozraje a je vynikající. Přikládám obrázek.

Je to sazovitost nebo není?
Je to sazovitost nebo není?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 224.52 (?), 2.4.2012 8:24

Hnedé škvrny na plodoch Vaších broskýň nemajú súvislosť s voškami a ich výlučkami. Tipujem na príznak deficítu vo výžive, príp. hubový pôvod, ako písal p.Václav.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 187.70 (?), 2.4.2012 10:15

Ty skvrny nejsou hnědé, ale tmavě šedé. Proto jsem se domníval, že jde o sazovitost

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 2.4.2012 11:43

Na té fotce se jedná jednoznačně o strupovitost peckovin. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika