Co je to za nemoc?



host - 76.70 (?)
28.3.2012 14:59

Nepodařilo se mi připojit více obrázků, takže snad teď.

list
list
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 76.70 (?), 28.3.2012 14:10, zobrazeno: 18309x

Každým rokem mi během srpna něco napadne broskvoň a začnou jí opadávat listy. Zatím jsem se nedobral rozumné rady, co proti tomu dělat, někdo tvrdí, že jsem na jaře nepostříklal, jiný že málo hnojím, další že se jedná o nějakého škůdce. Nepomáhá však vůbec nic.

Napadené listy jsou vidět na přiložených obráýzcích, listy začnou děravět s načervenalými okraji děr, pak zežloutnou a opadají. Než stihnou plody dozrát, opadá vždy tak dvě třetiny listí. Dokážete někdo poradit co s tím?

Děkuji

list
list
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 76.70 (?), 28.3.2012 14:59

Nepodařilo se mi připojit více obrázků, takže snad teď.

list
list
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 28.3.2012 20:13

Jde o houbové onemocnění listů, při silném tlaku jsou napadeny i mladé větévky, může se vyskytnout i napadení plodů.

 To onemocnění může být způsobeno houbou Stigmina carpophila (tzv. dírkovitost listů peckovin), nebo i o houbu Wilsonomyces carpophilus, případně houba Phoma pomorum. Přesné rozlišení by vám učinili na státní rostlinolékařské správě. K infekci dochází už během jarních měsíců.

Důležitá je prevence. Včasné a důsledné uklízení listí ze zahrady, včasné odstranění případně napadených větévek a plodů.. Pozdní podzimní postřik fungicidem, včasné ošetření proti kadeřavosti, také snižuje riziko napadení proti těmto houbám. Další ošetření fungicidem je nutné asi 2 týdny po odkvětu a jeho opakování po 14 dnech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 57.182 (?), 1.4.2012 19:03

Děkuji moc za objasnění. Ještě by mě zajímalo, zda toto onemocnění může mít souvislost se sazovitostí, která se mi v malé míře na plodech objevuje také. Způsobuje ji stejná houba? Tzn. je ochrana stejná jako u tohoto onemocnění?

Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 1.4.2012 21:16

Se sazovitostí jsem se u peckovin, na rozdíl od jádrovin, dosud nesetkal. Spíš si myslím, že vaše plody jsou napadeny strupovitostí peckovin. Jsou to šedé až šedočerné skvrny, které se postupně mohou spojovat v nepravidelné souvislé plochy. Ty skvrny také někdy korkovatí. Toto onemocnění způsobuje houba Venturia carpophila. Ošetření je možné přípravky Baycor, nebo Talent, možný je i Syllit.

 Pokud by ty skvrny na plodech byly červené, je to způsobeno houbou Taprina, která způsobuje kadeřavost listů. Zde pak stačí důsledná ochrana proti této chorobě, o které zde je každoročně diskutováno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 126.137 (?), 1.4.2012 21:31

Nemůže být "sazovitost", o níž se zmiňuje tazatel, spíše povlakem saprofytických černí na medovici od mšic?

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 187.70 (?), 2.4.2012 7:03

Teď jste mě trošku zviklal. Já byl skálopevně přesvědčen, že jde o sazovitost. Objeví se šedé tečky, které se postupně rozrůstají až se spojí v jednolitou šedou plochu. Na chuť plodu to nemá vliv, broskev normálně dozraje a je vynikající. Přikládám obrázek.

Je to sazovitost nebo není?
Je to sazovitost nebo není?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 224.52 (?), 2.4.2012 8:24

Hnedé škvrny na plodoch Vaších broskýň nemajú súvislosť s voškami a ich výlučkami. Tipujem na príznak deficítu vo výžive, príp. hubový pôvod, ako písal p.Václav.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 187.70 (?), 2.4.2012 10:15

Ty skvrny nejsou hnědé, ale tmavě šedé. Proto jsem se domníval, že jde o sazovitost

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 2.4.2012 11:43

Na té fotce se jedná jednoznačně o strupovitost peckovin. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika