Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Broskvoně > Broskvoně - každoroční ztráty

Broskvoně - každoroční ztráty

EL Edgar (58) - xxx.xxx.114.174 (?)
26.4.2019 20:49

Dobrý deň

v prvom rade by som v marci nekupoval kontajnerový stromček....tento stromček pravdepodobne prežil minulý rok v tomto kvetináči a jeho rast može byť spomalený. Stromčeky ktoré sa na jar nepredajú tak sa buď likvidujú, alebo kontajnerujú (sadia do kvetináča) aby sa mohli predať neskôr. V marci by som kupoval voľnokorenné výpestky.

Na Vašom stromčeku by som nechal tri bočné konáriky skrátené na dve až tri vyrašené očká výškovo čo najviac vzdialené od seba. Ten nekrotický konárik samozrejme treba odstrániť.

Neviem prečo si myslíte že je stromček prehnojený, ale Vy viete najlepšie čo "dostal". Ale ak sa vytvoria celé listy, a budú bledé, tak by som sa nebál ho opatrne prihnojiť Harmavitom.

s pozdravom.

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty

Petr z Pardubic (6680) - xxx.xxx.70.240 (?)
9.3.2019 14:03, počet návštěv: 9673
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Tak jak to u Vás letos vypadá? Tady pravidelně každým rokem nějaký ten stromek, nebo strom broskvoně na jaře nevyraší. Tentokrát budou ztráty vyšší, než jsem čekal. Bude to pravděpodobně v důsledku asfyxie, protože zvláště letos se nedalo o nějaké mrazivé zimě hovořit. 

Připojit reakci   

host - xxx.xxx.212.49 (?)
9.3.2019 18:35
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Broskve mi rostou skoro bujněji než nálet, jak plevel, všechny na semenáčích ze školky - SunH, RH, FH. Za 15 let nevymrzla ani větev, klejotoky nejsou žádné nebo jen z odřenin nebo zlomů. Jednou jsem viděl v zahradě broskev po zimě celou KO, ale co jsem zjistil, tak byla už načatá opakovanou kadeřavostí. Přitom lokalita je tu díky vpádům zimy od otevřené krajiny severovýchodu nic moc surprise. (250mnm sever moravy). V tomto máte podmínky příznivější.

Co je v zemi tak zvláštního že broskve nejdou? Že by broskvové sady byly jen na nevápenitých půdách se mi nechce věřit. Nemáte v zemi pozůstatky chemie z minulosti? Stromky jsou okopané, zarostlé trávou, mulčované? Otevřená krajina u pole nebo neustálý průvan mezi domy? Co broskve sousedů a v okolí? MH

Připojit reakci

9.3.2019 18:40

Hodně jílu. 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.14.170 (?)
9.3.2019 18:57

Chtělo by to podnož Torinel + nějakou vložku.

V.

Připojit reakci

Štěpánka.3 (85) - xxx.xxx.28.101 (?)
9.3.2019 19:14

I já budu letos vyřezávat nějaké celé suché větve. Příčinu ale znám, jsou to ty, které byly loni hodně napadené suchou skvrnitostí.

Připojit reakci

9.3.2019 19:51

Suchá skvrnitost jistě nezmizela, ve srážkově chudých letech to ale není až takový problém. Indikátorem byla citlivá slivoň Hanita (listy), ale i poměrně čisté plody meruněk a broskví. Na letorostech možná něco bylo, ale tolik jsem to nesledoval. Se slivoňovými podnožemi je to pořád těžké. Najdou se, ale minimálně. 

Připojit reakci

9.3.2019 21:22

Loni jsem vysadil pokusně broskve na semenáčích do jílovice s vysokou spodní vodou, ovšem kryté místo s téměř celodenním sluncem. Nedalo mi to, když jsem tam viděl 5-ti metrové myrobalány jak si vesele rostou.smiley

Je to pokus, první přezimování bez problémů. Od kolikátého roku, pane Petře, od výsadby pozorujete asfyxii? A meruňky máte OK - tedy na semenáčích?  MH

Připojit reakci

Petr z Pardubic (6680) - xxx.xxx.196.17 (?)
10.3.2019 13:04

Meruňky mám většinou na MY a ZR, něco na St, Julien, na klasickém meuňkovém semenáči mám pouze Lealu. Z broskvoní tedy nevyraší Krasava, Modřinka, Primissima Delbard, Michelini, Symphonie, Suncrest. Z toho se možná podaří nahradit na lepší podnoži Symphonie. Ještě jsem zapomněl na Teluru, která byla jediná broskvoň na MY, což není pro broskvoně moc vhodná podnož.

Připojit reakci

10.3.2019 15:50

A všechny KO broskve jsou na semenáči? Že i na MY odešla to je divné. Co máte pod broskvemi kolem kmenů, trávu? MH

Připojit reakci

10.3.2019 17:24

Ano, na broskvoňových semenáčích B-VA a BSB. Na myrobalánu už žádnou broskvoň nechci. Ze slivoňových podnoží je nejméně vhodná, pravděpodobně nemá myrobalán s broskvoní dobrou afinitu. Když už, tak zkusit na vzrostlý myrobalán naočkovat broskvoň, ale nekupovat malý stromek. 

Připojit reakci

Marek-TT (552) - xxx.xxx.235.1 (?)
10.3.2019 20:34

Veľmi dobrý podpník pre broskyne je mandľa, resp. GF677 (broskynomandľa), hlavne na pôdach s vyšším obsahom vápnika. Na semenáči by som broskyňu nechcel.

Připojit reakci

TomNR (287) - xxx.xxx.167.218 (?)
11.3.2019 8:07

Marek, uplny suhlas - aspon vzhladom na moje 3rocne skusenosti. mam broskyne na gf677, mandli, st.julien aj na bros.semenaci a gf677 v ilovitej suchej pode rastie ako besne. tom

Připojit reakci

11.3.2019 10:54

A co samotná mandľa? Myslím, jako podpník. Měl jsem dve broskyne na mandli a pořádně se neujala ani jedna.

Připojit reakci

12.3.2019 7:19

st.julien mi rastie rovnako silno ako broskynovy semenac, cca 15-30cm prirastky, mandla raz tolko, 50cm v pohode, gf ma takmer metrove prirastky. na mandli mam 2 broskyne, na gf677 tiez len dve, navyse len par rokov, tak vypovedna hodnota je nizka

Připojit reakci

Marek-TT (552) - xxx.xxx.20.52 (?)
12.3.2019 7:50

Mandľa je pre broskyne jedným z najvitálnejších podpníkov. V mojich podmienkach stromčeky na mandli pekne prirastajú, netrpia chlorózou a celkovo majú dobrý zdravotný stav. Semenáče som zavrhol najmä kvôli nevyliečiteľnej chloróze, ktorou začali stromy po pár rokoch trpieť. GF677 testujem na nektarinke, očakávam podobné výsledky ako na mandli.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.170.187 (?)
12.3.2019 7:42

Osobne odskúšanú mandľu nemám, ale som sa tu na fóre dávnejšie na to pýtal a bolo mi povedané, že hoci znesie naozaj veľmi vysoký obsah vápna, potrebuje ľahkú pôdu. Ideál niekde do pieskov, ale nie do ílu. Ja som za GF677, všetky broskyne mám na nej a idú krásne. Jedine OHenry/GF677 z Kohaplantu má aj po 2 rokoch mizerné prírastky, ale to je vizitka predajcu, že mi poslal zaschnutý stromček, ktorý som ledva vzkriesil, peniaze zatiaľ nevrátili. Premrhané 2 roky, Kohaplant nikdy viac.

Trnavsko 145 mnm

Připojit reakci

12.3.2019 8:04

Stromy mám v rovnakej oblasti ako Vy, v okolí Trnavy. Vyzerá to tak, že GF677 bude pre túto oblasť dobrá voľba. Na mandľu sa zatiaľ nemôžem sťažovať. Ešte k tým semenáčom, aby som im úplne nekrivdil. Mám jednu asi 6 ročnú broskyňu na Montclari a zatiaľ sa drží, ani náznak chlorózy prírastky primerané, okolo 30 cm. Pred tým som mal broskyne na Rubire a tie museli ísť všetky von.

Připojit reakci

12.3.2019 9:49

To já vím, že mandle musí mít lehkou, propustnou půdu, stromky jsem do takové zasadil, přesto se neujaly. Byly to obě B.J, Elberty z Čaklova. U té druhé živoří pouze jeden deseticentimetrový letorost už druhým rokem. Stromky byly jinak kvalitní, ale do té mandle bych už znova nešel. Broskvomandloň to je jiná písnička. Když se ujala i Benedicte na broskvomandloni prakticky bez kořenů, tak to je co říct. Zajímalo by mě, jestli slivoňová podnož Adesoto někomu podrůstá. Když ne, bude něco jiného, ale na myrobalánové listy to na tom podrostu nevypadá. 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.170.187 (?)
13.3.2019 19:12

Treba rozlisovat aj podla pody. Aj ked sme obaja z Trnavska, rozdiely su to obrovske. Uz len u nas v dedine - na jednej strane ulice luzna poda oglejena, tazsia, vysoky obsah vapna, vysoko spodna voda. Na druhej strane 15 m sprasovy svah a na nom (degradovana) cernozem. GF677 u mna na tej luznej pode prosperuje a predpokladam, ze na druhej strane ulice by to inak nebolo. Mandla by ale asi u mna dlho nevydrzala, kym na tej sprasi by asi isla dobre. Bol by som rad, keby to bolo inak, ale nemam teraz vela casu ani priestoru na taketo testovanie.

Trnavsko 145 mnm

Připojit reakci

26.3.2019 10:01

Tak jsem si uvědomil při prohlídce broskvoně Princess, že jeden z velkých problémů tady bude Jirkova oblíbená Pseudomonas syringae, popřípadě Stigmina carpophila. Vzhledem k tomu, že na plodech nic zvláštního minulý rok nebylo, tak bych se přikláněl spíše k tomu "rakovi", který je zřejmě při odumírání dřeva úspěšnější. Na jiných peckovinách jsou projevy minimální. Třeba Meruňky tady může zdecimovat jedině Monilinia laxa.

Připojit reakci

26.3.2019 12:55

marek, mal som radost a redhaven na rubire a montclari (ktora na com uz neviem), obe isli von z dovodu silnej chlorozy. robit usudok z 2 stromcekov si netrufam.

peter, na adesote mam bystricku slivku z plantexu, vysadena na jesen, "vraj-info z predajne" by adesoto podrastat nemal a ani st.julien, adesoto by mal byt odolnejsi suchu ako st.julien

Připojit reakci

26.3.2019 19:55

Tomáši to nevadí, že podrůstá, hlavně ať mně ten stromek vydrží co nejdéle. Co se týče té Princess, tak přestože se jedná o mladý stromek, prakticky pod každým pupenem je hnědá až hnědofialová oválná skvrna z drobným klejotokem. Většina pupenů už zřejmě vůbec nevyraší. Co si tak vzpomínám, tak tenhle stromek měl podobné problémy hned po výsadbě. 

Připojit reakci

26.3.2019 20:18

Info o odolnosti Adesota voči suchu som počul tiež. Minulú jeseň bol tento podpník dosť zastúpený v ponuke jednej slovenskej ovocnej škôlky. Ja som si na ňom kúpil marhuľu, tak bude pod drobnohľadom.

Připojit reakci

27.3.2019 8:36

peter, mne zatial nepodrastaju ani myrobalanove podnoze, ale tak 2-3 rocne stromceky, uvidim co bude dalej, zatial taketo skusenosti s podrastanim nemam.

marek, vzhladom na nase teple a suche polohy, coraz castejsie extremy v pocasi, bude odolnost voci suchu a schopnost cerpat vlahu hlavnym kriteriom pri vybere podpnika.

ja studnu nemam a polievat mestkou vodou za 2e/kubik..

ozaj, cez vikend som polieval cca 20l ku kazdemu stromceku co je u mna jednu zimu, cize vysadene minuly rok na jar a na jesen

Připojit reakci

4.4.2019 17:44

To je strašný Waterloo letos, přímo Bílá hora, prostě pohroma. Další "konečná", tentokrát pro naši oblíbenou broskvoň s Jirkou, a tou je Harrow Beauty. Zdánlivě jí vyrašily květní pupeny, ale listy se už neukázaly. Chuťově zajímavá, žlutomasá broskvoň zrající těsně před Cresthaven. 

Připojit reakci

5.4.2019 18:39

Divná věc. 

Obrázky:

Připojit reakci

5.4.2019 20:22

U mňa sa tiež dosť takýchto mrzákov nájde.

Připojit reakci

5.4.2019 20:38

laugh Teď jste mě rozesmál. yes Předpokládal bych, že je to rakovina s chronicky špatně se hojících ran u broskvoní, ale tenhle stromek s měl nějaké podobné problémy hned po výsadbě. 

Připojit reakci

Jiří 1968 (1358) - xxx.xxx.244.121 (?)
5.4.2019 23:01

Vstupní bránou pro bakterie jsou jizvy po opadaných listech.Stačí jeden postřik mědí po opadu listů a tá "divná věc" zmizne nebo se bude vyskytovat jen minimálně. Teď nezbývá nic jiného než všechny ty "hnusy" vystříhat, částečně by mohl pomoci postřik mixem Horizon+Aliette, nebo Horizon+Dithane.Nejlépější je prostě ta opomíjená podzimní ochrana mědíwink.

Připojit reakci

6.4.2019 20:52

Psi houfem ve vsi zavyli, když ty pocestné zvětřili; a vyli, vyli divnou věc: žetě nablízku umrlec!

Teď na jaře tu "divnou věc" už nevyženu, jelikož postřiky byly tři a na p.r.d. Budu muset zkusit ten podzimek. Marek mě s tím svým prohlášením stejně moc pobavil. Nejspíš si na zahradě při prohlídce těch "mrzáků" vždycky vzpomenu na něj. smiley

Připojit reakci

7.4.2019 7:46

Jó Petře, baktérie jen tak něco nezastaví, ty jsou akční i v antarktickém ledovci při teplotách pod -80°C.Takže když na jaře na ně vyběhneš s mědí, mají už splněnosurprise!

Připojit reakci

7.4.2019 14:06

Poslední dva roky se mi podzimní postřik mědí podařil udělat. Efekt na dlouhodobě suchou skvrnitostí trápené nektarince viz. foto. sad

Obrázky:

Připojit reakci

7.4.2019 20:47

Sem-tam musíme brať veci aj s nadhľadom a udržať si pozitívny pohľad na veci, aj keď sa nie všetko vydarí wink

Připojit reakci

7.4.2019 21:19

Přeju hodně zdaru a víc podobných hlášek, Marku. smiley Jsem zvědavej, jesttli bude něco platnej ten podzimní postřik. Štěpánka píše, že jó. 

Připojit reakci

7.4.2019 21:29

Podobne, Petře smiley Za vyskúšanie by to asi stálo.

Připojit reakci

21.4.2019 21:05

Nikdo nemá podobného "prevíta" v broskvoních, jako na fotkách výše v tomto vlákně? Společně s Markem TT budeme aplikovat recept Jirky z okolí Frýdku Místku a Štěpánky a to podzimní postřik mědí. Sice tomu vůbec nevěřím, ale nic jiného než to zkusit, nám nezbývá. 

Připojit reakci

21.4.2019 21:50

Věřte, nevěřte, ale je to jediný způsob jak se zbavit bakterióz a suché skvrnitosti peckovin.Troufnu si říct "každoročně bezestrát"!wink

Připojit reakci

21.4.2019 22:50

Můj poslední příspěvek neměl vyznít optimisticky, na nektarince promořené suchou skvrnitostí jen podzimní měď nestačí. Do jiného vlákna jsem loni na podzim vkládala foto mladé broskvoně, která mi po napadení suchou skvrnitostí uschla už v průběhu podzimu. U nás je bohužel v posledních letech extrémní sucho a ta skvrnitost si asi vybírá oslabené stromy. Co jsem tak vypozorovala, rozjíždí se třeba po masivním napadení broskvoně mšicemi. 

Připojit reakci

22.4.2019 9:15

Štěpánko nafoťte nějaké postižené pupeny. U mě je to taková kombinace všeho. Některé starší stromky zaschnou bez zjevných příznaků. Tento rok je navíc tohle masivní postižení pupenů, což nebývalo. 

Připojit reakci

23.4.2019 18:07

Pane Petře, víc fotek už letos asi neudělám. Co se dalo ostříhat, jsem ostříhala, protože ono se to nehojí pěkně a postižená větvička stejně skomírá. Na některých broskvoních mi odumírají celé větvičky postupným zaschnutím (přes zimu),  pupeny ani nebyly nějak viditelně postižené. Přikládám fotky, které jsem tu loni už jednou vkládala. Postižená část broskvoně byla na jaře celá suchá (slivoňová podnož byla živá).

Obrázky:

Připojit reakci

23.4.2019 18:50

Štěpánko, díky za snahu, ale je to focené moc zdaleka. Stromky vypadají úplně jinak než tady. Pravdou je, že fleky suché skvrnitosti na kůře broskvoní se tady objevují už delší dobu, ale nikdy to nemělo žádné fatální následky. Mám dojem, že něco bude rakovina ze špatně zhojených ran po řezu a něco snad tato suchá skvrnitost, která frontálně zaútočila až letos na jaře. 

Připojit reakci

23.4.2019 19:00

Minulá jar bola u mňa z tohto pohľadu veľmi zlá, musel som rezať veľmi hlboko, aby som sa dostal do ako tak zdravého dreva. Odstránil som asi 80% dreva. Prekvapilo ma to, lebo ešte koncom zimy sa zdali konáriky na prvý pohľad zdravé, ale nevypučali. Stromy sa naštastie z toho spamätali. Tento rok je lepší, aj keď sa nájde dosť zaschnutých púčikov, akoby spálených.

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (4057) - xxx.xxx.234.66 (?)
23.4.2019 20:22
Štěpánka.3: To čo je na fotkách v tomto Vašom príspevku ale na klasterosporiózu (suchú škvrnitosť kôstkovín) príliš nevyzerá... Len aby to nebola fytoplazmóza ESFY (European Stone Fruit Yellows Phytoplasma). To by bol ten horší prípad. IH
Připojit reakci

23.4.2019 20:53

Ještě by mě zajímalo, jak vypadají púčiky Marka TT. 

Připojit reakci

23.4.2019 20:56

Skúsim nafotiť, keď nezabudnem wink

Připojit reakci

Mikeš13 (1878) - xxx.xxx.26.152 (?)
23.4.2019 21:15

Skoro bych si na ESFY v tomto případě vsadil.

Připojit reakci

23.4.2019 22:21

Kdyby to byla ESFY, nebyl by napadený celý stromek? Na snímcích jsou naočkované dva výhony vyrůstající z jednoho kořene, který zůstal po zlomené ryngli. Část vpravo byla ostříhaná na kotlovitou korunku, část vlevo jsem stříhla na jedno očko jako zálohu (a zvládlo to dorůst do stejné velikosti). Pravá část zežloutla celá, na levé části jen nejnižší nejstarší listy. Letorosty, které narostly později, zůstaly zelené. Levá část na jaře začala normálně rašit, pravá byla až po místo očkování suchá. Dál už bohužel stromek sledovat nemůžu, protože mi ho synek pomocník omylem uřezal. Zůstala mi akorát ta podnož.

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (4057) - xxx.xxx.234.66 (?)
24.4.2019 6:01
Štěpánka.3: Nie, pri ESFY nemusia byť hneď príznaky na celom stromčeku, môžu byť najprv len na niektorých konároch alebo časti koruny (foto). Netvrdím že to ESFY určite je, a už vôbec Vám to neprajem. Isté je, že na fotkách vo Vašom príspevku z 23.4. o 18,07h. príznaky klasterosporiózy nevidím (chýbajú typické dierky na listoch - z toho je aj anglický výraz pre túto chorobu "shot-hole", listy sú pri nej akoby prestrelené brokovnicou). IH
Obrázky:

Připojit reakci

24.4.2019 10:18

Protože jsem si v minulém roce prohlížel nějaké obrázky napadených stromků ESFY, tak nějaké ty fotky by odpovídaly tomu Vašemu stromku. Potom žádný Kuprikol a Champion na podzim po opadu listů není nic platný, jelikož se jedná o virové choroby. To je jako kdybych Kuprikolem bojoval proti šarce. Vlastně v předminulém roce, protože v minulém roce jsem tady žloutnoucí a částečně svinuté okraje listů už nikde neviděl.  

Připojit reakci

24.4.2019 21:08

Pre Petra z Pardubic foto mojich mrzákov

Obrázky:

Připojit reakci

25.4.2019 6:03

Podle tmavých fleků na větvích se jedná o napadení suchou skvrnitostí listů.Podzimní měď by v tomhle případě mohla zafungovat.

Připojit reakci

25.4.2019 13:41

Díky, Marku. Je vidět, že máme stejný problém. 

Připojit reakci

25.4.2019 14:57

Tak potom jedine skúsiť postrek meďou po opade listov, ako píše Jiří.

Připojit reakci

25.4.2019 20:51

A máte už nějaké příznaky na listech pánové? U mě už se i přes pár postřiků něco najde, ale zatím to není žádná katastrofa.

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.206.230 (?)
26.4.2019 8:04

Omlouvám se, jsem-li ve špatném fóru, ale domnívám se že mám podobné symptomy. Koncem března jsem pořídil Redhavenku v nádobě. Po zasazení (s balem) v dubnu měla pár květů, listy vypučely a teď sleduju jak v nevyšším patře mi listy odumírají. Neřekl bych, že to je kadeřavost - tu poznám. Celkově mi připadají i ostatní přírůstky velmi malé, ale to přisuzuji nevyvinutým kořenům. Příští sezonu by to mohlo být lepší - přežije-li. před vysazením jsem půdu vylehčil substrátem, prohnojil rohovinou, 2x postříkal proti kadeřavosti... Co s tím?

Obrázky:
Redhaven
Redhaven
Připojit reakci

Mimmo (1868) - xxx.xxx.91.93 (?)
26.4.2019 8:21

Jste ve správném fóru. Osobně bych silně přistřihl broskvoň při výsadbě i v případě výsadby s kořenovým balem a čekal. Připadá mi to jako monilia, která se může vyskytnout i u broskvoní. Broskvoně to taky dělají při silném přehnojení a slabých kořenech. Vyfoťte celý stromek.

Připojit reakci

26.4.2019 8:57

Díky za názor. Skutečně je možné, že jsem to s péčí a hnojením přehnal. Stromek byl již zastřižen při koupi. Co teď s tím? Mám odhrábnout ptohnojenou zeminu a nasypat čistou hlinito-písčitou? Každá rada drahá.

Díky Petr

Obrázky:

Připojit reakci

26.4.2019 9:34

To, co považujete za zastřižení, není příliš zastřiženo. Rozhodně stromek nepotřebuje šest kosterních větví (viz moje vysazená broskvoň). Tu horní hned odstřihněte nad předposlední větví. Když řez zatřete, bude to lepší. Já tam dávám žvýkačku, abych ránu nespálil. Letos už nehnojte a zalévejte čistou vodou, pokud bude sucho.

Obrázky:
Broskvoň zastřižená po výsadbě
Broskvoň zastřižená po výsadbě
Připojit reakci

26.4.2019 10:05

Díky moc, zastřihnu hned a zatřu balzámem. Ještě dotaz - kolik vody a jak často? Názory se různí na množství i frekvenci. Petr

Připojit reakci

26.4.2019 15:36

Spoléhejte se zaléváním na svůj cit. Až oschne zemina, dal bych tam asi dva litry. Ale je rozdíl horké léto a chladné jaro s různou listovou plochou.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.157.239 (?)
26.4.2019 12:10

...stromek je dle mého divně uvázán-pověšen-možná je pod ním vzduchová kapsa, zemina je sušší, než v počátku mívám okolo svých stromků já... SPCH

Připojit reakci

EL Edgar (58) - xxx.xxx.114.174 (?)
26.4.2019 20:49

Dobrý deň

v prvom rade by som v marci nekupoval kontajnerový stromček....tento stromček pravdepodobne prežil minulý rok v tomto kvetináči a jeho rast može byť spomalený. Stromčeky ktoré sa na jar nepredajú tak sa buď likvidujú, alebo kontajnerujú (sadia do kvetináča) aby sa mohli predať neskôr. V marci by som kupoval voľnokorenné výpestky.

Na Vašom stromčeku by som nechal tri bočné konáriky skrátené na dve až tri vyrašené očká výškovo čo najviac vzdialené od seba. Ten nekrotický konárik samozrejme treba odstrániť.

Neviem prečo si myslíte že je stromček prehnojený, ale Vy viete najlepšie čo "dostal". Ale ak sa vytvoria celé listy, a budú bledé, tak by som sa nebál ho opatrne prihnojiť Harmavitom.

s pozdravom.

Připojit reakci

Standa_HK_ (1178) - xxx.xxx.223.242 (?)
27.4.2019 12:09

A představte si, že některé firmy ustupují od školkařské produkce ve volné půdě a přecházejí na kontejnerovanou produkci kontinuálně od zakořeňování řízku z IV produkce, přes štěpování pohodlně na stolech až po dopěstování v kontejnerovnách s kapkovou závlahou, řízeným stíněním, fertigací a dlašími vymoženostmi.

Co je ale podstatnější, je výběr podnože než jestli je kontejnerovaná×prostokořenná.

SfK.

Připojit reakci

27.4.2019 14:41

Štěpánko, já netvrdím, že to suchá skvrnitost není, taky jsem dneska něco objevil na meruňkách.

Meruňky je třeba ošetřit již před květem a další 1-2 ošetření po odkvětu. Broskve před květem.Třešně a švestky na začátku rašení a 1-2 ošetření po odkvětu. Na podzim a na začátku rašení se používají měďnaté fungicidy, před květem a po odkvětu organické fungicidy. 

Připojit reakci

27.4.2019 14:59

Já ošetřovala broskvoně v listopadu kuprikolem, 3.3. kuprikolem, 20.3. dithane a předvčerejškem delan + horizon. Mně se zdá, že to sucho asi suché skvrnitosti svědčí.

Připojit reakci

27.4.2019 15:15

No právě, stříkáte, stříkáte a výsledek žádný, to člověka naštve, že. Hlavně mě překvapuje, že stříkáte i na podzim kuprikolem a nic. Alespoň nemáte tu suchou skvrnitost ve dřevě. A když ji nemáte ve dřevě, máte tam v broskvoních zase nějakou tu žloutenku, aby toho nebylo málo. crying

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (4057) - xxx.xxx.234.9 (?)
27.4.2019 17:20
Suchá škvrnitosť kôstkovín ("shothole disease") spôsobená hubou Stigmina carpophila máva predovšetkým typické prejavy na listoch (foto 1,2). Prejavy na dreve (konárikoch) - foto 3,4 -bez predchádzajúceho alebo súčasného postihnutia listov sú menej obvyklé. Menej obvyklé ale neznamená nemožné. Podobné príznaky na konárikoch broskýň môže niekedy spôsobovať monilióza (foto 5) a Pseudomonas syringae (foto 6). V prípade ak bola zrealizovaná dôkladná fungicídna preventívna ochrana a príznaky na dreve sa predsa objavia, treba myslieť aj na možnosť nehubového patogéna - a tým je baktéria Pseudomonas syringae. Pri pretrvávajúcom probléme s nejednoznačnou etiológiou prinesie diagnostické rozriešenie vyšetrenie vzorky v laboratóriu. IH
Obrázky:

Připojit reakci

27.4.2019 21:00

Podle těch fotek je to na mých broskvoních jasná věc, takže přibude další chemický postřik na podzim po opadu listů. Jinak u toho akumulátorového SOLA jsem vystříkal už desátou nádrž bez dobíjení. Počítám do toho i proplach po každém postřiku. Mám ho druhým rokem.

Připojit reakci

28.4.2019 8:35

Stigmina carpophila způsobuje i vymírání pupenů.

Obrázky:
Stigmina carpophila
Stigmina carpophila
Připojit reakci

27.4.2019 10:28

Pokud si vzpomínám, tak jsem loni žádnou suchou skvrnitost na listech neměl. O to víc mě překvapilo to napadení dřeva teď na jaře. U suché skvrnitosti by se nejdříve měly na listech tvořit červenofialové až červenohnědé skvrny a až později nekrotizovaná pletiva vypadají a tvoří se známé otvory (dírky v listech - dírkovitost). 

Připojit reakci

27.4.2019 21:17

A dnes mě naštvala makadlovka broskvoňová, sotva ty letorosty rostou, už to něco žere. Na mandloních bylo krásně vidět, jak už housenka přelezla z jednoho výhonku do druhého sad

Připojit reakci

27.4.2019 21:21

Ja si tiež nespomínam, že by som mal minulý rok dierkovité listy. Podľa fotiek p. Hlavatého by sa teoreticky mohlo jednať aj o napadnutie Pseudomonas syringae.

Připojit reakci

27.4.2019 21:50

Máte pravdu, Marku, špatně jsem si přečetl příspěvek.

Připojit reakci

31.5.2019 8:25

Dobrý den, prosím zdejší znalce o radu. U letos zasazené broskve RH vidím, jak se některé listy "zavírají", resp. přibližují okraje po délce k sobě. není vidět, že by to způsobovala nějaká potvora (občas je vidět mravenec, ale jen jednotlivec). Zálivka je, kompostu je dost, proti kadeřavosti ošetřeno.

Co s tím?

Připojit reakci

PP. (5409) - xxx.xxx.9.135 (?)
31.5.2019 8:59

Takže broskve nic, mráz to všechno zlikvidoval, vzal i višně, třešně a další ovoce. Takže zas mám jen dřevo do drtiče. Už mně to přestává bavit.

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Royal Glory a spol9522.7.201948308
Sunhaven 2222.7.201919239
Favorita Morettini 38422.7.201947661
Peach Shimizu ice 922.7.20193826
Novější odrůdy broskvoní421.7.201911529
Nektarinka Snow Queen 821.7.2019692
Avalon Pride 3521.7.201917040
Červenání listů broskvoně 321.7.2019339
Řez mladé broskvoně 1520.7.2019981
Spring Crest8119.7.201948138
Zezulka518.7.20193114
Broskev Revita1118.7.201916645
Velmi rané broskve8318.7.201913717
Michaela, Early Redhaven, Earliglo1918.7.201914876
Shraz 2817.7.20198966
Harbinger 259.7.201911638
Nektarinka Harko269.7.201934519
Očkování / roubování broskvoní1048.7.201995756
Nektarinka Venus 407.7.201930188
Nepěkné patvary plodů broskve 77.7.2019429
Poškození plodů 43.7.2019394
Jayhaven 342.7.201921710
Radosť6530.6.201928906
Vädnutie broskyne - Monilioza? 130.6.2019124
Broskev žloutne1029.6.201910186
Broskvoň - poraďte co dál 1028.6.20191248
Znehodnocené plody - houbová choroba? 915.6.20191056
Žloutnutí listů nektarinky, kde je problém? 1613.6.20192264
Halehaven317.6.201915065
Broskvoně - každoroční ztráty7531.5.20199674
Zdvojené plody930.5.20191160
Choroba broskvoně 422.5.2019716
Broskvoň zasazena 7.4. - schnou listy, černé 1021.5.20191366
Kadeřavost - jaký postřik je nejúčinější?22320.5.201974476
Probírka mandloně215.5.2019392
Obaleč východní a makadlovka broskvoňová2111.5.201914953
Broskvoň a nektarinka odolná více kadeřavosti?5011.5.201936222
Kadeřavost v květnu7311.5.201933880
Broskvoň Rich May 1710.5.20193374
Kadeřavost na mandloni 310.5.2019497
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Chov pstruhov22.7.2019
Chov pstruhov22.7.2019
Rotvajler22.7.2019
Rotvajler21.7.2019
Rotvajler20.7.2019
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2019
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů