Broskvoň údržba teraz na podzim po zasadení a následná chem. ochrana



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 77.39 (?)
23.10.2008 22:35

Ten průšvih jarního sázení není tak hrozný. V době jarní koupě bývají pupeny narašené, což je jakási záruka, že stromek je živý. Zaschlé stromky po podzimní výsabě jsou průšvihem větším.
   Víc mi vadí, že na jaře se prodává již přebrané zboží - to, co se neprodalo na podzim. A to jak po stránce kvality, tak šíře sortimentu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 169.66 (?), 23.10.2008 15:20, zobrazeno: 15276x

prajem dobrý deň.

Napriek viacerým odporučaniam som kupil teraz na podzim broskvoň redhaven a crest haven.Dôvod bol aj ten že mi na jar jedna broskon pri zasadení uschla a chcem to vyskušať.

Chcem sa spýtať či postupujem správne. Teraz po kúpe broskvone nechám na 24-48 hod v sude s vodou namočené korene. vykopem jamu 0,5x 0,5x 0,4-0,5 m na spodu nalejem za krhlu vody, hnoj zmiešam s ornicou, ornica stromček sasadím...

Keď je stromček zasadený cca 5 cm pod štepením, zalejem vodou. Na zimu ale vlastne už teraz mi odporučali v obchode prihrnúť stromček kopcom zeme až 5 cm nad štepenie.

1. je to správne? nedať tam radšej slamu aby sa na to štepené miesto nechytila hniloba?   Alebo ake zasady dodržať aby nezamrzol-prevencia.A ako často a či celú zimu polievať vodou?mráz - neviem

2.Ako stromček teraz ošetriť? proti prezimujucim škodcom?, kučeravitosť aj teraz? neviem poradte prosím.

3.jedny radia ostrihať teraz, čoho sa obávam iní treba počkať až do kvitnutia. Poradte.

4. Mám podnož MN-VS-1 a je zaštepená nižšie pri koreňoch. Môže mi niekto povedať či je to semnáč alebo mandlon, či bude viac rašiť alebo pomalšie?

ďakujem

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 94.10 (?), 23.10.2008 15:27

Já bych nyní brosvoň nesázel vůbec. Raději bych ji zahrabal celou šikmo položenou do záhonu a nechal koukat jen vršek korunky. Zasadil a ostříhal bych ji až v dubnu. Je tak menší pravděpodobnost že uschne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 53.50 (?), 23.10.2008 15:44

Určitě. Broskvoně je vhodnější sázet zjara. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 23.10.2008 15:54

Ano, ano, ano.  Jednou jsem z blbosti, nebo spíš z neznalosti, zasadila broskvoň na podzim a zmrzla mi.    Tehdy mi sousedi v zahrádkářské kolonii radili, abych ji zahrabala na ležato a nechala sázení na jaro.  Neposlechla jsem.  I chybami se člověk učí. Už bych to nikdy neudělala.  Zdravím - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 162.128 (?), 23.10.2008 18:58

loni jsem sázela na podzim. Hlavně z důvodu že to předchozí jaro jsem broskev nesehnala... na podzim jsem narazila na tak krásnou, že jsem to riskla, protože měli poslední tři stromky RedHaven, takové pěkné, odhadem 3leté, tak amatér neodolá naivní představě, že by třeba přístí rok už měl broskev... Byla teplá zima, tak to vyšlo. Jsme 370 metrů nad mořem, ale hodně u nás fouká, a dost mrazivý vítr. Zasadila jsem ji normálně (měla naštěstí trochu kořenový bal), řez jsem nedělala, kmínek jsem omotala jutou, vršek broskve pak bílou netkanou textilií. Zalévala jsem cca 1x týdně, nebo co 14 dní. Na jaře jsem jí dala postřik proti kaděřavosti, a řez jsem dělala až po květu. Profík nejsem, byl to můj první ovocný strom, ale přežil a roste. Za ty 200 Kc co stromek stál mi to nepřijde zas tak hrozné aby se to nezkusilo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 53.50 (?), 23.10.2008 19:37

Měla jste přiměřený cit a udělala, co bylo v dané době třeba. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 162.128 (?), 23.10.2008 19:48

jo, jo, o mě říkaj že kdybych zasadila hrábě, tak obrazí :=) U některých rostlin se sama divím, co vše snesou :=)  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 136.34 (?), 23.10.2008 22:24

Průšvih u jarního sázení může být v tom, že v některém zahradnictví vyořou broskvoně už na podzim, pak je někam postaví a hodí na kořeny trochu země a na jaře si ji koupíte.V solidním zahradnictví by se to stávat nemělo, stromky by měli vyorat až před jarním prodejem.U stromků v kontejneru by výsadba jaro/podzim neměla hrát roli.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 77.39 (?), 23.10.2008 22:35

Ten průšvih jarního sázení není tak hrozný. V době jarní koupě bývají pupeny narašené, což je jakási záruka, že stromek je živý. Zaschlé stromky po podzimní výsabě jsou průšvihem větším.
   Víc mi vadí, že na jaře se prodává již přebrané zboží - to, co se neprodalo na podzim. A to jak po stránce kvality, tak šíře sortimentu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 97.194 (?), 24.10.2008 7:55

Vážený. Je pravidlem, že ovocné školky všechny svoje výpěstky, pokud to počasí dovolí, vyořou na podzim, hned poté, co školku prohlédně ÚKZUS. Je hodně složité a pracné ochránit ovocné stromky ve školce proti okusu od zvěře, kdežto na zakládce to tak složité není. A také potřebuje prodávat. Každá školka, která zakládá své výpěstky na podzim si jejich založení hlídá, protože ty výpěstky potřebuje prodat. Na jaře už potom zase vysazují to, co potřebují dát do země. Např. zimní roubovance, podnože či špičáky, u kterých se bude zapěstovávat korunka. Rozhodně nevyorávají celou školku, to by nebylo možné vůbec stihnout. Nemluvě o tom, že by přišly o zákazníky, kteří chtěli nakoupit na podzim. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika