vysazování brambor na jedno místo



host - 111.1 (?)
31.5.2009 17:50

mám je na jednom místě už 50 let a jsou pořád hnojit přez zem i list

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
pavel pavel - (1) - 250.184 (?), 19.1.2008 9:27, zobrazeno: 19749x

Můžou se brmbory sázet na jedno místo? A pokut ne tak kolikrát po sobě je vhodné vysadit br. než se to projeví na sklizni. Díky PAVEL.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 19.1.2008 9:59

Nedoporučuje se to. Správně byste měl brambory vracet na stejné místo až za 3-4 roky z mnoha důvodů. Namátkou - kvůli škůdcům, kvůli jednostranným nárokům na živiny, kvůli vylučováním toxických zplodin do půdy.  Pro praxi malopěstitele je ale odstup 3-4 let těžko realizovatelný.
  Pěstování plodin následně po sobě se praktikuje pouze u kukuřice a sóji. Asi to nevadí ani salátu a některým jiným.
    Tolik teorie. Pamatuji si před 40 lety na Vysočině jednoho soukromého sedláka, který pěstoval brambory na malém políčku za domem pro své prase a chlubil se, že je má na jednom místě už od války.
   Za jak dlouho se to na Vašich bramborách projeví, těžko říci. Záleží na půdě a taky jak vrátíte jednostranně odčerpané živiny. Jistě prospěje i vysetí zeleného hnojení co nejdřív po sklizni.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 161.9 (?), 19.1.2008 10:32

Téměř na každé zahradě se pěstují brambory na jednom místě a to kvůli nedostatku místa. Alespoň já vždy používám v tomto případě certifikovanou sadbu. Po sklini brambor vždy vyseji zelené hnojení a to v podobě obilí - pšenice, tritikale, zpravidla ve směsi s hořčicí. Každé jaro také aplikuji kompost na celou plochu. Brambory pěstované stále na jednom místě nejsou ideální. avšak je to praxe v celé řadě zahrad a záhumenků. Pravda je ta, že v podmínkách polní výroby, kde je možné dodržovat osevní postupy, by tento systém asi neobstál.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 111.1 (?), 31.5.2009 17:50

mám je na jednom místě už 50 let a jsou pořád hnojit přez zem i list

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 174.218 (?), 26.11.2011 11:41

To je docela zajímavé. Používáte alespoň zelené hnojení pro přerušení sledu? A co choroby, zejména plíseň a škůdci, hlavně drátovci? Děkuji za reakce a případné zkušenosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 25.2 (?), 26.1.2012 16:50

Souhlasim s oběma, pan Vysloužil ma naprostou pravdu v tom, že střidani plodin by se mělo praktikovat vždy nebo aspon v co nejčastějšim připadě.V zahradkařske praxi je naročnost na kvalitu zkreslena množstvim.Nikdo neřeši v tomto připadě hadatka, rakovinu brambor, mrtvici.A ta je u takto pěstovanych plodin celkem jista.A to, že použijete uznanou sadbu do zamořene pudy vam kvalitu nezajisti.Možnym ozdravěnim při tomto zpusobu pěstovani by bylo vhodnost doplnkove nasledne plodiny, ale to se tež v zahradkařske praxi neřeši. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 5.149 (?), 27.1.2012 14:32

Mám v Rosicích u Brna tetu, ktreré je 84 let, má za domem ve svahu zahrádku- tři terasy o rozměrech cca 3,5 m x 15 m. Říká, že je pro ni nejjednodušší pěstovat brambory. A tak 20 let jednu tu terasu na podzim zaryju takovou pohnilou trávu vzdáleně připomínající kompost. Na jaře někdy rozhodím nějaké hnojivo, loni to byly nějaké takové bobky, ani nevím co to bylo a zasadím brambory. V květnu brambory nakopčím. Ona si je sama sklidí. Mandelinku nemá a na bramborách jsem nikdy nezjistil žádné náznaky chorob ani škůdců např. drátovce.Když jsem si tam letos vezl své brambory na uskladnění tak jsem musel konstatovat, že její úroda je minimálně srovnatelná s mojí. Sadbu si kupuje ev. sázím vybrané brambory z předešlé sklizně nebo od někoho dostane.Jen chci dodat, že přede mnou ty brambory jistě pěknou řádku let na stejném pozemku dělal můj tchán. Možná opravdu platí, že nejblbější sedlák má největší brambory. 

Jen bych chtěl dodat, že pravda je relativní pojem a to co u jiného funguje to u mne fungovat nemusí.Jinak já osobně brambory nepěstuji s výjimkou loňského roku, protože jsem si potřeboval napěstovat na vaření nějaké brambory typu B/C ev. C, které jsem v obchodech dlouho nemohl sehnat

                  Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 174.218 (?), 4.2.2012 17:25

A to na jednotlivých terasách střídá plodiny nebo pěstuje na všech záhonech pouze brambory?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3241) - 5.149 (?), 4.2.2012 17:57

Na vrchní terase má trávník a šest jabloní, na střední terase pěstuje každý rok bez přerušení brambory a na spodní terase nějakou zeleninu do polévky, cuketu pár rajčat a jahody a na tom co v tom roce zbyde opět brambory.  Pod tím je vlastně ještě jedna terasa ve výši opěrné zdi, tam jsou květiny. Proč se nestřídají plodiny? Protože má teta dlouhodobě problémy s chůzí a těch deset schodů navíc je pro ni problémem. Brambory jsou pro ni prakticky bezúdržbovou plodinou a já ji to nevyvracím i s ohledem na její úspěšnost v pěstování brambor..

                      Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3241) - 5.149 (?), 4.2.2012 18:09

Jen bych chtěl doplnit, že výše uvedené není ani propagace ani návod na pěstování brambor na jednom místě.

                  Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika