Skladování brambor



PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 14.199 (?)
8.8.2014 13:38

Nic. Bez sklapa to nejde, krecht si u nového domku těžko představuju. Jak bagrujete základ a navážíte fůru slámy, taky kde ji vzít. Nepěstujte brambory, nebo vykopejte sklep, přiměřeně hluboký a správně větraný a vlhký. Jinudy cesta nevede. Jsem poměrně starý a viděl jsem běžně krechtování brambor v JZD. Používalo se to poměrně dlouho, než se začaly stavět bramborárny, takže asi to pro brambory vhodné je. Jako kluci jsme čuměli do těch komínků.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
host - 37.63 (?), 8.8.2014 9:30

Pane Stando, Vy nemate na statku sklep a brambory skladujete ve vyhrivane bedne? J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 8.8.2014 10:00

yes pane JR, tomu se říká rada nad zlato.

Nemusím doporučovat co mám osobně, ale mohu doporučit něco co vím že má někdo v mém okolí a že to funguje. Tazatel nepsal nic o tom, že by měl k dispozici i plochu na pěstování obilí nebo plochu na vybudování samostatně stojícího sklepa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 37.63 (?), 8.8.2014 10:05

Zrejme jste nepochopil, ze jsem nikomu nic neradil, ale ptal jsem se, zda skladujete brambory ve sklepe nebo ve vyhrivane bedne? (kdyz nemate vlastni slamu). J.R.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 96.54 (?), 8.8.2014 12:24

Ještě naposled. Psala jsem, že se brambory skladovaly a přikrývaly slámou. Teď je všelijakých materiálů, že tu slámu v pohodě nahradí.
Tudíž ten krecht je ta vaše bedna ale v zemi, bez nutnosti vyhřívat a bez stěhování brambor sem a tam v době velkých mrazů, jak píšete.Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 8.8.2014 12:44

Krecht se hodí na mrkev, ale né na brambory..těch je nepoměrně větší množství k zimnímu skladování, než mrkve.S cca 10-15 litry objemu mrkve si můžete při zakrechtování na záhoně jak libo pohrát.Nikoli ovšem s objemem 8-15 pytlů brambor... ty jen tak  neschováte,a jeden 200L zakrechtovaný sud stačit nebude.

Navíc si myslím, že by zakrechtované brambory, nebo uložené v dřevěné kůlně stejně promrzly, zesládly tak jako tak.U nich je třeba bezpodmínečně dodržet teploty nad nulou.Přijde mráz -20°C, zakrechtované brambory na záhoně, v dřevěné kůlně spolehlivě zmrznou, a vše můžete vyhodit.Tož taková hospodárka to sa děvečko nehodí... to raději brambory snězte do zimy, a v zimě si zajděte koupit u dodavatele, kterému ve skladě nemrzne.

Další rada by byla... do zimy skladovat v kůlně, pak přemístit do nepodsklepeného domku na vyhrazené, chladné místo, kde by nepřekážely...jiná rada není.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 8.8.2014 13:02

mám sklepů několik...

pak mám skříň v nevytápěné dílně vedle nevytápěné garáže a v té skříni skladuji vodou ředitelné barvy. Pokud teplota na spodní polici klesne termostat rozsvítí žárovku. Z loňska na letošek byla tak mírná zima, že žárovka se rozsvítila cca jen 2× na cca 3 hodiny (natočila 0,21kWh). Taky mám sklad gladiolových hlíz, kde je potřeba větší sucho než u brambor či jablek ve slepech.

pak mám i krecht na kořenovou zeleninu. Zelí, brambory a jablka do krechtu nedávám, i když se to kdysi dělávalo. Docela by mne zajímalo, jaký má krecht ta paní co ho tak vehementně doporučuje na brambory.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 8.8.2014 13:17

I když přihlédnu na jakési globální oteplování(dejme tomu~+1°C/10let),které jednou je, a po druhé se možná vědci zmýlili,...tak letošní zimu bych za vzor nebral ani omylem, protože to byl extrém, který se hned tak opakovat zřejmě nebude.Přijde opačný extrém, a máte po letošní úrodě.Na to spoléhat nelze.Je třeba přihlédnout k teplotám dlouhodobého charakteru, jaké tady panují 20let.V každém případě je dobré při skladnění zásob na zimu myslet nato, že v naší středoevropské kotlině mrazy občas dlouhodobě překračují -20cítky, až ke -30cítkám.Větší množství brambor, které by měly vydržet do jara, dávat na krecht,pak se k nim dobývat skrz tuny sněhu,zamrzlou zem,nebo spoléhat na letošní přívětivé teploty je lehkomyslnost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 14.199 (?), 8.8.2014 13:38

Nic. Bez sklapa to nejde, krecht si u nového domku těžko představuju. Jak bagrujete základ a navážíte fůru slámy, taky kde ji vzít. Nepěstujte brambory, nebo vykopejte sklep, přiměřeně hluboký a správně větraný a vlhký. Jinudy cesta nevede. Jsem poměrně starý a viděl jsem běžně krechtování brambor v JZD. Používalo se to poměrně dlouho, než se začaly stavět bramborárny, takže asi to pro brambory vhodné je. Jako kluci jsme čuměli do těch komínků.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 109.108 (?), 8.8.2014 14:48

Hezky se to tu rozproudilo! Abych uvedla, já tazatelka, věci na správnou kolej.Pěstuji brambory, ale počítám s výtěžností okolo 80kg.Ale jsme dvoučlenná domácnost, toto množství je pro nás akorát.Jen mi šlo o to, jak uskladnit.Vloni jsem je nechala v boudě, kde je při slunečnu dost horko a pak v kotelně, kde trochu hřeje plynový kotel.Už v únoru byly metrové klíče.Ale letos mám odrůdu Red Anna.Takže, kdy vykopat a jak s brambůrky postupovat dál?Asi musí být zakryté, aby nezelenaly?Jěště se pokuste reagovat na tento můj příspěvek.Děkuji za pozornost.Markéta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 8.8.2014 15:13

Zimním skladováním si nedělejte těžkou hlavu.80kg brambor domáctnost o dvou členech do zimy spotřebuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika