Jakou odrůdu brambor doporučujete



host - 208.16 (?)
6.5.2013 1:16

Je to preventivní opatření a doporučuji u všech odrůd zvláště u dali a odrůd s hladkou slupkou.Plíseň sjede po lodyhách a také z listů do půdy a tam kde jsou málo přikopčené brambory infikují hlízy, zvláště za mokrého počasí a je škoda kopat shnilou polovinu úrody.Mi se to stalo jednou a od té doby si dávám pozor.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
               
host - 241.241 (?), 19.4.2011 14:31

Moje zkušenosti s Adélou jsou opravdu ty nejlepší. Slušný výnos, úpravné hlízy výborné chuti a výborná skladovatelnost. Ještě nyní mám ve sklepě (ne moc dobrém) hlízy s minimálními klíčky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 118.6 (?), 22.4.2011 13:28

Moje zkušenosti s Adelou jsou také jen ty nejlepší. Příspěvek někde výše mluví o sice o Adéle, ale kupavané v hypermarketu, kde obchodníci strčí k bramorám ceduli a počítají s tím, že to nikdo nepozná! My jsme k Adéle došli po letech výběru a nyní si tu sadbu kupuji pravidelně. Právě nám chutná nejlépe, i když i na to mohou být přece různé názory.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jjindra - (3) - 144.89 (?), 13.1.2013 20:14

Dobrý den.Doporučuji odrůdu Princess, Rosara a Marabel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
brousek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (71) - 175.210 (?), 23.2.2013 10:39

Já bych nedoporučoval žádnou odrůdu, každý má jiný jazýček a případně možnosti skladování. Je třeba pokusničit, třeba jen na několika trsech a následně zvolit to co nejvíce vyhovuje pomínkám. To je jazyku a sklepu. Samozřejmě, velmi důležité je, vést si podrobné záznamy, protože to děláme pro sebe a ne pro trh.

brousek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 208.16 (?), 24.4.2013 0:29

Brambory pěstuji 40 let a prošlo mi rukama nespočet odrůd, prodávám uznanou sadbu 20 let, takže znám a ochutnal jsem současných asi 40 odrůd, takže můžu srovnávat o které odrůdy je zájem a které chutnají také se dobře pěstují.Každá odrůda se může lišit v chuti podle toho, kde byla vypěstována, jak byla nahnojena, jaký byl rok množství srážek, průběh počasí.Z velmi ranných se stále hodně pěstuje impala je nejvýnosnější, ale průměrné chuti, ale je na ústupu/trpí na virusy/Novější je nadějná monika.Nejrycleji roste magda, menší výnos, chuťově dobré agáta, anuška, finka,rosára tyto se hodí i na salát AB, BA.Z ranných je nejpěstovanější marabel chuťově dobrá na jaře brzo zároveň skarin klíčí.Adéla výnosná odolná odrúda, dobrá skladovatelnost, spolu s dali.Belana salátová, chuťově jedna z nejlepších, někdy hodně drobných dle počasí/málo vody/Z poloranných výborné červené laura a red anna, salátová ditta, velké brambory agria, výnosné esprit a polopozdní jelly.Poslední čtyři výborně skladovatelné.Pro pěstování brambor je důležitý kompost a zelené hnojení a rozdíl v chuti mezi brambory pěstovanými s chem. hnojivy je podstatný.Důležité je udržet porost bez plísně, většina odrůd se bez postřiku nedá vypěstovat, když je deštivé počasí a je potřeba začít ve výšce 30- 40 cm, po objevení plísně je pozdě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 41.143 (?), 24.4.2013 12:53

Brambory pěstuji 40 let a prošlo mi rukama nespočet odrůd, prodávám uznanou sadbu 20 let, takže znám a ochutnal jsem současných asi 40 odrůd.

Jaký máte názor na odrůdy Rosagold, Mariška, Elfe a Madeleine. Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 148.21 (?), 24.4.2013 15:08

Dakujem za hodnotny prispevok ohladom odrôd zemiakov, lebo ked clovek pozera na internete, tak skoro kazda by mala byt dobra.

Zaujimal by ma vas nazor na odrodu Bellarosa, a dalej by som chcel poprosit o dalsie informacie, ako zapravujete kompost do pôdy a kedy, ake rastliny na zelene hnojenie pouzivate, ake postreky pouzivate, ako pripravujete pôdu, sadbu a podobne. P.Z.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 208.16 (?), 5.5.2013 16:46

Odrůdu Bellarosa a Maryška jsem nezkoušel,  maryšku vyzkouším, Maeleine a Elfe jsou chuťově dobré odrůdy, ale teprve doba určí zda se osvědčí, ale věřím stále Marabel, která je osvědčená.Firmy, které mají licenci na jednotlivé odrůdy tlačí stále nové odrůdy, které než se stačí na trhu zabydlet, tak jsou nahrazovány dalšími a nikdo se v tom nevyzná, jen chtějí ovládnout trh.Pokud se hnojí hnojem tak se zapravuje plytkou orbou v srpnu a přeorává v listopadu je to proto, aby se stačil rozložit, stejně je to se zeleným hnojením. Mělo by se zapravit do půdy, co nejdříve, aby se rozložilo v půdě do zimy.Na zelené hnojení můžete použít cokoliv, co udělá rychle hodně zelené hmoty např. akelu. Kompost můžete dát před orbou na podzim nebo dát hrstku nad každý brambor když sázíte.Na jaře je potřeba srovnat bránami pozemek, nechat proschnout a potom radlami dvakrát proradlovat nebo rotavátorem s vari pojezdit a nakypřit.Sadba používám certifikovanou, na bedničkách na světle předklíčenou.Brambora potřebuje kyprou vzdušnou zem, ani suchou ani přemokřenou, proto se pěstuje v hrůbcích.Důležitý je boj s madelinkou/ používám mospil/ a plísní, stříká se preventivně ve výšce porostu 30-40 cm akrobat, ridomil opakovaně podle počasí za 10- 14 dnů.Porost před sklizní a pokud se objeví plíseň je třeba posekat a uklidit, aby plíseň z nati nepřešla do hlíz a nehnily.Přeju dobrou úrodu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
adri - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (263) - 58.245 (?), 5.5.2013 16:59

Zdravim, mam taticku otazku, vzhladom na predchadzajuci prispevok: "...Porost před sklizní a pokud se objeví plíseň je třeba posekat a uklidit, aby plíseň z nati nepřešla do hlíz a nehnily...". Ja som nikdy neposekala nat zasiahnutu plesnou (a kazdy rok mi vdaka nej totalne odide), no nikdy som nemala probem so skladovanim zemiakov, z minuleho roka ich mam este stale, minimum klikov, chut vyborna... moze vobec pliesen na byliach nejakym sposobom ovplyvnit samotne hluzy?adri

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 208.16 (?), 6.5.2013 1:16

Je to preventivní opatření a doporučuji u všech odrůd zvláště u dali a odrůd s hladkou slupkou.Plíseň sjede po lodyhách a také z listů do půdy a tam kde jsou málo přikopčené brambory infikují hlízy, zvláště za mokrého počasí a je škoda kopat shnilou polovinu úrody.Mi se to stalo jednou a od té doby si dávám pozor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika