Hnojení brambor při výsadbě



host - 119.228 (?) 
9.3.2021 16:24, zobrazeno: 4234x

Dobrý den,

s bramborama moc zkušenností nemám, tak bych potřeboval poradit. Pronajal jsem si od známého kus pozemku, kde míval malé políčko na obilí. Chtěl bych tam dát brambory. Letos po novém roce jsem to narychlo zoral. Není to ani vyhnojené.

Chtěl bych se zeptat, až budu mít brambory nachystané v řádcích na zahrnutí, mám k nim nasypat nějaké hnojivo a zahrnout? NPK, cererit nebo granulovaný hnůj?

Co byste doporučili, abych neudělal víc škody než užitku?

Díky

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 91.196 (?), 9.3.2021 20:07

Já bych to letos nechal ukázat sílu-po obilí by to mohlo erteplům šmakovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.220 (?), 9.3.2021 20:39

Pokud jsem neměla přírodní hnůj, dávala jsem při sázení granulovaný hnůj a Cererit. Tím jim určitě neuškodíte.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 119.228 (?), 10.3.2021 16:30

Zeptám se: nevíte někdo, proč někdo dá brambory, udělá hrobky a poté ty hrobky uválí válem? Jako že hrůbek není ostrý, ale placatý a vypadá jako rakev.

Díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.220 (?), 10.3.2021 17:53

Ta zemina se z té špičky stejně splaví dolů a uválením to utuží. Ale normálně se hrobky dělají, až když brambory lezou ze země, přihrnují se tím (většinou 2x).  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 25.216 (?), 10.3.2021 19:28

Já sázím takto: Sadbu nakličuji cca 3 - 4 týdny před výsadbou. Čili pro Hradec Králové nakličuji už teď, na světle a při teplotě 10 - 15 °C. Výsadbu předpokládám hned začátkem dubna. Na na podzim zrytý a na jaře urovnaný záhodn rozhodím granulované hnojivo pro brambory dle návodu. Jmenuje se "hnojivo pro brambory". Koupíte v hobby marketech. Takže záhon mám urovnaný, hnojivo rovnoměrně rozhozené na povrchu. Nezapravuji ho do země, při výsadbě se zapraví. Nalajnuju si řádky cca 60 - 70 cm od sebe. Ne méně. Motykou v řádku udělám jamku a do ní vložím bramboru. Nad bramborou by mělo být maximálně 10 cm zeminy, počítáno na rovinu záhonu. Takže máte nasázený řádek v rovině záhonu. No, a vezmete motyku a ze stran nad sadbu navršíte hrůbek. Pořádně. Hlíza se pak ocitne v hrůbku, jako, že výš. To je OK. Hrůbek s vrchu podusáte motykou nebo hráběmi. Vznikne útvar podobný rakvi, a to je ono! Zalijete nebo počkáte na slehnutí, a pak vetknete herbicid proti plevelům. Třeba Sencor nebo Arcade. Co nejdříve. Dále se už do hrůků nezasahujete. Porušila by se herbicidní vrstvička.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 168.103 (?), 10.3.2021 20:36

klobouk dolů. Udělat takhle motykou stovku děr, to bych nezvládl. Na okraje urovnaného záhonu dám kolíky 60cm od sebe, pak hráběmi na seno vyhrabu mělkou rýhu, zkouknu podle kolíků, aby rýhy byly v lajně, uložím brambory do rýh, opět hráběmi nahrnu hlínu na brambory. Hrůbky začnu dělat, až se objeví nať. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 248.220 (?), 10.3.2021 23:22

A já těch svých pět kilo sadbových sázím jeětě jinak :

Uhrabu, rozměřím řádky po 50cm. Natáhnu vždy provázek a rýčem udělám rýhu na rýč hlubokou. Tam nastelu kolečko hnoje, do něj uložím naklíčené brambory, shrnu ze strany malinko země a přidám trochu síranu draselného. Zahrnu do roviny a jdu na další rýhu. Mívám jich pět po 17ti bramborách. Když vylezou, nahrnu motykou hrůbky. Pokud to vyjde, tak nahrnuji 2x. Z těch pěti kilo sadbových sklidím cca 60 kg.  

A viděla jsem je u nás v osadě sázet i takovým tím sazečem na cibuloviny do předem vyhnojeného záhonu wink.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 165.146 (?), 11.3.2021 9:19

Každý jsme si osvojili svůj postup výsadby.Přidám ten svůj.Žádná věda.Do připravené půdy udělám radličkou rýhy a do nich vysadím brambory.Přikopčím asi do dvou třetin předpokládané výšky brázdy.Jako hnojivo používám dusíkaté vápno ktetré aplikuji na čerstvě nakopčenou brázdu a prknem udusám vrchol brázdy.Proč se to dělá buď válcem nebo třeba prknem je zřejmě důvod aby čerstvě nakopčená půda v profilu zhutněla a odstranily se vzduchové kapsy.Při tom se čerstvě nakopčená půda krásně rozmístí do boků a brázda má širší průřez.Později při růstu natí ještě jednou přikopčím.Dusíkaté vápno má dvě vlastnosti.Přihnojí výsadbu a zamezuje růst plevelů.Používá se pouze při výsadbě nikoli během vegetace.

Jaké odrůdy budete vysazovat?Mě kamoš vozí sadbu přímo ze šlechtitelské stanice Keřkov.Jako velmi rannou vysazuji červenou Radanu a letos mám opět loňský objev poloranou Kariéru.Tato odrůda loni neuvěřitelně dlouho odolávala plísni bez jakéhokoli zásahu.Chuť a kvalita dužniny mě překvapila.Výborná.Obě sorty jsou varný typ AB.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika